Причини та розв'язання конфліктів

Причини та розв’язання конфліктів?

Конфлікт будь–який завжди владнає мудрець, який володіє собою

Основа будь-якого конфлікту це зіткнення або загострення протиріч. Зазвичай конфлікт викликає у людини емоційне переживання і стрес, адже не дарма говорячи про конфлікті, вживають дієслово “розгорівся”. Будь-який конфлікт, як вогонь, швидко спалахує, і погасити його вже буває непросто. До виникнення конфлікту може спричинити зіткнення гордості двох людей або їх самолюбства, емоцій, інтересів. У відносинах між людьми конфлікти часто призводять до розриву.

Зазвичай кожен спорящий абсолютно впевнений у своїй правоті, і точно знає, що його опонент помиляється. Але інша людина також точно впевнений, що правий саме він. в даному випадку кожен наштовхується на таку ж рішучість з протилежного боку.

Можна сказати, що завжди, коли не збігаються думки, цілі і оцінки, розпалюється конфлікт. А коли до розбіжності в думці додаються ще й емоції – конфлікт починає набирати обертів. І чим більше емоцій, тим швидше розгорається суперечка. Напевно, без емоцій взагалі не було б конфліктів, але вони майже завжди присутні. З цієї ж причини навіть найбезпечніший спір може закінчиться тим, що дві сторони починають не тільки пред’являти один одному нові претензії, але і згадувати старі, давно забуті образи.

Причина всіх конфліктів

Основною причиною всіх конфліктів є повна впевненість в безпомилковості своєї думки, яка грунтується на власному досвіді і наповнює нас почуттям переваги (інтелектуального, морального, психологічного) над співрозмовником. У процесі захисту і відстоювання своєї позиції ми прагнемо до того, щоб опонент її зрозумів, прийняв, відмовившись від особистих переконань. Але в той же час ми забуваємо про те, що цим же принципом керується і наш співрозмовник. При цьому здавати свої позиції жодна зі сторін так просто не бажає, адже в них обох кричить, доводить і сперечається їх самовпевнена гордість.

Людина, відчуваючи свою перевагу, починає конфлікт та перебуває в повній впевненості в тому, що має повне право нав’язувати іншим свою думку. Нам здається, що ми обізнаності, розумніший, досвідченіший свого опонента. При цьому ми бажаємо щоб все було по нашому. В цей же час інша людина впевнений, що його точка зору єдино правильна — і конфлікт стає неминучим.

В захопленні своєю промовою ми не бачимо і не чуємо людини, до якого спрямовані наші слова. У прагненні довести свою правоту і відстояти позицію, ми вже не чуємо слушних аргументів свого співрозмовника. Та й навіщо слухати, якщо ми заздалегідь впевнені що співрозмовник неправий.

З цієї причини важливо відзначити, що для вирішення будь-якого конфлікту, важливий діалог. Не секрет, що жінки під силу змусити чоловіка зробити те, що їй необхідно, чоловік швидше за все підкориться, однак у цьому випадку не буде діалогу і не виробляється спільний вихід із ситуації. Натомість має місце звичайне тиск, яке сприяє лише короткострокового результату. В подальшому дана ситуація буде повторюватися знову і знову, і дружині доведеться знову і знову займатися вирішенням проблем.

Причини та розв'язання конфліктів

Чи є користь від конфліктів? Чи корисно покричати і виговоритися?

Навмисно йти на конфлікт лише з тією метою щоб виплеснути емоції і отримати розрядку — значить не поважати і не любити свого партнера. В цілому, конфліктами ніколи не вдасться поліпшити або вирішити ситуацію, навпаки вона тільки посилюється. Конфлікти лише псують відносини, негативно позначаються на здоров’ї, загострюють нові проблеми, забирають масу дорогоцінного часу. Вислів взаємного невдоволення, докори й образи в сім’ї, між друзями, однокласниками або колегами, калічать людей як на фізичному, так і на моральному рівні. А наслідками тривалого конфлікту є депресія, пригнічений стан і неуважність.

Чи існують способи для запобігання конфлікту або його успішного вирішення, якщо він вже розпочато?

Існує засіб для ліквідації конфлікту на початковому етапі – це доброзичливе ставлення, націленість на пошук всіх влаштовує варіанти, добра усмішка, здатна обеззброїти. Усмішка, на відміну від крику, позбавляє суперника можливості наступати. Адже коли людина відкрита для спілкування та проявляє доброзичливе ставлення, складно відчувати агресію по відношенню до нього.

Так що найважливіше — це навчитися йти на компроміс і поступатися. В даному випадку можна провести аналогію з природою — сильний і поривчастий вітер здатний зламати старе і товсте дерево, однак тоненьку горобину зламати він не може, тому що та, завдяки своїй природній гнучкості, схиляється до самої землі, що рятує її від загибелі.

Якщо ви не хочете розпалювати конфлікт, то не варто сперечатися і відстоювати свою правоту, переконуючи співрозмовника. Найкращим виходом буде піти на компроміс, знайти шлях зблизитися і виробити прийнятне рішення. Крім того безпрограшним варіантом є спроба зрозуміти протилежну сторону. Навіть якщо це дуже складно, це все одно найкращий шлях вирішення конфлікту. Вміння шукати варіанти примирення і поступатися – це не здача своїх позицій, це мудра стратегія вирішення серйозних проблем.

Про що слід пам’ятати, перебуваючи в ситуації конфлікту

Причини та розв'язання конфліктів

Перед тим, як почати пред’являти партнеру претензії і рахунку, варто подумати про особисті гріхи і недоліки. Важливо поставити себе на місце опонента і згадати про те, чи бували ви в аналогічній ситуації, проявляли чи схожі почуття та якості, здійснювали подібні вчинки? Навчившись об’єктивно та тверезо оцінювати себе, ви станете ставитися до вашого опонента з великою повагою і розумінням.

Ґрунтом для конфлікту є наші негативні емоції і почуття, які накопичуються з часом і яким ми даємо волю. В той момент коли емоції виявляються на волі, вони починають руйнувати відносини. Тому у спорах почуття важливо виключати, а замість них керуватися здоровим глуздом. Почуття під час суперечки – як бензин для автомобіля. Тому, у разі виникнення спору доводити свою позицію краще без них, лише за допомогою здорового глузду.

Нерідко виникла ситуація ставить людей в такі рамки, коли предмет спору втрачає свою важливість, а на перше місце виходить бажання за будь-яку ціну здобути перемогу. В такому випадку спір починає нагадувати побоїще, де кожна із сторін всіма силами намагається стояти до кінця. А при такій ситуації, як відомо, позитивних результатів досягти не вдасться. Адже кожна із сторін, незалежно від результату суперечки, залишиться при своїй думці. В результаті, залишаться лише зіпсовані відносини.

Що відбувається у щоденних суперечках? Як правило, слово за словом відбувається загострення конфлікту. Двоє намагаються з’ясувати, хто ж з них сильніший.

А сильніший завжди буде той, хто тверезо мислить, керуючись здоровим глуздом, намагається зрозуміти причини спору і шукає найкраще, рішення, яке влаштовує всіх.

Взагалі, якщо правильно підходити до справи, то конфлікт може розвиватися так, як ви цього хочете. А от якщо ви спочатку сприймаєте співрозмовника як ворога, ви отримуєте і відповідне до себе ставлення. Так що ставтеся до співрозмовника з повагою, слухайте і намагайтеся зрозуміти думки й почуття співрозмовника. Намагайтеся обходитися без емоцій, пам’ятайте, що гордість, невміння слухати і змінювати свої переконання веде до складних та найскладніших конфліктів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *