Як правильно садити виноград навесні

Як садити виноград навесні — спеціально для початківців покрокова інструкція з фото. Матеріал допоможе розібратися з усіма тонкощами і нюансами.

З чого почати

Для початку необхідно засвоїти головні правила і неухильно слідувати їм:

 1. Перед покупкою саджанців вивчити характеристики.
 2. Робити наголос на стійкість до шкідників і всіляких хвороб.
 3. Брати морозостійкі сорти.
 4. Ніколи не висаджувати виноград упереміш з іншими рослинами. Так як вони будуть давати густу тінь.
 5. Щоб ніщо не перешкоджало обробці кущів та їх укриття, морозостійкі і укривні сорти можна садити поруч.
 6. При правильному догляді деякі види будуть радувати своїм цвітінням і гарним урожаєм протягом тривалого часу.

Вибір сорту і місця висадки

Вибираючи сорт, необхідно керуватися погодними умовами конкретного регіону. Найбільш привабливими характеристиками володіють комплексно-стійкі види винограду гібридної форми. До таких відносяться:

 • Фрумоаса Албе;
 • Захват;
 • Іонел;
 • Муромець;
 • Кодрянка;
 • Алешенькин;
 • Мерцишор та інші.

Виноград належить до світлолюбних рослин, отже, висаджувати його необхідно на південній стороні присадибної ділянки, подалі від проходження ґрунтових вод. В добре захищеному від вітрів місці.

Наприклад, біля стіни основної будівлі. За день вона прогрівається і в нічні години віддає виноградній лозі тепло. На випадок, якщо захочеться розширити виноградник, необхідно відвести під нього велику площу.

Найкращий ґрунт для винограду – легкий, родючий грунт (чорнозем). При надмірній вологості ґрунту необхідний дренаж.

На що звернути увагу при виборі саджанців

Щоб рослина прижилася і на протязі багатьох років плодоносило, потрібно віддавати перевагу високоякісним саджанцям. Зверніть увагу на те, щоб коріння не були підсушені, щоб серед них не були пошкоджені або зіпсовані.

Якщо саджанець з листям, вони повинні бути соковитими, зеленими і без попелиці. В прирості садивного матеріалу має бути не менше 4 набухаючих нирок. Стовбур – мати пружну структуру без видимих пошкоджень і сухих ділянок.

Підготовка грунту

 1. Вона починається з осені, щоб за зиму грунт відпочила, осіла і наситилася вологою.
 2. Для початку робиться плантаж – перевал грунту, в результаті якого нижній шар виявляється зверху, а верхній внизу.
 3. Одночасно з цим вносяться добрива, перегній і гній.
 4. У важку грунт (такою є чорнозем) на глибину 60-80 см потрібно розподілити щебінь, керамзит або білу колоту цеглу.
 5. Річковим піском розбавити верхній шар грунту.
 6. Щоб дізнатися хімічний склад грунту, рівень pH (його значення можуть коливатися від значень 55 до 75) і вміст поживних речовин, потрібно замовити аналіз. Цілком достатньо здати на експертизу 1-1,5 кг землі з присадибної ділянки. Спираючись на результати експертизи, вносити добрива і гній.

Підготовка саджанців

Покрокова інструкція з фото для початківців підкаже, як садити виноград навесні. Вибравши відповідне місце на ділянці і визначившись з сортом, приступаємо до наступного етапу:

 1. Знизу виробляємо обрізку живців таким чином, щоб залишався 1 см від першої нирки і 2 над верхньою брунькою. Тим самим освіжаємо коріння.
 2. Для подальшої активації росту протягом доби вимочуємо саджанці в янтарної кислоти (дозування вказана в інструкції) або водному розчині з ложкою меду.
 3. Після закінчення заданого часу живці ретельно просушуємо і обробляємо парафіном. Для цього в літрової ємності змішуємо 15 грамів воску, стільки ж смоли і по 300 грамів води і парафіну. Суміш підігріваємо, постійно помішуючи, щоб не підгоріло.
 4. Спочатку живці верхньою частиною занурюємо в неї (разом або окремо, не має значення), потім в ємність з холодною водою. Таким чином проводиться обробка 6 см виноградного саджанця.

Щоб рослини не отримали пошкодження від прямих сонячних променів, їм необхідна загартування. Вегетуючі саджанці виносимо на 20 хвилин на свіже повітря, поступово протягом тижня збільшуючи час на чверть години.

За тиждень до посадки виробляємо обробку коренів сумішшю з гною і глини, загортаємо мішковиною і прибираємо.

Висадка винограду в чорнозем

Для тих, кого цікавить, як садити виноград навесні – покрокова інструкція:

 1. Робимо поглиблення 80 см в глибину і стільки ж в ширину.
 2. На дно застеляємо поживний прошарок (товщиною 25 см), що складається з 10 відер перегною, змішаного з родючим грунтом. Ретельно утрамбовується.
 3. Покриваємо мінеральними і органічними добривами (товщина шару — 10 см), що перебродив гній, змішаний з водою і землею, теж підійде.
 4. Наступним шаром в 5 см вистилаємо грунт. Після всіх маніпуляцій поглиблення повинна становити не менше 50 див.
 5. В центрі робимо невеликий насип. Саджанець вставляємо в середину, рівномірно розподіляючи корінці. До рівня приросту засипаємо виноград чорноземом або глиною. Тут необхідно звернути особливу увагу на один момент: укорочені живці закладаються вертикально. Саджанці більше 25 см висаджуються під невеликим нахилом.
 6. Проробивши всі дії, грунт проливаємо трьома відрами теплої води. Як тільки верхній шар трохи підсохне, розпушуємо його.
 7. На наступному етапі виробляємо полив ще двічі, з інтервалом часу в 2 тижні. Тепер, крім розпушування, знову мульчуємо землю.

Висадка винограду в піщаний грунт

Головна відмінність в тому, що в холодну пору року в піску саджанці швидше промерзають, влітку – сильніше прогріваються, що не дуже добре для винограду. Для досягнення найбільш комфортних значень при висадці саджанців у піщаний грунт робимо заглиблення на метр:

 1. Глиняний шар грунту, покладений на дно ями, повинен бути щільним і становити не менше 20 див. В іншому випадку буде відбуватися втрата вологи і поживних речовин.
 2. Наступні 25 см засипаємо добривами і поживними сумішами.
 3. Саджанці висаджуємо на глибину 60 див. Потім виробляємо рясний полив раз в 7 днів чотирма відрами води.
 4. З вегетуючими саджанцями (пророщених в пластикових стаканчиках) поступаємо аналогічно. Щоб не допустити пошкодження коренів, тару акуратно прорізаємо.
 5. Саджанець винограду разом із землею опускаємо у підготовлену лунку. Для правильного формування та підв’язки лози робимо підпірку. Ставимо її в ту сторону, де більше нирок.

На початковому етапі молодий кущ потребує тіні, тому, використовуючи наявний матеріал, наприклад, тюль або перевернуте відро, споруджуємо навіс. Зверніть увагу, висадку саджанців плануємо на середину травня, коли вже повністю виключені нічні заморозки.

В продовження теми, як садити виноград навесні, слід зазначити, що, згідно з покрокової інструкції, за тиждень-десять днів закаляємо рослина. Виносимо його в денні години на свіже повітря, але не на протяг і спеку. На ніч вносимо назад в приміщення.

Надалі кущ не потребує обробки. У такому стані він повинен простояти без обрізки до наступної весни. Крім поливання, робити нічого не потрібно. Хіба що за необхідності, у разі утворення кірки, розпушити руками. Робити це потрібно дуже акуратно, щоб не пошкодити ще незміцнілу кореневу систему.

Якщо в результаті затяжних дощів грунт осяде, потрібно підсипати землю, тим самим запобігши оголення стовбура.

Догляд за виноградником в перший рік

Захисне укриття допоможе вберегти виноград від проливних дощів і прямого попадання сонячних променів. Його можна зробити з непотрібної ганчірки або шматочків шиферу:

 1. Грунт потребує в обов’язковому розпушуванні і поливі раз в тиждень (при рясних дощах — рідше). Під кожен кущ необхідно виливати відро води.
 2. Обов’язкова процедура – своєчасна обробка від шкідників.
 3. До серпня на щеплених саджанцях необхідно видалити поверхневі корені. Розкопана лунка дозволить стовбуру і поглибленим коріння загартуватися.
 4. Раз в сезон виноград потребує суперфосфатної підгодівлі.
 5. Восени потрібно без жалю видалити зайві пагони, найпотужніший з них підрізати і залишити.
 6. Коли пагони підуть у ріст (це відбувається влітку), потрібно підв’язати їх.

Якщо все зробити так, як сказано в покрокової інструкції, жодних проблем з тим, як садити виноград навесні, не буде. І наступного року відбудеться формування виноградного куща. Незабаром молодий саджанець буде радувати рясним урожаєм.

Підводячи підсумки

 1. Щоб не допустити помилок, необхідно виконувати рекомендації досвідчених садівників.
 2. Запущений на етапі посадки кущ замість бажаного врожаю дасть безліч проблем у другий і наступні роки.
 3. Виростити виноград не складно, але за умови дотримання елементарних правил, особливо на першому місяці. Сред них: укриття, помірний і своєчасний полив і акуратне розпушування руками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *