як розводити раків

Розведення раків у домашніх умовах для початківців: корисні поради

Цілі сімейні ферми, які забезпечують раками ресторани, ринки і приватних покупців дуже популярні зараз в США і Туреччині. Стрімкими темпами йде розвиток цього бізнесу і в Україні. При наявності малої конкуренції і великого попиту, правильно налагоджений процес розведення раків у домашніх умовах – відмінний спосіб отримання постійного доходу.

Для підприємців-початківців важливо лише правильно прорахувати кошторис витрат, визначитися зі шляхами збуту та ознайомитися з порадами по догляду за цими членистоногими.

Що потрібно ракам

Початок будь-якої справи передбачає складання бізнес-плану і підрахунок економічної ефективності заходу. В даному випадку враховуємо те, що раки для продажу дозрівають через три роки після народження, і також 3-4 сезони доведеться купувати для розмноження особин, які забезпечать якісне потомство. Після закінчення цього часу, за наявності постійних місць продажу, басейн з раками гарантує стабільний дохід і не такі вже великі трудовитрати.

розведення раків
Бізнес на розведенні раків в домашніх умовах

Для розведення раків у домашніх умовах початківцям знадобитися:

 • водойма або спеціальні штучні резервуари;
 • особини обох статей, здатні дати здорове потомство;
 • обладнання для створення необхідних умов проживання та відлову;
 • корм.

Масштаби виробництва залежать від можливостей підприємця і площ для облаштування водойми. Найпростіший розрахунок кількості особин на квадратний метр: 200 шт. на 25 м2.

Де раки зимують

Для утримання і розмноження молюсків однаково успішно використовують:

 • природні або штучні ставки або невеликі озера біля будинку;
 • акваріуми;
 • басейни;
 • спеціальні установки замкнутого водопостачання (УЗВ).

Використання кожного з цих водойм має свої сильні сторони і недоліки.

Ставок під відкритим небом

Для початківців з невеликим статутним капіталом, наявність ставка на території своєї ділянки — хороша можливість почати розведення раків у домашніх умовах з найменшими витратами. У природному середовищі мулистого або глинистого дна, членистоногі самі облаштовують собі нори, і відчувають себе затишно. Для створення комфортної обстановки проживання і розмноження при облаштуванні ставка необхідно виконати наступні умови:

вирощування раків
Розведення раків у ставку

Оптимальні розміри водойми: площа: 30 — 60 м2, глибина — до трьох метрів.

 1. Необхідно буде організувати оновлення води на 30%, не рідше, ніж раз в 2-3 тижні.
 2. Запустити молодняк краще все-таки придбаний, породистий, вирощений штучно. Такі особини ростуть більше і розвиваються швидше, ніж виловлені в річкових заплавах.
 3. Обов’язковим буде наявність на дні корчів, шматків дерева, каміння – ракам потрібно укриття від хижаків.
 4. У відкритому місці доведеться постійно контролювати наявність ворогів: видри, хижі риби, ондатри, водоплавні птахи.

Мінус природного розведення молюсків – сезонність. Активність членистоногих жителів зростає з травня по жовтень, а в зимовий час вони сплять у теплих норах.

Басейни

Басейни для раків – це штучні ємності, які облаштовують так, щоб була можливість зимового укриття. Дно такого резервуара засипають галькою і піском, опускають туди камені, корчі. Басейнів знадобитися кілька – для утримання різновікових молюсків окремо. Справа в тому, що раки запросто поїдають свій же підрісший молодняк.

як розводити раків
Розведення раків у штучних басейнах

Спорудження басейну вимагає більших витрат, ніж вирощування в природному водоймищі, але підігрівання та підтримання постійного мікроклімату дозволяє отримувати прибуток від продажу цілорічно. При температурі води 23-25 градусів раки не засинають на зиму і активно розмножуються.

Акваріуми

Плюс такого резервуара в тому, що для його установки не потрібно багато площі. Обладнати акваріуми для раків можна і в гаражі, і в підвалі будинку. Що буде входити в обов’язкові витрати, так це витрати на обігрів, прилади для циркуляції повітря та очищення води.

Акваріумів знадобитися кілька – для особин різного віку. Незважаючи на невеликі обсяги, такі споруди швидко окупають себе, як тільки починається збут продукції. У даних умовах річкові мешканці ростуть швидше, за ними простіше спостерігати і доглядати.

вирощування раків
Вирощування раків в акваріумах

Спеціальні установки для вирощування раків (УЗВ) коштують недешево, але вони вже обладнані усіма пристосуваннями клімат-контролю і догляду за членистоногими.

Що їдять раки

Річкові та озерні рачки істоти всеїдні. У природних умовах вони частіше харчуються рослинною їжею, але не обходять стороною і рибну падаль, дрібних личинок і комах. При штучному утриманні підгодівлею для раків служать:

 • спеціальні корми;
 • водорості;
 • варене м’ясо і риба;
 • черв’яки;
 • зоопланктон;
 • личинки;
 • будь-які каші.
як розводити раків
Раки всеїдні членистоногі

При недоліку харчування раки охоче поїдають своїх родичів, менших за розміром.

Розмноження та догляд

Початківцям з розведення раків у домашніх умовах для початку потрібно придбати перші особини для заселення у водойму. При цьому необхідно дотримуватися сувору пропорцію: Дві самочки на одного самця. При розведенні делікатесних молюсків потрібно враховувати основні вимоги:

 • Запліднення відбувається у вересні-жовтні або в лютому–березні. Через 2 місяці з ікринок з’являються личинки. Зазвичай від однієї самки можна отримати 12-15 мальків.
 • Раків вважають індикаторами якості води. Особливо чутливі ці молюски до чистоти навколишнього середовища в період зростання. При вмісті в штучних ємностях потрібна постійна фільтрація води і додаткове наповнення киснем.
 • З-за звички до канібалізму молодняк і середнє покоління потрібно відокремлювати і містити в різних резервуарах. Ставок під відкритим небом з цією метою можна відгородити дрібною сіткою на кілька секторів.
 • Особливо схильні до нападу молоді раки під час линьки. Линька – це природний процес росту тварини, коли старий панцир змінюється на новий, більш просторий. У перший рік життя така зміна відбувається 6-8 разів, у другий – 4-5, у третій – 3 рази. Особини старше 3 років линяють один раз в рік.

Розведення раків може стати серйозним бізнесом і забезпечити хороший дохід для сім’ї. Загальна порада – ретельно прорахувати та спланувати дії і заздалегідь обміркувати шляхи реалізації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *