Зі скількох місяців дитина починає тримати голову

Один з ознак нормального розвитку дитини у віці до року – вміння тримати голову. У скільки місяців дитина починає це робити самостійно?

Оптимальні терміни

Однозначно сказати, у скільки місяців дитина починає тримати голову, самостійно, неможливо. Це відбувається тоді, коли у малюка досить зміцніють м’язи шиї.

Це правило справедливо незалежно від того, хлопчик це чи дівчинка. Голова у дитини досить велика в порівнянні з іншими частинами тіла, а тому в перші тижні життя утримувати її представляється неможливим.

У віці 2-3 тижнів дитина намагається підняти голову в положенні лежачи на животику. Однак ці спроби поки безуспішні. До тих пір, поки малюкові не виповниться півтора місяці ця функція точно буде йому не під силу, причому незалежно від рівня розвитку.

Якщо місячний малюк тримає голову, це може виявитися симптомом неврологічних захворювань, а тому його батькам слід звернутися до фахівця. Справа в тому, що в деяких випадках це є проявом високого внутрішньочерепного тиску.

Але можна визначити терміни, після яких нездатність тримати голову визначається як патологія? Щоб розібратися з цим, проаналізуємо такі особливості, які необхідно враховувати:

 1. Більшість малюків оволодіває здатністю тримати голову вертикально в 3 місяці. Деякі освоюють її трохи раніше, інші можуть навчитися цьому лише до 4 місяців. І той, і інший варіант можна вважати нормою.
 2. У 5-6 місяців дитині вдається впевнено тримати голівку, а також повертати її з будь-якого положення, припустимо, коли він хоче подивитися на іграшку або після того, як почує звук.
 3. Інший важливий навик – в 6 місяців дитина може розглядати навколишній простір, яскраві іграшки або повернути голову, щоб подивитися вслід батькам.
 4. У перші 3-4 місяці, переносячи дитину на руках, треба обов’язково підтримувати його голову. Вона не повинна відхилятися назад.

Будь-які різкі рухи необхідно виключити, так як це може привести до пошкодження хребців, а також тканин м’язів шиї.

Думка доктора Комаровського

Відомий педіатр Євген Комаровський дотримується думки, що на розвиток дитини безпосередньо впливає те, які зусилля до цього прикладають батьки. Від цього в тому числі безпосередньо залежить і те, у скільки місяців дитина починає тримати голову, самостійно.

Якщо дорослі будуть використовувати вправи і робити це правильно, то самостійний підйом голови відбудеться в нормальні терміни. Що для цього треба робити?

Доктор Комаровський акцентує увагу на тому, що, починаючи з перших днів життя дитини, причому неважливо, хлопчик це чи дівчинка, треба викладати його на живіт. Це стимулює маляти до спроб підняти голову і розглядати оточення.

Не варто лякатися, якщо дитина перший час не може підняти голову і обтикатиметься в пелюшку носом. У цьому випадку можна йому допомогти, підстрахувати, але викладати на живіт треба обов’язково. До того ж більшість малюків, після того, як відчуває личком пелюшку, рефлекторно повертає голову набік.

Важливо вибирати підходящий час для такої вправи. Викладати на живіт треба перед їжею або через годину після годування. Це до того ж сприяє виведенню газів, а також відрижки повітря, яке може служити джерелом дискомфорту.

Поступово тривалість такої вправи можна збільшувати. Перший раз досить покласти дитину на животик на 30 секунд. Можна викладати його без одягу, якщо в приміщенні тепло.

Важливо, щоб поверхня, на яку кладуть малюка, була не надто твердою і не занадто м’якою. Її слід застелити чистою фланелевою пелюшкою. Можна згорнути її в кілька разів. М’які поверхні необхідно виключати тому, що м’язи дитини можуть неправильно працювати в таких умовах.

Коли необхідно звернутися до педіатра?

Не варто переживати, якщо після викладання на животик малюк починає вередувати. Це цілком природне явище. Щоб знизити рівень нервозності, можна підбирати для вправ час, коли дитина перебуває в гарному настрої.

В період 3-4 міс. дитина повинна тримати голову впевнено. Більш точно назвати цей термін неможливо, так як кожна дитина розвивається за своїм індивідуальним планом.

Але якщо цього не сталося в зазначені терміни, необхідно звернутися за консультацією до педіатра, який, у свою чергу, може направити до суміжних фахівців, наприклад, невролога.

Проблема може мати місце, якщо:

 • малюк народився недоношеним;
 • у нього є родова травма;
 • він недостатньо добре набирає вагу;
 • у малюка слабкий тонус м’язів.

Іноді прискорити процес розвитку дитини і привести в норму тонус м’язів вдається за допомогою спеціального масажу. У будь-якому випадку батькам не варто дуже хвилюватися, тому що більшість виникаючих проблем можна вирішити. Головне – вчасно приділяти їм увагу і виконувати в точності рекомендації фахівців.

Іноді в питанні про те, у скільки місяців дитина починає тримати голову, самостійно, можна почути думку, що дівчатка навчаються цьому навику пізніше. Це оману. Здатність тримати голову не залежить від статі дитини.

Підведення підсумків

 1. Згідно думку фахівців, дитина має навчитися утримувати голову в 3-4 місяці.
 2. Більш раннє або пізніше оволодіння здатністю може вказувати на неврологічні проблеми і потребує консультації спеціаліста.
 3. Найчастіше виконання вправ, рекомендованих педіатром, дотримання його рад у комбінації зі спеціальним масажем дозволяють вирішити проблему.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *