Смерть від задоволення

Смерть від задоволення

Може чи задоволення стати причиною смерті, і чому переважна більшість мудреців усіх часів і народів дотримувалися ідей помірності і стриманості?

І чому неможливо стати щасливим, беручи від життя все, якщо, звичайно, в тебе є така можливість? Однозначно відповісти на це питання нелегко, хоча його важливість очевидна.

В 1954 році один із засновників сучасної нейробіології американець Джеймс Олдс і канадський нейробіолог і психофізіолог Пітер Мілнер провели дивний експеримент.

Ці вчені відкрили так званий Центр задоволення головного мозку. Це загальний термін для ряду структур мозку, стимулювання яких призводить до почуття насолоди.

Експеримент полягав у наступному. До головного мозку щурів підключали апаратуру, яка, при натисканні на спеціальний важіль, посилала електричний імпульс, стимулюючи лімбічну систему.

Щури досить швидко зрозуміли взаємозв’язок між натисканням на важіль і отриманням насолоди, в результаті чого вони почали стимулювати себе до семисот раз на годину. І все б нічого, якби не багаторазово повторюваний лякаючий результат експерименту.

Отримавши доступ до самостійного стимулювання Центру задоволення, щури забували про прийняття їжі і води, і, в кінцевому рахунку, вмирали від виснаження, віддаючи всі свої сили єдиного заняття – натискання на важіль для отримання нескінченного задоволення.

– Ну і що, – скаже хтось, – адже я не щур.

А вся справа в тому, що щури набагато більше схожі на людину, ніж це може здатися на перший погляд. Вчені з Оксфорда прийшли до висновку, що пацюки володіють абстрактним мисленням, потіснивши людини як єдина істота, що володіє такою здатністю.

Так яким чином експеримент зі щурами, вмираючими від нескінченного стимулювання Центру задоволення, може бути пов’язаний з людиною?

А ви уявіть, що всі природні і неприродні задоволення, які людина може отримувати фізичним, хімічним і емоційним шляхами, це і є той самий важіль, на який натискали забули про все щури?

І що, якщо людство, стаючи на шлях нескінченного отримання благ і задоволень в гонитві за нестримним споживанням, приречене на виродження?

Ймовірно, ця тема заслуговує більшої уваги.

А що думаєте ви з цього приводу? Напишіть про це в коментарях.

«Легше придушити в собі перше бажання, ніж задовольнити всі наступні».

Бенджамін Франклін

Якщо вам сподобалася стаття про експеримент зі щурами, які вмирали від задоволення – поділіться нею з друзями. Якщо вам взагалі подобається психологія і все, пов’язане з розвитком особистості – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *