шкідники огірків

Опис шкідників огірків і способи лікування

В процесі вирощування огірків і досвідченим городникам, і дилетантам доводиться стикатися з хворобами і шкідниками даної культури. Причини виникнення та опис з фотографіями знадобляться, якщо зустрітися з проблемами довелося вперше.

Основні шкідники і захворювання: зовнішній вигляд і симптоми

Огірки – дуже популярні овочі в усьому світі. Їх їдять у свіжому, солоному, маринованому і квашеному вигляді протягом цілого року.

Овоч рекомендований в дієтичному харчуванні, дозволено при багатьох хворобах. Він використовується в якості лікувального компонента з-за великого вмісту вологи, вітамінів і мікроелементів, відносній легкості в травленні.

Не дивно, що ця культура зустрічається практично на кожному городі в приватному землеволодінні, на дачних ділянках і навіть на балконах в міських квартирах.

Огірок позиціонується як легкий у вирощуванні, не потребує специфічної агротехніки овочева рослина. Проте досвідчені аграрії при виборі сортів неодмінно звертають увагу на їх імунітет, стійкість до хвороб, здатність чинити опір інфекціям.

Все це зазначено в інформації на упаковці насіннєвого матеріалу. Це згодом позбавляє від необхідності шукати способи лікування від захворювань, яких у рослини значна кількість.

Поширені види не так страшні, якщо боротися з ними вже доводилося, зовнішній вигляд добре знайомий і способи лікування відпрацьовані.

Хвороби овочевої культури

Опис з фотографіями включає не тільки хвороби, але і ймовірні проблеми з розвитком в ході плодоношення. Найбільш відомі з них – зрощення двох або декількох плодів, засихання зав’язі та утворення пустот.

Для запобігання деяких досить відбирати якісний насіннєвий матеріал, тому поширення серед овочівників отримали гібриди, стійкі до погодних умов і хвороб.

Для вирощування розсади краще використовувати ґрунт, взятий з власного городу. Це допоможе уникнути зовнішнього інфікування. Велику допомогу нададуть біологічно активні препарати для профілактичної обробки.

Але заходи профілактики нерідко виявляються малоефективними, і в цьому випадку потрібно опис хвороби з фотографіями.

При цьому способи лікування зростаючих в тепличних умовах або на грядках в городі огірків залежать від виду ураження культури. Це можуть бути:

 1. Борошниста роса – наслідки діяльності патогенного грибка. По мірі поширення білястого нальоту змінюється його форма (окремі білуваті плями зливаються в суцільне покриття темно-сірого, або попелястого кольору). Листя огіркової батоги гофрують, скручуються і сохнуть. Результатом бездіяльності городника стає засихання, здрібніння і гіркота плодів.
 2. Пероноспороз, або несправжня борошниста роса – теж грибкове захворювання, що супроводжується ураженням і розтріскуванням листя. Інфекція швидко поширюється, листя відмирають через 2-3 дні. Опис з фотографіями включає плями на листках батоги маслянистої консистенції, жовтіючі або буріють, з нальотом чорного або сіро-фіолетового відтінку на внутрішній стороні аркуша.
 3. Антракноз характеризується дією грибка, в результаті якого на листках, плодах і стеблах утворюються плями і слизові подушечки оранжувато-коричневого кольору. Є такі огірки можна, рослина виробляє неїстівні плоди.
 4. Фузаріоз характеризується ураженням кореневої системи, в’яненням плодів і розтріскуванням прикореневій частині огіркової батоги. Різні способи лікування такої поразки іноді допомагають на ранній стадії. При значному поширенні видаляють і уражені рослини і ґрунт у теплиці.
 5. Бактеріоз викликається бактеріями. Поява на аркушах кутастих плям означає, що без належних способів лікування плоди будуть викривлятися. Поразка ранками торкнеться і насіння і м’якоті.
 6. Вірусний некроз може бути у різних рослин. Опис з фотографіями наслідків допоможе їх виявити. Відмирання листя – не єдиний результат прогресування хвороби. Настає здрібніння плодів, їх деформація, а способів лікування цієї патології практично немає. Можна тільки видалити рослини і спалити, а потім обробити грунт.
 7. Біла, зелена крапчаста, звичайна мозаїка – теж результат діяльності вірусів, тому способи лікування у них практичні однакові. Профілактична обробка ґрунту, якість насіння – неодмінні умови, що дозволяють уникнути руйнівних наслідків вірусної інфекції на рослині.
 8. Деякі з поширених хвороб овоча поширюються частіше в тепличних умовах. Наприклад, кладоспороз (ще один грибок, що вражає городню культуру) або склеротинія, більш відома, як біла гниль – теж результат діяльності мікотичної інфекції.

У кожного захворювання рослини є свої особливості протікання у відкритому грунті і в тепличних умовах. Тому опис з фотографіями і відео, викладені аматорами, можуть бути цінним підмогою для початківців городників.

Вони допоможуть у пошуках способів лікування, а також при діагностиці причин негативного стану культури. Основні причини поширення хвороб в теплиці – специфічні умови вирощування: вологість, недостатня вентиляція, температурний режим та його недотримання.

Шкідники культури

Серед комах, що вражають різні городні культури, є безліч любителів огіркових листя, солодких м’ясистих плодів і стебел. Крім специфічних шкідників, віддають перевагу виключно це городня рослина, є і ті, які можуть перейти з інших культур.

Іноді небажане сусідство може стати причиною появи шкідників, що змінили предмет переваги. І, навпаки, правильна посадка дає можливість відлякати потенційних шкідників огірків. Розглянемо найбільш ймовірних городніх агресорів.

Слізень

Поява слимаків виявляється по отворах у ще недавно зелених плодах, практично готових до збору. Додатковою ознакою стають липкі смуги слизу, що виділяються шкідником.

Їх поява нерідко пов’язане з додатковим інфікуванням – слизняк не тільки поїдає огіркові плоди, але й розносить грибкові спори, віруси. Причина появи – кліматичні умови і бур’яни на ділянці.

Природних ворогів шкідників кілька, але і цього буває недостатньо, як і збору з кущів вручну. Боротися з ними можна звичними засобами – залізним купоросом, вапном-пушонкою, магазинними препаратами і створенням механічних перешкод навколо посадок.

Вражати огірки може і тля теплична, у якої немає особливих харчових переваг – вона їсть будь-яке знаходиться в межах досяжності рослина.

Попелиця

Жодне опис з фотографіями шкідників огірків не обійдеться без баштанної попелиці, що вражає кабачки, дині, і огірки. У теплицю їх заносять мурахи, але вони можуть потрапляти туди і з забрудненим ґрунтом.

У відкритому грунті ті ж джерела: з зимуючих яєць з’являються безкрилі самки, потомство яких буквально знищує соковиту рослину. Боротися з ними можна хімічними засобами, але народні умільці воліють використовувати розчини часнику, цибулиння, чистотілу, деревію, ромашки, тютюнового пилу, бадилля пасльонових, пекучого перцю.

У супермаркетах для городників продаються біологічно активні засоби, що не приносять шкоди корисним комахам. Якщо немає іншого виходу, заражені батоги обрізують і спалюють.

Якщо навколо огіркової плантації посадити кріп, кінзу, м’яту або базилік, появи шкідників можна не боятися.

Павутинні кліщі

Їх присутність виявляється по дрібних павутинках. Але цей вид нерозбірливий у харчових пристрастях, тому що здатний харчуватися соками будь-яких культурних рослин. Поява павутинного кліща може доставити неприємності на будь-яких грядках, не тільки на огіркових.

Боротьбу з ним починають негайно. В теплиці для цього досить збільшення вологості і постійного провітрювання.

На відкритому грунті можна застосувати перевірені народні методи, придатні і для попелиці. Підійдуть розчини лушпиння цибулі, часнику, календули, перекису водню, деревна зола або колоїдна сірка.

Трипси

Це теж нерозбірливі дрібні комашки, вкрай плодовиті, небезпечні і в личинковій формі, і в дорослому вигляді. Виявити можна наслідки шкідливої діяльності: зміна звичного зовнішнього вигляду рослин, а в разі масового ураження — загибель посадок.

Заходи боротьби, в основному, профілактичні. Важливо створити відсутність сприятливих умов для розмноження, тому ділянку перекопують, залишки літньо-осінніх рослин спалюють, грунт дезінфікують. Для повної перемоги доведеться неодноразово повторювати обробку розсади і рослин.

Огірковий комарик

Ще один представник численної армії шкідників огірків. Для рослини небезпечні і вилупилися личинки і дорослі особини, що вражають основну магістраль надходження поживних речовин (коріння і стебла).

Часто з’являються при вже наявному зараженні. Джерелом може стати гній або перегній. У спеціальних публікаціях опис з фотографіями зустрічається рідко, оскільки овочівник може не помітити інтервенцію, приділяючи увагу вже наявної хвороби.

Без термічної стерилізації та використання коштів промислової хімії впоратися з ним вдається рідко, з-за високої плодючості і стійкості до зазвичай застосовуваним народних засобів.

Дротянка

Окрему назву для личинок жуків-коваликів, що харчуються внутрішнім вмістом огіркового стебла. Зараження може тривати три роки, поки з личинок не з’явиться нова форма інфекції – дорослий жук. Методи боротьби: ручний збір, перекопування ділянки, знезараження ґрунту вапнуванням.

Хрестоцвіті блішки

Іноді називається просто чорною блошкою. Віддає перевагу молоде листя, але з’являється у весняний час, на початку травня або в серпні. Якщо правильно розраховувати терміни посадки, можна уникнути навали, тому що листя огірка загрубіють до моменту появи личинок.

Зазвичай блішки живиться хрестоцвітими, тому врятуватися від дрібного шкідника можна і шляхом натягування укривного матеріалу. Цей захід дасть зміцніти огірковим листю, і блішки відправиться на більш звичні бур’яни.

Профілактично можна боротися з комахою і знищуючи на ділянці потенційні джерела живлення.

Капустянка

Перерахування ворогів огіркових посадок буде неповним, якщо не згадати про медведках.

З ними потрібно боротися на ділянці в будь-якому випадку. Проповзаючи під верхнім шаром грунту і утворюючи ходи, капустянка перегризає коріння будь-яких рослин. Це ж пошкодження характерно для галової нематоди. Помітити її можна тільки за наслідками.

Тому правильна агротехніка та профілактичні заходи – перекопування, дезінфекція грунту, оновлення тепличного грунту та його стерилізація – найдієвіші способи в боротьбі з універсальними шкідниками.

Підводячи підсумки

 1. Огірки – затребувані овочі на українському столі. Щоб виростити гідний урожай, потрібно вживати заходів захисту від хвороб і шкідників.
 2. Профілактичні – підготовка насіння та ґрунту.
 3. Моніторингові – уважно стежити за зовнішнім виглядом посадок, виявляти негативні ознаки розвитку захворювань або появи комах-агресорів.
 4. Лікувальні — із застосуванням хімічних і народних засобів знищення проблеми.
 5. Щорічні — з підготовкою та прибиранням земельного наділу до зимового сезону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *