Кращі самозапильні сорти томатів для теплиці

Найчастіше для вирощування в теплицях використовують гібридні, самозапильні ранні і середньоранні сорти томатів. Пропонуємо вашій увазі огляд кращих видів, стійких до хвороб і високоврожайних.

Томати Ред Черрі

За відгуками городників, найкращий сорт в своєму вигляді. Підходить для цілорічного вирощування в теплицях, самозапильний і стійкий до хвороб томат чудово переносить умови вирощування в закритому грунті. Не уражується фузаріозом та іншими захворюваннями, характерними для рослин із сімейства Пасльонових.

Ред Черрі має гарну лежкість, що важливо для вирощування на продаж. При дотриманні агротехнічних умов на кожній кисті утворюється до 20 шт. акуратних, круглих плодів.

Припиняє ріст і плодоношення тільки при зниженні температури повітря до +8 градусів. Підходить для салатів, консервування та маринування, так як шкірка у томатів цього сорту досить щільна.

Недоліки:

 1. Потребує щоденного дозованому поливі. При нестачі вологи томати будуть лопатися і гнити. Надлишок води призведе до появи цвілі на грунті і зниження кількості зав’язей.
 2. Індетермінантний Сорт, тому доведеться регулювати його зростання самостійно, в залежності від розмірів теплиці. Для цього над останніми 2 листочками, на верхівці куща прищипують основне стебло.
 3. Ред Черрі потребує пасинкування, слід залишати тільки 2-3 центральних стовбура на кущі, щоб зав’язі радували великими гронами і рівномірною кількістю плодів.
 4. Технічна зрілість у помідорів цього сорту настає тільки з червоним забарвленням, прибирати кисті на дозрівання напівзеленими не можна, вони стануть позбавленими смаку.

З точки зору агротехніки, цей вид томатів не відрізняється від інших сортів. Любить легкі грунти і регулярне підживлення і також страждає від комах-шкідників.

Сестра F1 (Три сестри)

Новий сорт російського бренду «Гавриш» рекомендований власникам присадибних і фермерських господарств як чудового сорту для заготівель на зиму. Томати цього виду ідеально підходять для теплиці, вони самозапильних, стійкі до хвороб, невибагливі до світла і перепадів температури.

Сорт відноситься до детерминантниї, то є не дуже високим рослин, однак в умовах закритого грунту кущ може витягуватися. Тому верхівки у основного стебла слід прищипувати на рівні 4-5 кистей.

Помідори «Три сестри» можна прибирати з куща напівстиглим, вони добре дозрівають в ящиках, не втрачаючи своїх смакових якостей. При підсвічуванні теплиці фітолампами перший урожай можна знімати на 100-й день після висіву насіння.

Недоліки:

 1. «Три сестри» погано переносять нестачу вологи, тому краще всього встановлювати на грядках з цим сортом крапельний полив.
 2. За відгуками городників, для свіжого вживання сорт не дуже підходить із-за кислуватого смаку, тому його краще вирощувати для консервування, переробки на сік або томатну пасту.
 3. З-за соковитого і широкого листя комахи-шкідники обожнюють цю рослину. Тому доведеться боротися з ними народними способами, щоб хімікати не потрапили в плоди протягом усього сезону.

Сорт також може бути використаний в якості балконної рослини, з настанням холодів його пересаджують в об’ємні горщики з ґрунтом і заносять в будинок.

Любаша F1

Не так давно російська фірма «Партнер» випустила сорт томатів, що став дуже популярним у городників-любителів за свою невибагливість в умовах закритого грунту. Він індетермінантний, стійкий до хвороб і самозапилюваний, тому підходить і для теплиць, для вирощування на грядці.

Кущі Любаші виростають до 60 см, тому шпалерна підв’язка їм не потрібна. Тільки коли плоди наливаються, окремі кисті доводиться підв’язувати до центрального стовбура з-за тяжкості помідорів. На рослинах з широкими листям при сприятливих умовах вирощування можна отримати до 12 кг плодів, 130 г ваги в кожному.

До кінця червня – початку липня Любаша радує своїх господарів дружним урожаєм з кистей в 4-5 плодів приємною серцеподібної форми з невеликою ребристістю. На дозрівання можна прибирати томати цілими гронами, як тільки вони придбають молочноватий відтінок. При зберіганні в ящику Любаша чудово добирає смак і аромат до норми.

Недоліки:

 1. Для салатів городники не рекомендують цей сорт з-за занадто щільної шкірки.
 2. В холодне і дощове літо плоди Любаші можуть покриватися сірою гниллю, тому доводиться стежити за рівнем вологості в теплиці більш ретельно.

Оранжевий Спам

Варіант Рожевого спаму, популярний у любителів декоративних сортів з незвичайним забарвленням. Чудово росте в теплицях, так як є самозапильним сортом, стійкий до основних захворювань томатів. Для отримання раннього врожаю його насіння висаджують в закритий грунт вже на початку березня.

Гібрид відрізняється добре вираженим солодким смаком і красивою серцеподібною формою. Невибагливий в агротехніці, так як виносить перепади температур і велику спеку. Абсолютно не вимогливий до ґрунтового субстрату, головне для рослини – своєчасний полив.

Добре переносить транспортування з-за щільної шкірки. Допускається збирання врожаю на початку дозрівання, тобто грона можна зривати при молочному відтінку томатів і відправляти на дозрівання в ящиках.

Недоліки:

 1. Індетермінантний сорт, потребує пасинкування і підв’язки.
 2. Підходить тільки для вживання в свіжому вигляді.

Бичаче серце

Давно всім відомий сорт для вирощування в теплиці міцно займає перші місця в рейтингах відгуків про томати. Стійкий до більшості захворювань пасльонових, самозапилюваний і високоврожайний. Існує кілька видів гібридів цього сорти, що відрізняються один від одного забарвленням плодів і кількістю цукру в складі м’якоті.

Дуже ароматний, заявлений як детермінантний, але при вирощуванні у закритому ґрунті доведеться його підв’язувати і пасинкувати. Любимо городниками за високу врожайність і великі, вагою до 1 кг, плоди з м’ясистими товстими стінками.

Недоліки:

 1. При занадто рясному поливі шкірка у томатів цього сорту тріскається.
 2. Перші кисті дають помідори неправильної форми.
 3. Гілочки з плодами доводиться підв’язувати з-за великої ваги плодів.
 4. Не підходить для маринування і транспортування.

Толстой F1

Голландські селекціонери порадували городників новим сортом томату, названим на честь російського письменника. Гібрид має велику стійкість до хвороб, є самозапильним, ідеально підходить для вирощування в теплицях. Добре переносить похмурі дні, не потребує додаткового підсвічування фітолампами.

При сприятливих умовах радує власників теплиці прекрасним урожаєм – на 1 гілочці дозріває одразу 12 помідорів вагою до 150 грамів. Має приємну форму, підходить для будь-якого виду обробки і для салатів.

Відрізняється високою транспортабельністю і лежкістю. При належному догляді і сприятливого мікроклімату в теплиці здатний давати високі врожаї аж до настання заморозків.

Недоліки:

 1. Дуже люблять плоди цього сорту різні комахи-шкідники. Доводиться часто обробляти рослини народними засобами від колорадського жука, кліщів, попелиці і капустянки.
 2. При дуже вологому повітрі в умовах закритого грунту піддається сірої гнилі.
 3. Не любить удобрення гноєм.

Кривава Мері

Гібрид, що відрізняється високою врожайністю і стійкістю до безлічі захворювань. Цей сорт томатів розроблений для вирощування в теплицях, тому самозапилюваний. Дуже високий, у закритому приміщенні кущі досягають висоти до 2 метрів, тому потребує надання форми і підв’язки.

При дотриманні основних правил агротехніки на одній кисті може утворитися до 20 «вершків» середньої величини, тому він любимо городниками за компактність. Добре переносить транспортування, підходить для вирощування на продаж і для всіх видів переробки. Судячи з відгуків у Мережі, ідеальний для отримання соку і томатної пасти.

Недолік лише один: у відкритому грунті якості гібрида погіршуються.

У нашому огляді описані кращі сорти томатів для теплиці, стійкі до хвороб і самозапильні. Природно, добірка носить суб’єктивний характер.

Підводячи підсумки

 1. Вибираючи сорти томатів для теплиць, слід орієнтуватися тільки на гібриди.
 2. При висадці насіння потрібно пам’ятати про призначення майбутніх плодів, щоб не розчаруватися в сорті.
 3. Правильна агротехніка допоможе виростити хороший урожай.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *