олія користь і шкода

Чи всі види соняшникової олії однаково корисні?

Соняшникова олія використовується в побуті людьми, не всі розбираються у видах. Щоб розуміти, яку олію вибрати треба розглянути методи її отримання.

Процес отримання соняшникової олії

Виділяють кілька методів виробництва олії, кожен з них впливає на вміст корисних речовин в продукті.

 • Соняшникову олія першого віджиму прийнято вважати корисною. Після віджимання її піддають тільки фільтрації, що допомагає зберегти в цілості корисні компоненти. У її складі присутні вітаміни Е і К, Омега-6, -9, холін і фітостероли.
 • Нерафінована олія піддається очищенню іншим способом. Її очищають завдяки механічному впливу, що дозволяє зберегти в складі вітаміни, складні ліпіди, які містять жирні кислоти і інші корисні компоненти. Олія такого виробництва є одним з досконалих масел для приготування салатів і холодних страв.
 • Якщо використовувати не тільки механічну очистку, але і гідратацію, в підсумку вийде гідратована олія соняшника. В процесі виробництва вона піддається нагріванню до 60 градусів, після проводять гарячу воду в розпиленому вигляді через продукт. Процес отримання допомагає зробити олія не каламутним, білкові речовини випадають в осад. Від нерафінованої олії гідратована відрізняється смаком і запахом.
 • З допомогою рафінування отримують один з найбільш поширених видів соняшникової олії – рафінована. При обробці ця олія піддається впливу лугу, що допомагає очистити продукт від домішок і забруднень. В ході обробки сама олія відділяється від осаду, після чого піднімається над домішками. Для завершення виробництва цього виду олії її необхідно відбілити. Мінус такої обробки полягає в тому, що продукт втрачає багато корисних елементів. В підсумку така олія не містить жирних кислот, лецитину, ліпідів і кефалина. Зменшується вміст токоферолів.
 • У дитячому і дієтичному харчуванні використовують продукт, який називають рафінованою дезодорованою олією. В процесі отримання піддається впливу водяної пари.
 • Отримати виморожене масло можна шляхом видалення воскових речовин з допомогою низьких температур. Воно фільтрується і стає прозорим. Якщо таке масло охолодити, то воно не помутніє. Вміст воску природно для багатьох продуктів, і соняшникову олію якраз входить в цю групу.

Різновиди

На полицях магазинів є варіанти соняшникової олії, вибрати товар — складно. Визначитися з покупкою простіше, коли розумієш, чим відрізняються види олії один від одного.

Нерафінована олія отримана після механічної обробки (віджиму). Термічному впливу її не піддають. В ній залишається багато корисних елементів, які корисні для організму людини.

У її складі присутні складні ліпіди, які необхідні для діяльності нервової системи людини і допомагають поліпшити роботу головного мозку. Високий вміст вітаміну Е робить олію привабливою для тих, хто хоче зберегти молодість і красивий вигляд шкіри.

Всі знають про те, що вітамін Е живить шкіру. Це не всі її функції в організмі: він володіє антиоксидантними властивостями і забезпечує стабілізацію обміну речовин і підвищення імунітету.

У нерафінованій олії є ненасичені жирні кислоти, які важливі для роботи травної, серцево-судинної і нервових систем. Омега-6 і -9 покращують зовнішній вигляд шкіри і волосся. А бета-каротин сприятливо впливає на зір і ріст клітин.

Рафінована олія при отриманні проходить етап очищення, що дозволяє продукту отримати світло-жовтий колір і не дає помутніти в процесі зберігання. Її використовують для термічної обробки продуктів, вона не має смаку і запаху. Це відмінно позначається на кінцевому блюді. Процес отримання являє собою кілька етапів очищення: рафінація, відбілювання, дезодорація, промивши і фільтрація. Заключним процесом в отриманні олії є виморожування, видалення воску.

Останній пункт допомагає домогтися того, щоб олія не каламутніла. В результаті ступенів виробництва втрачається частина корисних речовин, але це не критично. У складі рафінованої соняшникової олії присутній вітамін Е. Близько 99,9% об’єму масла складають жири. У них входять насичені жирні кислоти.

Особливості та переваги

Переваги цього продукту в тому, що воно не має смаку і запаху, при цьому економно витрачається і має прийнятну ціну щодо інших масел. У українській кухні її регулярно використовують при жарінні, тушенні і для приготування фритюру. Їїї застосовують у виробництві маргарину, кулінарних жирів, консервів. Рафінована олія знайшла вживання в миловарінні і лакофарбовій промисловості.

Про користь і шкоду соняшникової олії говорилося часто. Цей продукт має багато переваг і несе користь для організму як дорослої людини, так і дітей. Жирні кислоти та вітаміни в соняшниковій олії впливають на життєдіяльність організму.

Користь

 • у продукті присутній вітамін Е, який є одним з антиоксидантів. Вони захищають клітини від негативних зовнішніх впливів. Тому він важливий для збереження привабливого вигляду шкіри і волосся. Захист організму від шкідливих чинників відбувається завдяки вітаміну Е;
 • вітамін К, який впливає на виробництво білків, що відповідають за згортання крові. Бере участь у метаболізмі кісток: вітамін К забезпечує виробництво кальцію, сприяючи збереженню структури кісткової тканини і запобігання деформації;
 • у складі соняшникової олії лінолева кислота, необхідна для підвищення імунітету;
 • завдяки вмісту поліненасичених кислот Омега вона очищає судини від холестерину і укріплює їх стінки;
 • попереджає розвиток онкологічних захворювань;
 • завдяки багатому хімічному складу часто використовується в косметології, ароматерапії, миловарінні, харчовій промисловості та медицині.

Шкода соняшникової олії

Продукт містить насичених і ненасичених жирів, то її головний мінус — висока калорійність. Споживання соняшникової олії у великих обсягах може призвести до появи зайвої ваги.

Шкоду може нанести олія з вичерпаним терміном придатності. Вона окислюється, а речовини, що виробляються в результаті процесу, здатні порушити обмін речовин, завдати шкоди або підсилити навантаження на організм, що негативно вплине на його стан.

Хімічний склад

Відмінності рафінованої та нерафінованої олії обумовлені методом отримання готового продукту. Після проходження етапів очищення рафінована олія втрачає частину жирів. У складі неочищеної олії присутні вітаміни Е і К, жирні кислоти, фосфоліпіди, леткі і воскові речовини.

При виробництві нерафінованої олії губляться домішки і забруднення, а при отриманні рафінованої олії йдуть леткі і воскові речовини, велику кількість жирних кислот і фосфоліпідів.

Користь і шкода нерафінованої та рафінованої олії

Цей вид масла корисний завдяки вмісту потрібних для організму елементів. Споживання нерафінованої соняшникової олії натще знаходить роботу травної системи і очищає організм від токсинів і шкідливих речовин. Шкоди цей вид рослинного жиру при помірному вживанні не приносить.

Рафінована олія несе в собі менше корисних речовин, проте все одно має цінність для нашого організму. Її користь більш значна в приготуванні страв з термічною обробкою. Через відсутність запаху і кольору часто використовується у побутовій кулінарії.

Завдати шкоди ця олія може тільки у разі великого споживання смаженої їжі, тому що саме по собі має високу калорійність, а в поєднанні з іншими продуктами може її підвищити.

Калорійність нерафінованої соняшникової олії висока, а процес очищення (рафінування) знижує калорійність соняшникової олії.

Соняшникова олія: хімічний склад на 100 г продукту:

Склад БЖВ Калорійність
Вітамін Е – 41,08 мг. Білки – 0,0 р 900 ккал
Вітамін До – 5,4 мкг. Жири – 100 г
Жири: Вуглеводи – 0,0 р
– насичені – 10,1 гр.
– мононенасичені – 45,4 гр.
– поліненасичені – 40,1 гр.
 • Температура кипіння соняшникової олії — 107 градусів;
 • температура горіння — 160 градусів.;
 • температура замерзання коливається від 16 до 19 градусів.

Температура кипіння рафінованої соняшникової олії вище, ніж нерафінованої. Вона становить 227 градусів.

Яка краще — рафінована або нерафінована олія?

Визначити, яке соняшникова олія краще, можна лише щодо цілей, яких потрібно досягти. Готувати гарячу їжу краще на рафінованій олії, тому що вона не псує готову страву сторонніми запахами і смаками. А ось для холодних страв, салатів і маринадів користь несе нерафінована олія. Можна смажити на нерафінованій олії, але стежити за температурою. Інакше вона може гірчити, коптити і зіпсувати страву.

Чим замінити при смаженні?

Якщо під рукою не виявилося соняшникової олії, то її можна замінити свинячим салом. Можна скористатися вершковим маслом, оливковою або кукурудзяною олією.

Олія Вітаміни Жири Калорійність
Соняшникова Е – 41,08 мг
К – 5,4 мкг
– насичені – 10,1 г
– поліненасичені – 45,4 м
– мононенасичені – 40,1 г
900 ккал
Оливкова Е – 14,8 мг
К – 21 мкг
– насичені – 14,4 г
– поліненасичені – 48 м
– мононенасичені – 33 г
884 ккал
Кукурудзяна Е – 18,6 мг – насичені – 14,5 м
– мононенасичені – 48 м
899 ккал
Вершкове Е – 2,3 мг
До – 7 мкг
– насичені – 45,1 г
– поліненасичені – 0,98 г
– мононенасичені – 22,06 р
876 ккал

Вітаміни Е і К в соняшниковій олії містяться у більшій кількості щодо таких масел, як оливкова, кукурудзяна та вершкове. Однак ці масла мають різний склад.

Вершкове масло містить вітаміни А, D, B1, B2, PP, а також мікро – і макроелементи, які щодня потрібні нашому організму: кальцій, калій, натрій, фосфор, залізо, мідь і цинк. У питанні «Яке масло краще: вершкове або соняшникова?» варто керуватися своїми уподобаннями. Якщо при термічній обробці рафінована і нерафінована соняшникова олія рідко підгорає, то вершкове масло — постійно.

Якщо ви замислюєтеся над тим, чи можна замінити вершкове масло соняшниковою або ні, то в соняшниковій олії немає холестерину, це продукт рослинного походження.

Але чим оливкова олія краще соняшникової? Обидва вони — рослинного походження, проте відрізняються за складом. Відмінність оливкової олії від соняшникової в тому, що соняшникова містить більше вітаміну Е, але з-за високого вмісту олеїнової кислоти споживання оливкової олії допомагає засвоєнню цього вітаміну.

Кукурудзяна олія не містить багато корисних речовин. В ньому мало вітамінів, корисних кислот, але вона має таку ж калорійність, як соняшникова. Тому вибираючи, яка олія корисніше, кукурудзяна або соняшникова, необхідно звернути увагу на склад.

Де зберігати і термін придатності

Соняшникова олія має терміни і правила зберігання. Термін придатності рафінованої соняшникової олії становить 2 роки, за умови збереження герметичної упаковки.

Якщо не відкривати олію, вона буде придатна два роки. Як же зберігати соняшникова олія після розтину? Рафінована олія після її розтину відмінно зберігається при кімнатній температурі в темному місці. Треба не ставити близько до плити або батареї.

Температура зберігання соняшникової олії становить +18 — +20 градусів. Вибираючи, де зберігати соняшникову олію, треба поставити її в кухонну шафу.

Нерафіновану соняшникову олію треба зберігати у темному місці, закривши кришку, щоб уникнути попадання повітря або інших запахів. Термін зберігання залежить від методу виробництва. Для продукту холодного віджиму він становить близько 4 місяців, а при гарячому віджиманні термін може бути збільшений до 10 місяців. Оптимальна температура зберігання нерафінованої олії становитиме від +5 до +20 градусів.

Таку олію краще зберігати в темній скляній тарі з вузьким горлечком у темному місці, куди не потрапляють прямі промені світла. Якщо продукт відкрили, то треба вжити її протягом місяця.

Протипоказання до застосування

Протипоказання пов’язані з кількістю споживаного продукту, її висока поживність може призвести до появи зайвої ваги. Якщо заправляти їм салати і використовувати з іншою рослинною їжею, то цей мінус стає менш значним.

Виморожена соняшникова олія

Таке масло отримують шляхом охолодження рафінованої або нерафінованої до 10 градусів, після його витримують певний час при цій температурі. На цьому етапі з’являються кристали воску, які будуть відфільтровані. Після витримки температуру масла підвищують до +18 – 20 градусів і фільтрують.

Виходить дієтичний продукт, його рекомендують використовувати в харчуванні діабетиків, дітей та пацієнтів, яким призначено оздоровча дієта. Після проходження етапів виробництва олія містить мало вітамінів, і це його єдиний мінус.

Чи можна смажити на нерафінованій олії?

Піддавати термічній обробці нерафіновану олію можна, треба стежити за температурою нагрівання. Треба контролювати і не перевищувати позначку в 160 градусів. Так ви збережете корисні властивості олії і не зіпсувати блюдо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *