Різдвяний піст 2018–2019: календар харчування по днях, що можна їсти

Найтривалішим постом в Україні є Різдвяний або Пилипівський. Дане найменування з’явилося через те, що останній день перед постом видався в день пам’яті святого Пилипа.

Суть утримання полягає в тому, що православні люди дякують за отриманий урожай, очищають свій організм, а також морально готуються до великого християнського свята. Багато людей цікавляться часом проходження утримання, що можна вживати в їжу під час різдвяного посту 2018–2019, а також чи існує календар харчування по днях.

Поняття і тривалість

Коли тільки з’явився Різдвяний піст, його тривалість була 7 днів. Збільшення до 40 днів відбулося за часів стародавніх християн до середини 4 століття.

Незважаючи на це останній варіант Статуту посту сформувався тільки в 1166 році, і за церковними правилами став називатися Чотиридесятницею. Якщо говорити про те, коли починається різдвяний піст 2018–2019 року, а також якого числа закінчується, то жодних змін не відбулося. Все також його початок 28 листопада, а закінчення 6 січня 2019 року перед Різдвом.

різдвяний піст
Призначенням посту є необхідність збагачення моральним досвідом

Людям, які планують обмежити себе в даний проміжок часу, слід усвідомити, що призначенням посту є необхідність збагачення моральним досвідом і розуміння духовних цінностей.

Одним з головних усвідомлень має бути прийняття плотських утіх, як другорядної необхідності, що задоволення потреб людського тіла не дозволяє почути Бога у своїй душі.

Також необхідно розуміти, що існування людини – це гріх, і щоб його викупити, треба щиро покаятися, очистити свою плоть, стати сильнішими і бути готовим до всіх труднощів у житті.

На підставі цього, під час тривалості Чотиридесятниці, церква не береться за проведення вінчань, так як це буде перекривати, і затьмарювати цілеспрямованість людей, які дотримуються посту.

коли починається різдвяний піст 2018
Церква не береться за проведення вінчань

Всі заборони, яких необхідно дотримуватися в даний період, не є покаранням. Людям слід відчувати тільки радісні і світлі почуття, приймаючи ситуацію, як можливість показати свою любов Господу Богу.

Рясне харчування може спонукати до гріховних і плотських намірів, а метою проходження Чотиридесятниці є очищення духовних нутрощів і набуття легкості. Тому їжа під час Різдвяного посту 2019 року повинна бути стриманою і пісною, та й в будь-який інший день необхідно стежити за раціоном, якого числа б утримання не закінчувалося.

Всі заборони, яких необхідно дотримуватися в даний період

Правила харчування

Під час дії Різдвяного посту необхідно виключити зі свого раціону харчування їжу тваринного походження:

 • сир і сирні страви;
 • м’ясні вироби;
 • вершкове масло;
 • сир;
 • яйця (до Різдва не можна).
піст перед різдвом
Правила харчування говорять про виключення їжі тваринного походження

Альтернативними продуктами можна вважати:

 • гриби;
 • бобові культури.

Основні страви під час утримання вважаються пісні перші страви і каші. Приготування круп повинно бути на воді, а також без використання вершкового масла, солі і цукру по можливості.

Крім цього, рекомендується по мінімуму використовувати різні спеції, а також консервовані овочеві та фруктові страви. Овочі та фрукти можна вживати у вареному, тушкованому або свіжому вигляді. Також вітається використання в раціоні горіхів і меду.

різдвяний піст
Необхідно вживати в харчуванні фруктові страви

Також використання рослинної олії піде на користь і не тільки соняшникової. Існує величезна різноманітність і інших видів:

 • оливкова;
 • лляна;
 • кукурудзяна;
 • кунжутна;
 • гарбузова та ін.
що можна їсти в піст
Вживаня рослинного масла піде на користь

Хорошим доповненням до вищевказаного будуть рибні страви. Рекомендується вживати такі сорти риб:

 • минтай;
 • тріска;
 • мойва;
 • кальмар.

Вони мають нежирне біле філе, яке не тільки смачне, але і корисне. Також можна варити рибні супи, використовуючи консерви. Рекомендується готувати овочеві салати і вживати морську капусту.

Якщо хочеться хліба, то краще зупинити свій вибір на житньому. По середах і п’ятницях під час посту вимоги більш жорсткі, так як прийом в їжу рибних страв і масел заборонений.

Головним правилом протягом утримання є необхідність організації різноманітного меню, не заходячи за рамки дозволеного в церкві. Завдяки цьому організм буде отримувати всі необхідні мікроелементи, вітаміни, а також пройде очищення шлунково–кишкового тракту.

Раціон харчування на кожен пісний день

різдвяний піст 2018 2019
Кутя

Для полегшення проходження правильного прийому їжі під час Різдвяного посту 2018–2019 існує певний календар харчування по днях:

 • 28 листопада зазвичай готують такі поминальні страви, як кутя. Її повинні спробувати всі приходячі в будинок гості.
 • У період з 28 по 19 грудня в понеділок, середу і п’ятницю слід зупинитися на сироїдіння і не вживати варені, смажені, тушковані страви. У вівторок, четвер, суботу та неділю Дозволяється гаряча їжа. Що стосується алкоголю, то у вихідні можна випити маленький келих розведеного водою червоного вина.

  У вихідні можна випити маленький келих червоного вина
 • З 20 грудня по 1 січня в понеділок, середу і п’ятницю приймати в їжу пісні страви без олії, а у вівторок, четвер і у вихідні дні необхідно розслабитися, пити чай і готувати тільки рибу.
 • Період з 2 по 5 січня є останнім тижнем і відрізняється більш жорсткими вимогами. У ці дні забороняється вживати цукор, сіль, а також гарячі напої. Що стосується решти, то правила попередніх днів зберігаються.
 • 6 січня до вечора їсти не можна, а дозволяється тільки пити воду. Як тільки на небі почнуть з’являтися зірки, рекомендується скуштувати страву з замоченого у воді рису і пшениці, до яких доданий мед, горіхи і сухі фрукти.
Потрібно пити воду

Коли закінчиться Різдвяний піст 2018–2019 після проходження календаря харчування по днях не слід різко міняти свій раціон і переходити на різноманітні страви. Особливо з обережністю потрібно поставитися до вживання жирної їжі.

Церковні служителі вважають основним аспектом під час Різдвяного посту – це наростання відчуття легкості і чистоти духовного стану. Важливо подарувати прощення всім тим, хто завдав образу і зі світлими почуттями закінчити дні утримання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *