Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький

Зіновій Богдан Михайлович Хмельницький – гетьман Війська Запорозького, полководець, політичний і державний діяч. Лідер козацького повстання, в результаті якого Запорізька Січ і Лівобережна Україна з Києвом остаточно від’єдналися від Речі Посполитої і увійшли до складу Російської держави.

Біографія Богдана Хмельницького рясніє цікавими фактами з особистого та суспільного життя.

Отже, перед вами коротка біографія Хмельницького.

Біографія Богдана Хмельницького

Богдан Хмельницький народився 27 грудня 1595 р. (6 січня 1596) в селі Суботів (Київське воєводство).

Майбутній гетьман ріс і виховувався в сім’ї чигиринського підстарости Михайла Хмельницького. Його мати, Агафія, була козачкою. Обоє батьків Богдана походили з шляхетського роду.

Дитинство і юність

Про життя Богдана Хмельницького історикам відомо не так багато.

Спочатку підліток навчався в київській братській школі, після чого вступив в єзуїтський колегіум.

Під час навчання в колегіумі Богдан вивчав латинську і польську мови, а також осягав мистецтво риторики і твори. В цей час біографії єзуїти не змогли спонукати учня відмовитися від православ’я і перейти в католицьку віру.

У той час Хмельницькому пощастило відвідати багато європейські держави.

Служіння королю

У 1620 р. почалася польсько-турецька війна, у якій брав участь і Богдан Хмельницький.

В одному з боїв загинув його батько, а сам Богдан опинився в полоні. Протягом приблизно 2-х років він був у рабстві, однак при цьому не втрачав присутності духу.

Навіть в таких скрутних обставинах Хмельницький намагався шукати позитивні моменти. Приміром, він вивчив татарську й турецьку мови.

За час перебування в полоні родичі змогли зібрати викуп. Коли Богдан повернувся додому, його зарахували у реєстрове козацтво.

Пізніше Богдан Хмельницький взяв участь у морських кампаніях, спрямованих проти турецьких міст. В результаті, в 1629 р. гетьман зі своїми воїнами захопив передмістя Константинополя.

Після цього, він і його дружина вернулись в Чигирин. Влада Запоріжжя запропонували Богдану Михайловичу пост чигиринського сотника.

Коли польським головою став Владислав 4 між Річчю Посполитою і Московським царством почалася війна. Хмельницький пішов з військом на Смоленськ. У 1635 р. йому вдалося визволити польського короля з полону, отримавши за це в якості нагороди золоту шаблю.

З того моменту Владислав з великою повагою ставився до Богдану Михайловичу, ділячись з ним державними таємницями і просячи у нього поради.

Цікаво, що коли польський монарх вирішив піти війною проти Османської імперії, першим про це дізнався Хмельницький.

Досить спірна інформація збереглася про час військового конфлікту між Іспанією і Францією, зокрема про облогу фортеці Дюнкерк.

Літописи того часу підтверджують той факт, що Хмельницький брав участь у переговорах з французами. Однак про його участь в облозі Дюнкерка, там нічого не сказано.

Розв’язавши війну з Туреччиною, Владислав 4 шукав підтримки не у сейму, а у козаків, під проводом Хмельницького. Перед дружиною гетьмана стояло завдання змусити османів почати війну.

Польський монарх удостоїв Богдана Хмельницького королівської грамоти, яка дозволила козакам відновитися в правах і повернути собі ряд привілеїв.

Коли про переговори з козаками довідався сейм, члени парламенту виступили проти угоди. Польський правитель був змушений відступити від задуманого.

Тим не менш, козацький старшина Барабаш зберіг грамоту для товаришів по службі. Через якийсь час Хмельницький хитрістю забрав у нього документ. Побутує думка, ніби гетьман просто підробив грамоту.

Війни

Богдан Хмельницький встиг взяти участь у різних війнах, проте найбільшу славу йому принесла національно-визвольна війна.

Головною причиною повстання стало насильницьке захоплення територій. Негативні настрої у козаків викликали і нелюдські способи боротьби поляків.

Відразу після того, як 24 січня 1648 р. Хмельницького обрали гетьманом, він організував невелику армію, яка пограбувала польський гарнізон.

Завдяки цій перемозі, до війська Богдана Михайловича початок приєднуватися все більше людей.

Новобранці проходили прискорений курс військової підготовки, в яку входили військова тактика, робота з різними видами зброї і рукопашний бій. Пізніше Хмельницький уклав союз з кримським ханом, який забезпечив його кіннотою.

Незабаром син Миколи Потоцького відправився придушити заколот козаків, взявши з собою необхідну кількість воїнів. Перша битва сталося під Жовтими Водами.

Поляки виявилися слабкішими дружини Хмельницького, однак на цьому війна не закінчилася.

Після цього поляки і козаки зустрілися при Корсуні. Польська армія складалася з 12 000 солдатів, проте і на цей раз вона не змогла дати відсіч козацько-турецькому війську.

Національно-визвольна війна дозволила досягти бажаних результатів. В Україні почалися масові гоніння поляків і євреїв.

У цей момент ситуація вийшла з-під контролю Хмельницького, який вже не міг жодним чином впливати на своїх бійців.

До того моменту помер Владислав 4 і по суті війна втратила всякий сенс. Хмельницький звернувся за допомогою до російського царя, бажаючи зупинити кровопролиття і відшукати надійного покровителя. Численні переговори з росіянами і поляками, не мали жодного ефекту.

Богдан Хмельницький в’їжджає до Києва

Навесні 1649 р. козаки приступили до чергової фази військових дій. Богдан Хмельницький, володіючи гострим розумом і проникливістю, продумав до дрібниць тактику і стратегію бою.

Гетьман оточив польських бійців і регулярно здійснював на них набіги. У підсумку, влада були змушені укласти Зборівський мир, не бажаючи більше нести ніяких втрат.

Третя фаза війни вибухнула в 1650 р. Ресурси гетьманської дружини з кожним днем виснажувалися, унаслідок чого почали відбуватися перші поразки.

Козаки підписали з поляками Білоцерківський мир, який в свою чергу суперечив Зборівським миром.

У 1652 р., незважаючи на договір, козаки знову розв’язали війну, з якої власними силами вибратися вже не могли. У підсумку, Хмельницький вирішив укласти мир з Росією, присягнувши на вірність її государю Олексію Михайловичу.

Особисте життя

У біографії Богдана Хмельницького фігурують 3 дружини: Ганна Сомко, Олена Чаплинська і Ганна Золотаренко. У загальній складності подружжя народили гетьману 4 хлопчиків і стільки ж дівчаток.

Дочка Степанида Хмельницька була заміжня за полковником Іваном Нечаєм. Катерина Хмельницька перебувала у шлюбі з Данилом Виговським. Овдовівши, дівчина повторно побралася на Павлі Тетері.

Пам’ятник Богдану Хмельницькому в Києві

Точних даних про біографії Марії і Олени Хмельницьких історики не виявили. Про синів гетьмана відомо ще менше.

Тиміш помер у 21-річному віці, Григорій помер ще в дитинстві, а Юрій загинув на 44 році життя. Згідно з деякими неавторитетним джерел, Остап Хмельницький помер у віці 10 років від перенесених побоїв.

Смерть

Проблеми зі здоров’ям у Богдана Хмельницького почалися приблизно за півроку до смерті. Тоді він думав над тим, до кого було найкраще приєднатися – до шведів або російською.

Церква де похований Богдан Хмельницький

Передчуваючи швидку кончину, Хмельницький розпорядився зробити своїм наступником сина Юрія, якому тоді ледь виповнилося 16 років.

З кожним днем ватажка козаків ставало все гірше і гірше. Богдан Хмельницький помер 27 липня (6 серпня) 1657 р. у віці 61 року. Причиною смерті став крововилив у мозок.

Гетьмана поховали в селі Суботові. Через 7 років в ці краї прийшов поляк Стефан Чарнецький, який спалив все село і споганив могилу Хмельницького.

Якщо вам сподобалася коротка біографія Богдана Хмельницького – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, або цікаві історії з їхнього життя, – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *