Значення свята Ураза-Байрам і його традиції

Ід аль-Фітр (Ураза-байрам) – Свято розговіння, що настає відразу після закінчення посту Рамадан. Християни і живучі у Україні мусульмани, нерідко цікавляться, що це за подія відзначається, що можна їсти в Ід аль-Фітр, як треба вітати віруючих в Аллаха.

Що це за свято у мусульман

Точної дати, прикріпленою до певного числа, у Ураза-байраму немає, як немає і особливого регламенту в кількості урочистих днів. Правовірні мусульмани в різних країнах можуть відзначати його і кілька днів, і в офіційних вихідних може бути закріплено від 1 до 3 днів.

Розбіг у щорічних дати пояснюється просто: свято настає після Рамадану, а великий пост у мусульман вираховується за місячним календарем. Для порівняння: у 2017 році його відзначали в усьому світі 26 червня, а в 2020 році він настає 24 травня.

Перший день місячного місяця Шавваль – і є початок Ураза-байраму. Зрозуміти, що це важлива подія для мусульман, можна по кількох важливих моментах:

 • це – один з двох головних свят в мусульманській вірі;
 • він святкується на протязі майже 15 століть;
 • в арабських країнах припиняється будь-яка офіційна діяльність – не працюють державні та навчальні заклади, громадські організації і навіть магазини;
 • у Росії – це офіційний вихідний у 9 суб’єктах Федерації, серед яких не тільки Дагестан, Інгушетія і Чечня, але і Татарстан, Башкортостан.

За цим днем закріплена офіційна історична дата – поява Корану, священної книги мусульман, яка була передана Аллахом його пророка Мухамеда (Магомета), у вигляді одкровень, оскільки Аллах – Бог, який завжди на Землі діє через свого посланця.

Магомед веде свій родовід від Адама і його повне ім’я включає імена всіх предків-чоловіків. Це – останній Пророк Аллаха, і в світовому релігієзнавстві вважається, що Коран – це унікальний твір, як і інші священні книги, за якими живуть віруючі люди.

Ураза-байрам – не тільки свято закінчення великого і складного процесу очищення. Щоб зрозуміти, що відзначається за щедро накритими столами, досить знати, що саме в цей час Мухаммед підкорив Мекку і всім мусульманам був дарований Коран.

Що можна їсти

Чим довше пост, тим більше кажуть мусульмани, але святкувати Ураза-байрам можуть навіть ті, хто не тримав пост. Тому в дні свята всі ходять в гості один до одного, а господині намагаються, щоб стіл, на якому стоять традиційні страви, був особливо щедрим.

Їжі потрібно багато, оскільки свято триває цілих три дні (а іноді і більше), але особливих обмежень, що можна їсти, що ні, бо мусульмани – це релігійна спільність, а Іслам сповідують у багатьох країнах люди різних національностей, і у кожної нації є свої уподобання в їжі:

 • баранина, риба, овочі і фрукти, горіхи, (фісташки, мигдаль), фініки, родзинки та інжир, і неодмінно свіжий хліб;
 • у Татарстані смажать м’ясні пиріжки – перемячи, манти, солодкий і смачний чак-чак;
 • в Азербайджані готують свій власний плов з рису басматі (начинка різна і готується окремо – у неї до м’яса додають каштан, курагу або родзинки), пахлаву, роблять голубці з листя винограду – долму;
 • почесним гостям подають суп з локшиною домашнього виготовлення (тукмач) або тушковані овочі з м’ясом (олэш);
 • можна їсти все, що жінки напекли з солодощів, і діти особливо охоче цим користуються – їм дають баурсак (вид пончиків), хмиз (урама), пироги з сиром або ягодами;
 • часто можна зустріти святковий пиріг – белеш, він закритий і начинений картоплею і м’ясом (неодмінно халяльним);
 • що готувати їсти, нерідко вирішує господиня, але баранина – обов’язковий атрибут, готується суп з рисом, горіхами і лимоном, картопляний гуляш (картопля треться на крупній тертці);
 • на стіл ставляться мармелад, сухофрукти і солодка випічка, наприклад, рулет з горіхами або яблука з рисом – і це, не рахуючи традиційних пирогів;
 • у Карачаєво-Черкесії готують солодощі з проса, в Кабардино-Балкарії – хичин – тонкий пиріг з цікавими начинками – кропивою, гарбузом, сиром, картоплею і сиром і навіть буряковим бадиллям;
 • кримські татари роблять неодмінний чиберек, відомий усім, як чебурек;
 • у Чеченській республіці є галнаш – особливі галушки з м’ясом, унікальної фори і особливими приписами у вживанні (їх подають з соусом і запивають бульйоном);
 • у Татарстані – це ечпочмак, його готують із дріжджового тіста з яловичиною, губадию – багатошаровий закритий пиріг.

Страви досить прості в приготуванні, але у господинь різних національностей є свої секрети – спеції, інгредієнти – десь додають лимони, горіхи, фініки, родзинки, а де-то інші компоненти. Важливо, що їжа готується заздалегідь і подається на стіл з задоволенням, радістю, привітаннями.

Привітання супроводжують подарунками. Сучасні дієтологи рекомендують поступово переходити до рясної їжі після суворого стримування, але мусульмани – народ, шанує традиції, і їх не особливо хвилюють такі поради.

Що не можна робити

Правила і заборони в чому схожі з християнськими: на Ураза-байрам в списку, що не можна робити, знаходиться робота – вдома, в полі, в офісі або торговій лавці. Всі необхідні приготування відбуваються заздалегідь.

З подібних заборон: не можна відмовити в милостині нужденному, в їжі голодному, обов’язкове правило – що робити, якщо бачиш, що хтось не може святкувати з-за відсутності грошей (сусіди чи сторонні люди) – їх треба нагодувати, щоб вони теж могли святкувати і радіти великого свята.

А головне, що не можна робити – допускати погані думки і злочинні дії, конфліктувати, скандалити, лихословити, чубитися і сваритися, сумувати, впадати в тугу і смуток. Навіть підвищувати голос не слід.

Як потрібно вітати

Не потрібно боятися вітати своїх співгромадян з великим мусульманським святом, є певне привітання – «Ід – Мубарак», що означає «Бажаю благословенного свята». Однак особливих обмежень, як це можна зробити іновірцеві, немає.

Якщо це близькі люди, вітання в цей день можна починати зі слів «Вітаю зі святим святом Ід – Мубарак, Ураза-байрам настав», а потім вимовляти традиційні побажання у чудовій формі.

На Ураза-байрам бажають виконання всіх бажань, здоров’я та благополуччя, щастя, процвітання та довге життя. Як поздоровляти, підкаже власна фантазія, звичні формули ввічливості і бажання зробити приємне на день святого свята мусульман.

Традиції

Є 7 правил, які повинні бути неодмінно виконані, щоб Ураза-байрам був по-справжньому традиційним, хоча в різних республіках і є свої звичаї, обумовлені національними особливостями:

 • святкова ніч, з читанням Корану, раннім відвідуванням мечеті (в 3.30), намазами і салаватами Пророку: молитва Аллаху – найголовніша складова ночі перед Ураза-байрамом (в мечеть відправляються по одній дорозі, додому йдуть за іншою);
 • неодмінна чистота в домі, на вулиці, в одязі, в помислах, у тілі, ошатні убори і пахощі;
 • милостиня, яка називається садака – вона подається не тільки в мечеті, але і скрізь, де є люди, які її потребують;
 • привітання, вітання, частування, відвідування і прийом гостей, подарунки всім, хто доріг, любимо або живе поруч, особлива увага приділяється дітям;
 • відвідування цвинтарів після скоєного намазу, щоб віддати данину шани померлим;
 • відвідування тих, хто потребує підтримки, – самотніх, хворих, знедолених людей, горе – всіх, кому буде приємно увагу, співчуття і підтримка.

У зверненнях служителів Аллаха, літніх і шанованих людей неодмінно згадується про всіх необхідних традиційних діях, які потрібно здійснювати у священний свято.

Ідеї духовного очищення, вдосконалення і добрих справ в ім’я милості Аллаха – основні нитки, які пронизують строкату святкову тканину в будь-якій мусульманській країні.

Підводячи підсумки

 1. Ураза-байрам – свято розговіння.
 2. У нього немає чіткої календарної дати.
 3. Він прив’язаний до закінчення посту Рамадан.
 4. Традиції свята незмінні протягом півтори тисячі років.
 5. У цей день багато радіють, їдять і пригощають, висловлюють добрих побажань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *