Артрит

Артрит

Артрит і деякі супроводжуючі його ревматичні захворювання провокуються запальним процесом, який призводить до болю, сильно вираженого набряку і обмежує рух уражених суглобів. Запалення впливає на суглоби, пошкоджуючи сполучну тканину, яка формує суглобові поверхні. Мільйони людей в нашій країні мають ту чи іншу форму артриту.

Визначення патології

За загальним визначенням артрит — це гостре або хронічне запалення суглоба, має різне походження (ревматизм, подагра, дистрофія). Артрит призводить до почервоніння і набряку (запалення) суглоба, в якому знаходяться дві або більше кістки.

На сьогоднішній день виявлено більше ста різних видів артритів. Такі захворювання включають будь-яка поразка, яка викликає біль, набряк, що призводить до скутості суглобів, ушкодження м’язів, сухожиль, зв’язок та кісток. Артрит зазвичай триває довго, це хронічний процес.

Артриту або різних ревматичних захворювань з артритами частіше схильні жінки, ніж чоловіки. Патологія часто пов’язана зі старечими змінами, однак окремі форми артриту можуть зустрічатися у людей всіх віків.

Які форми артриту найбільш поширені?

Існують дві найбільш часто діагностуються форми артритів.

Найбільш частим варіантом артриту вважається остеоартрит. Це хронічне захворювання суглобів, особливо схильні до поразки колінні, тазостегнові суглоби і хребет.

Остеоартрит руйнує хрящове покриття на метафизах кісток і звужує простір всередині суглоба. У підсумку процес може привести до розростання країв кісток, утворення кісткових шпор і порушення функції.

Таке ураження суглобів відбувається у більшості людей в міру їх старіння. Воно також може виникати у молодих людей із-за травми або надмірної напруги, високих навантажень на суглоби при роботі або спорті.

Друга найбільш поширена форма — це ревматоїдний артрит. Відноситься до островоспалительным уражень суглобів. Запалення може вразити всі суглоби, також може впливати на серце або легені, тканина нирок та інших органів.

Інші форми артриту або пов’язані з ними розлади:

Подагра

Це стан, при якому в невеликих суглобах утворюються кристали сечової кислоти, внаслідок чого з’являється біль і запалення. Страждають суглоби рук або стоп, коліна.

Вовчак

Це хронічне аутоімунне розлад. При ньому періодично відбувається запалення і пошкодження в області сполучної тканини, сухожиль, хрящів і частини внутрішніх органів.

Склеродермія

Подібне аутоімунне захворювання формує потовщення з затвердіння шкіри, руйнуванням сполучної тканини по всьому тілу, в тому числі уражається і хрящ в суглобах.

Анкілозуючий спондиліт

Це захворювання призводить до того, що кістки хребта як би зростаються разом, утворюючи одну кістку. Спондиліт може викликати запалення в різних частинах тіла. Патологія здатна впливати на плечові, стегнові суглоби, ребра і невеликі суглоби кистей або стоп.

Ювенільний ідіопатичний артрит (ЮРА) або ювенільний ревматоїдний артрит

Така форма артриту виявляється у дітей, захворювання викликає запалення суглобових поверхонь та їх скутість. Діти часто переростають свій артрит, але іноді він позначається на розвитку кісток у зростаючого дитини.

Чим викликається артрит?

Причина залежить від типу ураження. Остеоартрит викликаний спрацюванням суглобів після закінчення часу або з-за надмірних навантажень.

Ревматоїдні артрити, вовчакові або артрити при склеродермії викликані патологією імунної системи, що призводить до атаки її на власні тканини тіла. Подагра викликається накопиченням солей сечової кислоти, зсередини вистилають суглоби.

Інші форми артриту можна пов’язати з генетичною схильністю. Люди з генетичним маркером HLA-B27 мають більш високий ризик анкілозуючого спондиліту. Причини невідома деяких інших форм артриту невідомі.

У кого частіше розвивається артрит?

Фактори ризику артриту, які не можна уникнути або змінити:

 • Вік. Чим старший пацієнт, тим більше ймовірність артриту;
 • Стать. Жінки частіше хворіють артритом, ніж чоловіки;
 • Спадковість. Деякі типи артриту пов’язані з певними генами.

Фактори ризику, які можна усунути або змінити:

 • Вага. Надмірна вага або ожиріння можуть пошкодити колінні суглоби і зробити їх більш схильними до розвитку остеоартриту;
 • Травма. У суглобі, який був пошкоджений в результаті травми, з більшою ймовірністю може розвинутися артрит;
 • Інфекція. Реактивний артрит може вражати суглоби після інфекції;
 • Професійна діяльність. Робота, пов’язана з повторним вигином або присіданням, може призвести до артриту колінного суглоба.

Симптоми артриту

Симптоми артриту у кожної людини можуть змінюватися. Найбільш поширеними є:

 • Біль всередині одного або відразу декількох суглобів, яка не йде або повертається через певний час;
 • Підвищення температури і почервоніння над одним або кількома суглобами;
 • Набряк в одному або декількох суглобах;
 • Тугоподвижность в одному або декількох суглобах;
 • Деформація поверхні суглобів.

Як діагностується артрит?

Лікар вивчає карту хворого та проводить обстеження із застосуванням фізичного навантаження і активності. Можуть бути також виконані лабораторні дослідження, які включають специфічні аналізи крові:

 • Розширений аналіз крові, який оцінює кількість лейкоцитів, еритроцитів та рівні тромбоцитів;
 • Рівень креатиніну. Цей тест перевіряє роботу нирок;
 • RF (ревматоїдний фактор) і CCP (циклічний цитруллинированный пептид), тести на антитіла. Вони можуть допомогти діагностувати ревматоїдний артрит і визначити ступінь важкості захворювання;
 • Рівень сечової кислоти плазми і сечі. Це допомагає діагностувати подагру.

Можуть бути виконані інші дослідження, наприклад:

 • Аспірація суглобів (артроцентез). Береться невеликий зразок синовіальної рідини із суглоба і перевіряється на наявність кристалів, бактерій або вірусів;
 • Рентген чи інші методи обстеження. Вони можуть показати, наскільки пошкоджений суглоб;
 • Аналіз сечі. Він виявляє наявність білка і різних видів клітин крові, визначаючи запалення;
 • HLA — типування тканин. Визначає генетичні маркери анкілозуючого спондиліту;
 • Біопсія шкіри. Невеликі зразки тканин перевіряються під мікроскопом. Цей тест допомагає діагностувати тип артриту, включаючи вовчак або псоріатичний артрит;
 • М’язова біопсія. Маленькі зразки тканин витягуються і перевіряються під мікроскопом. Цей тест допомагає діагностувати стану, які впливають на м’язи і суглоби.

Як лікується артрит?

Лікування буде залежати від симптомів, віку і загального стану здоров’я; типу артриту та тяжкості стану. План лікування складається з урахуванням потреб кожного пацієнта і рекомендацій лікуючого лікаря.

Немає універсального ліки від артриту. Мета лікування — частково зменшити біль і запалення, що допомагає нормалізувати функцію суглобів. У планах лікування часто використовуються як короткострокові, так і довгострокові схеми терапії.

Короткострокові схеми включають:

Застосування ліків

Короткочасне полегшення болю, придушення запалення може забезпечити прийом болезаспокійливих засобів, таких як ацетамінофен, аспірин, ібупрофен або інших нестероїдних протизапальних препаратів;

Застосування тепла і холоду

Болючість можна послабити, використовуючи вологе тепло (гаряча ванна або душ) або сухе тепло (грілка) на суглоб. Сильний біль і набряк може послабити холод (пакет з льодом, загорнутий у рушник) на суглобі;

Іммобілізація суглобів

Застосування шини або скоби може допомогти суглобу відпочити і захистити його від травм у подальшому;

Масаж

Застосування легкого масажу для хворобливих м’язів може посилити кровообіг, принести тепло м’язі і нормалізувати функції суглоба;

Черезшкірне електричне стимулювання нерва (TENS)

Біль може бути зменшена за допомогою пристрою TENS. Прилад посилає слабкі електричні імпульси до нервових закінченнях у хворобливій області. Це блокує больові сигнали в мозок і змінює сприйняття болю;

Голковколювання

Використання тонких голок, які вставляються в певні точки тіла, може стимулювати вивільнення природних знеболюючих хімічних речовин, створюваних нервовою системою. Процедура виконується ліцензованим спеціалістом.

Тривале лікування включає:

 • Протиревматичні препарати (DMARDs). Ці ліки, що відпускаються за рецептом, можуть уповільнити захворювання і лікувати будь-які проблеми імунної системи, пов’язані з захворюванням. Мова йде про такі засоби, як метотрексат, гідроксихлорохін, сульфасалазин і хлорамбуцил;
 • Кортикостероїди. Препарати зменшують запалення і набряк. Такі ліки, як преднізон, можуть прийматися перорально або у вигляді ін’єкцій;
 • Терапія гіалуронової кислотою. У людей з остеоартритом це природна речовина руйнується. Кислоту можна вводити в суглоб, наприклад, у коліно, щоб полегшити симптоми захворювання;
 • Хірургія. Існує багато видів хірургічних втручань, все залежить від того, які конкретно вражені суглоби. Серед можливих варіантів — артроскопія, зрощення (артродез) або заміна суглобів. Повне відновлення після операції займає до шести місяців. Програма реабілітації після операції є важливою частиною лікування.

Лікування артриту може проводити ортопед або хірург-ортопед, ревматолог, фізіотерапевт, лікар (сімейної медицини і терапевт), дієтолог.

Ускладнення артриту

Артрит з часом прогресує і призводить до інвалідності. Стан викликає біль і проблеми з рухом. З часом пацієнт вже не зможе виконувати звичайні повсякденні дії і завдання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code