Що за свято Духів день і його традиції

Християнська віра — це не лише ходіння в церкву, дотримання постів і читання молитов. Це ще й величезна кількість свят. А ви знаєте, що за свято Духів день? У нього безліч прикмет і забобонів, свої традиції і обряди.

Коли відзначають

В деяких країнах, де святкується День духів, для віруючих організується офіційний вихідний. У нашій країні цей день є робочим. Духів день безпосередньо прив’язаний до одного з головних християнських свят, так як він святкується в перший понеділок після Трійці.

Що за свято Духів день? Незважаючи на те, що свято все ж християнський, в його звичаях, обрядах і традиціях присутні дохристиянські мотиви. Він безпосередньо пов’язаний з близькістю природи, із зустріччю двох пір року — весни і літа.

Крім того, що свято прийнято вважати християнським, він ще і народний. Пов’язано це з обрядами, які проводили наші предки в цей день. Не всі обряди схвалюються церквою.

Звернувшись до Біблії, можна знайти інформацію про те, що на 50-й день після Воскресіння Христового зійшов святий дух на апостолів. Саме тому в народі цей день отримав таку назву.

Духів день ще називають Іван-да-Марья, а деякі — Понеділком Святого Духа або Русальницею. У давнину В цей день проводжали русалок.

Якщо точно не знаєте, якого числа буде свято, досить зробити простий розрахунок. Потрібно відрахувати 8 понеділків від Великодня або 50 днів, а ось 51-й день і буде Днем духу.

У давнину, втім як і зараз, християнська віра забороняє працювати, і Духів День вважається продовженням широкого святкування Трійці.

Обряди на Духів день

З цим святом пов’язано багато забобонів і, щоб їх не порушити, треба знати, що можна робити в це свято. В цей день досить тісно переплелися язичницькі і християнські звичаї. Що можна робити в перший понеділок після Трійці:

 • для того щоб земля дала хороший врожай, жінка напередодні свята повинна вийти в поле і здійснити обряд годування. У полі потрібно розстелити скатертину, на ній розкласти все найсмачніше, а зверху їжу присипати землею. Якщо все зробити саме так, то грунт дасть урожай, а стихія його не зможе зіпсувати;
 • обов’язково в цей день потрібно відвідати церкву, яка, в свою чергу, прикрашають березовими гілками, травою, яку нещодавно скосили з поля;
 • потрібно сходити на цвинтар і пом’янути покійних. Крім того, поминальний стіл потрібно накрити і вдома;
 • у давнину проводився хресний хід, але віруючі йшли не навколо церкви, а по полях, які попередньо розорювали. Такий обряд міг допомогти людям, які обробляють землю, він давав їм сил. Земля не залишалася без відповіді. Вона давала багатий народжуй гречки, ячменю і пшениці;
 • поминали покійних не тільки їжею. Обов’язково в цей день треба говорити і добрі слова про них. Добрі слова вимовляють навіть про тих, хто був похований без відспівування (найчастіше самогубці);
 • у церкві потрібно було поставити свічки за упокоєння душі;
 • добре в цей день збирати цілющі трави. Якщо траву зібрати, принести до храму для освячення, то протягом року вона буде володіти цілющими властивостями. Зібраними травами можна було обкурювати хворих для їх лікування;
 • в обід родина збиралася в хаті за столом, найчастіше у батьків. А на стіл ставили велику кількість смакоти: пироги з м’ясом, млинці, рибу. Досить часто сім’я просто виходила на природу і організовувала свято на свіжому повітрі;
 • згідно язичницьким обрядом, на Духів День молодь виходила в поле, де була висока трава, і ганяла русалок. Щоб їх налякати, використовувалися березові прути або гілки верби;
 • за традицією, з ранку в день святкування треба було вмитися колодязною водою. Це допомагало віруючому протягом року зберегти своє здоров’я.

Березовими гілками храми прикрашаються не просто так. Після того як закінчується служба, парафіяни за традицією забирають їх додому. Вони допоможуть від недуг і пошестей, але тільки в тому випадку, якщо поставити їх поруч з іконами. Вважалося, що душі померлих зліталися додому і сідали на гілки.

Обряди на Духів день — важливий момент, якому приділяли велику увагу наші предки. Та й тих, хто свято слідує традиціям зараз, чимало.

Крім дотримання всіх обрядів, важливо в цей день зберігати віру. Людина повинна вірити в краще, відвідати храм, а також прочитати молитву, в якій подякувати святому Духу за все, що є в житті.

Заборони на Духів День

Знаючи про те, що можна робити в свято, варто звернути увагу і на заборони. Перерахуємо, що не можна робити на Духів день:

 • швидко бігати молодим дівчатам. Вважалося, що так можна втекти від жіночого щастя;
 • займатися будь-якими роботами, пов’язаними з сільським господарством. Землю взагалі турбувати в цей день заборонено. Крім того, що земля могла б не дати врожай, так ще і робота на землі вважалася великим гріхом;
 • купатися, так як вважалося, що русалки в цей день дуже великі і можуть потягти купаються на дно. Особливо важливо було дотримуватися правило самотнім чоловікам;
 • дивитися у воду, особливо страшно було побачити своє віддзеркалення у воді;
 • голосно розмовляти. Потрібно читати молитви і просити про прощення.

Прикмети сучасності

Незважаючи на те, що обряди на Духів день прийшли до нас з сивої давнини, у сучасному світі є прикмети, на які теж обов’язково звертають увагу віруючі. У цей день прийнято все так само ходити в церкву, де можна побачити прикраси з березових гілок, потрібно молитися і ставити свічки. Обов’язково в цей день згадують померлих родичів.

Незважаючи на те, що багато знають про обмеження в роботі, сучасна людина сама вирішує, чи варто йому займатися працею чи ні. Але і в цьому випадку є вихід.

Якщо обставини складаються так, що не можна відкласти якусь справу, то обов’язково варто сходити в церкву і поставити свічку, а далі займатися своїми невідкладними справами.

Дотримуючись прикмети на Духів день, можна провести його правильно, не порушуючи церковних традицій.

Підводячи підсумки

 1. Духів день святкується в перший понеділок після Трійці.
 2. Не можна в цей день працювати. Заборонена будь-яка робота на землі.
 3. В це свято не можна купатися у водоймі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *