Кращі сорти низькорослих томатів

Низькорослі помідори, звані штамбовими, мають товстим стеблом і вирощуються без пасинкування. Це зазвичай ранньостиглі гібридні сорти. За відгуками городників, вони самі зручні і плодовиті, кращі, якщо мова йде про томатах, призначених для відкритого грунту.

Штамбові сорти

Низькорослі помідори не всі ставляться до штамбовым. Є селекційні різновиди з тонким стеблом, які без підв’язування укладаються на землю під вагою дозріваючих плодів.

Кращі сорти ранньостиглих гібридів – низькорослі помідори, нелегка робота по вирощуванню яких обходиться без пасинкування. Це обумовлено низкою факторів:

  1. У штамбових сортів більш товсте стебло, з обмеженим числом нижніх пагонів. Якщо прості низькорослі сорти потребують регулярного видалення вегетативної маси, щоб стимулювати кущ до плодоношення, а не до зростання вегетативної маси, то штамбові таких процесів не вимагають. Необхідність в пасинкуванні створює певні труднощі для тих, хто тільки починає свою діяльність в ролі городника.
  2. Процес непростий, що вимагає навичок і обережності, знання того, які саме пагони підлягають прощипуванню. Друга категорія шанувальників штамбових томатів – люди, які бувають на ділянці нерегулярно. Саджаючи помідори, що обходяться без пасинкування, вони економлять час і менше прив’язані до свого земельного наділу в період формування куща.
  3. У топ-7 рейтингу помідорів, найбільш рекомендованих досвідченими городниками для відкритого грунту, незмінно присутні штамбові, детермінантні, ранньостиглі гібриди, з швидким терміном дозрівання, і це не дивно. У них є незаперечні переваги перед іншими видами – вони можуть застосовуватись для повсякденного столу, для продажу, для консервування.
  4. Різноманіття відмінних сортів від вітчизняних і зарубіжних селекціонерів передбачає різноманітність томатів за формою і розміром, колірним відтінкам, смаковими якостями, вмістом корисних речовин.
  5. Виділити кращі сорти часом навіть складно, орієнтуючись на кілька цінних якостей, тому у списку переможців – кращі низькорослі помідори з найбільшою врожайністю, призначені переважно для відкритого грунту.

У їх вирощуванні огородник обходиться без пасинкування, що значно економить час, залишаючи його для інших нагальних потреб. Тому багато хто вважає, що ці сорти – кращі, хоча інші називають штамбові різновиди «помідорами для ледачих».

Топ-рейтинг

Перелік переможців складений переважно за високої врожайності. Є і інші сорти для відкритого грунту, які можна виростити без стомлюючого прощипування, постійного нагляду за грядками, побоювань, що там відбувається на дачній або городній ділянці.

У списку є зарубіжні та вітчизняні ранньостиглі гібриди, без проблем зростаючі в холодному повітрі і при недостатньому освітленні, що володіють сильним імунітетом, щоб впоратися з шкідниками і хворобами.

Але віддача, яку отримає овочівник за свою нелегку роботу – завжди один з найвагоміших критеріїв у виборі кращих сортів для вирощування на своїй ділянці.

Диво Сибіру

Ранньостиглий гібрид, виведений сибірськими селекціонерами, впевнено виходять на передові позиції серед численних сортів і виробників насіннєвого матеріалу. Росіяни воліють для відкритого грунту вибирати морозостійкі сорти, які дозволяють не боятися запізнілих заморозків, низької температури в період висадки.

Диво Сибіру не тільки володіє сильним імунітетом, стійкістю до несприятливих погодних умов, але й обходиться без пасинкування. З кожного куща, при якісній агротехніці, навіть недосвідчений овочівник отримує до 5 кг відмінного врожаю.

Ірина Б:

«Прекрасний варіант, якщо хочеться м’ясистих, корисних і смачних помідорів. Але я роблю з них заготівлі соку і овочеві консерви. Помідорчик може важити до 200 г – цього достатньо, щоб накришити цілу миску салату. Різати зручно і відходів не багато».

Сергій Р.:

«Я вважаю, що це хороший варіант низькорослих помідорів для щорічного вирощування на продаж. У них завжди гарний товарний вигляд. У нас багато покупці стали постійними, тому що їм подобається цей сорт. Можуть лежати досить довго в ящиках, при цьому не гниють і не псуються, виглядають, як свіжі».

Рожевий лідер

Низькорослі помідори для відкритого грунту користуються заслуженою популярністю у городників не тільки із-за можливості вирощувати без пасинкування. Цей вид незмінно входить в рейтинг кращих сортів з-за приємну особливість – одночасного дозрівання всій утворилася на кущі зав’язі.

Це зручно і виключає необхідність щоденної перевірки і поступового збору. Рекомендований для Північно-Західного регіону, володіє стійким імунітетом до фітофторозу, здатність легко переносити температурні коливання у бік пониження.

При мінімальному догляді дає по 8 кг з квадратного метра, але при гарному догляді ця цифра значно зростає.

Ольга А.:

«Підтверджую на власному досвіді. Вже років п’ять, як я відшукала Рожевого лідера, і з мого досвіду, він цілком заслуговує на таку назву. Дуже швидко росте, всього за 85-90 днів, збирати одне задоволення, присіла до куща і зняла все за один раз. Міцненькі солодкі плоди, і салат, і сік з них незрівнянні».

Аріна О.:

«Сусідка поділилася насінням, і я вже давно після експерименту, купую їх заздалегідь, щоб потім не шукати. Навесні їх швидко розбирають, тому що без пасинкування, і кущ росте до півметра, а не тягнеться вгору. Плоди досить великі, не гіганти, але зручні в зборі, і в приготуванні».

Амурський штамб

Ще один прекрасний зразок від вітчизняних селекціонерів, який служить предметом уподобання і на пострадянському просторі, наприклад, в Молдові. Стійкість до холодним і несприятливих умов дає змогу вирощувати його на великому просторі.

Ультраскоростиглий сорт володіє не дуже високою врожайністю порівняно з іншими штамбовими сортами. При мінімальному догляді з квадратного метра отримують близько 5 кг. Але його вирощують через приємний смак, ніжної, соковитої, ароматної м’якоті, яка подобається і аграріям, і покупцям продукції. Це ідеальний варіант для вживання в свіжому вигляді.

Інга С.:

«Амурський штамб дійсно можна віднести до кращих сортів. Ми завжди його садимо, щоб раніше за інших поласувати свіжими помідорками. Салати виходять чудові. Якщо використовувати розсадний метод, можна вже через 85 днів збирати врожай».

Олег Д.:

«Буду коротким, але інформативним. У мене виходить по 6-7 кілограмів зібрати. Розсаду висаджую строго по погодному календарю, завжди відстежую прогнози синоптиків. Але додатково накриваю плівкою на ніч, поки погода не дуже тепла. Амур зі мною завжди щедро розплачується за турботу».

Євгенія

Ідеальний варіант для тих, хто віддає перевагу низькорослі помідори для відкритого ґрунту з мінімальним відходом, без прищипування, з високою врожайністю. Середня висота куща – до 30 см, врожай з квадратного метра – 8 кг.

Ігор А.:

«Давно пригледів для ділянки у перший же рік зрозумів, що не помилився. Ніякої мороки, трохи добрив і полив з річки, а результат завжди чудовий. Правда, це не ультраранній, а ранньостиглий сорт, але дуже смачний, і в консервах, і свіжий».

Марина П.:

«Ніяких претензій, виключно схвальні відгуки. Помідори дрібні, але на кущі розміщені в достатку. Завжди роблю мариновані, ріжу в салатик, рагу овочеве. Від 90 днів з моменту висадки – і перші плоди вже на столі».

Човник

Середньоранній сорт з високою врожайністю і незвичайною формою. Універсальний для використання, що дає до 8 кг в кінці липня-початку серпня. Середня вага плодів – 60 г, але є відомості, що їх можна робити більш великими при вмілій агротехніці.

Сергій Ж.:

«Як тільки починається Човник, дружина цілі дні проводить на кухні. Кінець липня – саме час запастися на довгу зиму, а цей сорт можна і різати, і в цілому вигляді закручувати. Кущ невисокий, вітростійкий, але я підв’язую – так йому легше утримувати вагу томатів».

Інга Б. :

«Якщо чесно, то я не в захваті. У мене чомусь виходять дрібні, з товстою шкіркою. Використовую тільки для соління. Мені більше подобається Роза вітрів і Ранеточка».

У штамбових сортів є свої шанувальники, залучені сортовими особливостями, формою плодів або смаковими якостями. Їх зазвичай використовують для відкритого грунту, але такі види виведені селекціонерами і для теплиць, і для універсального призначення: тепличного, під плівкою, у відкритому ґрунті.

Підводячи підсумки

Сортове розмаїття залишає широкий простір для вибору, але штамбові сорти завжди затребувані:

  1. Не вимагають при вирощуванні складних процесів.
  2. Не потребують постійного догляду, зручні для працюючих дачників.
  3. Швидко дозрівають і володіють прекрасними смаковими якостями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *