глютен користь і шкода

Що таке глютен: його користь і шкода для організму

Багато людей відмовляються від вживання в їжу деяких продуктів, таким чином, піклуючись про своє здоров’я. До них відносяться соління, смажене жирне м’ясо, спеції, приправи та інші. Не так давно групу цих продуктів поповнили товари, що мають у своєму складі рослинний білок глютен шкоду і користь якого є причиною суперечок дієтологів.

Глютен (клейковина) являє собою складний рослинний білок. Він містить амінокислоти, якими не збагачені продукти тваринного походження, фосфор, кальцій, а також вітаміни А і Є. У великій кількості глютен міститься в злаках, таких як жито, пшениця, ячмінь. Але також його додають штучно деякі харчові товари, для надання їм додаткової еластичності. Клейковина входить до складу кетчупів, пресованих кубиків бульйону, морозива, цукерок, чіпсів.

Чим небезпечний глютен

Про те, що таке глютен і чим він шкідливий знає не кожен споживач. Багато фахівців вважають його досить небезпечним для організму людини і не рекомендують вживати в їжу. Великої шкоди глютен може завдати людям, що мають непереносимість цієї речовини і алергію. Попадання його у великій кількості в організм людини здатне спровокувати подразнення слизових, розлад травлення, інтоксикацію та інші неприємні моменти.

Непереносимість

Целіакія (непереносимість глютену) досить рідкісне захворювання, яке передається у спадок. Від такої хвороби страждає приблизно 1% жителів нашої планети. Імунна система сприймає це як чужорідний білок, починає з ним активно боротися, що призводить до пошкодження тканин у місцях її скупчення, а також мозку і суглобів. Непереносимість глютену має симптоми дуже схожі із захворюваннями ШКТ, дерматологічними патологіями, а також може бути розцінена як передраковий стан. Основними ознаками целіакії є наступні:

 • Здуття живота;
 • Розлад шлунка;
 • Діарея;
 • Відчуття болю в області очеревини.

Багато фахівці не вважають непереносимість глютену у дорослих медичним діагнозом і серйозною патологією. Це захворювання частіше зустрічається у жінок, а представники негроїдної та монголоїдної рас від несприйняття глютену практично не страждають. Це пояснюється генетичної не схильністю і особливим харчуванням. Непереносимість глютену у дітей зустрічається рідко.

Алергія

Навіть самий здоровий організм може відреагувати на негативний вплив глютену. Прояв алергічної реакції можливо при особливій чутливості організму до цієї речовини або в разі його модифікації. Хімічні, смакові і фізичні якості злаків можуть бути змінені в процесі селекції.

Алергія на глютен може розвинутися у людини будь-якого віку. Особливості прояву такого патологічного стану залежать від рівня опірності організму і імунітету. Симптоми алергії можуть протікати непомітно або бути яскраво вираженими. Основними ознаками того, що організм людини не приймає цей білок, є наступні:

 • Запори або діарея;
 • Постійні ниючі болі в животі;
 • Виявлення жиру в калі при лабораторному дослідженні матеріалу;
 • Швидка стомлюваність, постійна втома, різка втрата ваги;
 • Підвищена чутливість шкіри (печіння, оніміння, поколювання);
 • Безпричинна біль у м’язах, суглобах, голові;
 • Постійна спрага.

Алергія на глютен у дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, проявлятися не може, оскільки ця речовина не міститься в материнському молоці. Особливу увагу слід приділяти поведінки малюка в момент введення прикорму. Глютен для дітей не небезпечний, якщо він добре перетравлюється і засвоюється організмом.

Користь глютену

Отримати користь від вживання в їжу клейковини можна лише мінімізувати її кількість. Поступове надходження в організм продуктів, де міститься глютен, дасть можливість добре засвоїти, а також збагатить корисними вітамінами, мінеральними речовинами. Користь клейковини виражається в наступному:

 1. Сприяє збагаченню борошняних продуктів корисними білками натурального походження;
 2. Збільшує харчову цінність випічки;
 3. Сприятливо впливає на засвоєння і зв’язування мінеральних елементів і вітамінів;
 4. Використовується для приготування макаронних виробів;
 5. Входить до складу багатьох продуктів, надаючи їм певну консистенцію і щільність (кетчуп, ковбаса, жувальна гумка та інше).

Список продуктів, що містять клейковину

Глютен входить до складу більшості харчових товарів народного споживання. У чистому вигляді він сірого кольору, нічим не пахне і має клейку консистенцію. Найбільша кількість такого білка міститься в пшениці. В домашніх умовах можна визначити, в яких продуктах міститься глютен. Для цього потрібно капнути на них йодом. Глютен – модифікований крохмаль, тому, контактуючи з йодом, він придбає синій колір. Клейковина міститься в наступних харчових і медичних товарах:

 • Продукти (хліб, ковбаси, цукерки, майонез, гірчиця, кетчуп, фаст-фуд, молочні товари, морозиво, напівфабрикати);
 • Напої (газована вода, горілка, пиво, какао, гранульована розчинна кава);
 • Ліки (Аспірин, Валеріана, Фенистил, Бесакодил, Ібупрофен, Фолієва кислота та інші);
 • Харчові добавки (Е 150, Е 160, Е 411, Е 965, Е 637, Е 411, Е 471, Е 636).

Продукти без глютену також існують і їх достатньо. Це картопля, рис, кукурудза, гречка, м’ясо птиці, свинина, яловичина, морепродукти, а також фрукти і овочі. Однак перевіривши йодом рис і картопля, можна спостерігати реакцію, але це говорить лише про високий вміст крохмалю в цих продуктах.

Негативні наслідки

Надходячи в організм здорової людини в малих дозах, клейковина не завдає шкоди. Але великі разові дози цього білка можуть залишитися не засвоєними і поступово накопичуватися в кишечнику. Затримався глютен надає руйнівну дію на ворсинки слизової оболонки, що призводить до інтоксикації. Пошкоджені стінки кишечника пропускають в організм шкідливі речовини, які негативно впливають на роботу головного мозку, а також призводять до дисфункції печінки і нирок.

Оскільки виявити непереносимість клейковини досить складно, люди можуть роками не підозрювати про наявність серйозної патології, чим ще більше погіршити ситуацію. Позбавляючись від симптомів, можна лише тимчасово призупинивши розвиток хвороби. Необхідно просто відмовитися від таких продуктів.

Боротьба з глютеном

Деякі фахівці стверджують, що клейковина, сама по собі, абсолютно нешкідлива, а може бути навіть корисною. Відповідальність за підвищений вміст цього білка в продукції лежить тільки на виробниках, які, бажаючи отримати більший прибуток, використовують його дуже багато. Щоб приховати цей факт від очей покупців, і донести до них правдиву інформацію, на упаковці вказується – гідролізований загусник, модифікований крохмаль або текстурований рослинний білок. Всі ці найменування є завуальованим пшеничним глютеном.

Боротися з клейковиною можна просто виключивши її з раціону або замінивши на безглютенові продукти. Звичний хліб можна випікати з рисової або гречаної муки, але для необхідної консистенції потрібно більше синтетичних загусників і жирів. Такий продукт не буде містити клейковину, але залишиться як і раніше шкідливим.

Безглютенова дієта

Тривала дієта, що виключає клейковину, рекомендована людям, що страждають на целіакію, а також бажаючим схуднути. Деякі дієтологи вважають її втіленням здорового способу життя. Також є і такі лікарі, які не рекомендують різко відмовлятися від глютеновмісних продуктів.

Позитивні сторони

Така дієта буде дуже корисна людям, що мають схильність до захворювання целіакія, оскільки визначити його своєчасно практично не вдається. Відсутність симптомів або схожість їх з іншими хворобами значно ускладнює діагностику. Тому виключивши глютеновмісні продукти з раціону своєчасно, можна уникнути ускладнень.

Людям, які стежать за своїм здоров’ям, така дієта допоможе позбутися від зайвої повноти. Обмеживши вживання борошняних виробів, макаронів, сумнівних соусів і майонезу можна добитися відмінного результату. В Європі вже давно існують безглютенові ресторани, і навіть випускається спеціальний корм для тварин, не містить клейковину.

Негативні сторони

Дозволені до вживання продукти можуть завдати організму ще більшої шкоди, ніж містять клейковину. Для поліпшення смакових якостей і для заміни глютену виробники використовують, не менш шкідливі, жири і вуглеводи. Також багато харчові товари, що містять цей білок, не мають безглютенового аналога. Відмовитися від них може бути нелегко. Шкода і користь глютену визначається кількістю цієї речовини в організмі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *