З якого віку можна давати дитині молоко

З якого віку дитині можна давати молоко і яке? В один випадках дозволено тільки коров’яче, а інших можна дати і козяче. Розглянемо, що з цього приводу думають фахівці.

Молоко – основа їжі немовляти?

Ще 30-40 років тому питання, з якого віку можна давати маленьким дітям коров’яче молоко, не стояв. Воно, звичайно, в розбавленому вигляді, вважалося кращим харчуванням для малюка, якого з якихось причин не могла годувати грудьми мати.

Вибору тоді у жінок не було. Тому й досі деякі впевнені, що ніякої шкоди маляті від молока корови не буде. Однак наука за останні півстоліття зробила крок вперед.

Потреби в харчуванні у маленької людини і новонародженого теляти значно відрізняються. Наприклад, теля в перші ж години після народження повинен встати і йти за матір’ю. Для цього потрібен швидкий ріст кісток, а значить, багато кальцію і фосфору.

У людини такої потреби немає, наш організм не пристосований до споживання нормального для теляти кількості мінералів. Зате зростаючому людському мозку необхідні поліненасичені жирні кислоти, яких в молоці корови зовсім небагато. Так і білок відрізняється за хімічним складом, у малюків не вистачає ферментів, щоб переварити жорсткий коров’ячий казеїн.

Доведено, що:

  • білок коров’ячого молока викликає алергію при ранньому введенні в їжу у 2-5 % малюків, які перебувають на штучному вигодовуванні, і у 0,5-1,5 % тих, кому пощастило отримувати грудне молоко;
  • у молоці корів занадто багато фосфору, це підвищує навантаження на нирки малюка і призводить до втрати кальцію, що в свою чергу загрожує рахітом навіть при введенні в раціон вітаміну D;
  • не всі діти можуть засвоювати білок коров’ячого молока, часто імунна система малюка вважає його чужорідним і починає боротьбу, яка призводить до погіршення набору ваги, анемії, постійному проносу.

Всі ці особливості імунної системи та обміну речовин з віком, як правило, проходять. Найчастіше малюку можна давати коров’яче молоко тільки до 12 місяців. Тобто немовлятам його давати не потрібно.

Козяче молоко корисніше чи ні

Цьому продукту властиві ті ж недоліки, що і молока корів. Правда, алергію козяче молоко викликає набагато рідше. Тому відповідь на питання, з якого віку можна давати його дітям, простий: так само, як і коров’яче – з роки.

Зазвичай прикорм починають з коров’ячого молока як більш доступного і дешевого. Але якщо з ним у немовляти відносини не задалися, то можна перейти на козяче, а коров’яче почати давати з більш пізнього віку.

Що таке «третя сходинка»

Третя щабель вигодовування немовлят – це продукти, які вони можуть безпечно і з користю для себе отримувати у віці від 8 місяців до року. Саме для неї рекомендовано промислове дитяче молоко, наприклад, «Тема». З якого віку можна давати його насправді?

«Тема», «Агуша», «ФрутоНяня» та інші види молока в дитячій упаковці відрізняються від дорослих тільки розміром і контролем якості. Жирність 3,2 % зависока для малюка до року.

Звичайно, є діти, які нормально переносять молоко в 8 місяців, і якщо правильно вводити його в прикорм, можна давати їм його з цього віку. Але і в цьому випадку коров’яче молоко не повинно ставати основною раціону дитини.

Коли вводити молоко

Сучасні педіатри на питання, з якого віку можна давати дітям молоко, відповідають однозначно: з 1 року. Деякі діти можуть засвоювати його раніше, дехто – пізніше, тому, як і з будь-яким іншим продуктом для прикорму, важливо дивитися на реакцію дитини.

Раніше ніж молоко, у раціон дитини вводять сир, робити це можна з 4 місяців. Якщо сирок з коров’ячого молока дитині не підходить, то і саме молоко поки давати не треба. Тоді краще починати давати козяче.

У харчуванні немовлят є важливе правило: краще вводити продукти для більш пізнього віку пізніше, ніж зазначено на упаковці, ніж раніше. Це стосується всього, починаючи з адаптованих під вік молочних сумішей.

Друге важливе правило: новий продукт вводять поступово. Коров’яче молоко 3,2 % жирності розбавляють водою в співвідношенні 1:3 і дають для початку всього одну чайну ложку продукту в день. Якщо дитина добре засвоює новинку, кількість продукту поступово збільшують, доводячи його до 100 мл (приблизно 25 мл молока 75 % води).

При цьому краще не давати молоко як окремий продукт, а розводити їм вже приготовані каші з добре знайомих дитині злаків, на які точно немає алергії.

І наостанок порада. Якщо молоко засвоюється у дитини, але просто не подобається йому, не давайте. У малюка є свої смакові уподобання, і несмачна з його точки зору, їжа, якщо її пропонувати надто наполегливо, може зіпсувати харчову поведінку, відновити яке пізніше буде вкрай складно.

Підводячи підсумки

Основні правила введення коров’ячого молока в харчування дитини такі:

  • якщо не вистачає грудного молока, замінювати його треба не коров’ячим, а спеціально розробленими для кожного віку сумішами;
  • вводити прикорм чисте молоко можна з року, кисломолочні продукти можна давати раніше;
  • різниця між козячим і коров’ячим молоком тільки в наявності або відсутності алергії на один з них;
  • якщо на молоко є небажана реакція, не давайте цей продукт кілька місяців і потім сміливо повертайтеся до нього, негативні наслідки найчастіше повністю пройдуть.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *