Покрокова інструкція як виростити розсаду баклажанів

Щоб отримати хороший урожай баклажанів, важливо знати, як виростити розсаду в домашніх умовах, щоб вона змогла зміцніти і бути готовою до висадки у відкритий грунт.

Як підготувати насіння баклажанів до посіву

Спочатку потрібно визначитися з сортом. Насіння вибирають, враховуючи забарвлення і форму культури. Краще віддати перевагу раннім сортам, які зможуть дати хороший врожай. Посівний матеріал може бути не тільки магазинним, але і самостійно зібраним з плодів торішнього врожаю.

У будь-якому випадку, перш ніж висівати насіння на розсаду баклажанів, їх потрібно обробити з метою стимуляції росту рослин і профілактики виникнення захворювань. Рекомендується робити це спеціальними засобами.

Препарат Фітоспорин відмінно допомагає знешкодити збудників і надалі виростити міцну розсаду. Іноді садівники використовують розчин марганцівки, але цей метод не можна віднести до ефективних.

Ще потрібно відбракувати непридатний посівний матеріал, для цього його замочують у підсоленій воді 5-7 хвилин – неякісні спливуть на поверхню.

Насіння з магазину, як правило, продаються обробленими. Вони не потребують замочуванні і обробці препаратами від шкідників, тому їх просто висівають в сухому вигляді.

Наступний етап підготовки насіння – замочування. Завдяки цьому перші сходи з’являться швидко і будуть міцними. Замочують насіння у воді приблизно за добу до висаджування.

Покрокова інструкція вирощування розсади баклажанів

Щоб отримати доросле і готове до висадки рослина, має пройти приблизно 2 місяці. Отже, перед посівом насіння потрібно враховувати терміни.

Час посіву розраховують виходячи з клімату таким чином, щоб саджанці баклажана змогли прижитися і були стійкі до зміни температурного режиму. Розглянемо основні особливості, на які потрібно звертати увагу при вирощуванні культури в домашніх умовах.

Терміни посіву

Досвідчені городники рекомендують орієнтуватися на першу і другу декаду березня. Але краще не затягувати. Потрібно розуміти, що для повноцінного дозрівання врожаю повинно залишитися в запасі багато теплих днів. Найкраще звіряти дати посівного календаря з графіком робіт, враховуючи культуру і місяць.

Вибір грунту

Рекомендується підготувати грунт для баклажанів ще до настання зими. Це досить примхлива і чутлива культура, тому потрібно, щоб субстрат був нейтральним або слабокислим. Перед тим як виростити розсаду, грунт слід розігріти в духовці, щоб позбавиться від шкідників і збудників різних захворювань.

Готовий субстрат можна придбати в спеціалізованому магазині, але не варто сподівається, що він буде якісним і без «сюрпризів». Тому краще приготувати його в домашніх умовах, вибравши найбільш підходящий варіант:

 • дернова земля, перегній в пропорції 1:3;
 • перегній і торф у пропорції 1:2;
 • торф і тирсу з розрахунку 3:1;
 • грунт з городу і вермикуліт 1:1.

У суміш можна внести добрива у вигляді гранульованого суперфосфату, сечовини, деревної золи або сірчанокислого калію. Грунт потрібно ретельно перемішати, після чого наповнити ємності для висадки насіння.

Посів насіння на розсаду баклажанів

Висівати посівний матеріал можна в будь-який посуд. Це можуть бути торф’яні або пластикові стаканчики, скляні або керамічні горщики. Розглянемо, як висаджувати насіння культури в різні ємності.

В розсадні ящики

Товщина ґрунту в ящику повинна бути не більше 7-8 см, перед тим, як висаджувати насіння баклажанів, грунт потрібно зволожити. Далі роблять невеликі заглиблення (борозенки) і насіння розташовують таким чином, щоб між ними була відстань 3-4 див.

Після цього висаджені насіння потрібно присипати сухим грунтом. За бажанням можна використовувати металеве сито, завдяки цьому грунт розподілиться рівномірно, і не буде великих грудок. Ящик потрібно накрити плівкою і поставити в теплому приміщенні.

У «равлики»

Це вельми незвичайний метод вирощування баклажанів в домашніх умовах. Перевага способу полягає в тому, що виростити розсаду можна без підготовки ґрунту. Висаджувати культуру у відкритий грунт слід відразу після появи сходів.

Для виготовлення «равлики» підійде будь синтетичний матеріал: плівка для парників або поліетиленові пакети. На шар плівки потрібно покласти туалетний папір або паперовий рушник. Зверху вологого паперу висіваються насіння, а потім конструкція згортається і ставиться в спеціальну ємність для пророщування.

Вирощена таким чином розсада не хворіє чорною ніжкою або кореневою гниллю. Також безсумнівний плюс – можливість вирощування великої кількості насіння.

У «равлики» є і мінус, він обумовлений недоліком світла, із-за чого паростки розсади можуть сильно витягнутися, з-за чого стануть слабкими.

Вирощування розсади баклажанів в торф’яних таблетках

З допомогою такого варіанту можна отримати сильну рослину з міцною кореневою системою. Баклажани, вирощені в торф’яних таблетках або горщиках, дуже швидко приживаються у відкритому грунті.

Висадка насіння проводиться наступним чином:

 1. Потрібно придбати готові таблетки, після чого укласти їх щільно один до одного на дерев’яний піддон.
 2. Рясно залити торф’яні таблетки. Рекомендується використовувати відстояну і підігріту воду. Відразу заливати таблетки не можна, процедуру потрібно робити поступово, протягом декількох годин. Завдяки такому підходу поживні речовини рівномірно розподіляться по торфу. За необхідності слід видалити зайву воду з піддону.
 3. У кожну таблетку або горщик потрібно покласти по 1-2 насінини. Якщо посівний матеріал занадто маленький, то його можна розподіляти за допомогою сірника або зубочистки. Далі потрібно присипати насіння тонким шаром субстрату або перегною.
 4. Піддон потрібно накрити плівкою і поставити в тепле місце. Перші сходи потрібно поливати водою з розведеними в ній мінеральними добривами.

Якщо за планами проростання насіння буде на світлі, тоді присипати грунтом насіння не потрібно.

Догляд за розсадою баклажанів до пікіровки

Посадки потрібно тримати під плівкою або склом. Головне, щоб розсада проростала при температурі +25-30 градусів. До того, як з’являться перші сходи розсади баклажанів, пройде 7-10 днів.

Після появи сходів температуру потрібно знизити до +14… + 16 градусів. Нехтувати цим правилом не можна, оскільки розсада буде витягатися, отже, може постраждати коренева система.

Поливати сходи потрібно теплою водою і акуратно, щоб не розмивався грунт. Процедуру краще проводити вранці. Кілька разів в тиждень ємність з розсадою потрібно повертати, щоб виключити витягування сіянців.

Не можна допускати пересихання грунту. Баклажани – культура, яка сильно реагує на засуху. Але і заливати розсаду не варто.

Пікіровка сіянців у горщики

Пікіровка розсади в домашніх умовах – по суті пересадка рослини на нове місце. Можна, звичайно, виростити розсаду баклажанів і без пікіровки, але в цьому випадку може бути багато слабких рослин.

З допомогою пікіровки можна відсортувати неякісні сіянці, а також пересадити розсаду в іншу ємність, де коренева система зможе повноцінно розвиватися. Однак виростити міцну розсаду можна тільки при правильних діях.

Покрокова інструкція, як проводити пікіровку баклажанів в домашніх умовах :

 1. За дві години до маніпуляції потрібно рясно полити грунт, це полегшить процес витягування сіянців з ємності.
 2. Посуд більшого розміру (горщики, стакани, коробки) потрібно на три чверті заповнити заздалегідь підготовленим субстратом. Суміш потрібно добре утрамбувати.
 3. У кожному горщику паличкою або пальцем зробити лунку. Її глибина повинна відповідати довжині кореневої системи розсади.
 4. Разом із земляною грудкою витягти рослину з малої ємності, після чого акуратно перенести на нове місце проживання».
 5. З метою стимуляції росту кореневої системи можна відщипнути найдовший корінець сіянця.
 6. Після цього пересаджену рослину потрібно присипати грунтом і полити.
 7. Через кілька днів після пікіровки горщики потрібно винести в тепле місце.

Щоб не нашкодити сіянцю, його краще тримати за земляний ком, але ні в якому разі не за стебло.

Догляд за розсадою роспікованою

Перше, на що потрібно звернути увагу: культура не переносить протягів. Тому після пікіровки розсаду баклажанів важливо перенести в тепле і добре освітлюване місце.

Поливати рослини потрібно теплою водою, поступово збільшуючи об’єм рідини. Удобрювати можна через два тижні після пікіровки такими препаратами, як Кеміра, калійна сіль, суперфосфат або Корнерост. На 10 літрів води кладуть не більше 2 грамів кошти.

Можливі проблеми з розсадою баклажанів і як їх вирішити

В процесі вирощування розсади в домашніх умовах можуть з’явитися невеликі труднощі. Розглянемо найпоширеніші з них.

Чому розсада баклажанів зупинилася в розвитку після пікірування

Основна причина – недотримання правил пікіровки. Перевірте кореневу систему, можливо, вона загнулася й опинилася на поверхні.

При пікіровці можуть бути погано утрамбовано корінці, важливо, щоб грунт був покладений щільно. Крім цього, може бути сильно пошкоджена коренева система, найчастіше це відбувається із-за погано зволоженого ґрунту перед процедурою.

Розсада баклажанів в’яне

У першу чергу потрібно переконатися, не перекис грунт від частих поливів. Перший ознака – затхлий запах грунту. Також можна вилучити одну рослину з горщика і оглянути кореневу систему. У здорової розсади корінь буде білим і пухнастим, а ось жовтизна і гнильний відтінок говорять про проблему.

Друга причина того, що розсада баклажанів в’яне, – низька температура ґрунту. Виростити її в домашніх умовах можна, якщо холодне повітря не буде впливати на горщики.

Чорна ніжка

Почорніння і загнивання кореневої системи – перша ознака появи чорної ніжки. Як показує практика, це відбувається із-за розвитку грибка в ґрунті, неправильно пересадженого рослини, недостатньої циркуляції повітря, надлишку вологи і недотримання температурного режиму.

Правильно розподіливши кількість поливів, можна позбутися від проблеми. Також потрібно обробити грунт слабким розчином марганцівки або провести повторну пікіровку. Для профілактики чорної ніжки рекомендується використовувати торф’яні горщики.

Переохолодження кореневої системи

Виростити міцну розсаду баклажанів в домашніх умовах можна тільки при дотриманні температурного режиму. Переохолодження може призвести до появи гнилі і жовтизни листя. Тому потрібно стежити за тим, щоб температура грунту завжди була дорівнює +25 градусів.

Чому листя жовтіють розсади

Перша причина – фузаріоз. Зараження відбувається через грунт, воду або насіння. Хвороба в першу чергу вражає листя, а потім весь кущ. Також це може бути обумовлено дефіцитом азоту, цей мінерал відповідає за ріст і розподіл корисних речовин.

Недолік живлення і вологи також призводить до пожовтіння листя. В цьому випадку потрібно внести мінеральні добрива і переглянути графік поливу.

Жовті плями на листках

Головна причина появи плям жовтого кольору – вірус «мозаїка». Листя всіх саджанців мають характерний строкатий малюнок. Заражається рослину через грунт, комах і продукти їх життєдіяльності.

Щоб позбутися від проблеми, потрібно використовувати спеціальні препарати. Покрокова інструкція на упаковці розповість, як ними користуватися.

Механічні пошкодження листя

У цьому разі причин може бути декілька:

 • неправильний полив;
 • занадто сухе повітря;
 • ураження хворобами та шкідниками;
 • погане освітлення;
 • пошкодження при пікіровці.

Щоб уникнути будь-якої з причин потрібно дотримуватися правил догляду за сіянцями, особливо в період пікіровки і після.

Строки висаджування розсади в теплицю і відкритий грунт

Висаджувати культуру у відкритий грунт потрібно в разі повноцінно сформованих листків. Їх повинно бути не менше 8 штук. Висота рослини повинна складати приблизно 15-20 див.

Важливо, щоб на розсаді не було зав’язей і бутонів, це говорить про те, що вона переросла. В цілому терміни висадки залежать від сортових особливостей баклажана.

Підводячи підсумки

 1. Вирощувати розсаду баклажанів досить просто, головне – дотримуватися рекомендації.
 2. Метод вирощування кожен городник може вибрати самостійно.
 3. Купувати мінеральні добрива потрібно в спеціалізованих магазинах.
 4. Грунт для розсади краще готувати самостійно.
 5. При перших проявах хвороб потрібно відразу шукати причину і лікувати посадковий матеріал.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *