криза середнього віку

Як пережити кризу середнього віку?

Криза середнього віку – переломний момент в житті людини. Його порівнюють з періодом вступу в осінню пору, коли цвітучі молоді роки йдуть вдалину, а попереду – неминуче в’янення. Криза середини життя пов’язана з переоцінкою цінностей, коли досягнуте сімейне і матеріальне благополуччя раптом перестають бути значимими. Кризовий стан часто йде рука об руку з почуттям пригніченості, спустошеності, тому людину охоплює відчуття незадоволеності самим собою і навколишнім світом. Як же не піддатися виру негативних думок, знайти нові життєві цілі і сили для їх досягнення?

Що таке криза середнього віку

Вперше про кризу середнього віку почав міркувати швейцарський психіатр Карл Юнг. А власне термін, що позначає явище, в 1965 році ввів в психологію Жак Елліот, канадський дослідник. Під кризою середнього віку він позначив період з 40 до 60 років, коли людина переосмислює прожиту частину життя. У цей час інтерес до подій навколо втрачається.

Головними ознаками кризи середини життя можна назвати переживання про втрачені можливості, поява думок про майбутню старість, неминучості смерті. Тривалість кризи у чоловіків і жінок індивідуальна. Переосмислення може зайняти як кілька місяців, так і кілька років. Симптоматика явища також різниться.

У США кризу середини життя називають «бунтом сорокарічних». Вікові межі непростого періоду розмиті. У представників сильної статі в різних країнах світу його симптоми найчастіше проявляються в 35-50 років, тоді як у представниць слабкої статі – раніше, в 30-50 років. За статистикою, в Америці проблеми середнього віку відчуває кожна четверта людина 40-53 років, незалежно від статі. У Україні ж криза наздоганяє кожного другого чоловіка старше 35 років і кожну третю жінку після 30 років.

Симптоми кризи середини життя у чоловіків і жінок

Ще зовсім недавно вважалося, що «бунт сорокарічних» можливий лише в представників сильної статі. Його навіть порівнювали з чоловічим клімаксом, періодом, коли людина здатна на найбожевільніші вчинки, починаючи від вступу в новий шлюб з партнеркою молодше себе в два рази і закінчуючи звільненням з престижної роботи. Сучасна наука стирає гендерні стереотипи і більше не вважає кризу середнього віку тільки чоловічою проблемою. Однак протікає цей час у жінок і чоловіків по-різному.

Симптоми чоловічої кризи середнього віку:

 1. Поява апатії, пасивного стану, схильності до депресії.
 2. Жалість до самого себе.
 3. Невдоволення особистим життям, роздратування на дружину і дітей.
 4. Поява конфліктів з оточуючими.
 5. Жага гострих, нових вражень.
 6. Невдоволення своєю роботою, кар’єрою.
 7. Переживання у зв’язку зі здоров’ям, страх смерті.
 8. Проблеми з потенцією, поступове згасання статевої активності.

Середину життя чоловіка і жінки проходять по-різному, оскільки перші традиційно ставлять в основу професійні досягнення. Для представниць прекрасної статі же важливіше сімейні цінності, реалізація істинно жіночого призначення. Симптоми кризи середнього віку у жінок:

 • Песимістичний погляд в майбутнє, пригніченість.
 • Страх старості, вікових змін.
 • Порівняння себе з молодими жінками.
 • Бажання кинути роботу.
 • Переоцінка сімейних відносин, нерідко – в негативному ключі.
 • Поступова втрата інтересу до статевих стосунків.
 • Поява «синдрому спорожнілого гнізда», коли діти виростають.

Жінка ближче до середини життя починає відчувати кінцівку своїх фізичних ресурсів – здатності до дітородіння, краси, здоров’я. Тому криза середнього віку може відчуватися ними гостріше, ніж чоловіками. Причиною перепадів настрою, підвищеної тривожності є і гормональний дисбаланс.

Які проблеми характерні для цього періоду

Кризовий період може протікати по-різному, багато психологів погоджуються, що індивідуум проходить три етапи, які аналітик Мюррей Стайн позначив як «Смерть», «Переосмислення», «Відродження». Перший період пов’язаний з появою відчуття втрати – молодості, втрата батьків з життя, втратою друзів і т.д. Другий – з виникненням невпевненості, коли людину мучать питання, чи все він зробив правильно, чи не зробив він помилки. Третій етап супроводжується пошуком і отриманням нового сенсу життя.

Середина життя людини зіштовхує його з рядом змін:

Вікова трансформація тіла, зміна фізичних здібностей. Жінкам важко прийняти втрату пружності шкіри, чоловікам – зниження фізичної активності. Відбувається гормональна і психологічна перебудова, вік дає про себе знати на рівні фізіології. Людина може не прийняти такі зміни, почати активно «молодитися», міняти стиль, використовувати пластичні операції, регулярно відвідувати косметолога і т.д.

Крім того, після 40 років здатність організму синтезувати білок починає знижуватися. Першими страждають наші м’язи, з’являється слабкість, ми починаємо більше втомлюватися, навантаження, яких раніше не помічали стають відчутними.Не знаючи про це, люди часто приймають це за прояв віку, тоді як можна скорегувати цей стан додавши в раціон більше білкових продуктів.

Зміна соціальних ролей. З початківця фахівця людина перетворюється в досвідченого співробітника, професіонала. З дитини – в батька, чоловіка або дружину. З життя людини йдуть рідні, його батьки старіють і потребують турботи. Доводиться брати відповідальність на себе і за інших людей. Не всі готові до таких випробувань.

Емоційні розчарування. Чоловіки і жінки аналізують власне життя і оцінюють свою діяльність з питанням: «І це все?». Люди середнього віку нерідко порівнюють себе з іншими. І найчастіше – відчувають себе нереалізованими, через що вирішуються на несподівані дії. Наприклад, змінюють партнера. Це підтверджує і статистика: пік розлучень у європейців, які увійшли в середній вік, доводиться на 43 роки у чоловіків і 41 рік у жінок. Згідно з дослідженням соціологів, опублікованому в The Guardian, розведені чоловіки 40-50 років починають шукати знайомства з бездітними жінками 20-30 років, також їх цікавлять «одноразові» зв’язку. Представниці слабкої статі в цей період більше націлені на шлюб з ровесниками.

Як допомогти собі впоратися з кризою середнього віку

Щоб стати доктором самому собі в подоланні кризи середнього віку, варто зрозуміти, що з цим поширеним явищем стикаються багато людей. Другий важливий момент: за переживаннями стоять певні проблеми, які можна усвідомити і почати їх вирішувати. І якщо інші змогли впоратися з віковими змінами, значить, і вам це завдання буде по плечу. Саме з розуміння проблем і потрібно почати рух вперед.

Дотримуючись дієвим рекомендаціям, можна намітити стратегію подальших дій:

Не замикайтеся на собі.

У нелегкий період так і тягне піти в себе, відмовитися від спілкування з друзями з «минулого». Не варто закриватися від навколишнього світу. Навпаки, близькі можуть стати вашою підтримкою в кризовий час, джерелом радості, турботи і любові. Шукайте опору в своїй сім’ї, товаришах, намагайтеся частіше вибиратися на пікніки з колегами, проводити свята в колі рідних.

Перегляньте свій раціон, харчуйтеся осмислено і з користю для здоров’я.

Після 40 років зайві вуглеводи швидко перетворюють в жир, тому їх споживання потрібно обмежити. Важливо зменшити калорійність їжі, обмежити жирне м’ясо в раціоні. Але для відновлення тканин, збереження здоров’я кісток не можна забувати про білки. Як ми вже говорили, після 40 років здатність організму синтезувати білок починає знижуватися. У раціон потрібно додавати легкозасвоювані білкові продукти. В середньому віці краще отримувати повноцінний тваринний білок з молочних продуктів, пісного м’яса, риби. .

Подбайте про своє тіло, підтримуйте фізичну активність.

Необхідно допомогти організму подолати життєву бурю, підвищити його тонус. Киньте палити, якщо давно мріяли про це, запишіться на йогу або почніть ходити в басейн. Досить хоча б займатися зарядкою вранці, щоб відчувати себе бадьорим і повним сил. Вчені з Нового Орлеана опублікували результати дослідження у виданні Journal of the American College of Cardiology, які підтверджують, що 30-60 хвилин бігу підтюпцем на тиждень зменшують ризик ранньої смерті на 30%, а ризик летального результату від інсульту, інфаркту – на 45%.

Поставте мету на другу частину життя.

Багато людей завдяки кризі середини життя успішно починають нову справу, перекваліфіковуються з офісних працівників в бізнесмени. Подумайте над тим, чим ви будете займатися після виходу на пенсію або за кілька років до неї. Чи будете ви працювати на дачі або поїдете в навколосвітню подорож, знайдете себе в вихованні онуків або волонтерство – головне, щоб сформована мета відповідала вашим потребам. Самореалізація тут і зараз допоможе вам насолоджуватися кожним моментом життя, без жалю про втрачені шанси в минулому.

Ну і найчастіші і прості поради:

На піку втоми і негативу, постарайтеся взяти відпустку і відпочити.

Не лінуйтеся, плануйте вихідні. Адже їх можна витратити на подорож, заняття новим хобі, відвідування тренінгів або курсів. Зміна вражень дозволить не фокусуватися на своїх страхах і інших негативних переживаннях. Навпаки, яскраві емоції лагодять вас зі змінами всередині себе і навколо вас.

Зверніться до психолога, якщо відчуваєте, що не справляєтеся.

Час рефлексії, переосмислення життя – стресовий момент для організму. Іноді людина впадає в паніку і не може самостійно вийти з кризи. Професійна підтримка дозволить не зіткнутися з клінічною депресією.

Реалізуйте давні плани, здійснюйте мрії.

Результативним способом виходу з кризи є звернення до своїх бажань, внутрішнього голосу. Набридла робота – спробуйте себе в новій сфері. Відкладали народження дитини заради навчання і кар’єри – займіться розширенням сім’ї. Давно хотіли переїхати до моря – призначте зустріч з ріелтором. Ще в дитинстві мріяли про заняття фотографією – запишіться на курси. Запитайте себе – чого ви хочете? І вносите позитивні зміни в життя.

Висновок.

Криза середнього віку – нормальне явище, яке не варто сприймати як трагедію. У цей переломний момент важливо не втратити, а знайти себе, не зіпсувати, а налагодити відносини з близькими людьми. Вчені з Тель-Авівського університету на чолі з професором Карло Штренгером вважають, що середина життя – момент, коли відкривається «друге дихання». Цей відрізок шляху, як не можна краще підходить для саморозвитку, постановки і досягнення нових цілей. Саме в такий період можна наповнити життя подіями, захопленнями, на які раніше не було часу. У 40 років все тільки починається!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *