синдром роздратованого кишечника лікування

Синдром роздратованого кишечника: причини, симптоми і лікування

15% населення планети схильні до такої патології, як СРК – синдром роздратованого кишечника, причому більшу кількість складають жінки. Симптоми захворювання не явно виражаються, та й сама патологія не з приємних, тому про її існування пацієнти воліють замовчувати, а не йти на прийом до лікаря. Симптоми синдрому подразненого кишечника зумовлюють напрям лікування, яке вибирає лікар, коли пацієнт все–таки приходить за допомогою.

Виявляється патологія в різних видах – це можуть бути запори, схильність до діареї і метеоризму. Синдром – хвороба, не несуча життю небезпеки, він не порушує структуру кишечника, але створює неприємний дискомфорт. Лікуванню він також не піддається, можна тільки пом’якшити або на час зняти його симптоматику, використовуючи медикаментозну терапію. А так протягом життя треба регулювати стан патології дієтою та режимом харчування.

Анатомічний пристрій кишечника і його фізіологічні функції

ШКТ – м’ягкотканна трубка в організмі. Її початок – у глотці, закінчення – в анусі. Всі продукти, що потрапляють в харчову систему, по ходу їх просування по кишечнику відбуваються процеси обробки шлунковими соками, ферментами, кислотами, в результаті чого всі поживні речовини перетравлюються, всмоктуються, а шлаки виділяються природним шляхом.

Головна функція кишечника – травлення, яке відбувається впливом ферментів і гормонів, скороченням м’язової тканини. Довжиною кишечник дорослої людини доходить до 9 м, ділиться на верхню і нижню частини. Верхня частина – весь кишечник до 12–палої кишки.

синдром роздратованого кишечника
Синдром роздратованого кишечника

У нього входять:

 • рот з глоткою;
 • стравохідна трубка з м’язами–сфинктрами;
 • шлунок.

Нижня частина кишечника включає:

 • тонкий і товстий відділи;
 • пряму кишку;
 • анус.

Інші органи, які беруть участь у травленні, в структуру ШКТ не входять, є допоміжними органами.

Причини роздратування кишечника

Що викликає синдром подразнення в кишечнику, вчені поки остаточно не з’ясували. Зрозуміло тільки, що основними чинниками появи хвороби стають причини фізичного та психічного характеру.

Визначено основний ряд факторів:

 • дисфункція нервових ланцюжків зв’язку кишечника з регулюючими центрами голови; нейротрансмитери – речовини, що відповідають за передачу імпульсів, змінюють свою кількість, їх стає недостатньо для повномірного виконання функцій;
 • порушення у проведенні сигналів від мозку до різних відділів кишечника викликає збої і дискомфорт в роботі шлунково–кишкового тракту;
 • порушення моторики стінок в різних відділах кишечника призводить до формування синдрому РК;
 • експрес моторика викликає діарейні явища, уповільнена призводить до запорів. Спазми у всіх відділах кишечника викликають сильні болі;
 • емоційні і психічні розлади, депресії супроводжують поразок СПК, однак чим пов’язані ці явища, учені поки не з’ясували;
 • гастрит шлунка і гастроентерит бактеріальної форми викликає СРК, але не у всіх пацієнтів, що також є темою вивчення вченими медиками. Однак зазначено, що в сукупності з іншими факторами синдром РК при бактеріальному гастроентериті обов’язково проявляється явною симптоматикою;
 • перевищення чисельності бактерій тонкого кишечника, поява в ньому невластивих йому бактерій є провокацією розвитку синдрому РК, це явище називається дисбіоз, і крім розлади функцій кишечника, приводить до різкої втрати ваги;
 • генетична залежність, СРК передається в спадщину в родинах по жіночій лінії.
симптоми подразненого кишечника
Симптоми подразненого кишечника

Велике значення у формуванні синдрому РК має система харчування людини. Тут все начебто всім зрозуміло, але дотримуватися раціонального харчування багато хто просто лінуються, у багатьох не вистачає коштів, щоб постійно урізноманітнити раціон.

Для розвитку СРК потрібні 1-2 фактори, від яких залежать зовнішні прояви патології. Коли у формуванні хвороби беруть участь кілька факторів, то її симптоматика і зовнішні прояви будуть більш вираженими. А від симптомів, як вже зрозуміло, бере свій напрямок лікування синдрому роздратованого кишечника у дорослих.

синдром роздратованого кишечника лікування
При синдромі роздратованого кишечника виникають сильні болі

Перегляд меню – важливий напрямок терапії СРК

Одним з головних напрямків терапії СРК вважається зміна режиму та асортименту харчування. Тільки від цього фактора суттєво знижується вираженість симптомів, вони можуть повністю зникнути на довгий час. У багатьох ситуаціях допомагають психолог, терапевт.

Але зміна харчування і дотримання дієти – основні моменти в лікуванні СРК. Слід врахувати, що немає універсальної дієти, яка підійшла б абсолютно всім. Тут грають роль індивідуальність організму, його внутрішнього кислотно–лужний баланс. На цій основі людина сама підбирає собі дієту, в відповідності зі своїми смаковими уподобаннями. Але режим харчування повинен бути особливим – дробовий, частий прийом їжі невеликими порціями. Важко тільки спочатку, потім організм звикає, а людині подобається, що він зміг позбутися від неприємних симптомів РК. Лікування дієтою синдрому роздратованого кишечника помітно знімає його симптоми і призводить до поліпшення загального стану пацієнта.

Насамперед треба вибрати, яка клітковина в продуктах підходить конкретному кишечнику з конкретними проблемами. Клітковина буває двох видів – розчинна і нерозчинна. Обидві вони потрібні організму. Але в ситуації з СРК слід вибрати для себе продукти з тим видом клітковини, які обов’язково повинні бути в раціоні. Так, синдром РК зі схильністю до діареї, слід вживати в їжу продукти з розчинною клітковиною.

Це:

 • вівсянка;
 • ячмінні каші;
 • житнє випічка;
 • фрукти – банани, нечищені від шкірки яблука, груші;
 • коренеплоди – картоплю, моркву у відварному вигляді або приготовані на пару, печені.

Якщо СРК супроводжується постійними запорами, треба включати в раціон продукти з нерозчинної клітковини.

синдром роздратованого кишечника дієта
Лікувальна дієта

Це:

 • цільнозерновий хліб;
 • випічка з висівками;
 • злакові каші;
 • горіхи і насіння.

При цьому слід відрегулювати правила прийому їжі:

 • їсти регулярно, ретельно пережовувати продукти, пам’ятати «золоте правило 33»;
 • їсти невеликими порціями, але часто, відрегулювавши режим прийому їжі у відповідності зі своїм родом діяльності;
 • пити 5-7 чашок води протягом дня, враховуючи, що сюди не входять чай, соки, 1-ша і 3-тя страви обіду;
 • виключити вживання напоїв з вмістом кофеїну, кодеїну;
 • виключити напої з високим вмістом газів;
 • скоротити кількість свіжих овочів і фруктів, їсти печені яблука, перець.

Професійні дієтологи рекомендують включати в раціон пробіотики, це сучасні особливі добавки з високим вмістом бактерій, покращують травлення, нормалізують функції всіх відділів кишечника.

Але тут спрацьовує індивідуальна чутливість до цих препаратів. Одним вони допомагають, і прояви СРК інтенсивно знижуються, на інших, у кращому випадку, вони діють нейтрально. Лікування синдрому роздратованого кишечника у дорослих з допомогою дієти ефективно знімає симптоми хвороби, і звичка до правильного харчування оздоровлює весь організм.

Різний напрямок лікування СРК

Перегляд дієти йде на тлі прийому медикаментозних препаратів. Без лікарського лікування тут не обійтися. Від сильних болів і спазмів треба приймати спазмолітики, які порекомендує лікар. Їх сьогодні достатній вибір – Дюспаталин, Ниаспам, Платифілін, Папаверин. Однак треба враховувати, що дані ліки протипоказані вагітним і годуючим жінкам.

При схильності до констипации людина сама вибирає режим прийому проносних препаратів. Тут треба віддавати перевагу рослинним препаратам типу Сенаде, або синтетичні препарати Метамуцил, Цитруцел. Рекомендується пити більше рідини, щоб полегшити процеси травлення в різних відділах кишечника.

синдром роздратованого кишечника лікування
Діагностика захворювання

У зворотній ситуації, коли мучить діарея, треба підібрати дієві протидіарейні ліки, і навіть застосовувати їх в комплексі – Фуразолідон, Левоміцетин, Імодіум, Лоперамід. Вони викликають необхідну перистальтику кишечника, ущільнюють калові маси, полегшують звільнення кишечника. Ці ліки не рекомендовані вагітним.

Обов’язковий прийом антидепресантів, які заспокійливо діють на ШКТ. Зазвичай психотерапевт призначає Амітриптилін, Флуоксетин. Вони дають побічні ефекти – сохне в роті, тягне в сон, але ці симптоми зникають протягом 3–5 днів. Будь–які антидепресанти треба пити строго за схемою, вказаною лікарем, в призначений час, не порушуючи дозування.

Альтернативні методики включають:

 • акупунктуру;
 • рефлексотерапію;
 • курси Алое Віра;
 • зрошення прямої кишки.

Однак все це лише спроби допомогти людині, вчені поки не довели, що те чи інше лікування виявиться дієвим проти синдрому РК.

Психотерапевти пропонують:

 1. Терапія у бесіді. Знижує стресові навантаження, зменшує прояви СРК. Психотерапевти використовують два види лікування – когнітивно-поведінковий, міжособистісний. Перший вид усуває зв’язки між мисленням і діями; другий вид спрямований на пом’якшення емоцій людини, надання йому сили протистояти стресовим ситуаціям.
 2. Лікування гіпнозом. У багатьох пацієнтів зменшує дискомфорт від СРК. Гіпноз впливає на підсвідомість, яка м’якше реагує на прояви СРК.

Психологічна терапія проводиться тільки в кабінеті психотерапевта, в установі, де лікар навчає пацієнтів прийомам самогіпнозу. Це допомагає знижувати силу стресу, більш м’якого реагувати на його виникнення. З–за цього підвищується протистояння стресам, зменшується частота і сила симптомів СРК.

Знімають стресову напругу:

 • релаксація;
 • медитування;
 • дихальна гімнастика;
 • заняття йогою;
 • заняття ходьбою, плаванням.
Якими препаратами лікувати синдром роздратованого кишечника

Використання методів нетрадиційної медицини включають в лікувальний комплекс тільки за узгодженням з лікарем, щоб не допустити появи ускладнень, погіршення самопочуття.

Народна терапія при СРК

Вживання народного зілля теж потрібно узгоджувати з лікарем. Адже по силі впливу відвари і настої трав, трав’яні чаї цілком порівнянні з дією медикаментів. Вони можуть викликати загострення хронічних патологій, що не залежать від функцій кишечника.

Порада терапевта необхідна, коли людина хоче лікуватися без фармацевтичних засобів, лише народними методами. Лікування синдрому роздратованого кишечника народними засобами допомагає активно знімати симптоми і прояви патології.

Народні рецепти:

 1. Сік цибулі. Кожен раз готується свіжий сік. Спосіб приготування: середню цибулину очистити, помити, вичавити з неї 1 ч. л. соку. Це разова доза прийому, пити сік 3-4 р в день, перед їжею. Курс – 3 тижні, потім відпочинок – 3 тижні. Допомагає при хронічних запорах. Не рекомендується жінкам під час лактації.
 2. Настій меду і алое. Спосіб приготування: 150 г листя алое помити, почистити від шкірки, розім’яти. Додати 300 г розігрітого меду. Настоювати в темному теплому місці один день. Відфільтрувати подрібнений алое, по 1 ч. л. за ½ години перед їжею. Зілля приводить в норму стінки кишечника, позбавляє від застарілих запорів.
 3. Чай з листя терну. Збір сировини проводиться по закінченні цвітіння чагарнику. Сушені листя треба заварити в термосі слабким чаєм. Приймати по ½ скл. 3 р в день 1-2 тижні, до повного заспокоєння кишечника.
 4. Відвар кори крушини. Спосіб приготування: 1 ст. л. подрібненої кори залити 1 скл. киплячої води, варити ще 15 хв. Відвар відразу ж відцідити, долити стільки ж кип’яченої води. Пити по 1 ч. л. 3 р в день перед їжею. Діє сильним проносним. Лікарі не радять пити зілля з включенням кори крушини, коли живіт часто турбує різноманітними болями.
 5. Настій м’яти перцевої. Спосіб приготування: взяти 2 ст. л. подрібнених сухих листя м’яти, залити двома склянками киплячої води. Наполягати щільно накритим, тепло вкутаним не менше ½ години. Потім настій процідити, пити по 100-150 мл за ½ години до їди, 2-3 р в день. Нормалізує функції кишечника, знімає хворобливі відчуття.
 6. Відвар ягід черемхи. Спосіб приготування: 1 ст. л. сухих ягід грона залити 1 скл. киплячої води, варити 5-7 хв. на слабкому вогні. Накрити, тепло укутати, залишити на 1-2 години. Перед вживанням відвар процідити, пити по 50-60 мл, 2-3 р в день після їжі. Зверніть увагу: плоди черемхи перед відварюванням і іншими способами приготування цілющих зіль не можна подрібнювати, оскільки всередині них містяться шкідливі речовини.
 7. Настій насіння кропу. Спосіб приготування: 2 ч. л. сухого насіння залити 1 склянки киплячої води. Накрити, тепло укутати, настояти 1-2 години. Відцідити, пити по 75-100 мл 2-3 р в день. Настій запобігає бродінню газів в животі.
 8. Настій насіння моркви. Спосіб приготування: 1 ч. л. насіння моркви заварити в термосі 1 скл. окропу, настоювати 8-10 годин. Відцідити, пити невеликими ковтками 2 р в день, щоб склянки завареного настою вистачило б на добу. Зілля прибирає бродіння газів в животі.
 9. Настій житніх сухариків. Спосіб приготування: ½ склянки житніх сухариків залити 1-1,5 склянкою теплої кип’яченої води. Настоювати 10-12 год, видалити великі шматочки сухарів, що залишились, решту осаду пити, перемішуючи настій перед тим, як зробити пару ковтків суміші. Зілля надає в’яжучу дію.
 10. Відвар плодів глоду. Спосіб приготування: 5-10 сухих цілих плодів глоду залити 1 скл. киплячої води, варити 10 хв, настоювати прихованим ще ½ години. Відвар процідити, додати кип’яченої води 1:1. Відвар має гіркуватий присмак, його можна пом’якшити медом. Пити по 1-2 ст. л. 3 р в день. Дітям до 12 років – 1 л. в день, старше 12 років і дорослим – по 2 л. в день. Зілля ефективно «зміцнює», особливо дієвий відвар при синдромі подразненого кишечника у дітей, щоб результативно провести лікування і зняти неприємні симптоми.
 11. Настоянка волоських горіхів. Спосіб приготування: незрілі горіхові плоди з верхньою зеленою шкіркою порізати великими шматочками, скласти в скляний посуд. Налити горілки стільки, щоб вона повністю закрила порізані горіхи. Щільно закрити посуд – банку, пляшку. На 100 г горіхів йде приблизно 150-200 г горілки. Настоювати 5-7 днів у теплому темному місці, періодично перемішуючи вміст посуду. Пити по 0,5 ч. л. 2 р в день через 15 хв. після їди. Виключено застосування настоянки при больових відчуттях в животі.
синдром роздратованого кишечника лікування народними методами
Народна медицина для лікування роздратованого кишечника

Симптоми подразнення в кишечнику проявляються після їжі, больовими нападами. Сплески симптоматики тривають 2-4 дні, але на тлі народної терапії прояви слабшають, повністю зникають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *