Абсцес горла

Абсцесом горла називається гнійне запалення тканин, розташованих у цій анатомічної області, з подальшим їх розплавленням і утворенням гнійної порожнини. Процес обумовлений попаданням в піднебінні мигдалики, глотку, гортань гноєтворні мікробів через пошкоджені слизові оболонки або шляхом занесення по кровоносних і лімфатичних судинах з іншого гнійного вогнища. Відсутність своєчасного адекватного лікування патології загрожує розвитком небезпечних ускладнень, що загрожують здоров’ю та життю пацієнта. Лікування абсцесу – хірургічне, оперативне втручання проводять на фоні антибактеріальної й дезінтоксикаційної терапії.

Абсцес горла вимагає обов’язкового лікарського втручання, так як є загрожувати життю захворюванням

Локалізація абсцесу в горлі

При розвитку інфекційного запального процесу у тканинах, захисна реакція організму проявляється в утворенні капсули, яка відмежовує патологічний осередок, що містить гній, від здорових тканин. В залежності від розташування абсцесу розрізняють наступні його різновиди:

 • паратонзіллярний;
 • заглотковий;
 • окологлоточный.

Локалізація і причини гнійного запалення в чому визначають його клінічні прояви.

Симптоми абсцесу горла

Локалізація Збудник і механізм розвитку Клінічні прояви
Паратонзіллярний, або околоминдаллиный: гостре запалення жирової клітковини, розташованої близько піднебінних мигдаликів з однієї або двох сторін. Розрізняють види: задній (між мозочка і піднебінно-глоткової дужкою), нижній (у нижнього полюса мигдалини), фронтальний (між піднебінно-язикової дужкою і верхнім полюсом мигдалини), зовнішній (зовні від мигдалини). Найчастіше є ускладненням гострого запалення піднебінних мигдалин, званого гострим тонзилітом або ангіну, а також фарингіту (запалення слизової оболонки і лімфоїдної тканини глотки). Збудники: β-гемолітичний стрептокок групи А, стафілокок або їх поєднання. Хвороби більше схильні діти, підлітки, особи з ослабленим імунітетом. Біль у горлі наростаючої інтенсивності, дисфагія, висока лихоманка, озноб, інтоксикація (слабкість, головний біль і ін), регіонарний лімфаденіт, неприємний запах з рота, обмеження рухів у скронево-нижньощелепному суглобі, в результаті чого пацієнту важко відкривати рот.
Заглотковий, або ретрофарингеальный: нагноєння лімфатичних вузлів і клітковини заглоточного простору. Є наслідком проникнення збудників інфекції по лімфатичних судинах з боку носової порожнини, носоглотки, слухової труби і середнього вуха; ускладненого перебігу грипу, скарлатини, корової інфекції; пошкодження слизової оболонки задньої стінки глотки чужорідним тілом, занадто твердою їжею. Спостерігається, як правило, у ослаблених дітей. Різкий біль при ковтанні, поперхіваніе, іноді супроводжується потраплянням їжі в ніс; при розташуванні вогнища гною в носоглотці – порушення дихання через ніс, гугнявість голосу; при поширенні процесу на нижні відділи глотки – утруднення вдиху, що супроводжується хрипінням, яке посилюється у вертикальному положенні тіла; припухлість позаду кута нижньої щелепи; вимушене положення голови (закидання назад з нахилом в хвору сторону); висока лихоманка.
Окологлоточный: обмежене капсулою гнійний запальний процес клітковини окологлоточного простору. Є ускладненням запального процесу в глотці, порожнини рота, середньому вусі, гострого паратонзиллярного абсцесу, мастоидита. Розвивається внаслідок травми глотки або після операції з видалення піднебінних мигдалин – тонзилектомії. Інфекційні агенти: стрептококи, золотистий стафілокок, веретеноподібна і кишкова палички. Частіше виникає у дорослих. Різка біль у горлі, що посилюється при спробах відкрити рот і рухах головою, розлад ковтання, тонічний спазм жувальної мускулатури, поява опуклості, або вузла, в зоні бічної стінки глотки, мигдалини і піднебінних дужок на боці ураження, значне зростання температури тіла (40 °С і вище).

Діагностика

Постановка діагнозу включає:

 • збір скарг;
 • вивчення історії захворювання;
 • загальний огляд;
 • фарингоскопия;
 • лабораторне обстеження (розгорнутий аналіз крові, бактеріальний посів для ідентифікації збудника і визначення його чутливості до антибактеріальних препаратів);
 • ультразвукове дослідження шиї;
 • комп’ютерна томографія шиї;
 • рентгенографія м’яких тканин голови та шиї.

Останні три дослідження, наведені у списку, проводяться не так часто. Їх призначають у складних випадках з метою диференціальної діагностики, виключення поширення патологічного процесу за межі глотки.

Виявлення захворювань, що стали причиною появи гнійного процесу в горлі, може вимагати проведення:

 • отоскопії;
 • риноскопії;
 • рентгенографія навколоносових пазух (фото придаткових синусів).

Можливі ускладнення

Абсцес горла може ускладнитися небезпечними для життя станами.

Локалізація Можливі ускладнення
Паратонзіллярний Флегмона шиї, медіастиніт, некроз, або омертвіння, тканин, сепсис, тромбофлебіт печеристого синуса.
Заглотковий Гострий набряк входу в гортань, задуха при мимовільному розтині абсцесу, гортань при цьому перекривається гнійними масами, здавлення трахеї, гнійний медіастиніт, сепсис, гнійний менінгіт.
Окологлоточный Набряк гортані, задуха, гнійний передній медіастеніт, флегмона шиї, остеомієліт нижньої щелепи, шийних хребців, гнійний менінгіт, сепсис.

Розвиток ускладнень вимагає негайної медичної допомоги. Для їх недопущення необхідно правильно і вчасно лікувати гнійні процеси в горлі, особливо ангіну, яка ускладнюється не тільки формуванням абсцесу глотки, але і в пізні терміни (2-4 тижні) ураженням серця (фіброзне зміна клапанів, кардит) і нирок (гломерулонефрит).

Лікування абсцесу горла

Ліквідація абсцедирующего запалення в горлі передбачає комплекс заходів. Основа лікування – оперативне втручання на фоні антибактеріальної та симптоматичної терапії.

Розтин абсцесу горла в поєднанні з антибіотикотерапією – основна схема лікування

Локалізація Комплекс лікувальних заходів
Паратонзіллярний В умовах стаціонару розкриття гнійної порожнини, забезпечення її адекватного дренування. Неефективність терапії, поширення процесу, рецидивування захворювання може вимагати виконання абсцесстонзиллэктомии (хірургічного видалення гнійника разом з ураженої піднебінної мозочка). Призначення антибактеріальних препаратів групи лінкозамідів, напівсинтетичних пеніцилінів в комбінації з клавуланової кислоти, цефалоспоринів, а після отримання результатів бактеріологічного посіву – антибіотиків, до яких чутливий збудник. Симптоматична терапія передбачає використання анальгетиків, жарознижуючих препаратів, внутрішньовенних інфузій розчинів з метою дезінтоксикації, антисептиків для полоскання порожнини рота.
Заглотковий Хірургічне розтин гнійної порожнини з одночасним відсмоктуванням гною, що запобігає його потрапляння в дихальні шляхи, дренування. Паралельно проводиться системна терапія антибактеріальними препаратами з принципами, перерахованих раніше, санація наявних вогнищ інфекції у носоглотці або вусі, призначаються жарознижуючі та нестероїдні протизапальні засоби, антигістамінні та вітамінні препарати, антисептики у вигляді полоскань.
Окологлоточный Оперативне лікування виражається у розкритті гнійника. У післяопераційному періоді призначають антибактеріальні препарати широкого спектра дії, анальгетики, проводять інфузійну терапію з метою усунення інтоксикації, при необхідності вводять протівогангренозная сироватку.

Прогноз

Своєчасне виявлення захворювання, адекватне хірургічне лікування, правильно підібрані антибіотики в переважній більшості випадків забезпечують сприятливий результат. При виникненні ускладнень прогноз може виглядати сумнівним або навіть несприятливим.

Профілактика

Заходи, спрямовані на запобігання формування гнійної патології та її ускладнень, передбачають:

 • ранню діагностику і повноцінну терапію запальних процесів порожнини рота, носоглотки, середнього вуха;
 • дотримання правил виконання діагностичних та лікувальних маніпуляцій, що передбачають введення в глотку дихальної трубки або ендоскопічного приладу;
 • дотримання обережності при витяганні чужорідних тіл з глотки;
 • недопущення порушення техніки оперативних втручань при тонзилектомії, видалення пухлин, аденоїдів.

Велике значення має своєчасне звернення пацієнтів за медичною допомогою.

Відео

Пропонуємо до перегляду відео по темі статті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code