Атеросклероз

Атеросклероз

 

Атеросклероз — дуже поширене захворювання, в основі якого лежить утворення в судинах атеросклеротичних бляшок. Поступово зменшуючи просвіт судини, порушуючи кровообіг, вони можуть стати причиною ішемії органів, кровоснабжающихся з ураженої атеросклерозом артерії. Так як атеросклероз є системним захворюванням, бляшки можуть вражати одночасно кілька життєво важливих органів: серце, головний мозок, нирки і т. д.

Атеросклеротичні бляшки формуються в місці мікропошкоджень стінок судин і складаються з кашкоподібної ліпідної маси, покритої колагеном і гладком’язовими клітинами.

Процес становлення атеросклеротичної бляшки такий: спочатку на пошкодженій ділянці відкладаються ліпіди, а потім відбувається наростання сполучної тканини. Коли атеросклеротична бляшка звужує просвіт судини на дві третини, дуже великий ризик ішемічних ускладнень. Велика бляшка також може стати причиною утворення тромбозу.

Атеросклероз найчастіше діагностується у вікових пацієнтів, однак перші ознаки патологічного процесу можуть виявитися в молодому віці і навіть у дітей.

Патогенез

Механізм розвитку атеросклерозу до кінця не ясний. Існує кілька теорій, які пояснюють утворення атеросклеротичних бляшок на стінках судин.

Згідно ліпідної теорії, у розвитку атеросклерозу важливу роль відіграє порушення метаболізму так званого «поганого» холестерину — липопроотеинов низької щільності. Доведено, що їх надлишок в крові істотно збільшує ризик розвитку атеросклерозу, тоді як ліпопротеїни високої щільності («хороший» холестерин) перешкоджають цьому процесу, переносячи ліпіди назад в печінку.

В основі паразитарної теорії, висунутої американськими вченими, утворення атеросклеротичних бляшок провокують віруси (цитомегаловірус та інші), а також хламідії, паразитуючі в стінках кровоносних судин і здатні викликати окислення ліпопротеїнів і як результат їх злипання і прилипання до стінок судин.

Здатність окислювати ліпопротеїни володіє і адреналін, який у великій кількості викидається в кров при стресових ситуаціях. Це, імовірно, зумовлює той факт, що атеросклерозу більшою мірою схильні люди, які відчувають великі психоемоційні навантаження.

Існують і інші теорії атерогенезу, які поки остаточно не доведено, але в той же час і не спростовані.

Фактори ризику

До факторів ризику розвитку атеросклерозу відносять похилий вік і постменопаузу у жінок, спадковість, порушення ліпідного обміну, цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, ожиріння, порушення вироблення і виведення жовчі, малорухливий спосіб життя, куріння і неправильне харчування: переїдання, вживання продуктів багатих холестерином, а також простих вуглеводів.

Клінічна картина

Довгі роки захворювання протікає безсимптомно і часто проявляється, коли атеросклеротична бляшка перекриває просвіт судини на дві третини, в результаті чого розвивається ішемія в тому чи іншому органі.

Якщо атеросклероз вражає артерії, які живлять серце, результатом стає серцева недостатність, стенокардія та інфаркт. Також зустрічаються ішемічна хвороба мозку, нирок і кишечника та облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок. Одним із проявів системного атеросклерозу є і цереброваскулярні розлади.

Діагностика

Діагностувати атеросклероз на ранніх стадіях або схильність до цього захворювання допомагають регулярне дослідження крові на холестерин. Якщо його значення не укладаються в рамки 3,6-5,5 ммоль/л, рекомендується проведення ліпідограми — комплексного дослідження рівня ліпідів.

В якості додаткових досліджень, які допомагають діагностувати атеросклероз, виступають ЕКГ, ЕХОКГ, ультразвукова доплерографія судин, за показаннями проводиться коронарографія.

Лікування

Терапія атеросклерозу включає прийом антитробоцитарных, гіполіпідемічних препаратів, найбільш ефективними з яких визнані статини, що блокують синтез холестерину в печінці. Застосовують також лікарські препарати, що поліпшують мікроциркуляцію крові в життєвоважливих органах.

За показаннями проводиться хірургічне лікування, в тому числі стентування уражених артерій.

Пацієнтам з атеросклерозом призначається спеціальна дієта з низьким вмістом тваринних жирів, транс-жирів і простих вуглеводів. В першу чергу рекомендується обмежити такі продукти як печінка, нирки, вершкове масло, жирні сорти м’яса, ікру, сметану та інших молочні продукти з високим вмістом жиру і сири. Корисні пісні сорти м’яса, риба, овочі і фрукти, бобові і злакові та багаті омега-3 рослинні олії.

По можливості також необхідно скоригувати інші фактори ризику розвитку захворювання.

Профілактика

Для профілактики атеросклерозу важливо вести здоровий спосіб життя, більше рухатися, стежити за вагою і дотримуватися правильного харчування, а також контролювати рівень холестерину в крові. Також важливий психологічний комфорт і відсутність стресових ситуацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code