остеохондроз шийного відділу

Остеохондроз шийного відділу хребта: симптоми і лікування

Небезпека остеохондрозу в тому, що з ним непомітно формуються дистрофічні і дегенеративні зміни в тканинах хребців. При них людина відчуває оніміння і слабкість рук, особливо показовим є оніміння рук у сні, серед ночі. Це можуть бути прояви остеохондрозу шийної, грудної зони.

Остеохондроз шийного відділу хребта проявляється різноманітними симптомами, лікування і дієта обов’язково повинні бути призначені фахівцем. Це обов’язкове правило для всіх захворювань: при прояві симптомів звертатися до лікаря по профілю хвороби. Особливо це стосується болю в хребті, в його шийному відділі, так як тут мова йде не просто про захворювання, а про можливості залишитися знерухомленим, прикутим до ліжка.

Причини болю в шийному відділі хребта

Як і при різних хворобах хребта, причиною остеохондрозу зазвичай стає переохолодження, постійні фізичні навантаження, або ж, навпаки, довге знаходження в сидячому малорухомому положенні, коли м’язи шиї слабшають, перестають тримати хребетний відділ.

остеохондроз шийного відділу
Сильний біль в області шийного відділу хребта

Фактори, що призводять до остеохондрозу:

 • немає тренування м’язово–зв’язкової системи шиї;
 • вимушене довге сидіння з нахилом голови;
 • перенесені травми шиї;
 • неправильно підібрані подушки;
 • спадкова схильність.

Симптоми хвороби розвиваються у відповідності з причинами, що роблять найбільший вплив на появу болю, обмеження рухів шиї, бажання провернути шию в неприродному вивороті, щоб почути хрускіт хребців.

До речі, такі повороти приносять незначне полегшення. Але вони ж несуть у собі і велику небезпеку – можна самому собі провернути шию так, що заклинить хребці, і тоді без серйозного медичного втручання вже не можна буде обійтися.

Прояв симптомів остеохондрозу шийного відділу хребта

З ранку раніше, коли хочеться потягнутися після солодкого сну, раптом з’являється напруга в плечових м’язах, за нею – болі в шиї, що віддають по ходу хребців в потиличну частину голови. Складно повернути шию, не даються без болю нахили головою вперед і назад. Звичайно, з таким станом важливо відвідати лікаря, щоб він побачив симптоми і визначив необхідне обстеження, призначив би симптоматичне лікування. Остеохондроз шийного відділу хребта вимагає обов’язкового симптоматичного лікування, щоб позбавити людину від нестерпних головних і шийних болів. Важливо зняти болі, привести людину в нормальне самопочуття.

Потім призначається обстеження, щоб виявити безпосередні причини різкого погіршення стану і появи сильного болю:

 • зміщується міжхребцевий диск – це трапляється рідко, але швидко призводить до паралічу;
 • зменшується висота диска, диск стає плоским, здушеним, разом з ним здавлюються і нервові корінці;
 • міжхребетні диски випинаються від здавлювання, формується грижа, яка також здавлює нервові корінці і деформує канал хребетного мозку;
 • збоку на тілах хребців наростають остеофіти, вони турбують м’язові тканини, що призводять до набряклості.

М’язи шиї постійно напружені, це дає високе навантаження на міжхребцеві диски, здавлює їх. Коли остеофіти, спрямовані в хребетний канал, це викликає його звуження, деформацію просвіту для спинного мозку.

Остеохондроз шийного відділу хребта фото
Остеохондроз шийного відділу хребта

Це вже серйозна клінічна картина, яку можна побачити опосередковано – на рентгенівських знімках, і найбільш точно – на КТ, МРТ, УЗД судин шиї.

Це обов’язковий план обстеження, щоб побачити найбільш точну картину внутрішньої деформації хребців і міжхребцевих дисків, і їх постачання кров’ю.

Судячи з відгуків, лікування остеохондрозу шийного відділу хребта – досить складне. Щоб зняти складні симптоми, доводиться лікуватися в комплексі медикаментозного, фізіотерапевтичного впливу, носити ортопедичні коміри і грудні корсети, що підтримують м’язи, що дають їм можливість розслабитися, прийняти природне анатомічне положення.

шийний остеохондроз
Де виникає остеохондроз

Медикаментозне лікування остеохондрозу в домашніх умовах

Коли встановлено діагноз – остеохондроз, і його симптоми яскраво проявляються та турбують пацієнта, лікар пропонує лікуватися вдома, дотримуючись усіх призначеннь.

Сьогодні доступні кілька напрямків лікування:

 • медикаментозне, спрямоване на харчування хрящової тканини, на зняття больового синдрому;
 • фізіотерапевтичне, має ті ж цілі;
 • нетрадиційне, мануальна терапія, голковколювання, апітерапія;
 • народна терапія.

Ліки проти остеохондрозу шийного відділу хребта добре знімають симптоми і лікують основне захворювання. Медикаментозне лікування традиційно включає курси прийому або ін’єкцій нестероїдних протизапальних ліків, це Ібупрофен, Напроксен, Anaprox – вони знімають біль і запалення. Нестероїдні препарати проти запалення – Диклофенак, Індометацин, Кеторолак, Німесулід, Мелоксикам. Їх дія – зменшити проліферативні процеси.

лікування остеохондрозу
Лікування остеохондрозу лікарськими засобами

Ці ліки призначаються в таблетках, але при гострих болях допускається курс внутрішньом’язового введення. Однак досвідчений лікар обов’язково повинен попередити пацієнта про те, що тривало приймати ці препарати не рекомендується, щоб не викликати ускладнення в ШКТ.

З моменту встановлення діагнозу призначається прийом хондропротекторів. Щоб отримати дієвий ефект від цих препаратів, їх слід приймати тривалий час. Вони мають пролонговану накопичувальне дію.

Спочатку можна провести курс ін’єкцій Афлутопа і Адгелона, потім перейти на прийом капсул або таблеток. Для внутрішнього прийому призначаються Терафлекс, Структум, Артрум. Міститься в них глюкозамін, що регулює обмін речовин в хрящах, а хондроітин істотно зміцнює тканини диска.

В курс медикаментозного лікування традиційно входить призначення кортикостероїдів, при сильних болях Преднізолон є хорошим помічником. У курс лікування входить прийом міорелаксантів, це Циклобензаприн, Amrix, Fexmid, Метокарбамол, Robaxin. Це спрямовані препарати, що знімають м’язові спазми безпосередньо в області шиї. Необхідно проколоти судинорозширювальні препарати Дротаверин, Папаверин, щоб зняти спазм судин, покращити перебіг крові.

Остеохондроз на рентгенівському знімку
Остеохондроз на рентгенівському знімку

Для зняття набряків в області обличчя і шиї призначаються діуретики – Діакарб, Фуросемід, Лазикс. Разом з ними обов’язково треба приймати препарати, що поповнюють організм калієм і кальцієм. Курс прийому діуретиків – не більше 3-х днів. Поповнюється лікування вітамінними препаратами, що забезпечують антиоксидантний захист хрящів, нервів, клітин мозку. Їм необхідні віт. А, Е,С. Особливе значення має лікування препаратами віт. В, тут використовується комплексні ліки Нейромультивит, або чергування віт. В6 і В12 через день. Лікування вітамінами спрямовано на харчування периферичної нервової системи.

Обов’язково лікар призначить протисудомні засоби Габапентин, Neurontin, Финлепсин, Карбамазепін. Вони притупляють біль у пошкоджених нервових закінченнях. Включаються до курсове лікування і антидепресанти, допомагають нервовій системі перенести навантаження болю. Добре допомагають мазі. Є мазі відволікаючої, а є мазі зігріваючої дії, і комбіновані засоби, подвійної дії.

Зазвичай мазь пацієнти вибирають по шкірних відчуттів, кому яка більше сподобається і надасть найбільш дієвий ефект. Пропонуються «Фастум-гель», «Эспол», «Капсикам», «Финалгон», «Нурофен», «Вольтарен Емульгель», «Ібупрофен», «Фитобене», «Долобене».

Народні методи лікування остеохондрозу шийного відділу хребта

Остеохондроз – це деструктивні зміни хрящової і кісткової тканин. Щоб вилікуватися, або хоча б перевести захворювання в тривалу стадію ремісії, слід докладати багато зусиль. Медикаментозне лікування, хоч і виглядає масованим і значним, інший раз не дає дієвого результату. Лікування вдома дозволяє, з дозволу лікаря, доповнювати курс терапії народними засобами.

вправи для лікування остеохондрозу
Вправи для лікування остеохондрозу

Відмінне, не забуте ще зігріваюче і знімає запалення, засіб – йод, яким лікують остеохондроз шийного відділу хребта. Больові симптоми, напруга в м’язах проходять, якщо зробити на ніч або на час денного відпочинку йодну сіточку, і тепло укрити пацієнта. При цьому слід пам’ятати, що йод не наноситься на зону лімфатичних вузлів.

Народна терапія остеохондрозу спрямована на:

 • купірування болю;
 • поліпшення кровообігу у вогнищі запалення;
 • пом’якшити м’язовий тонус;
 • відновити обмін речовин в зоні запалення;
 • відновлювати хрящову і сполучної тканини.

З цією метою проводяться розтирання, водні процедури, апітерапія, голковколювання, нетрадиційний масаж – але тільки за погодженням з лікуючим лікарем.

Лікування остеохондрозу шийного і грудного відділу хребта пов’язано з проявом симптомів захворювань. В одних ситуаціях хороший буде крижаний душ, в іншому випадку – зігріваюча ванна з травами. Кожну додаткову міру лікування народними засобами слід обов’язково погоджувати з лікарем.

профілактика остеохондрозу
Профілактика остеохондрозу

Водні процедури:

 • відвідування лазні з гарячим паром стимулює кровообіг, насичує хворі тканини поживними речовинами;
 • обливання холодною водою; спочатку холод викликає спазм судин, потім підключаються власні імунні сили, активізують кровообіг;
 • плавання в басейні;
 • лікувальні ванни;
 • підводний масаж.

Деякі процедури проводяться в санаторних умовах, деякі можна організувати в домашніх умовах:

 1. Ванни з лікувальними травами; розслаблюють м’язи, посилюють струм крові, знімають болі і втома напруги. Температура води – не вище 40 С, тривалість процедури 15-20 хвилин. Корисні ванни з морською сіллю, хвойним екстрактом.
 2. Для ванн слід заздалегідь готувати цілющі відвари або настої лікувальних трав. Спосіб приготування настою споришу: 500 г сухої трави залити у великій каструлі 3 л окропу, щільно укутати, настояти 2 години. Процідити, влити у ванну.
 3. Ванна на суміші трав. Спосіб приготування: змішати однакову кількість сухої трави м’яти, меліси, листя берези. 200 г суміші насипати у відро окропу, продовжувати кип’ятіння ще кілька хвилин. Процідити, влити у ванну.

По–особливому проводиться лікування остеохондрозу шийного відділу хребта 2 ступеня. Його симптоми більш виражені, тут, з одного боку, потрібне бережливе ставлення до хребта, з іншого боку, потрібно більш сильне лікування.

Мазі і настоянки домашнього приготування для зовнішнього використання:

 1. Мазь з яйця і оцту. Спосіб приготування: змішати куряче яйце з рівним об’ємом 9%-ного оцту. Додати 100 г вершкового масла, перемішати до однорідної маси. Наносити мазь слід за загальною схемою, перед сном, або тривалим денним відпочинком, з теплим закутуванням.
 2. Компрес з живичным скипидаром. Спосіб приготування: замісити круте тісто на 200 г житнього борошна, загорнути його в щільну тканину, залишити на 2 дні. Після цього треба сформувати з тіста коржик, шкіру на хворому місці змастити живичным скипидаром, накрити коржем, загорнути целофаном, тепло укутати, залишити на годину-півтори. Такий компрес роблять через день, не більше 5 разів.
 3. Відвар для розтирання. Інгредієнти: в рівних порціях сушена м’ята, товчений кардамон, березові бруньки, подрібнений корінь кульбаби. Спосіб приготування: трави 10 хв. варити на слабкому вогні, постійно помішуючи. Після додати в рівній кількості рослинне і вершкове масло, зняти з плити, настоювати 20 хв. можна Розтирати 3 р. протягом дня.
 4. Настоянка на нашатирному спирті. Квіти мати–й–мачухи скласти в невелику баночку, залити нашатирним спиртом, поставити у темне місце. Наполягати місяць, періодично перемішуючи вміст банки.
Народні методи для лікування остеохондрозу
Народні засоби для лікування остеохондрозу

Народні засоби для внутрішнього застосування:

 1. Настій із селери. Спосіб приготування: подрібнений сухий корінь селери залити окропом, настоювати 8 годин, потім процідити. Приймати по 1 ст. л. 3 р. в день до їжі.
 2. Настій з марени фарбувальної. Спосіб приготування: 5 г марени залити склянкою окропу, тримати на водяній бані 10 хв, потім процідити. Приймати настій 3 р. в день після їжі.

Завершувати курси лікування остеохондрозу потрібно масажами і гімнастикою, без яких позбавлення від патології просто немислимо. Чоловік повинен набратися терпіння, і щодня виходити на піші прогулянки, дома виконувати спеціальні вправи. Тільки так можна буде досягти зцілення від захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *