В'ячеслав Молотов

В’ячеслав Молотов

В’ячеслав Михайлович Молотов (справж. прізвище Скрябін) – російський революціонер, радянський політичний і державний діяч. Голова Ради народних комісарів СРСР (1930-1941), міністр закордонних справ СРСР (1939-1949) і (1953-1956) роках. Один з вищих керівників КПРС з 1921 по 1957 рр.

Молотов унікальний тим, що він один з небагатьох політичних довгожителів СРСР, які пережили майже всіх генсеків. Його життя почалася ще при царській Росії, а закінчилася при Горбачові.

Біографія В’ячеслава Молотова переплітається з різними цікавими фактами з його партійної та особистому житті.

Отже, перед вами коротка біографія В’ячеслава Молотова.

Біографія В’ячеслава Молотова

В’ячеслав Молотов з’явився на світ 25 лютого (9 березня) 1890 р. в місті Кукарке (Вятська губернія). Він ріс і виховувався в заможній родині.

Батько В’ячеслава, Михайло Прохорович, був міщанином. Мати, Ганна Яківна, походила з купецької сім’ї.

Всього у батьків Молотова народилося семеро дітей.

Дитинство і юність

З ранніх років у В’ячеслава Молотова спостерігалися творчі здібності. У шкільні роки він вчився грати на скрипці, а також складав вірші.

У 12-річному віці підліток вчинив в Казанське реальне училище, в якому провчився 6 років.

Молотов в юності

У той час багато молоді люди жваво цікавилися революційними ідеями. Подібні настрої не обминули й Молотова.

Незабаром В’ячеслав став членом гуртка, в якому вивчалися праці Карла Маркса. Саме в той період біографії юнак перейнявся марксизмом, зненавидівши царський режим.

Незабаром близьким другом Молотова стає син заможного купця Віктор Тихомиров, який вирішив приєднатися до більшовиків в 1905 р. Вже в наступному році, В’ячеслав також примикає до більшовицької групі.

Влітку 1906 р. хлопець входить в Російську соціал-демократичну робітничу партію (РСДРП). З часом В’ячеслава заарештовують за підпільну революційну діяльність.

Суд засудив Молотова до трьох років заслання, яке він відбував у Вологді. Опинившись на волі, він поступив в Санкт-Петербурзький політехнічний інститут на економічний факультет.

З кожним роком В’ячеслава все менше цікавила навчання, в результаті чого він довчився тільки до 4 курсу, так і не отримавши диплом. У той час біографії всі його думки були зайняті революцією.

Революція

У 22-річному віці В’ячеслав Молотов почав трудитися в першому легальному більшовицькому виданні «Правда» в якості журналіста. Незабаром він познайомився з Йосипом Джугашвілі, який пізніше буде відомий як Йосип Сталін.

Молотов у молодості

Напередодні Першої світової війни (1914-1918) Молотов відправляється в Москву.

Там революціонер продовжив займатися пропагандистською діяльністю, намагаючись відшукати все більше однодумців. Незабаром його арештовують і відправляють у Сибір, звідки йому вдається втекти в 1916 р.

В наступному році В’ячеслава Молотова обирають депутатом Виконавчого комітету Петроградської ради і членом виконкому РСДРП(б).

Незадовго до Жовтневої революції 1917 р. під керівництвом Леніна, політик в жорсткій формі критикував дії Тимчасового уряду.

Велика Вітчизняна війна

Коли до влади прийшли більшовики Молотову неодноразово довіряли високі посади. У період біографії 1930-1941 рр. він був головою уряду, а в 1939 р. став ще і наркомом закордонних справ СРСР.

Ще за кілька років до початку Великої Вітчизняної війни (1941-1945), вище керівництво Радянського Союзу розуміло, що війна обов’язково почнеться.

Молотов розмовляє з Гітлером

Основним завданням в ту пору було не уникнути нападу нацистської Німеччини, а виграти якомога більше часу на підготовку до війни. Коли вермахт Гітлера окупував Польщу, залишалося визначити, як фашисти поведуть себе далі.

Першим кроком на шляху до переговорів з Німеччиною став «Пакт Молотова-Ріббентропа»: договір про ненапад між Німеччиною і СРСР, укладений у серпні 1939 р.

Завдяки пакту Велика Вітчизняна війна почалася лише через 2 роки після підписання угоди, а не раніше. Це дозволило керівництву СРСР підготуватися до неї, наскільки це було можливо.

У листопаді 1940 р. В’ячеслав Молотов відправився в Берлін, де зустрівся з Гітлером, щоб розібратися в намірах Німеччини та учасників «Пакту трьох».

Переговори російського міністра закордонних справ з фюрером і Ріббентропом не призвели ні до якого компромісу. СРСР відмовився приєднатися до Троїстого пакту».

Молотов і Сталін

У травні 1941 р. Молотов був звільнений від посади голови РНК, оскільки йому було важко справлятися з двома обов’язками одночасно. В результаті, новий орган очолив Сталін, а В’ячеслав Михайлович став його заступником.

Рано вранці 22 червня 1941 року Німеччина напала на СРСР. У той же день В’ячеслав Молотов за розпорядженням Сталіна виступив у радіоефірі перед своїми співвітчизниками.

Міністр коротко доповів про сформованій обстановці радянського народу і в кінці своєї промови виголосив свою знамениту фразу: «Наше діло праве. Ворог буде розбитий. Перемога буде за нами».

Останні роки

Коли до влади прийшов Микита Хрущов він зажадав виключити Молотова з КПРС за беззаконня, вчинене при Сталіні». У підсумку, у 1963 р. політик був відправлений на пенсію.

Відставка стала одним з найбільш хворобливих епізодів біографії В’ячеслава Молотова. Він неодноразово писав листи до вищого керівництва, в яких просив поновити його на посаді. Проте всі його прохання не дали ніякого результату.

Останні роки Молотов провів на своїй дачі, побудованої в невеликому селі Жуківці. Згідно з деякими джерелами, він жив разом з дружиною на пенсію в 300 рублів.

Особисте життя

Зі своєю майбутньою дружиною Поліною Перлиною, В’ячеслав Молотов познайомився в 1921 р. З того моменту пара більше не розлучалася.

У сімействі Молотовых народилася єдина дочка Світлана.

Подружжя любили один одного і жили душа в душу. Сімейна ідилія тривала до того моменту, поки в 1949 р. Поліну не заарештували.

Коли на партійному пленумі дружину наркома виводили з кандидатів у члени ЦК, Молотів, на відміну від інших, які проголосували за, єдиним утримався при голосуванні.

В’ячеслав Молотов з дружиною і дочкою

Незадовго до арешту Перлиною подружжя фіктивно розійшлись і роз’їхались. Це стало великим випробуванням для В’ячеслава Михайловича, пристрасно любив свою дружину.

Одразу після смерті Сталіна в березні 1953 р., у дні його похорону, Поліна була звільнена з ув’язнення за особистим наказом Берії. Після цього, жінку доставили в Москву.

Політика називали людиною з «залізним задом» за його старанність і скрупульозність. Цікавий факт, що Уїнстон Черчілль зазначав, що Молотов володів фантастичною витримкою і мізерністю емоцій навіть у найкритичніших ситуаціях.

Смерть

За роки своєї біографії Молотов пережив 7 інфарктів. Тим не менш, це не завадило йому прожити довге і насичене життя.

В’ячеслав Михайлович Молотов помер 8 листопада 1986 р. у віці 96 років. Після його смерті була виявлена ощадна книжка наркома, на якій лежало 500 рублів.

Фото В’ячеслава Молотова

Рузвельт і Молотов

Молотов, Черчілль і Рузвельт

Якщо вам сподобалася коротка біографія В’ячеслава Молотова – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, або цікаві історії з їхнього життя, – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *