Що означає свято Трійця і її традиції

Свято Трійця настає через сім тижнів після Великодня – на п’ятдесятий день. Цей день також іменується, як День Святої Трійці, або П’ятидесятниця, а також несе в собі певні прикмети, традиції і звичаї. У 2020 році свято припадає на 7 червня.

Що це за свято

Що це за свято, Трійця, слід знати всім, хто хоча б трохи дотримується християнської віри. Це одне з найкрасивіших подій в православ’ї. Щорічно він випадає на такий період, коли вже починають з’являтися на деревах перші листочки. Будинки і церкви прикрашають зеленими гілками берези, горобини або клена.

Трійця святкується з року в рік в різні дні і не має фіксованої дати. Відзначається на п’ятдесятий день після Великодня. За інформацією з Біблії, в цей день Святий дух зійшов на апостолів. Учні оволоділи здібностями проповідувати вчення Христове.

На підставі цього і з’явилася інша назва свята – П’ятидесятниця або Зішестя Святого Духа. У XIV столітті на Русі стали відзначати свято Трійці. З тих часів багато людей дотримуються його звичаї і традиції. Заснував свято преподобний Сергій Радонезький.

Прикмети і забобони на Трійцю

Свято Трійця пов’язаний з різними прикметами і забобонами. Обов’язковим вважається відвідування церкви і освітлення там трави.

Гілки заздалегідь спеціально оплакували, так як сльози – символ дощу. Потім траву відносили додому і складали за віконними рамами або іконами. Так предки просили у природи доброго і плідної літа без засухи. По світлиці розкидали зелену траву.

 1. На свято не можна було працювати ні в будинку, ні на земельній ділянці. Будь-яка робота засуджувалася, крім приготування їжі. Не можна було купатися у водоймах. Вважалося, що в цей день русалки виходять з води і можуть потягти людини на дно.
 2. Суботній день перед святом вважається батьківським. Це день, коли треба ходити на цвинтар і поминати покійних рідних.
 3. Вважалося, якщо чоловік не пішов до могили свого померлого близького, то він закликає до себе небіжчика, який може прийти і забрати з собою одного з членів сім’ї. Це означало, що найближчим часом міг хтось загинути.
 4. Перед святом було прийнято влаштовувати поминальний обід. Одяг покійних розвішували на паркані, щоб таким дією відігнати смерть від свого будинку.
 5. Літні жінки ходили по могилах і кидали їх березовими вінками. Це допомагало відганяти злих духів і радувати покійних, які дарують всім живим світ, багатство і добробут.
 6. Хороша прикмета на Трійцю – свататися. До того ж, якщо ще й одружитися на Покрову, то сімейне життя новоспечених подружжя обов’язково буде довгою і щасливою.
 7. Дощ на свято по прикметі – до хорошого врожаю, теплому літу і великій кількості грибів.

Ще одна з традицій: в понеділок після Трійці на Духів день не можна було працювати на землі. З ранку було прийнято ходити на пошуки скарбу. Вважалося, що в цей день обов’язково щось буде знайдено.

Звичаї та обряди

Так як на Трійцю прокидалися русалки, в селах діяв звичай майструвати опудало русалки і водити навколо нього хоровод. Після цього його розривали на частини і розсипали по полю.

Були й інші обряди. Так, щоб врятуватися від русалок, жінки, перед тим як лягти спати, оббігали село з помелом у руках. Одну з дівчат було прийнято наряджати в русалку і кидати в злакове поле. Всі присутні повинні були відразу втекти додому.

Всі традиції та обряди на свято були спрямовані на те, щоб відігнати нечисть від своїх будинків. Згідно з ще однією легендою, у цей день прокидався водяний. Щоб його спровадити, мешканці сіл мали звичай розпалювати багаття вздовж берега.

На Трійцю прикрашали хати гіллям клена, берези, горобини, дуба. Вважалося, що цей обряд допоможе захистити людей і дарувати їм здоров’я.

На П’ятидесятницю краще відвідати церкву, відчути на собі світлі емоції, провести час з сім’єю або сходити в гості, а також зробити яку-небудь приємне і добру справу.

Що не можна робити на Трійцю

Крім того, що на Трійцю дотримуються багато прикмети, звичаї, існують і заборонені дії. Ось що можна робити на свято:

 1. Грати весілля. Не можна одружуватися і виходити заміж. Одруження на П’ятидесятницю принесе тільки нещастя в сімейне життя.
 2. Шити, працювати на городі, готувати випічку. Як і на інші великі християнські свята, такі дії заборонені.
 3. Трудитися. Свято співпадає з періодом, коли закінчуються всі роботи, починається підготовка до збирання врожаю. Люди, які відпочивають на П’ятидесятницю, будуть нещасні і зіткнуться з неприємностями. Хто займається обробітком землі – втратить худобу. Хто сіє, той град зіпсує всі посадки, а хто займається виготовленням вовни – втратить своїх овець.
 4. Ходити в ліс або в поле, пасти тварин. Народ вірив, що в цей день на Землю приходять міфічні створіння, такі як русалки і мавки.

Наступний день після Трійці – Духів день, коли не можна працювати на земельній ділянці, проте можна відправитися на пошуки скарбів. Цей день вважається іменинами Землі, і чоловік обов’язково знайде щось цінне.

Ворожіння та змови

Згідно з церковними канонами, гадати було не можна, проте людей це не зупиняло, і багато дівчата ворожили на свою долю, на судженого і чекали приходу сватів.

«Завивання берізки»

Одне з найпоширеніших ворожінь – плетіння вінків. Напередодні свята дівчата вирушали в ліс і на верхівці молодих беріз плели вінок. Якщо на Трійцю вінок розпустився або зів’яв, то будуть неприємності, а якщо нічого не змінилося – це до весілля і щасливого шлюбу в любові і багатстві.

«Плетіння вінків»

У дівчат було прийнято плести вінки в компанії і не показувати свої творіння чоловікам. Якщо хтось з чоловічої половини бачив вінок, це вважалося поганою прикметою.

Було також прийнято йти з вінками до річки і спускали їх на воду:

 • в яку сторону вінок поплив, звідти й прийде наречений;
 • якщо вінок залишився на березі, то дівчина залишиться незаміжньою;
 • якщо пішов до дна – це до смерті дівчини.

Спускати вінки на воду не можна було руками. Дівчина повинна була надіти її на голову і нахилитися до річки, щоб той впав сам.

З давніх часів віруючі використовували змови на Трійцю, щоб зберегти рідних від усіх нещасть. На свято потрібно відвідати церкву і прочитати молитву «Царю небесний», уклінні молитви.

Підводячи підсумки

 1. Трійця святкується на п’ятидесятий день після Світлого Воскресіння, має і другу назву – П’ятидесятниця. У 2020 році цей день випадає на 7 червня.
 2. Свято таїть в собі безліч традицій, обрядів і звичаїв. Вважалося, що в цей день з водойм виходять русалки та інші нечисті, які здатні принести нещастя. Люди оберігалися від них усілякими способами: палили багаття вздовж річки, бігали по селі з помелом і прикрашали будинки гілками дерев.
 3. Незважаючи на церковну заборону, на Трійцю дівчата ворожили на свою долю і судженого: плели вінки і спускали їх на воду. Було прийнято читати замовляння, щоб уберегти себе і свою родину від хвороб, негод і бід.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *