Навіщо скуповують туалетний папір при коронавірусі

При оголошенні ВООЗ 11 березня 2020 року пандемії нового коронавіруса SARS-CoV-2, туалетний папір стали шалено скуповувати по всьому світу. Навіщо його беруть у такій кількості, чому так відбувається, і очікується нестача товарів першої необхідності?

Причини

Спалах нового коронавіруса 2 типу розбурхала майже всі країни. Влада тимчасово обмежують не тільки роботу магазинів та громадських закладів, але навіть пересування людей за межами їхнього житла. Перспектива виходити з будинку тільки в самих крайніх випадках викликала небувалий ажіотаж у супермаркетах.

Найбільшим попитом, крім продуктів та медикаментів, стали користуватися медичні маски і респіратори, рукавички, антисептики для рук, а також туалетний папір.

І якщо в масовому ажіотажі навколо перших груп товарів ще можна знайти логіку, то щодо санітарно-гігієнічних виробів цей феномен з’явився злегка дивним. Багато психологи вже спробували розібратися в питанні, з чим може бути пов’язаний так різко зрослий споживчий інтерес до цього товару.

Відповідь психологів

Хоча туалетний папір не забезпечить спеціального захисту при боротьбі з коронавірусом і не належить до найважливіших продуктів, як молоко і хліб, тим не менш вона увійшла в звужений список товарів першої необхідності.

Так навіщо ж люди шалено його скуповують? Ось декілька можливих причин:

  1. Суперечливі повідомлення в ЗМІ та відсутність точної інформації від чиновників викликають у людей нез’ясовне бажання впадати в різні крайнощі. Деякими вжиті заходи захисту від консервування в своєму «бункері», наповненому коробками товарів на кілька місяців вперед, і до повного ігнорування правил безпеки та самоізоляції. Лікарі не можуть точно сказати про всі особливості нового вірусу. І поки наука знаходиться в процесі тривалого вивчення і пошуку ліки, плутанина породжує хаос.
  2. Мало хто замислюється про психологічний стан людей. Тому багато стурбовані, що в період прийняття жорстких карантинних заходів соціальні служби не зможуть подбати про всіх громадян.
  3. Вид порожніх полиць викликає бажання запасатися навіть у тих, хто досі не звертав уваги на що панує навколо істерію. Крім того, в умовах інформаційної свободи бурхливо розвивається бізнес «виживання», коли людям нав’язуються необгрунтовані страхи з метою просування свого бренду.

Дезінформація з легкістю поширюється, а недобросовісні джерела тільки сприяють необґрунтованій паніці. Почуття контролю ситуації і створення певних запасів дозволяє людям хоч трохи заспокоїтися.

У різних країнах

Коли почалася епідемія в Китаї, уряд офіційно рекомендувало навіть в рукавичках не торкатися ні до чого в громадських місцях (кнопки в ліфтах, дверні ручки тощо). Ось навіщо в якості засобу захисту при коронавірусі багато почали використовувати туалетний папір. Його скуповували упаковками, як більш дешевий і практичний матеріал у порівнянні з носовими хустками і серветками.

Після одноразового вживання відірваний шматочок відразу летів в урну. Коли несподівано закінчилися маски, люди навчилися виготовляти їх самостійно за допомогою підручних засобів. Для цієї мети використовувалися:

  • серветки;
  • туалетний папір;
  • всіляка тканину;
  • бинти.

Дивлячись на позитивний досвід китайців у боротьбі з пандемією, весь світ почав активно запасатися в тому числі і рулонами туалетного паперу. Правда, на відміну від дисциплінованих громадян КНР, в США і більшості європейських країн (крім хіба що Німеччині та деяких інших) люди не сприймали загрозу так само серйозно. Вони дозволяли собі гуляти як звичайно, їздити в транспорті і не носити маски.

Спочатку здавалося, що полиці зовсім спорожніли, і целюлозна промисловість вже не справляється. Роздрібні магазини стали обмежувати кількість пачок в одні руки. Однак представники таких великих компаній, як Proctеr & Gamble, запевнили, що, незважаючи на небувалий за останні 30 років попит, вони здатні працювати в нових умовах на рекордно високій швидкості.

Невеликий дисбаланс скоро буде подолано, і люди заспокояться. Крім того, річних запасів повинно вистачити, і, напевно, після скасування карантину попит надовго опиниться нижче звичайного.

В Україні

Після введення в Україні і областях режиму підвищеної готовності до надзвичайного стану, аналітики фіскальної платформи теж зафіксували збільшення продажів туалетного паперу. А саме: з 15 по 30 березня на 27 % порівняно з початком року і на 47 % на відміну від березня 2019.

І якщо спалах в Києві, де офіційно заражених було більше, ще якось можна пояснити, то навіщо люди скуповували папір при відсутності в інших областях — поки що залишається загадкою. Ціни в середньому зросли від 5 до 10 %, виробництво справляється, резерви в магазинах здатні задовольнити попит громадян на найближчі 8 тижнів.

Можливо, деяка практичність у запасах і є. МОЗ і міжнародні установи охорони здоров’я рекомендують більшості населення залишатися вдома та уникати контактів з іншими людьми. Тому природно, що вони хочуть підготуватися до повної ізоляції.

Підводячи підсумки

  1. У Китаї влада самі рекомендували використовувати одноразові серветки, туалетний папір для дотику до ручок і кнопок ліфтів у громадських місцях.
  2. Купівля засобів гігієни за межами КНР виросла в першу чергу через паніку і бажання хоч якось підготуватися до майбутнього карантину.
  3. Запасів в Україні точно вистачить на найближчі кілька місяців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *