Традиції і прикмети на Страсну п’ятницю

Страсна п’ятниця вимагає особливо суворих обмежень, але ось деякі народні прикмети і забобони призабули, хоча звичаї і традиції істинно віруючими як і раніше, дотримуються з року в рік.

Що це за день та як його відзначають

Раніше Страсний, або Великий тиждень не входив до складу 40-денного Великого Посту, проте з часом вона стала сьомою седмицею, що передує настанню світлого Пасхального неділі.

Прикмети і забобони є на будь-яке велике релігійне свято, проте Велики тиждень володіє особливими обмеженнями і заборонами. Це – останній тиждень перед тим, як Ісус Христос став всемогутнім Господом, захисником і Рятівником людства, принісши в ім’я цього велику жертву.

 1. Великий Понеділок – день читання в церквах Євангелія, в тій частині, де мова йде про смоковницю, не приносила плодів, як про символ душі людської, не залученій до віри. Напередодні цього дня Ісус тріумфально увійшов до Єрусалиму, і був урочисто прийнятий жителями міста як великий Месія.
 2. Страсний Вівторок став днем викриття неправдивих церковників. У православній церкві в цей день читаються притчі про Страшний суд, смерть і воскресіння після неї.
 3. Страсна Середа була днем, коли Ісусу сльозами і маслом омили ноги, готуючи його до прийдешніх подій.
 4. Чистий четвер ознаменований обмиванням ніг, вчинене Ісусом Христом своїм учням, і страшну зраду одного з апостолів.

Страсна П’ятниця — не випадково день скорботи, суворих обмежень, спогадів про муки Спасителя. В цей день прикмети і забобони особливо суворі, адже саме в нього Син Божий був розіп’ятий на хресті і помер.

Визначити, на яку дату припадає Страсна П’ятниця у 2020 році, гранично просто. Достатньо знати, на який день випадає Світле воскресіння. Великдень – день, коли Ісус Христос воскрес дивним чином після мученицької смерті через розп’яття, день вселенської радості і тріумфу. Вона святкується в 2020 році 19-го квітня. А це означає, що Страсна П’ятниця буде 17 квітня.

Церковні служби та обмеження

Століттями сформовані церковні традиції наказують дотримання особливих правил і проведення служб, призначених виключно для цього дня. Священнослужителі та монахи у цей скорботний день останньої седмиці Великого посту повинні дотримуватися повна відмова від їжі.

Віруючим робляться невеликі послаблення, якщо у них поганий стан здоров’я, вагітність або інші об’єктивні обставини. У церкві вранці Страсної П’ятниці особливі богослужіння:

 • урочистій церемонії немає, і це тільки підкреслює скорботу і велич страшного дня розп’яття;
 • на ранковому богослужінні читаються 12 спеціально підібраних уривків з Євангелія, щоб нагадати віруючим послідовність жахливих подій і мужність Господа перед обличчям мученицької кончини;
 • звучить хронологія подій у всіх подробицях;
 • у Царські часи проговорюється опис проходження Страсної П’ятниці, як вони описані у всіх творіннях євангелістів Луки, Матвія, Іоанна і Марка;
 • на Великий вечір теж читається Євангеліє, однак на цей раз складене.

Церковні традиції не змінюються протягом двох століть, і в 2020 теж нічого не зміниться. В цей день не їдять, не веселяться і навіть не посміхаються, не співають і не танцюють.

У день жалоби ніхто не займається звичними домашніми справами, а вся основна підготовка до свята Великодня відбувається в Чистий четвер. З нагоди всесвітньої жалоби і скорботи церква не проводить у цей день вінчання, так і хрестини краще перенести на іншу дату.

Народні вірування

Прикмети і звичаї засновані на спостереженнях, але іноді і на порушення правил, встановлених церквою. Наприклад, під забороною знаходяться звичайні трудові дії – шиття, в’язання, будь-яке рукоділля, робота по дому, прання.

Не можна фарбуватися, застосовувати косметику по догляду, стригтися, готувати їжу. Але якщо спекти в цей день буханець хліба, є повір’я, що навіть у тих, хто ніколи не пробував це робити, вона зцілить будь-які хвороби, буде зберігатися довго і не зіпсується.

Жінки у цей день починали відлучати дітей від грудного вигодовування. Вважалося, що якщо почати відлучення від материнського молока саме в Страсну П’ятницю, у малюка в дорослому віці розвинуться стійкість і терпіння, уміння переносити будь-які життєві негаразди.

Інші прикмети і звичаї говорять про значення, яке істинно віруючі надають всесвітнього дня жалоби:

 • не можна копати землю і втикати в неї вила, бо це дія може принести криваві рани і незагойні виразки (мова йде про всіх предметах, зроблених із заліза);
 • не можна прати у цей день одяг – вона не буде чистою і на ній з’являться плями крові;
 • зачата в цей день дитина буде калікою або виродком;
 • якщо пити у Велику п’ятницю спиртні напої, від алкогольної залежності не буде лікування;
 • якщо не пити на Страсну п’ятницю воду (повністю відмовитися від її вживання протягом дня), то в наступний рік можна вживати навіть рідку отруту, і вона не принесе організму ніякої шкоди;
 • присвятивши в цей день срібне кільце, можна обзавестися потужним оберегом, відводять вроки, чаклунство і будь-яке псування;
 • принісши в будинок з церкви 12 свічок, треба дати їм спокійно догоріти в домашніх умовах. Можна гарантувати, що весь наступний рік його мешканці будуть здорові, і в ньому оселяться успіх і благополуччя.

З ворожінь і обрядів у 2020 році збереглося тільки повір’я про те, що можна гадати по ранковому виду з вікна. Якщо, прокинувшись, побачиш собаку – до біди, дівчину – до фінансового благополуччя, старого чи каліку – до біди, а красивого хлопця – до здорового році.

Підводячи підсумки

 1. Велика п’ятниця – день скорботи і жалоби для всіх християн.
 2. Люди згадують Господа і його хресні муки.
 3. Дотримується суворий Піст, нерідко – голодування.
 4. Не можна працювати, веселитися, займатися сексом, збирати гучне застілля.
 5. Народні повір’я говорять про суворе покарання для порушників правил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *