свято івана купала традиції

Що означає свято Івана Купала і його традиції

Свято Іван Купала завжди припадає на 7 липня. У цей день прийнято проводити різні обряди, тому важливо знати прикмети і звичаї дати.

Що це за свято

Присвячений він літнього сонцестояння, є своєрідним відкриттям купального сезону. У старі часи люди з нетерпінням чекали настання свята, адже після цього дня можна було без побоювання купатися у водоймах. У народі це свято ще називають Купальська ніч, Іванів день, Купала.

Люди святкують свято весело та гамірно, адже головне правило свята – не спати! Вважається, що в цей день нечисть прокидається і влаштовує шабаш.

З цією датою пов’язано величезна кількість прикмет і звичаїв, можна проводити обряди і змови в день івана Купала. Потрібно тільки знати, що можна робити, а що не можна. Молодь влаштовує веселі гуляння, розпалює багаття і стрибає через вогонь. Юні дівчата в цей день ворожать, плетуть вінки з польових квітів і пускають їх по воді.

Історія свідчить, що це свято присвячений язичницькому підкорювач Сонця і слов’янського божества Купали. Раніше це свято відзначали 22 червня, це було ще до появи християнської Київської Русі.

У наші дні свято відзначають 7 липня, а ось початкове значення дні втратило всякий сенс і зараз люди ніяк не пов’язують Іван Купала з періодом літнього сонцестояння. Але, незважаючи на це, більшість віруючих християн дотримується звичаїв і прикмет.

Вони намагаються не робити домашню роботу, деякі дівчата в цей день ворожать і проводять заговори, щоб у майбутньому було багато щастя і благополуччя.

Прикмети і забобони на свято Іван Купала

Існує безліч купальських прикмет, які потрібно знати особливо тим, хто шанує це свято. Так можна зрозуміти, що не можна робити в цей день, а що можна. Дізнаємося про найголовніші прикмети урочистості:

 1. Якщо в день Івана Купала пройде сильний дощ, то через неділю слід готуватися до спекотної жари, яка протримається до кінця серпня.
 2. Побачити змію 7 липня – до неприємностей і хвороб.
 3. Якщо в купальську ніч небо буде зоряним і чистим, а рано вранці на траві буде багато роси, тоді треба готуватися до багатого врожаю.
 4. В день Івана Купала не можна їсти ягоди. Наші предки вважали, що це робити категорично небажано, адже покійні родичі можуть залишитися голодними, а старі традиції треба шанувати.
 5. Лікарські трави і квіти, зібрані в купальську ніч, володіють цілющими та магічними властивостями. Жінки завжди вважали кількість зібраних рослин. Якщо буде більше 20 різновидів, то в цьому році потрібно готуватися до весілля.
 6. Ні в якому разі в це свято не можна приймати подарунки навіть від близьких друзів. Вважається, що будь-який презент у цей день можна заговорити нещастя і навіть навести на одержувача псування. Важливо пам’ятати, що в цю дату нечиста сила стає особливо сильною.
 7. Якщо на Івана Купала вийде почути спів цвіркуна, тоді до кінця року буде багато радості і щастя, а от почути зозулю – до негоди та холодної осені.
 8. В кінці свята усім учасникам потрібно йти, не оглядаючись назад. Існує думка, що якщо озирнутися і подивитися на вогонь, то до людини пристане нечиста сила, яка до кінця року буде витягати з нього гарну енергію. Людина може захворіти.
 9. Обов’язково потрібно скупатися в річці, але робити це краще на заході сонця. Завдяки цьому людина отримає захист від відьом і чаклунів, а також від поганого пристріту.
 10. Старі люди впевнені, що той, хто народився в купальську ніч, виросте здоровою і успішною людиною.

Ось такі прикмети і звичаї збиралися протягом кількох століть. Літні люди радять поважати традиції і слідувати їм.

Звичаї та обряди

Це свято відоме не тільки безліччю традицій і прикмет, але й обрядами. Найцікавіші:

 1. Більшість людей спеціально не лягали спати з 6 на 7 липня, щоб рано вранці вмитися росою. Вважалося, що такий обряд дозволить зміцнити здоров’я, а дівчатам зберегти красу.
 2. У цей день можна було спеціально облити когось водою і навіть брудною. У відповідь той, кого облили, не лаявся і не злився. Люди були впевнені, що чим частіше у день Івана Купала доводилося скупатися, тим більше ймовірність того, що людина очиститься від поганих думок і буде міцніший духом.
 3. Молоді люди робили з сіна та сухої трави опудало (ляльку), яке було своєрідним символом бога Сонця. Після цього вони встановлювали ляльку поруч з багаттям і починали водити хоровод навколо вогню. За сценарієм хтось повинен був «ненароком» зачепити опудало так, щоб воно впало. Після цього всі учасники обряду збігалися, щоб подивитися, чи не помер «Купала». Дівчата повинні були оплакувати його і співати пісні. Далі опудало кидали в багаття і спалювали. Після проведення такого обряду можна було святкувати і веселитися.
 4. Згідно з повір’ями, тим, хто хотів позбутися захворювань, потрібно було спалити свої речі, в яких доводилося переходжувати недуги. Як правило, до такого обряду приходили мами, вони збирали старі речі своїх діток і спалювали у святковому багатті. За повір’ями, діти ставали міцними і вболівали не так часто.
 5. Дуже цікавий обряд «Пошук пари», коли молоді люди під час танців і гулянь придивлялися один до одного. Після того як був зроблений вибір, вони бралися за руки й стрибали разом через полум’я. Якщо їм вдалося перестрибнути так, щоб не розчепити руки, то вважалося, що у цієї пари буде міцна сім’я, а от якщо вони стрибнули нарізно – тоді відносини зав’язувати не варто.
 6. Кропива допомагала захистити будинок від нечисті і злих духів. Для цього потрібно було розкласти свіжі кущі рослини на порозі будинку.
 7. Дбайливі господарі проводили домашню худобу поруч з багаттям. Завдяки такому обрядом тварина не хворіла.

На Івана Купала прийнято було робити обряди з травою і змови. Зібрані рослини намагалися зберігати як можна довше. Але, перш ніж висушувати цілющі трави, потрібно було покласти на деякий час під купальську росу. Завдяки такому обрядом букети з рослинами знаходили особливу магічну силу.

Надалі їх використовували у різних замовляннях і магічних обрядах. За звичаєм, основною рослиною була папороть. Старі люди запевняють, що той, кому пощастить знайти цю рослину в лісі в купальську ніч, буде щасливим і багатим.

Що не можна робити

Розібравшись з тим, що це за свято і які потрібно почитати обряди, важливо знати, що є такі задачі, які не можна робити в цей день. Отже, розглянемо список рекомендацій від предків:

 1. У купальську ніч не можна спати і купатися. Згідно з віруваннями, в цю ніч прокидається вся нечисть, яка може витягувати із сплячого людини всю енергію, а той, хто піде в річку, може потонути.
 2. Особливо потрібно триматися подалі від води вагітним жінкам, літнім людям і дітям.
 3. У день свята не рекомендується брати в борг гроші і ділитися своїми речами. Якщо знехтувати цим правилом, то сім’я «дає» найближчим часом стане бідною. Щедрість у Купальську ніч недоречна.

Існує думка, що жінка, яка в свято не стояла поруч з вогнем, – відьма.

Ворожіння та змови

На Івана Купала найчастіше молоді дівчата ворожать. Вони ворожать на кохання, долю, судженого. Кілька простих прикладів ворожінь.

На майбутнє

Для проведення ворожіння треба взяти 7 березових гілочок однакового розміру. Важливо, щоб вони були всі різні. Після цього гілочки перемішуються і витягується одна з них. Якщо ворожбит дістане рівну, без всяких пошкоджень гілочку, то життя його буде щасливою. У разі потрапляння кривої гілочки, покритої різними горбиками, потрібно готуватися до неприємностей.

На любов

У відро чи миску потрібно налити чистої води з річки, опустити дві квітки без стебел. Ідеально підійдуть ромашки. Хлопець і дівчина повинні повільно опустити у воду кожен свою квітку.

Якщо бутони зблизяться, то шлюб буде міцним. У разі віддалення квітів, у пари немає шансів бути разом, а ось квіти, які будуть перебувати в русі, свідчать про те, що сімейне життя буде бурхливим і насиченим.

На здоров’я

Щоб дізнатися про здоров’я рідних, потрібно взяти два види рослин: мучницю або ведмежу ягоду. На кожну людину припадало по одному листочку, після чого всі рослини складалися в банку або коробку. Той член сім’ї, чий листок зів’яне або засохне першим – найчастіше хворіти.

На судженого

Молоді дівчата сплітали вінок і пускали його по річці. Якщо вінок розплітався або тонув, то вийти в цьому році заміж – не доля. Якщо він повертався назад до берега, тоді в цьому році довгоочікуваного весілля також не варто було чекати. А ось той вінок, який спливав далеко, обіцяв швидке весілля.

Від самотності

Врятувати від самотності міг змова: «Слово зле, трикляте, зле, бо стріла ворога, вразило самотністю мене! Але з Божою допомогою, з Пресвятою Богородицею, непереможною надією себе укрою, молитвою чистої зніму, Ісусову допомогу знайду. Нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь». Його потрібно було читати 40 разів перед іконою Пресвятої Богородиці.

Підводячи підсумки

 1. Свято Іван Купала не тільки магічний і цікавий.
 2. Завдяки цьому дню молоді дівчата і хлопці могли дізнатися про свою подальшу долю.
 3. За допомогою ворожінь можна зрозуміти, чого чекати найближчим часом.
 4. Не варто забувати і про прикмети, завдяки їм можна дізнатися погоду і майбутнє.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *