Значення свята Покрови день і його традиції

Щорічно 14 жовтня православні всього світу відзначають Покрови день, шануючи пресвяту Богородицю. Кожен віруючий знає, що це за свято, і знайомий з прикметами.

Традиції і звичаї

В цей день зазвичай обпадають листя, випадає перший сніг. Погодні умови зумовлені похолоданням. До свята прийнято зібрати урожай і підготуватися до зими.

Найпопулярніша народна прикмета – зіграти весілля на Покрови день. Вважається, що шлюб, укладений 14 жовтня, буде довгим і щасливим, так як закохані будуть перебувати під захистом Богородиці. Пари, вже поєднувалися узами шлюбу, призначають вінчання, щоб зміцнити молитву про міцний родинний союз.

За народними прикметами, на Покрови випадає перший сніг. На жінок покладаються всі клопоти по дотриманню традицій:

 • гілочками плодових дерев затопити піч;
 • спекти млинці, пригостити ласощами гостей;
 • завершити всі польові роботи, закінчити збір плодів;
 • незаміжнім дівчатам потрібно поставити у церкві свічки на вдале заміжжя.

Здавна вважалося, якщо торжество пройде весело, у невимушеній обстановці, весь рік буде вдалим.

Що не можна робити

Покровські прикмети і традиції збиралися і передавалися з покоління в покоління. Самі перевірені і правдиві з них дійшли і до нас. Цей день прийнято провести в стінах церкви в молитвах, звільнивши себе від різних справ, серед яких:

 • розумова і фізична праця;
 • прання;
 • прасування;
 • ремонтно-будівельні роботи;
 • землеробство;
 • рукоділля.

Крім того, не можна брати або давати в борг, лихословити, сваритися, конфліктувати або вступати в суперечки. Ні в якому разі не можна ображатися на родичів. Під забороною вживання спиртних напоїв.

Що можна і потрібно робити

Згідно з традиціями, на Покрову день, крім заборон, є справи, які необхідно обов’язково зробити:

 1. Спекти щось смачне. Зазвичай це спеціальний хліб, прикрашений аплікаціями з тіста. Їм потрібно пригостити людей, які викликають симпатію. Крихти ні в якому разі не викидати, зібрати і залишити до наступного дня Покрови.
 2. Нагодувати птахів і бездомних тварин досхочу.
 3. Власниці довгого волосся повинні заплести копицю в косу, а розплести її можна лише пізно ввечері.
 4. Одягатися в сукні або халат і пов’язати на голову хустку або шарф.
 5. По можливості зробити пожертву.
 6. Перед іконою помолитися за здравіє родичів і побажати собі особистого щастя.
 7. Принести привітання з святом парам, які перебувають у законному шлюбі.
 8. У центр обіднього столу поставити вазу з живими квітами. Куплені вони в магазині або зрізані з клумби власної ділянки – не має значення. Головне, сама присутність живих квітів, що символізують свято.

Головне в цей день — перебувати у злагоді з самим собою і навколишнім світом, щире бажаючи всім добра і щастя.

Після галасливого і веселого святкування, за щедро накритим столом, в селах влаштовували вечорниці з піснями, під час яких дівчата пряли. Молоді люди придивлялися до них, потім приходили свататися. Вечір не обмежувався лише цим, було прийнято ворожити.

Покровські обряди

 1. Якщо незаміжня дівчина посміхається незнайомцям, перебуваючи в доброму гуморі, вона незабаром зустріне свою долю і вдало вийде заміж.
 2. Згідно обряду на Покрова день, дівчина, яка бажає скоріше вийти заміж, повинна спекти хліб і поставити його на підвіконня. Вважалося, що аромат приверне увагу потенційного нареченого.
 3. Дівчата, яким тільки належить вступити в шлюб, повинні піти до церкви, купити три свічки і запалити їх. Одну – за здоров’я чоловіків, так чи інакше брали участь у їхній долі. Іншу – за власне здоров’я, третій – за гарне самопочуття майбутнього нареченого.
 4. Щоб зняти з себе карму самотності, в цей день потрібно взяти будь-яку свою річ і зв’язати вузлом, а в кінці дня розв’язати.
 5. Окрема прикмета-обряд існує для наречених. Не випускаючи нареченого з своїх думок, дівчина повинна взятися за нову вишивку. По закінченні роботи звернути увагу на стібки. Якщо вони рівні – у сімейних відносинах все буде гладко і спокійно. Нерівні і заплутані – до проблем.
 6. Щоб позбавити дітей від хвороб і недуг, необхідно вивести їх за поріг і облити водою через решето. Проводити обряд повинна найстарша жінка в сім’ї, коли-небудь, яка народжувала дитину.
 7. У цей день необхідно спекти велику стопку млинців і пироги з солодкою начинкою. Випічкою щедро пригощати друзів і знайомих, про себе примовляючи: «Віддаю солодкий пиріжок, і нехай у моєму житті з’явиться хороший женішок».

Згідно з прикметами на Покрови день, непрохані гості – на щастя, радості і гармонії.

Цікаві факти

 1. У цей день у давнину збирали одяг і постільні приналежності відійшли в інший світ від важкої хвороби родичів і спалювали на подвір’ї. Вважалося, що вогонь володіє магічною силою, здатною захистити родину від злих духів і недуг. На думку істориків, цей ритуал прийшов з язичницьких часів.
 2. Варто відзначити ще одну дуже цікаву деталь – 14 жовтня прийнято ходити в ліс по гриби. При цьому абсолютно неважливо кількість і що це буде за вид: білі або мухомори. Головне — принести в будинок, засушити і розкласти по всім затишних місцях, тим самим вшанувавши Домовика. В далекі часи свято вірили, що саме цей казковий персонаж відповідає за достаток і благополуччя. До речі, перша порція млинців теж неодмінно призначалася йому. Господиня акуратно розкладала по одному на блюдце і ставила по кутах.
 3. В деяких селах до цих пір збереглася традиція – найстарша жінка в сім’ї збирає всіх навколо себе і читає молитву, благословляючи перед іконою пресвятої Богородиці, просячи у неї захисту для кожного родича.

До обрядів і всіляких ритуалів можна ставитися по-різному. Ніхто нікого не змушує вірити і суворо дотримуватися все до дрібниць. Суть свята Покрова день, дата якого незмінно випадає на 14 жовтня, в тому, щоб кожен був у злагоді з собою, не злився на оточуючих, особливо на близьких родичів. І не лихословив.

За трактуванням служителів церкви, емоційна нестриманість у святковий день, здатна образити, може обернутися тим, що Діва Марія перестане бути до цього людині прихильною. Вважається, що відсутність небесного захисту може зробити його більш слабким і вразливим.

Священнослужителі настійно рекомендують у велике церковне свято не скупитися на добрі слова і вчинки. Безкорисливо допомагати нужденним, робити це щиро, з чистими помислами.

Підводячи підсумки

День пресвятої Богородиці, що відзначається православними, об’єднує в собі безліч обрядів і традицій. Кожну з них наші пращури свято шанували на Покрови день:

 1. З-за різкої зміни клімату багато погодні прикмети не завжди збуваються, і тим не менше люди звикли ставитися до них серйозно.
 2. Вважається, що основні захисні функції, якими були наділені язичницькі боги, тісно пов’язані з землеробською культурою і передалися пресвятої Богородиці.
 3. Незважаючи на те, що сучасна молодь прагне до міського життя, в їх свідомості продовжують жити обряди і звичаї дня Покрови, що передаються з покоління в покоління.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *