Прикмети на Петров день і що не можна робити

Петрів день, або День пам’яті святих апостолів Петра і Павла, – неминущий церковне свято, в якому закріпилися народні прикмети та звичаї. Обряди і ворожіння 12 липня пов’язані з закінченням святкування купальських днів. Розповімо, що не можна робити, і чому бажано присвятити своє дозвілля у цей день.

Що це за свято

Це свято відзначали з розмахом. На Петрів день починався сезон літніх весіль. Він вважається одним з найбільш значущих літніх свят:

 • у церковних традиціях це День пам’яті Пресвятих апостолів Петра і Павла;
 • є повір’я, що саме в цей день в раю готується місце для кожної віруючої людини, тому потрібно особливо ретельно дотримуватися, що не можна робити;
 • апостоли високо шановані в народі, оскільки за свята можна давати прогнози погоди до осені і визначати оптимальні терміни для роботи в полі;
 • це кордон, який завершуються «купальські свята», і одночасно короткий літній Петрів пост;
 • у нього ж, незважаючи на дату, починали заготовляти сіно для худоби.

Святий Петро до свого звернення був рибалкою, та його рідний брат, Андрій, теж став апостолом Христовим. Павло спочатку був багатий, мав римське громадянство і примкнув до фарисеїв. Але його розум зійшло просвітлення і з гонителів християн він став апостолом.

Апостола Петра стратив Нерон, засудивши до розп’яття. Він з гідністю прийняв вирок, благаючи катів повісити його на хресті вниз головою, бо вважав себе недостойним смерті в позі Господа. Павла як римського громадянина, не можна було розіп’яти, тому його обезголовили мечем на Остийській дорозі.

Обидва прийняли смерть в один день – 12 липня. Тому їх пошановують в Петрів день, а синів у родині раніше давали парні імена – старшого називали Петром, а молодшого – Павлом, або іменували так народжених хлопчиків-близнюків.

Прикмети на Петрів день

З днем Петра і Павла було пов’язано безліч прикмет, які, в основному, стосувалися погодних умов. Цікавим було спостереження, що зозулі в цей святковий день не кують, а якщо починають кувати на наступний день, то літо буде сухим і жарким, а зима прийде пізно, і не доставить особливих неприємностей.

Народні прикмети завжди відрізнялися точністю і донині використовуються аграріями:

 • потрійний дощ в Петрів день обіцяв багатий урожай, але він міг перешкодити сінокосу, що починається, одиночний ранковий був до поганих зборів, а обідній, навпаки, до багатих;
 • існували прикмети, за якими саме в цей день можна було безпомилково передбачити опади – блохасті намагаються пси починали кататися по землі, хрущі гули, літаючи нижче звичайного, а жаби кумкали хрипкими голосами;
 • падаючі листя – вірна прикмета ранньої, але багатої осені, з хорошим урожаєм грибів, ягід та горіхів;
 • за всіма прикметами, якщо 12 липня дощу немає, це обіцяє благополучний рік, особливо, якщо на водоймах дзвінко кумкають жаби, а гнус не їсть домашню худобу на пасовищах.

В Петрів день особливо доброю прикметою вважалося напитися з лісового ключика – так можна було отримати здоров’я або зцілення від вже наявних хвороб.

А ось якщо незаміжня дівчина знайде час і вмиється з трьох різних ключиків-джерельця, бути їй і здоровою і красивою, та ще й пощастить роздобути красивого і господарського чоловіка. Вода в свято вважалася особливою, її називали Петровою водичкою, але запас не запасали.

Звичаї

Багато прикмети, магічні дії та обряди до нашого часу не збереглися, але і за що дійшли до нас, можна побачити, яке значення надавалося віруючими людьми Дня пам’яті Петра і Павла.

Святкування починалося ще з ночі – практикували розіграші і навіть деякі безчинства. Але це не заохочувалося ні світські, ні церковними властями, і поступово Петрівки притихли.

Водили хороводи, стрибали через багаття, але могли і вимазати дьогтем ворота або підпалити сарай. У петровську ніч купалися в річках і озерах, тому що вважали, що русалки і водяні на свято міцно сплять і зашкодити не зможуть.

Звичаї диктували щедрий стіл до вечора, після сінокосу, відвідування і прийом гостей. Єдине застереження: якщо Петрів день випадав на середу або п’ятницю, піст тривав, не можна було ні м’ясного, ні молочного, зате рибу подавали в достатку, тому що один з апостолів був рибалкою.

Інші звичаї теж строго дотримувалися:

 • неодмінною ранковим атрибутом було відвідування церкви – на Петра і Павла молилися апостолам, просили у них заступництва, щедрого врожаю, щедрого улову риби, гарної погоди;
 • жінки перев’язували ноги чоловіків червоною ниткою, приказуючи спеціальні слова, щоб вони не пішли з сім’ї;
 • в Петрів день традиційно обкурювали скотний двір зібраної полином, а в обов’язки чоловіків входило прив’язати дзвіночки, щоб худобу охоронявся їх дзвоном і був непідвладний лісової нечисті;
 • ще один прекрасний звичай – дарувати вишиту власноручно хустку своєму обранцеві, щоб він став твоїм, і сімейне життя з ним прожити в благополуччі, ладі та злагоді.

Ще були і такі звичаї. Дівчат, яких не брали заміж, возили на возі по селу. Вважалося, що вінок з волошками, надітий на голову дівчині, що засиділася у дівках, і подібне катання допоможуть їй нарешті знайти свою половину.

Чи пішла в минуле жартівлива боротьба, в якій брали участь здорові чоловіки. Щоб допомогти своїм судженим, дами в цей час читали змови. Билися неміцно, вважалося, що так можна виплеснути негативні емоції і уникнути ворожнечі між сусідами.

Що не можна робити

День апостолів Петра і Павла традиційно вважався придатним для загравань, залицянь, флірту, полюбовних угод. Але от грати в цей день весілля заборонено. Є й інші суворі накази, що не можна робити в Петрів день:

 • думати про погане, сумувати, замишляти погані вчинки і вже тим більше здійснювати їх;
 • ні в якому разі не слід давати в борг навіть близьким людям гроші, речі, продукти харчування – вважається, що таким чином з дому йдуть щастя, матеріальний добробут;
 • ходити в ліс без компанії, так як водяна нечисть спить у цю ніч міцно, зате лісова не дрімає;
 • є фрукти і овочі, які були зібрані вже в цьому році. Таке порушення в Петрів день природа карає неврожаєм і навіть мором худоби;
 • прати і вишивати, прибирати у дворі або в будинку, займатися садом, городом.

Деякі дії зі списку того, що можна робити, для великих церковних свят однотипні – лихословити, конфліктувати, допускати погані думки і вчинки, зловживати спиртним. Але на Петра і Павла вони особливо значимі.

Ворожіння на Петрів день

В цей день проводять різні магічні замовляння і ворожіння, але ворожіння мають з ними мало спільного. Це нехитрі дії, на які не треба витрачати особливих зусиль:

 1. Плетіння березових гілок в косу з промовлянням: «В ім’я Отця і Сина». Сплетену косу перев’язували червоною стрічкою. Якщо через деякий час вона сама розпуститься – заповітне бажання, загадане під час плетіння, збудеться. Якщо берізка не розпустила косу, потрібно її розплести, тому що відповідь на прохання негативний.
 2. А 12 квіток, зібраних на 12 полях, після виголошення належних до нагоди слів, могли не тільки показати майбутнього судженого, але і приманити його до дівчини. Для цього можна зібрані квіти покласти на ніч під подушку, але вже з іншими наговорами.
 3. Предки були впевнені, що саме на Петрів день можна побачити віщий сон, якщо покласти під подушку подорожник або кульбаба, помолитися ангелу-охоронцю.

Народні вірування збереглися і до нинішнього часу, але багато магічні заклинання, темна ворожба, мистецтво амулетів безнадійно втрачені. Церква вважала неприпустимим звертатися до темним силам в день, коли відзначається пам’ять двох апостолів Христових, полеглих за істинну віру.

Підводячи підсумки

 1. Петра і Павла, або Петрів день – неминущий свято, пов’язане з певною календарною датою – 12 липня.
 2. В цей день церква відзначає день пам’яті двох апостолів Ісуса Христа, загиблих за свою віру.
 3. Це перший день після закінчення Петрового посту, і у нього не завжди їдять м’ясо, але можна вживати рибу.
 4. З ним пов’язано багато народних повір’їв, обрядів і традицій.
 5. Церква відвідувати в цей день обов’язково, бажано з ранку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *