Плоскостопість

Плоскостопість

Плоскостопість — це проблема, що виникає через деформацію, ослаблення кісток і зв’язок, м’язів стопи. У підсумку стопа при стоянні і ходьбі спирається об землю повністю, всіма поверхнями. При плоскостопості відстань між стопою і поверхнею звужується або повністю зникає.

Проблема плоскостопості

Зазвичай, коли людина стоїть на обох ногах, стопа торкається підлоги не повністю, під внутрішньою її частиною є зазор між шкірою і підлогою. Таким чином, підошовна арка (звід стопи) злегка піднімається над землею (на кілька міліметрів).

Плоскостопість змінює анатомію постановки стопи на поверхню, призводить до дискомфорту, сильному стаптыванию взуття, формує напругу або болі в спині, кінцівках, провокує симптоми остеохондрозу.

Деякі люди мають дуже низький звід стопи або сплощені стопи, проте ніяких проблем не відчувають. Лікування необхідно навіть у тому випадку, якщо плоскостопість не приносить дискомфорту! Звести до мінімуму дискомфорт і загальмувати скелетні деформації допоможуть правильний вибір взуття і регулярно проводяться вправи, що тренують м’язи стоп.

Визначення патології

Плоскостопість виникає, коли поздовжній або поперечний звід на стопі дуже низький, або, коли він повністю відсутня. Зазвичай ущільнюються відразу обидві стопи, однак можуть бути однобічні ураження, а також поєднання поздовжньої форми патології і поперечної плоскостопості.

Людська стопа має 33 суглоба, які утримують на своїх місцях 26 невеликих кісток. В стопі зосереджені більше сотні дрібних м’язів, пов’язаних з сухожиллями і міцними зв’язками стопи. Склепіння працюють як пружини, амортизатори при ходьбі. Вони допомагають розподілити тиск ваги верхньої частини тулуба рівномірно по всій площі ноги і поверхні ступні.

Будова арок визначає особливості ходьби. Склепіння повинні бути міцними і гнучкими, щоб легко адаптуватися до навантажень і нерівностей поверхонь.

При плоскостопості нога завалюється всередину при стоянні і ходьбі. У підсумку коліна зводяться разом, а ступні спрямовані назовні. Симптоми на початкових стадіях часто відсутні. Симптоматика з’являється у міру прогресування процесу і залежить від тяжкості плоскостопості.

Типові симптоми

Найбільш характерною ознакою плоскостопості є біль в ногах, що виникає в результаті перенапруження м’язів, перевантаження зв’язок стопи.

Аномальні навантаження на колінні або стегнові суглоби формують дискомфорт з різкою хворобливістю в ногах. Це особливо ймовірно в тому випадку, якщо щиколотки вивернуті всередину.

Біль локалізується в певних зонах:

 • всередині кісточки, поруч з випирає кісточкою, супроводжується набряком тканин;
 • болить також звід стопи, область колін або внутрішня поверхня стегна;
 • можливий дискомфорт у нижній частині спини;
 • відчувається напруга м’язів гомілок;
 • можливе відчуття оніміння обох ніг.

Плоскостопість також провокує нерівномірний розподіл маси тіла, що веде до нерівномірного або більш швидкому стаптыванию взуття, особливо з внутрішньої сторони. Неправильний підбір взуття провокує нестійкість при ходьбі і травми.

Причини плоскостопості у дітей і дорослих

Серед причин аномального формування стопи лідирують генетичні фактори. Відомо, що плоскостопість може передаватися від батьків до дітей з аномальними генами. Провокатором виступає слабкість зв’язок та м’язів склепіння стопи. При подібному стані арка видно, коли людина сидить, в положенні стоячи нога прилягає до поверхні.

Причинами плоскостопості часто стають травми стопи або гомілки, артрит або деформуючий артроз, пошкодження, дисфункція або розрив великогомілкового сухожилля, підтримує стопу.

Можуть провокувати плоскостопість вади нервової системи, кісток хребта або дегенерація м’язів при ДЦП, спина біфідо або миодистрофии.

Викликати плоскостопість також може зрощення передплесна. Це призводить до зрощення кісток і стоп аномальному стані, що викликає жорсткість стопи і сплощення склепіння.

Плоскостопість частіше виникає у пацієнтів з ожирінням або діабетом, також зустрічається під час вагітності. Патологія може розвиватися з віком.

Щоденні надмірні навантаження на ноги розтягують, розслаблюють зв’язковий апарат. Большеберцовое сухожилля, що вважається основою всієї опорної конструкції для підтримки арки стопи, страждає частіше інших.

Сухожилля може запалюватися, провокуючи тендиніт, чи розриватися після надмірних навантажень. Пошкодження сухожилля загрожує вираженим згладжуванням зводу стопи.

Аномалії стопи можуть бути результатом порушень внутрішньоутробного розвитку, можуть бути придбані в дитинстві, з віком, після вагітності, в силу набору ваги.

Діагностика

Людям зі слабо вираженою плоскостопістю, у випадках, коли немає болю або інших неприємних симптомів, як правило, не потрібно звертатися до лікаря, досить правильно підбирати взуття.

Звернутися за медичною допомогою у таких випадках:

 • якщо плоскостопість з’явилося зовсім недавно;
 • відчувається біль в області щиколоток або гомілок, по ходу всієї ноги;
 • відсутні поліпшення при правильно обраній, добре підігнаної взуття;
 • один або обидва внутрішніх склепіння стають занадто плоскими;
 • ноги швидко втомлюються, відчувається малорухомість, жорсткість у суглобах;
 • взуття різко деформована, стоптане всередину.

Більшість кваліфікованих лікарів можуть діагностувати патологію при огляді стоп спереду і ззаду. Щоб вивчити форму і функцію кожної стопи, фахівець може попросити пацієнта встати на кінчики пальців ніг.

Для постановки діагнозу лікар також вивчає історію хвороби пацієнта. В серйозних ситуаціях може знадобитися рентген, для диференціальної діагностики показано КТ, у рідкісних випадках — МРТ.

Лікування патології: тактика

Якщо плоскостопість провокує біль у стопі, добре допомагає правильно «підігнана» взуття. Ортопедичні устілки або спеціально розроблені арочні опори знижують тиск на арку і зменшують біль, якщо ступня сильно вивернута всередину. Це зменшує симптоми, але не дає довгострокових переваг.

Пацієнти з симптомами великогомілкового тендиніту відчувають полегшення при вставці уздовж внутрішнього краю черевика спеціального клина. Це знімає частину навантаження тіла на сухожилля. Фіксуюча пов’язка застосовується при запаленні або травми щиколотки до повного загоєння.

Деяким пацієнтам лікарі рекомендують відпочинок — до тих пір, поки симптоми повністю не зникнуть, також показаний відмова від дій, які можуть погіршити стан склепіння стопи або ступень.

При артриті або після розриву сухожилля нерідко застосовується комбінація ортопедичних устілок і знеболюючих засобів для мінімізації симптомів. Якщо консервативні методи не працюють, може знадобитися операція.

Читайте також: як позбутися від плоскостопості.

Ускладнення

Розвиток плоскостопості загрожує формуванням бурситів сухожильних сумок, погіршенням проблем зі стопами, щиколотками або гомілками. Сюди можна віднести:

 • розвиток запалення в ділянці ахіллового сухожилля;
 • хронічний артрит гомілки і коліна, пальців ступні;
 • бурсит з гомартрозом;
 • хронічне запалення зв’язок в області ступень;
 • задній великогомілковий тендиніт.

Плоскостопість може вплинути на вирівнювання тіла під час стояння, ходьби або бігу. В результаті збільшується ймовірність розвитку болі в кінцівках, спині або шиї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code