догляд за кактусами

Як правильно доглядати за кактусами в домашніх умовах в горщику

Езотерики вважають, що кактус гасить спалахи агресії, покращує стосунки в сім’ї, знищує негативну енергію. Він активізує розумовну діяльність, що забезпечує плідний робочий процес, позбавляє від головного болю. Щоб «зелений друг» зберігав свого господаря від недоброзичливців, необхідно знати, як правильно доглядати за кактусами в горщику. Якщо в домашніх умовах створити сукулентам сприятливий мікроклімат, вони порадують ніжним і красивим цвітінням.

Освітлення і повітря

Кактуси – світлолюбні рослини. Якщо рівень освітленості буде недостатнім, можуть деформуватися стебла, верхівка почне витягуватися, стане більш тонкою. Виникає ризик розвитку різних захворювань.

догляд за кактусами
Освітлення

При виборі місця «проживання» кактуса, варто дотримуватись рекомендацій досвідчених садівників:

 • пустельні види кімнатних рослин слід розміщувати на підвіконнях південних чи східних вікон. До них відносяться ехінопсіс, эхиноцереус, ехінокактус Грусона, апорокактус плетевидний, нотокактус, опунція і інші види;
 • лісові сорти кактусів можна розташувати біля вікон, орієнтованих на північ або захід. Найбільше пристосовані до квартирних умов эпифиллум, ріпсалідопсис, зигокактус (різдвяник). Особливо не любить прямих сонячних променів декабрист. У таких умовах його листя бліднуть, збивається часовий проміжок між періодами спокою і цвітіння;
 • влітку кактусам потрібне свіже повітря, тому необхідно частіше провітрювати кімнату. Відмінне рішення – перенести їх на засклену лоджію або веранду;
  потрібно захищати сукуленти від протягів, особливо в холодну пору року;
 • в опалювальний сезон, батареї близько підвіконня з лісовими видами кактусів бажано прикрити оргсклом. Пустельні сорти необхідно перенести у приміщення з температурою 15°C-17°C і розташувати в тіні або півтіні.

Не варто обертати вазон з рослиною навколо власної осі або змінювати його розташування. З-за цього можна не дочекатися цвітіння. Тим більше не потрібно чіпати сукулент, який набирає бутони.

Полив

Доглядати за кактусами, які поселилися в горщику зовсім нескладно. В домашніх умовах їм важливо організувати правильний полив.

як доглядати за кактусами
Полив

Однак потрібно розуміти, як правильно проводити процедуру. В залежності від сезону і температури навколишнього середовища потрібна різна частота зволоження земельного кома:

 • починаючи з весни, рослину необхідно поливати через день;
 • сухе літнє повітря, високі температурні показники, попадання прямих сонячних променів, маленький вазон час активної вегетації потребують щоденного поливу. Його краще проводити вранці. Крім цього, такі кактуси потрібно ще й обприскувати;
 • якщо за вікнами похмурі дні, не можна зволожувати землю кожен день;
 • восени сукуленти поливають кожні 7 днів;
 • взимку грунт у вазоні не можна зволожувати. У період спокою у поливі немає необхідності. Невелика «засуха» навіть збільшить шанс на те, що влітку рослина зацвіте. Винятком є лише кілька різновидів епіфітних кактусів;
 • під час формування бутонів епіфітні кактуси і опунції поливають, а цереусові види – зволожують з пульверизатора водою, температура якої коливається в межах 20°C -25°C.
 • Вода для поливу повинна бути дощова, тала, кип’ячена або відстояна.

Добриво

Розбираючи питання, як доглядати за кактусами в горщику, не можна обійти увагою використання добрив.

 як доглядати за кактусом
Добриво

В домашніх умовах підгодівлю дозволяється здійснювати виключно під час росту (з кінця березня до вересня). Це єдина вимога як для літньоквітучих, так і для зимовоквітучих сортів.

Для правильного розвитку, сукулент необхідно підгодовувати наступними речовинами:

 • калій допомагає протистояти захворюванням, температурних коливань, сприяє своєчасному визріванню пагонів;
 • кальцій зміцнює «каркас» кактуса, допомагає зав’язуватися бутонам і дозрівати насінню. Бере участь у регуляції водного балансу рослини і формуванні жорстких голочок;
 • фосфор забезпечує якісний розвиток квіток та насіння, повноцінний ріст, появу міцних і здорових відростків;
 • азот підсилює ріст, але вносити його можна тільки навесні.

Надлишок будь–якого елемента, як і їх дефіцит негативно відбивається на стані сукуленту. Наприклад, із–за надмірного вмісту азоту рослина може втратити здатність протистояти різноманітним захворюванням, стане водянистим, з’являться ранки і рубцева тканина, яка буде гнити. В результаті кактус просто загине.

Удобрювати сукулент можна розчином мінеральних засобів, які містять 38% калію, 16% фосфору і 5,6% азоту. Підгодівлю вносять у вологий грунт 1 раз у 14 днів.

Пересадка

Розбираючись, як доглядати за кактусами в горщику, необхідно приділити увагу питанню пересадки.

Пересадка кактусів
Пересадка

В домашніх умовах молоді рослини, які висаджені у вузьку, неглибоку ємність, щорічно пересаджують.

Дорослі екземпляри потребують такої процедури кожні 3 роки. Однак їм бажано періодично міняти верхній шар застарілого субстрату.

Перед пересадкою необхідно підготувати землю і нову ємність:

 • вазон повинен лише трохи перевершувати в діаметрі попередній горщик. Бажано, щоб він повністю відповідав розміру розправлених коренів. Для рослини з невеликими корінцями більше підійде низька ємність. В дні горщика обов’язково повинні бути отвори для дренажу;
 • кактуси воліють пухкий субстрат, який добре пропускає вологу і повітря, без органічних добавок. Практично для всіх різновидів рослини підходить суміш листового і глинисто–дернового грунту, торфу і грубозернистого річкового піску. Всі компоненти беруться в однаковій кількості. До них можна додати подрібнене деревне вугілля, найкраще березове;
 • кактуси з довгими, щільними колючками і пушком воліють землю, збагачену достатньою кількістю вапна;
 • у грунт епіфітних кактусів і ехінопсісов додають невелику частину коров’ячого гною, що перепрів;
 • столбовидні цереуси воліють землю з збільшеним вмістом дерну і щебеню;
 • приготований грунт потрібно полити за кілька днів до передбачуваної пересадки. У момент проведення процедури важливо, щоб субстрат був трохи вологим.

Пересадку дозволяється здійснювати на початку вегетаційного періоду (з кінця березня по травень). За 3-5 днів необхідно припинити полив.

Сама процедура не відрізняється великою складністю і складається з декількох етапів:

 1. На днище вазона покласти кілька черепків.
 2. Засипати 2-3 сантиметри суміші з дрібного щебеню, подрібненого деревного вугілля, грубозернистого піску.
 3. Укласти шар приготованого грунту. Його насипають стільки, наскільки глибина горщика перевищує довжину корінців.
 4. Обмотати кактус декількома шарами щільної тканини або паперу. Витягти з старого вазона.
 5. Опустити рослину в новий горщик так, щоб коріння стосувалися землі. Розправити кореневу систему.
 6. Засипати шар приготованої землі, періодично струшуючи ємність, щоб ущільнити субстрат.
 7. Досипати грунт до рівня кореневої шийки. Зелена частина стебла має підноситись над грунтом.
 8. Насипати 1 сантиметр піску або щебеню.
 9. Після пересадки, протягом 3-4 днів кактуси небажано піддавати дії прямих сонячних променів і поливати.

Основні проблеми

Навіть якщо знати, як доглядати за кактусами в горщику, неможливо повністю захистити рослину від появи деяких проблем.

догляд за кактусами
Основні проблеми

В домашніх умовах сукулент може постраждати від таких хвороб:

 • чорна гниль – на стовбурі з’являються темно–бурі, вологі, блискучі плями. Необхідно видалити пошкоджені ділянки до здорової тканини, обприскати «Фундазолом», місця зрізів обробити сіркою;
 • суха гниль – стебло блідне і починає всихати. Методів боротьби немає. Рослина зазвичай гине. Для профілактики можна обприскувати або поливати фунгіцидом;
 • фузаріоз – на стеблі з’являється рожевий або фіолетовий наліт. Хворий сукулент потрібно знищити;
 • антракноз – характеризується утворенням на стеблі плям всіх відтінків коричневого кольору. Вони сухі, вдавлені, покриті скоринкою. Уражені зони потрібно вирізати і обприскувати фунгіцидами.

Кактуси також піддаються нападу павутинних кліщів, борошнистого червця, нематод. На щастя, при належному догляді, проблеми з рослиною зустрічаються досить рідко.

Кактуси відносно невибагливі у догляді і вимагають мінімальних зусиль з боку свого власника. У відповідь на невелику турботу він порадує гарним цвітінням, захистить від негативних енергетичних навантажень і негативних емоцій. Чудовий сукулент стане справжнім хранителем миру і спокою в будинку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *