фітофтора на картоплі

Як боротися з фітофторою на картоплі

Крім шкідників, картопля схильний до різних захворювань, одне з найпоширеніших – фітофтора. Щоб зібрати гарний урожай, необхідно знати, як боротися з подібною напастю з допомогою народних засобів і хімії.

Ознаки захворювання

Рослина піддається хвороби в період бутонізації. Швидко розростаються коричневі плями на нижніх листках – серйозний привід для занепокоєння. Спочатку вони чорніють, потім стебла засихають і відмирають.

При підвищеній вологості в грунті на звороті аркуша утворюється білуватий наліт. На бульбах з’являються грубі сірі бляшки, під ними при розрізі видно явні некрози, що поширюються вглиб бульби.

Для розмноження і життєдіяльності грибкового захворювання роду Phytophthora infestans необхідна певна середа – часті локальні дощі, що змінюються сонячною погодою в середині дня, а також холодні ночі і рясні роси. З хворої рослини на здорові кущі спори міцелію переносять мошки і вітер.

Як боротися з фітофторою на картоплі

Прояви ознак захворювання на картоплі можна спостерігати на початку сезону і, якщо нічого не робити, то все літо. Патогенний процес піде в грунт, почне активно вражати бульби – це загрожує гниття картоплі вже в землі.

Потрібно вживати профілактичні заходи для запобігання хвороби. Якщо ж процес пішов, необхідно знати, як боротися з фітофторою. Крім хімічних фунгіцидів, добре зарекомендували себе народні засоби, що володіють аналогічним ефектом.

Хімічні препарати для обробки у відкритому грунті

При перших ознаках захворювання необхідно терміново обробити рослина, запобігши подальшому поширенню недуги. Існує два види фунгіцидів – контактні і системні.

Вартість перших істотно нижче, але потрібно врахувати, що навіть незначні опади зведе всі зусилля нанівець. Обробку доведеться провести не менше 6 разів.

Системні препарати коштують дорожче, але відрізняються надійністю. Досвідчені агрономи рекомендують ряд фунгіцидів, розглянемо їх.

Консенто

Лікувальну дію, препарат захищає рослину від різних інфекцій. Його рекомендується застосовувати в профілактичних і лікувальних цілях на різних стадіях розвитку хвороби.

Переваги препарату:

 • добре зарекомендував себе в боротьбі з фітофторозом на різних стадіях захворювання рослини, незалежно від етапу зростання;
 • швидкодіючий, тривалий ефект;
 • мінімальне звикання патогена до засобу;
 • не змивається при поливі і затяжних дощах.

Інфініто

У складі системного фунгіциду містяться флупиколид, пропамокарб гідрохлорид і. Попадання активно діючих речовин всередину рослини через міжклітинні проміжки неминуче призводить до загибелі зооспор і розвитку мицелярия.

Одночасно з цим, за стимуляцію росту відповідає пропамокарб гідрохлорид. Дія препарату зберігається близько двох тижнів, все залежить від погодних умов і занедбаності захворювання.

Плюси:

 • препарат має короткочасним токсичною дією;
 • абсолютно нешкідливий для мешканців водойм, птахів, бджіл, дощових черв’яків;
 • надає позитивну дію на урожайність картоплі.

Квадріс

Синтетичний препарат швейцарського виробництва справляє руйнівну дію на грибок, запобігаючи подальше розповсюдження. Засіб широкого спектру дії активно бореться з усіма грибами, за винятком корисних.

Позитивні якості:

 • не накопичується в листках і плодах, відповідно, не завдає шкоди навколишньому середовищу;
 • безпечний для корисної ґрунтової мікрофлори та її мешканців;
 • добре поєднується з іншими біологічними препаратами, спрямованими на підвищення родючості грунту;
 • будучи одночасно контактним і системним препаратом, після обробки засіб перетворюється в незмивну плівку.

Енергодар-Укравіт

Новий фунгіцид. Комплекс поєднує в собі ростостимулювальні і захисні речовини від ряду небезпечних захворювань. Необхідність у застосуванні препарату українського виробництва виникає, коли втрачено час і профілактичні заходи марні.

Переваги засоби:

 • сприяє підвищенню імунітету рослини, діє як стимулятор росту;
 • звикання патогенів до препарату не виявлено;
 • надійно захищає необроблені частини рослини і новий приріст;
 • зручність у застосуванні протягом всього вегетативного періоду.

Застосовуючи будь-який з препаратів в профілактичних або лікувальних цілях, необхідно діяти відповідно до інструкції, дотримуючись кожен пункт.

Боротьба з фітофторою на картоплі народними засобами

Фітофтора на картоплі змушує городників добряче похвилюватися. Досвідчені городники знають, як боротися з проблемою і, незважаючи на запевнення виробників щодо безпеки сучасних хімічних препаратів, намагаються обійтися народними засобами.

Але вони діють виключно в профілактичних цілях, якщо ситуація не запущена. Поки хвороба не встигла поширитися, потрібно обприскати бадилля спеціальним настоєм, приготованим за одним з таких рецептів.

 1. З часнику. Подрібнюємо 1,5 кг часнику будь-яким зручним способом. Заливаємо водою в кількості трьох літрів і залишаємо на п’ять днів. Після закінчення часу додаємо ще 10 літрів води, 1 грам марганцю і 50 грам мила, з його допомогою розчин добре буде прилипати. Готовим розчином обприскуємо картоплю один раз в два тижні.
 2. З хвоща. Заливаємо 2 кг сировини 10 літрами води. Наполягаємо 4 дні, після чого виробляємо обприскування один раз в тиждень. Кремній, що міститься в розчині, крім основних функцій, спрямованих на захист картоплі від фітофтори – хороше підживлення.
 3. Сироватка з водою. Ще один дуже простий рецепт в продовження теми, як боротися зі збудниками захворювання не хімією, а народними засобами. Обидва компоненти розводимо в співвідношенні 1 до 1. На відміну від інших препаратів власного виробництва, цей можна застосовувати частіше.
 4. З протипротозойним антибактеріальним препаратом. Розчиняємо 10 таблеток у 10 літрах води, наполягаємо рідина 5-7 днів, проводимо обприскування картоплі не частіше одного разу в тиждень.

Обробка картопляних кущів золою точно не буде зайвою. Як відомо, вогнетривкі залишки мінеральних домішок – хороше підживлення для рослин. До того ж, вона згубно діє на патогени.

Головна умова для обробки рослин – відсутність спеки. Ранок або пізній вечір – найкращий час. Важливо, щоб розчин не встиг висохнути і як слід вбрався всередину листа, почавши цілеспрямовано діяти.

Профілактичні заходи

Щоб виростити багатий урожай смачного і корисного картоплі, необхідно дотримуватися нескладних правил:

 1. Дотримуватися чергування сільськогосподарських культур – виключити посадку різних пасльонових на одному місці.
 2. Віддавати перевагу стійким до фітофторозу сортам улюбленого овоча. Серед них: Орлятко, Невський, Батя, Знахідка, Удача та інші.
 3. Не висаджувати томати в безпосередній близькості до картоплі.
 4. Розбивати грядки під картоплю там, де раніше росла кукурудза, бобові або злакові.
 5. Для посадки картоплі як не можна краще підходить рівна місцевість, ділянок із застоєм води краще уникати.
 6. В цілях захисту кущів від зараження, необхідно своєчасно підгортати їх, а також видаляти бур’яни.
 7. Проводити обприскування картоплі, не чекаючи прояву перших ознак захворювання.
 8. Зібравши урожай, спалити всю бадилля.

Фітофтора на картоплі – серйозна проблема. Щоб не довелося шукати методи, як боротися з цією недугою, в профілактичних цілях варто проводити обробку промисловою хімією або народними засобами.

Підводячи підсумки

 1. Запобігти захворювання набагато легше, ніж згодом лікувати. Елементарні запобіжні заходи – застава багатого врожаю.
 2. Слід приймати відповідні заходи при перших ознаках прояву фітофтори.
 3. Існують стійкі до фітофторозу сорти картоплі – краще віддавати перевагу саме їм.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *