Аневризми аорти

Аневризми аорти

 

Аневризмою називають локальне необоротне розширення стінки судини або порожнини серця.
Аневризми можуть формуватися по всьому організму: серце, артеріях головного мозку, сонних, підключичних, стегнових і підколінних, ниркової, печінкової та селезінкової артерій, а також у аорті — самої великої артерії в організмі, яка починається в лівому шлуночку серця та постачає всі органи і тканини артеріальною кров’ю.

Патогенез

Механізм утворення даної патології полягає в потоншення стінки судини і випинанням її під дією тиску. Причини ураження судинної стінки можуть бути вродженими і розвиватися на тлі деяких спадкових захворювань або бути наслідком запальних захворювань судин, атеросклерозу і механічних уражень.

Основними факторами ризику виникнення придбаної аневризми є високий тиск, шкідливі звички, зайва вага, стать (чоловіча) і літній вік.

Класифікація аневризми аорти

Аневризми класифікують залежно від їх локалізації. «Випинання» можуть утворюватися в області синуса Вальсавы, висхідного відділу аорти, дуги аорти і її низхідного відділу (грудного та черевного відділів). Також зустрічається комбінована торакоабдоминальная аневризма.

Клінічна картина

Симптоми різні в залежності від локалізації ураженої ділянки аорти.
Найчастіше захворювання залишається непоміченим і є «знахідкою» при профілактичних оглядах, так як аневризми можуть ніяк не проявлятися або ж давати мізерні симптоми. Серед можливих скарг найчастішою є біль. Вона пов’язана з ураженням судинної стінки та її розтяганням.

При локалізації аневризми у висхідному відділі аорти можлива поява хворобливих відчуттів в області серця, так як здавлюються артерії, які живлять серце. Також приєднуються задишка і запаморочення, може з’явитися набряклість обличчя.

Для дуги аорти ймовірно поява скарг, пов’язаних із здавленням стравоходу (утруднення ковтання), можлива поява осиплості голосу, зниження частоти серцевих скорочень, слинотечі і сухого кашлю у вигляді здавлення нервів.

При ураженні грудного відділу аорти, аневризма може здавлювати нервові сплетіння, викликаючи іррадіацію болю в лопатку, шию і верхню щелепу. Застій у легенях з розвитком частих пневмоній і утруднення дихання з появою задишки можливо при тиску на корінь легені і трахею. У разі втягнення міжреберних артерій від нестачі кисню починає страждати спинний мозок, такий розвиток подій може стати причиною паралічів і парезів.

Для аневризми черевного відділу аорти ймовірно виникнення дискомфорту і болю в животі та диспепсичних проявів через здавлення шлунка і 12-палої кишки. При розташуванні в області живота у худих людей може прощупуватися напружена, болюча, пульсуюча аневризма.

Ускладнення

Раптово виниклі ускладнення часто не залишають шансів своїм «власникам», навіть перебуває під пильним наглядом лікарів, і закінчуються летальним результатом.

Так як аорта є великим магістральних посудиною, найбільш небезпечним ускладненням є розрив стінки аневризми з розвитком масивної внутрішньої кровотечі, впоратися з яким найчастіше не можуть самі досвідчені хірурги.

Поява розширення в аорті змінює напрямок лінійного струму крові і утворює «завихрення», в результаті формується друге небезпечне ускладнення — тромботичні маси. У випадку відриву тромбу від стінки він прямує з током крові в судини нижніх кінцівок і блокує їх, заважаючи кровопостачанню. В результаті з’являються симптоми гострої ішемії нижніх кінцівок. Цей стан також вимагає негайного оперативного втручання.

Діагностика

Діагностика аневризми ґрунтується на даних огляду лікарем. Також фахівцеві будуть необхідні дані інструментальних досліджень.

При підозрі на аневризму висхідного і черевного відділу проводиться ультразвукове дослідження серця (ЕХО-КГ) та відповідно УЗД черевної порожнини. Мультиспіральна комп’ютерна томографія (МСКТ) і аортографія дозволяють чітко локалізувати розмір, точне розташування аневризми і наявність тромботичних мас. Дані методи дослідження необхідні для постановки точного діагнозу і планування тактики лікування.

Лікування

Основний метод лікування аневризми — оперативний, консервативне лікування спрямоване лише на боротьбу з атеросклерозом та запобігання розвитку ускладнень.

Показаннями до проведення операції є:

  • розмір (розширення аорти більш 5 см до 5 см при наявності синдрому Марфана);
  • швидкість розширення (більше 3 мм в рік);
  • наявність спадкової схильності (наявність у найближчих родичів даного діагнозу з розривом аневризми).

Варіантів хірургічних втручань велика кількість, в кожному разі індивідуально підбирає хірург виходячи з локалізації, розміру та супутніх факторів.

Використовуються відкриті операції з резекцією і подальшим ушиванням дефекту або заміною ураженої ділянки аорти протезом.

Альтернативою відкритої операції є ендоваскулярні втручання з установкою стента. Застосування останніх можливо в умовах планової операції при відсутності ускладнень.

Прогноз

Прогноз аневризми аорти залежить від розміру і вираженості атеросклеротичного ураження серцево-судинної системи та наявності ускладнень.

При плановому лікуванні ризик летального результату під час операції складає близько 5%, також скорочується післяопераційний відновний період.

Профілактика

Профілактикою є періодичний ультразвуковий моніторинг і виключення змінних факторів ризику, таких як куріння, малорухливий спосіб життя, зайва вага. Також важливо контролювати артеріальний тиск.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code