Що означає свято Червона гірка і його традиції

Червона гірка — народна назва церковного свята Антипасха, яким завершується великодній тиждень (перша після Воскресіння Христового). З цим днем народ пов’язує безліч прикмет, звичаїв і обрядів з використанням різних змов. А також встановлює деякі правила, що стосуються того, що не можна робити.

Що за свято

Що це за свято — пояснює біблійна легенда. Згідно Євангелія, апостол Фома пропустив момент появи воскреслого Ісуса перед учнями своїми, а повідомлять йому про це апостолам не повірив і зажадав доказів.

Син Божий знову з’явився перед своїми послідовниками, і, попрекнув нерозторопного апостола в зневірі, дозволив тому торкнутися ран своїх. З тих пір Фому називають неправильним або невіруючим, тобто не беруть нічого на віру.

Переконавшись у тому, що чудо Воскресіння Ісуса все ж сталося, Хома подався в далекі землі, щоб розповісти всім про повернення Христа і прийняв мученицьку смерть в Індії (70 р. нашої ери).

Що не можна робити

Як і будь-який інший церковний свято, Червона гірка передбачає повну відмову від фізичної праці: прання, шиття, прибирання житла. Також не варто займатися сільськогосподарськими роботами, пов’язаними з землею.

Згідно з християнським звичаям, Антипасха — це період веселощів і радості, якій неодмінно треба ділитися з оточуючими. Що не можна робити:

 1. Закоханим бути в розлуці, в іншому випадку відбудеться швидке розставання.
 2. Залишатися вдома на самоті, вдаючись до смутку і печалі, інакше людина на весь рік залишиться самотнім. Навпаки, потрібно ходити один до одного в гості, запрошувати людей до себе, заводити знайомства і знаходити нових друзів. Не дарма у наших предків існувала негласна традиція саме на Червону гірку придивлятися до протилежної статі і шукати собі пару.
 3. Сваритися і лаятися, інакше, згідно з народним повір’ям, конфлікт може стати затяжним і триватиме до самої Трійці. А ось відновити колись втрачені з-за сварки зв’язку, навпаки, потрібно.
 4. Не можна ображатися, культивувати в собі негативні думки і робити боляче свого ближнього — все це повернеться людині в багаторазовому розмірі.

Прикмети і забобони

Зі святом Червона гірка пов’язано чимало прикмет, звичаїв і змов різної спрямованості:

 1. Пророкує майбутні події. Це прикмети, які описують важливі звершення, які очікуються у майбутньому (універсальні забобони).
 2. Поради — підказують найбільш правильне рішення в тій чи іншій ситуації.
 3. Застережливі. Такі прикмети повідомляють про можливу небезпеку, уникнути яку вийде, якщо прикласти деякі зусилля.
 4. На Червону гірку належало кататися на гойдалках — вітер здує всі гріхи. Дізнатися майбутнє допоможе червоне яйце, скинуте з високого пагорба. Якщо воно прокотиться далі інших, все загадане здійсниться. Дуже важливо, щоб у процесі брали участь ще мінімум дві людини.

Антипасха — свято, коли земля заряджається енергією, що обіцяє отримання хорошого врожаю. Селяни та фермери збираються для проведення відповідних ритуалів, закликаючи весну на свято. В цей же день, за традицією, можна проводити обряди, спрямовані на отримання особистих благ.

Прикмети з молитвою

Молитви посилюють дію всіх прикмет. Вранці під час умивання потрібно прочитати звернення до Богородиці або Господу Богу, і тоді хвороби будуть обходити стороною. Захист забезпечать також молитви, вимовлені під час приготування їжі, прибирання в будинку і проведення лікувальних процедур.

З молитвами пов’язані такі прикмети на Антипасху:

 • якщо помолитися Господу перед святковою трапезою, сім’я знайде достаток і благополуччя;
 • молитва, прочитана над колодязем (свердловиною), захистить від бід і хвороб;
 • якщо молода незаміжня дівчина прочитає молитву біля воріт свого хлопця — до швидкої весіллі.

Народні прикмети також припускають використання молитов для покарання недруга, в цьому випадку ворога очікує патологічне невезіння. Батькам обов’язково варто прочитати богоугодний вірш над сплячим малюком, тоді він буде рости здоровим і веселим.

Прикмети з водою

Щоб привернути успіх у професійній діяльності або в любові, в колодязь кидають золоту монету, при цьому подумки уявляють, як зміниться життя після залучення успіху і удачі. Краще вибрати колодязь більше за розміром, тоді і везіння наздожене швидше.

Ще краще, якщо колодязь знаходиться поруч з будинком, в цьому випадку сім’я весь рік житиме в достатку. При відсутності колодязя, можна скористатися будь-якою найближчою водоймою (рекомендується вибирати той, де є течія і немає застійних вод).

Згідно з іншою прикметою, знаходять колодязь, розташований якомога далі від житла, і зривають рослина, що росте біля нього. Якщо воно слабке і старе, доведеться докласти зусиль для досягнення благополуччя, молоде — до достатку. Рослину несуть до дому і кладуть біля порога.

Якщо з ранку пройшов дощ, омbвший двір, труднощі скоро підуть, сильна засуха — скоро виникнуть фінансові труднощі.

Якщо до настання світанку омити всі ікони в будинку, після чого провести вологе прибирання, використовуючи цю воду, гроші в родині будуть завжди. Можна омити ікону, а потім умити дитину або себе цією водою — підуть усі хвороби, зміцниться імунітет і настане швидке одужання.

На весілля

 1. Молодята, які зіграли весілля протягом тижня після воскресіння Христового, знаходять щастя в сімейному житті.
 2. Якщо напередодні приснився померлий родич, молода сім’я буде жити в мирі і достатку.
 3. Перед весільною церемонією нареченому і нареченій потрібно підійти до водойми, і загадати бажання — воно обов’язково здійсниться.
 4. Якщо закохані разом прийдуть на святкове народне гуляння, це прискорить розвиток їх відносин.
 5. Щоб швидше зустріти свою половинку, дівчині необхідно весь день носити з собою весільні стрічки.

Замовляння

Замовляння на Антипасху володіють потужним і тривалим ефектом, адже Червона гірка — це свято весни, щастя, ніжності і нескінченної любові.

Для краси

Обряд допоможе довго залишатися красивою і молодою. Над ємністю з джерельною водою на світанку читають молитву:

«В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Як червоно сонечко піднімається, Як всі люди йому радіють, Так нехай буде червоно і рум’яно моє обличчя. Всі дивилися на мене, не надивилися, Раділи, не натішились. Всім би я, раба Божа (ім’я) міла була. Ключ моїми словами. Амінь».

Тепер треба вмитися цією водою і вилити залишки під дерева або квіти.

На бажання

Для проведення ритуалу можна використовувати лик Господа Вседержителя, але краще придбати групу ікон Подай, Боже. Що робити:

 1. Омити ікону проточною водою з крана, але краще з річки. При цьому тримати її потрібно над будь-якою ємністю, придатною для збору води.
 2. В процесі обмивання слід наговорити такий текст: «Йшов Ісус Христос з небес, приніс святий чудодійний Хрест, зціляв хворих, допомагав убогим, славу і шану споруджував. Боже! Боже! Допоможи і мені теж. Зроби заради Христа для мене (озвучити заповітне бажання). В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Нині, повсякчас і на віки віків. Амінь.»
 3. Тепер цією водою слід умитися три рази, а залишки вилити під молоде дерево, що росте поруч з житлом.

На багатство

Ту ж ікону використовують для залучення фінансів. Для цього необхідно прочитати змову:

«У семи храмах є сім стовпів, і в одному тільки є Подажь Боже, до тієї Подажь Боже є правдиве слово. Поклав Подажь Боже сам Соломон. Хто до Подажь Боже доторкнеться, з цих слів зі святої ікони вмиється, тому багата доля відкриється, оголяться скарби. золото, срібло запечалится по рабу Божому (ім’я). Істинно є, істинно буде. Подажь Боже, раба Божого (ім’я) повік не забуде. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь».

Заговоренною вмиваються водою три рази, залишки виливають під квіти або дерева.

Традиції

Свято багате на обряди та традиції, деякі з них дійшли до наших днів.

Народні гуляння

Антипасха вважалася молодіжним подією, тому дівчатам і юнакам заборонялося сидіти вдома і відмовлятися від гулянь. Вважалося, що таким чином вони накликають на себе самотність і ризикують взагалі не знайти пару. У народних гуляннях брали участь абсолютно всі, а проходили дуже весело: з піснями, хороводами, танцями, іграми.

Візит до молодятам

Хлопці та дівчата навідувалися в гості до молодих, поженившимся на початку поточного року. Вважалося, що це прискорить одруження/заміжжя. Пригощали гостей в основному стравами, приготованими з яєць, адже яйце є символом гармонії, краси і благополуччя.

Весілля

Червона гірка — ідеальний день для проведення урочистості, тому, згідно з традицією, пари намагаються зіграти весілля саме в цей день. У такому разі сімейний союз буде міцним і щасливим.

Фарбовані яйця

На Червону гірку, як і на Великдень, обов’язково фарбували яйця і ними обдаровували одне одного, а також і розкладали у надгробків померлих родичів при відвідуванні цвинтаря.

Підводячи підсумки

 1. Подія є доказом Воскресіння Христа, яке спочатку не повірив апостол Фома.
 2. З цим святом пов’язано чимало прикмет і замовлянь, спрямованих, головним чином, на поліпшення особистого та сімейного добробуту.
 3. Всі обряди, проведені на Антипасху, володіють потужним і тривалою дією.
 4. Червона гірка — всенародне свято, має схожі з Воскресінням Христовим традиції і звичаї, за винятком деяких. Тому важливо знати, що не можна робити на Червону гірку, щоб не накликати нещастя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *