Заратустра

Заратустра

Заратуштра, більш відомий як Заратустра – основоположник зороастризму (маздеизму), жрець, пророк, якому було дано Одкровення Ахура-Мазди у вигляді Авести – священного писання зороастризму.

Біографія Заратустри насичена багатьма цікавими фактами з особистого та релігійного життя.

Отже, перед вами коротка біографія Заратустри.

Біографія Заратустри

Заратустра з’явився на світ в Радесе, який належить до найдавніших міст Ірану.

Точна дата народження Заратустри невідома. Вважається, що він народився на рубежі 7-6 ст. до н. е .. Однак аналіз Гат (головної частини священних текстів зороастрійців) відносить епоху діяльності пророка до 12-10 ст. до н. е.

Національність Заратустри також викликає багато суперечок у його біографів. Різні джерела відносять його до персам, індійцям, грекам, ассирійці, халдеїв і навіть євреїв.

Ряд середньовічних мусульманських істориків, спираючись на давні зороастрійські джерела, вказували, що Заратустра з’явився на світ в Атропатені, на території сучасного Іранського Азербайджану.

Дитинство і юність

Якщо довіряти Гат (17 релігійних гімнів пророка) Заратустра походив із стародавнього роду жерців. Крім нього, у його батьків – батька Порушаспы і матері Дугдовы, народилося ще четверо синів.

На відміну від своїх братів, при народженні Заратустра не плакав, а сміявся, знищивши своїм сміхом 2000 демонів. Принаймні так повідомляють стародавні книги.

Згідно традиції новонародженого омили коров’ячою сечею і сповили у шкуру вівці.

З ранніх років Заратустра нібито здійснював безліч чудес, викликаючи заздрість у темних сил. Ці сили багаторазово намагалися вбити хлопчика, але безуспішно, оскільки він перебував під захистом божественної сили.

Скульптура Зороастра

Ім’я пророка було досить поширеним для того часу. У буквальному сенсі воно означало – «власник старого верблюда».

У 7-річному віці Заратустру долучили до священства. Цікавий факт, що вчення передавалося в усній формі, оскільки на той час у іранців ще не було писемності.

Дитина займався дослідженням традицій і заучував мантри, які залишилися ще від предків. Коли йому виповнилося 15 років Заратустра став мантраном – складачем мантр. Він складав релігійні гімни і співи, наділений поетичним талантом.

Пророк

Епоху Заратустри прийнято вважати часом морального занепаду. Тоді в одному місці за іншим відбувалися війни, а також практикувалися жорстокі жертвопринесення і спіритизм.

На території Ірану панував мадеизм (багатобожжя). Люди поклонялися різним природним стихіям, однак незабаром багато чого змінилося. На зміну многобожию Заратустра приніс віру в одного Мудрого Господа – Ахура-Мазду.

Згідно з давнім текстам, у 20-річному віці Заратустра відмовився від різних бажань плоті, вирішивши вести праведний спосіб життя. Протягом 10 років він мандрував по світу, прагнучи отримати божественне одкровення.

Заратустра отримав одкровення, коли йому виповнилося 30 років. Це сталося в один з весняних днів, коли він пішов до річки за водою.

Опинившись на березі, чоловік несподівано побачив якесь сяючу істоту. Бачення покликав його за собою і привело до 6 іншим світлим особистостям.

Пророк Заратустра

Головним серед цих сяючих фігур виявився Ахура-Мазда, якого Заратустра і проголосив Творцем, який закликав його на служіння. Після цього випадку, пророк почав розповідати співвітчизникам заповіти свого бога.

З кожним днем зороастризм набував все більшу популярність. Незабаром він поширився на Афганістан, Середню Азію і Південний Казахстан.

Нове вчення закликало людей до праведності і відмови від будь-якої форми зла. Цікаво, що при цьому зороастризм не забороняв проводити ритуали і жертвопринесення.

Тим не менш, співвітчизники Заратустри скептично поставилися до його вчення. Мідійці (захід Ірану) вирішили не змінювати свою релігію, вигнавши пророка зі своїх земель.

Після вигнання Заратустра протягом 10 років поневірявся по різних містах, часто стикаючись з важкими випробуваннями. Відгук на свою проповідь він знайшов на сході країни.

Заратустру з пошаною прийняв голова Арьешаяны – держави, що займала територію сучасних Туркменістану та Афганістану. З часом заповіти Ахура-мазди, поряд з проповідями пророка, вдалося зафіксувати на 12 000 бичачих шкурах.

Головну священну книгу – Авесту, було вирішено помістити в царську скарбницю. Сам Заратустра продовжив жити в печері, що розташована у горах Бухари.

Знак Заратустри

Заратустру вважають першим пророком, рассказавшим про існування раю і пекла, про воскресіння після смерті і останньому суді. Він стверджував, що спасіння кожної людини залежить від його справ, слів і думок.

Вчення пророка про боротьбу сил добра і зла перегукується з текстами Біблії та ідеями Платона. При цьому зороастризму притаманна віра у святість природних стихій і живої природи, як творінь Ахура-Мазди, а отже і необхідність турботи про них.

Сьогодні громади зороастрійців збереглися в Ірані (гебры) і в Індії (парси). Також з причини еміграції з обох країн склалися громади в США та Західній Європі. В даний час в світі налічується до 100 000 чоловік, які сповідують зороастризм.

Особисте життя

У біографії Заратустри було 3 дружини. Перший раз він одружився на вдові, а 2 інших рази на святе місце.

Після зустрічі з Ахура-маздою чоловік отримав заповіт, згідно з яким будь-яка людина повинна залишити після себе потомство. В іншому випадку, він буде вважатися грішником і не побачить радості в житті. Діти дарують безсмертя до звершення останнього суду.

Заратустра тримає небесну сферу на фресці Рафаеля «Афінська школа»

Вдова народила Заратуштре 2-х синів – Урватат-нара і Хвара-чітре. Подорослішавши, перший став обробляти землю і займатися скотарством, а другий зайнявся військовою справою.

Від інших дружин у Заратустри народилося четверо дітей: син Исад-вастра, який згодом став верховним жерцем зороастризму, і 3 дочки: Френі, Трити і Поручиста.

Смерть

Вбивцею Заратустри виявився якийсь Брат-реш Тур. Цікаво, що вперше він хотів убити майбутнього пророка, коли той ще був немовлям. Вбивця повторив спробу через 77 років, будучи вже немічним старим.

Брат-реш Тур непомітно пробрався до помешкання Заратустри, коли той молився. Підкравшись до своєї жертви ззаду, він встромив у спину проповідника меч і в ту ж мить помер сам.

Заратустра передбачав насильницьку смерть, внаслідок чого готувався до неї останні 40 днів життя.

Ілюстрація до книги Фрідріха Ніцше «Так казав Заратустра»

Релігієзнавці припускають, що з часом сорок днів молитов пророка перетворилися в різних релігіях в посмертні 40 днів. В ряді релігій є вчення, що душа покійника залишається у світі людей ще сорок діб після смерті.

Точна дата смерті Заратустри невідома. Вважається, що його не стало на рубежі 1500-1000 ст. до н. е. Всього Заратустра прожив 77 років.

Якщо вам сподобалася коротка біографія Заратустри – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, або цікаві історії з їхнього життя, – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *