як вивести віск з одягу

Як вивести віск від свічки з одягу: прості методи

Зіткнулися з тим, що не знаєте, як прибрати віск з одягу або скатертини? У школах давно практикують гурткові заняття з використанням воскової крейди і олівців. Діяти з парафіновими плямами треба невідкладно. Згаяний час призведе до безповоротної втрати предмета гардеробe, і річ просто доведеться викинути. У кращому випадку, якщо ділянка невелика, можна задекорувати пляму. Тому дізнайтеся заздалегідь, як вивести віск з одягу в домашніх умовах або перебуваючи на вечірці у друзів. Запам’ятайте основні тези, що можна і чого категорично не можна робити з парафіновими потьоками.

Основні методи

як вивести віск з одягу

До того, як вивести віск з одягу визначаємо, які методи впливу будемо використовувати: термічні або хімічні. Не намагаємося відтерти пляму руками, а знайомимося з ярликом, який вшитий з вивороту одягу. Але, навіть при його відсутності, виявляємо натуральна або синтетична тканина. Від цього залежить спосіб обробки і успішність всього заходу очищення.

Праска

Перше, що спадає на думку, коли посаджена воскова пляма – прибрати її за допомогою нагрівання. Праска в цьому допоможе. Головне пам’ятати, що треба використовувати сухе нагрівання, без функції пари або відпарювача.

Послідовність дій з використанням праски:

 1. Річ з плямою розкладіть на рівній поверхні, і за допомогою шпателя або гострої пилочки для нігтів зніміть восковий шар.
 2. Візьміть зошитовий лист, дві серветки і чистий білий бавовняний носовичок або шматок тканини подібного розміру. Як варіант можна використовувати порошкову крейду, замість серветок.
 3. На пляму покладіть серветку, під виворітного стороною тканини-другу. Поверх серветки з забрудненого боку накрийте хусточкою і зошитовим листком.
 4. Прасуйте на середньому температурному режимі 10-15 хвилин. Для натуральних тканин це температура 70-80 градусів або середнє положення перемикача. При використанні порошкової крейди час скоротиться до 5 хвилин.
 5. Після процедури одяг виперіть руками, а з жирною плямою впорається плямовивідник або знежирюючий засіб для миття посуду.

Праска не допоможе, якщо:

Постраждала річ з синтетичної тканини або делікатної. Їх заборонено піддавати температурним нагріванням понад 80 градусів, річ скукожеться або утворюються підпалини.

Пляма на одязі від кольорових свічок. Нагрівання тканини призведе до того, що барвник тільки ще сильніше проникне в тканинну основу.

Гаряча вода

як вивести плями від воску

Виведення воскової плями за допомогою гарячої води більш тривалий процес. До того як намагатися просто відіпрати віск дізнаємося, які є варіанти.

1 варіант

Нагрійте воду до температури в 60 градусів. Помістіть в неї зіпсовану річ на півгодини. Дістаньте через належний час, і віск відпадає самостійно. Якщо залишилися прилиплі фрагменти, процедуру повторіть.

2 варіант

На неширокий таз або каструлю надіньте річ таким чином, щоб пляма виявилася зверху, а тканина була максимально розтягнута. Якщо це поділ розкльошеної сукні або будь-який інший широкий елемент, зафіксуйте його про окружності гумкою або шпагатом. Закип’ятіть воду і невеликими порціями поливайте пошкоджену ділянку. Розігрітий віск приберіть шпателем або плоским ножем з заокругленим кінцем. Після обох варіантів виперіть річ, а жирну пляму видаліть стандартно, за допомогою гелю для миття посуду або побутовим плямовивідником.

Заморозка

як вивести свічку з одягу

Хороший спосіб для ворсових тканин, вовняних, синтетичних, делікатних, джинсових речей. Залежно від того маленька це річ або Габаритна розрізняють два способи застосування заморозки.

Для дрібних речей:

 1. Покладіть виріб в поліетиленовий пакет або харчову плівку.
 2. Помістіть в морозилку з температурою не вище -5 градусів за Цельсієм. Примітно, що в домашніх холодильниках морозильні камери з середньою температурою -15, чого цілком достатньо.
 3. Дістаньте через півгодини і видаліть заморожений парафін ножем або жорсткою стороною губки для посуду.

Для об’ємних:

 1. Прикладіть до воскової плями кубики льоду або заморожені касети для термосумок.
 2. У міру танення міняйте касети і перевірте, чи відокремлюється парафін.
 3. Зішкребти ножем або шпателем.

Заморозка дуже ефективна для видалення воску з одягу, якщо річ обробити відразу, поки пляма не пустила жирні розводи в основу тканини. Навіть перебуваючи в гостях можна попросити шматочок льоду і спробувати позбутися від проблеми на місці.

Розчинник

як вивести пляму від воску

Кольорові речі піддавати високим температурам ризиковано. Якщо виріб виготовлено з плюшу або оксамиту, то вивести пляму від свічки можна за допомогою хімічних розчинників: гасу, бензину, уайт-спіриту або рідини для зняття лаку на основі ацетону. Але, перед тим як ставити річ дії цих агресивних хімікатів, варто перевірити їх дію на виворітній стороні.

Поетапні дії видалення воску із застосуванням хімзасобів:

 1. Ватний або марлевий х/б спонжик змочіть засобом (бензином, ацетоном, уайт-спіритом).
 2. Покладіть його поверх свічкової бляшки на півгодини.
 3. Дочекайтеся повного висихання тканини.
 4. Виперіть в машинці або вручну на середній температурі до 30 градусів.

Важливо! Прати річ або піддавати її температур вище 30 градусів до повного випаровування хімзасобу не можна! Віск в поєднанні з ацетоном або бензином при нагріванні утворює нерозчинну емульсію, яка вбереться в волокна тканини намертво.

Нашатирний спирт

як вивести жирну пляму від воску

Обробка нашатирним спиртом показана делікатним і надлегким тканинам. Прасувати їх довго не можна. При заморожуванні гострі частинки воску теж можуть пошкодити тканину. Тому нашатир підійде краще. Тим більше, що його легко знайти в домашній аптечці або купити в найближчому фармпункте.

Послідовність дій:

 1. Одну столову ложку нашатирного спирту розчиніть в літрі теплої води.
 2. Ретельно перемішуйте суміш.
 3. Наливайте поверх плями, а краще змочіть ватяний спонж і прикладіть.
 4. Залиште до повного розчинення парафіну і видаліть залишки.
 5. Оброблену річ обов’язково виперіть в мильному розчині для видалення жирних розводів.

Етиловий спирт або скипидар

як вивести віск з куртки

Використання спирту і скипидару теж підходить для делікатних тканин. Для процедури знадобиться:

 • ватний спонжік або відріз бинта, складений вчетверо;
 • спирт етиловий або скипидар;
 • сіль кухонна або морська.

Можна, звичайно, використовувати і звичайну вату, але вона сильніше розвалюється. А її шматочки погано знімаються з тканини.

Покрокові дії:

 1. Підготовлений бинт змочіть спиртом або скипидаром і помістіть поверх парафінової краплі.
 2. Залиште на 30-40 хвилин, зіскребіть верхній шар парафіну.
 3. Втирайте в пляму велику сіль м’якими рухами.
 4. Видаліть залишки солі оборотною стороною губки для посуду.
 5. При необхідності повторіть етапи кілька разів.

Цей спосіб з механічним тертям підійде тільки для грубих тканин, наприклад, джинса.

Гелі для миття посуду

як вивести віск з одягу

Ще одним доказом універсальності домашніх засобів побутової хімії є їхнє застосування не за прямим призначенням. Так для видалення воскових плям на шовкових або вовняних речах використовують рідину для миття посуду. Одна обмовка, беріть густий нерозбавлене засіб.

 • налийте його на воскові краплі з вечора;
 • накрийте зверху харчовою плівкою або поліетиленовим пакетом;
 • з ранку видаліть те, що легко відвалюється само;
 • одяг виперіть в машинці з цим же засобом для видалення жирної плями;
 • використовуйте режим з максимально допустимою температурою, зазначеної на ярлику.

Плямовивідник Амвей

Плямовивідник Амвей

Якщо в будинку є плямовивідник фірми Amway, то процедура видалення воскової бляшки стане ще легше. Струсіть балон, розподіліть піну по плямі, почекайте дві-три хвилини. Приберіть піну, а разом з нею парафін. Виперіть тканину в машині або вручну, в залежності від вказівок на бирці. Добре якщо є порошок Амвей, він позбавить від жирних слідів на постраждалій речі.

Як видалити кольоровий віск

як вивести плями від воску

Якщо “пощастило” посадити пляму воском кольорової свічки або восковими олівцями, то діяти потрібно швидко. Не чіпайте пляму руками, не мніть і не втирайте ще глибше. Шукайте найближчий холодильник і діставайте лід. На випадок відсутності льоду, беріть будь–який заморожений продукт, надягайте на нього чистий пакет і прикладайте до свічкових краплей. Те, що успішно заморозиться, легко відокремити металевою пилкою або ножем з круглим краєм.

Залишиться вивести жирну або кольорову пляму. Тут показано використання побутових плямовивідників і знежирюючих засобів для миття посуду.

Важливо! Якщо на речі накапала кольорова свічка, не намагайтеся вивести пляму за допомогою праски або гарячої води. Тільки лід або холодна проточна вода можуть полегшити завдання.

Видалення воску з одягу різних матеріалів

Застосовувати конкретний спосіб і засіб логічніше, коли знаєш, з чого пошита річ. Хутряні і замшеві тканини відрізняються за процедурою відтирання воску, ніж це ж завдання для виробів з кольорових тканин. Послідовність етапів для кожного матеріалу своя, знаючи ці особливості, добре видаляються плями, і вдається зберегти структуру речі.

Хутро і замша

як вивести віск з шуби

Хутряні і замшеві вироби вимагають особливого догляду при попаданні свічкових крапель на них. Шубу з натурального хутра врятувати може тільки лід. Або звільніть морозилку і покладіть одяг туди, або протріть пляму кубиками льоду. Заморожений парафін треба знімати від основи хутра до його верхньої частини, не заламуючи ворсинки. Якщо не дотримуватися цього правила на шубі утворюються залисини.

Замшеві піджаки, брюки, інший одяг або взуття рятувати від воску треба відразу. Застеліть ділянку аркушем паперу. Прикладіть праску на середньому положенні датчика на 3 секунди! Довше тримати ні в якому разі не можна. Якщо віск не залишився на аркуші або знявся не до кінця, приготуйте суміш:

 • одна частина винного оцту;
 • чотири частини очищеного бензину неетилованого;
 • три частини нашатирного спирту.

На замітку! Частина – це грами, чайні або столові ложки. На виході вийде різний обсяг суміші. Якщо пляма велика беріть в столових ложках. Якщо на одяг потрапило всього пару крапель парафіну, відміряйте грами.

Етапи обробки замшевого одягу і взуття:

 1. Спонжік змочіть в суміші і прикладіть до воскової бляшки.
 2. Зніміть частина, що відокремилася і протріть спеціальною губкою для замші.
 3. Щоб відновити ворс, відпарте виріб, і він приймає первісний вигляд.

Матеріали з нестійкою фарбою

як вивести свічку з одягу

Головним методом очищення тканин з нестійким фарбуванням буде заморозка. Після морозилки видаліть залишки воску пластмасовим шпателем. На жирну пляму посипте тальком, крейдою або дитячою присипкою. Помістіть виріб під прес на добу. Після цього струсіть залишки абсорбенту, наприклад тальку, і виперіть вручну при щадній температурі в 30 градусів.

Виведення плями від воску з джинсової тканини

як вивести свічку з джинсів

Джинсові тканини найміцніші, пошкодити їх складно, тому використовуйте метод зручний в конкретному випадку: праска заморозка, з допомогою хімзасобів або етилового спирту. Головне постарайтеся зробити це швидше. Виперіть джинси гарячою водою вручну або на високій температурі в машинці.

Жирне місце, що залишилося залийте засобом для миття посуду або побутовим плямовивідником. Проперіть ще раз.

Відмінно впорається спосіб очищення від воску із застосуванням спирту і великої кухонної солі.

Синтетична тканина

як вивести пляму від воску

Для речей з синтетики підійде спосіб видалення за допомогою заморозки або з використанням органічних розчинників, наприклад, скипидару.

Перед застосуванням будь-якого із способів ознайомтеся зі значками на внутрішньому ярлику виробу: допустимі температури для прання та прасування, дозволені органічні розчинники або тільки режим аквачистки.

Делікатна тканина

Для виведення воскової плями з делікатних тканин застосовують:

 • етиловий спирт;
 • скипидар;
 • плямовивідник Amway;
 • нашатир;
 • гелі для миття посуду;
 • міцелярну воду;
 • засоби для зняття макіяжу не на кремовій, а на водній основі;
 • заморозку.

У кожному разі враховуйте склад тканини, глибину і розмір забруднення, наявність засобів, що знаходяться під рукою в даний момент.

Прибираємо залишки плям

виведення плям від свічки

Рідко вдається позбутися свічкового напливу з одного разу. Після видалення самого парафіну доводиться ще виводити жирну пляму. Для цієї мети підходять:

 • медичний спирт;
 • гідроксид амонію (нашатир);
 • скипидар;
 • гелі для миття посуду;
 • рідина для зняття лаку на основі ацетону;
 • гас;
 • уайт-спірит.

Якщо застосовуються хімзасоби, то перед пранням перевірте, щоб вироби були сухими. Деякі хімічні реакції призводять до незворотних процесів, і видалити плями після обробки стане зовсім неможливо.

Відгуки

Олена Василівна

Моя дитинча займається в гуртку, де вони малюють кольоровими восковими крейдами. Тому питання, як видалити віск з одягу, для мене не чисто риторичне. Так як хлопчикові всього 6 років, про акуратність говорити не доводиться. Регулярно приносить нові відмітини то на манжетах, то на рукавах. А днями у нас утворилася ціла зелена галявина на грудях. Мені вдалося відмити віск нашатирем. Почитала, що треба було льодом обробити відразу. Добре, іншим разом дам з собою дитині заморожену курку. ) А якщо серйозно, нашатир теж впорався непогано. Але, головне, після прання, не гладити, а то пляма стає видимою.

Наталі

На Великдень вдалося обзавестися “прекрасною” парафіновою плямою на замшевій куртці. Причому не повірите, ззаду. Сусіди освячували паски, мабуть, захопилися. Куртка Нова, побачила не відразу, кілька годин пройшло точно. Рада, що цей сайт попався на очі не знала, чим відмити, як відіпрати віск від свічки з одягу і взагалі, що робити. А так зробила суміш з оцту, спирту і розчинника, протерла. Зішкребла віск, а потім поїрзала щіткою для замшевого взуття. Підсумок був нормальним, але ворс «дивився» в різні боки. Включила праску на відпарювач, і обробила всю спинку. В цілому я рада, річ врятувала. Спасибі, хоч свічки були не кольорові.

Вероніка Уайт

Дівчатка, розповім реальну історію порятунку моєї шуби після вечірки у подруги. Справа в тому, що торт зі свічками був величезний і подавали його на терасі. Ну, я і вийшла в шубі. Дорогоцінні воскові потьоки стали мені подарунком. Я щасливиця, що офіціантка підказала помістити шубу в морозилку. Ви уявляєте, знайшли відповідний за розміром пакет. Добре, що в ресторані були великі морозилки. До кінця вечірки мені залишилося тільки зняти парафін з хутра. Знову ж таки, спасибі підказаці, знімала від основи, де шерстинки що кріпляться до шкіри. А так зробила б ще «лисини».

Якщо мало практичного досвіду у веденні домашнього господарства, боїтеся брати на себе відповідальність за псування речі, то віддайте її в хімчистку. Але спробувати очистити воскові плями методами, розрахованими для делікатних тканин, краще, ніж просто викинути одяг. Описані способи доступні для початківців і досвідчених господинь. Запам’ятайте основні правила і вдосконалюйтеся.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *