дисбактеріоз

Бактерії кишечника: міф про дисбактеріозі

Про дисбактеріозі сьогодні чули практично всі, їм лякають навіть рекламні телевізійні ролики, що пропонують препарати для усунення цієї недуги. Важливо розуміти, що подібного діагнозу в реальності не існує, і більшості пацієнтів лікування не потрібно. Звичайно, бактерії кишечника вкрай важливі. Вони допомагають у засвоєнні харчування і вітамінів, захист від інфекцій і патологій травлення, стимулюють імунітет. Але потрібно не здавати аналізи на дисбактеріоз, а вести здоровий спосіб життя, допомагаючи зростанню корисної флори.

Становлення мікробної флори: заселення кишки бактеріями

Досить велика кількість бактерій оточує людину з самого народження, і певна частина з них мирно співіснує з нею протягом життя. Шкіра і слизові оболонки, а також просвіт кишечника заселені мікрофлорою, до складу якої входять як корисні, так і умовно-патогенні представники. До народження дитина стерильна, її надійно захищають від бактерій плодові оболонки і матка, але з моменту першого вдиху слизові, шкіри і просвіт кишечника заселяються мікрофлорою. І перешкоджати цьому не варто, так само, як і намагатися вплинути на цей процес будь-якими препаратами. З шкіри сосків, грудей матері малюк отримує необхідну флору, яка активно заселяє кишечник, формуючи свій унікальний біоценоз. Велика частина бактерій проходить через кишечник транзитом, не завдаючи шкоди організму, приживаються в просвіті переважно біфідо-і лактофлора, а також зовсім невелика кількість інших мікробів, що відносяться до умовно-патогенних.

Дисбактеріоз або норма?

дисбактеріоз

У міру становлення флори можливі певні симптоми – кольки, здуття, нестійкість, а також гази. Нерідко це приймають за дисбактеріоз, необгрунтовано призначаючи препарати, які, до речі, особливо і не змінюють стан. У реальності це цілком нормальний процес заселення різних «поверхів» кишки мікробами, процес переїзду і розселення сусідів-мікробів завжди супроводжується деяким занепокоєнням. Але це не дисбактеріоз і лікувати подібне не потрібно! У немовлят за рахунок молока матері процес йде трохи швидше, у флорі переважають біфідобактерії. У штучному вигодовуванні флора протягом декількох місяців наближається до дорослого. У міру введення прикорму і розширення раціону флора переходить на дорослий тип.

Якщо говорити про дисбактеріозі, він можливий у людей з різко ослабленою імунною системою при вроджених або придбаних імунодефіцитах, на тлі лікування онкології «важкими» препаратами, або масивної і тривалої антибіотикотерапії. Причому це повинні бути 2-3 сильних препарати тривалим курсом. Звичайні курси лікування і застуди, легкі кишкові інфекції не призводять до клінічно значимого дисбактеріозу і не потребують лікування біопрепаратами.

Функції мікрофлори: захист від інфекцій

Мікроби не просто так споживають до 20% поживних компонентів їжі і близько 10% енергії тіла, вони приносять організму відчутну користь. Нормальна флора допомагає в профілактиці небезпечних інфекцій, знищуючи хвороботворних представників мікробів, що потрапили в просвіт кишки. Природно, якщо небезпечних мікробів мало, інфекція може бути пригнічена своїми бактеріями. Якщо ж це особливо небезпечні збудники і їх дуже багато, людина може захворіти. Але на тлі здорового кишечника і нормальної мікрофлори інфекція протікає легше. При наявності вірусних уражень за рахунок мікрофлори пом’якшується «удар» по організму. За рахунок мікрофлори, що покриває клітини кишечника, створюється захисний бар’єр проти вірусів. Налипає на поверхню своїх мікробів віруси видаляються з кишки разом загинувашою клітиною.

Також бактерії захищають тіло від інфекцій і механічним шляхом, синтезуючи слиз і біологічно-активні компоненти, що захищають від токсинів збудників.

Допомога в засвоєнні харчування, синтез вітамінів і не тільки

ознаки дисбактеріозу

Не менш корисна мікрофлора і для травлення і засвоєння харчування. Мікроби допомагають в розщепленні і всмоктування жирів, вуглеводних компонентів і білків, а також деяких мінералів. Крім того, вони допомагають розщеплювати харчування за рахунок нормалізації обміну жовчних кислот і створення оптимальних умов для активності травних ферментів. Також вони здатні синтезувати ряд амінокислот, вітамінів і біологічно-активних сполук. Вітаміни зазвичай синтезуються в області товстої кишки, де вже не здійснюється травлення, всмоктується тільки рідина і створені мікробами з’єднання.

Навіть якщо харчування не ідеальне, щільне або багате алергенами, мікроби допомагають активному його засвоєнню. З їх допомогою посилюється перистальтика – скорочення стінок кишки, що допомагає вчасно опорожнятись. Вони мають сорбуючий ефект, частково пов’язуючи алергени і токсичні сполуки, що утворюються в ході травлення. Частково вони допомагають захищатися від алергії.

Чи потрібен аналіз на дисбактеріоз при наявності дискомфорту в кишечнику?

Нерідко при скаргах на здуття, нетравлення, запори пронос багато клінік пропонують аналіз на дисбактеріоз з подальшим лікуванням. Але це тільки трата часу і грошей, яка не має під собою жодних реально корисних основ. Перш за все, дослідження фекалій, які беруть для аналізу на дисбактеріоз, відображає співвідношення мікробів нп нижній частині товстої кишки і частково шкіри промежини. При цьому верхні відділи товстої кишки і тонкої недоступні для такого дослідження. Крім того, аналіз на дисбактеріоз визначає до двох десятків мікробів, в той час як їх в реальності набагато більше. Складно дотримати стерильні умови для забору, доставку в лабораторію матеріалу в ідеальних умовах – це істотне спотворення результату. Є також непрямі методики визначення дисбактеріозу – газорідинна хроматографія або ж застосування мас-спектрометрії. Можуть застосовуватися дихальні тести, але всі їхні результати також дають високий відсоток помилкових результатів і складні для інтерпретації. Тому потрібно шукати реальні проблеми, що призводять до порушень травлення, а не звинувачувати у всіх проблемах мікроби. Зміна їх співвідношення – це в більшості випадків наслідок, а не причина всіх неприємних симптомів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *