дисбактеріоз симптоми

Дисбактеріоз кишечника у дорослих: симптоми і лікування, дієта

Дисбактеріоз – це захворювання, яке розвивається через порушення мікрофлори кишечника. При розвитку цієї недуги, у людини кількість корисних бактерій знижується, а кількість шкідливих мікроорганізмів значно зростає. Це захворювання часто зустрічається у дорослих, але все ж в педіатрії лікарі стикаються з дисбактеріозом частіше. У даній статті ми докладно опишемо симптоми дисбактеріозу у дорослих, а також розповімо про методи лікування даного захворювання.

Як показують результати опитування пацієнтів, дисбактеріоз кишечника зустрічається у пацієнтів досить часто. Багато хворих говорять про те, що симптоматика хвороби виявлялася досить гостро. Як кажуть медики, ця недуга може протікати самостійно, або ж бути наслідком іншого серйозного захворювання травної системи. Дисбактеріоз спостерігається при хронічному гастриті, а також при виразці дванадцятипалої кишки.

Основні причини розвитку недуги

Так як дане захворювання виникає з тієї причини, що у людини знижується кількість корисних бактерій в кишечнику, необхідно визначити основну причину цього негативного явища. Лікарі говорять про те, що при доброму здоров’ї, у пацієнта не може розвинутися дисбактеріоз, його провокують певні фактори.

До них слід віднести:

 1. Використання таких лікарських препаратів, як проносне, гормональні препарати, психотропні та антибактеріальні засоби, а також імунодепресанти, адсорбенти, туберкулостатики і секретолитики.
 2. Порушення в раціоні, коли пацієнту недостатньо корисних мінералів і вітамінів. У продуктах харчування містяться шкідливі добавки, які негативно позначаються на роботі кишечника, знищують корисні бактерії. Також хвороба може розвинутися при різкій зміні раціону або частому використанні фастфуду для перекусу.
 3. У пацієнта є різні захворювання травної системи, до них можна віднести хвороба Крона, виразкові захворювання, а також холецистит в хронічній стадії, панкреатит і цироз печінки.
 4. Захворювання, викликані паразитами, наприклад, аскаридоз. Дані гельмінти виділяють токсичні речовини, які знищують флору кишечника пацієнта.
дисбактеріоз кишечника
Дисбактеріоз кишечника

У деяких випадках причиною дисбактеріозу стає сильний стрес, операції на кишечнику або невралгічні розлади. У пацієнта порушується робота перистальтики кишечника, що і призводить до розвитку недуги.

Зустрічаються і такі випадки, коли повністю здорова людина спостерігає у себе симптоми дисбактеріозу. Це може статися із–за зміни харчування, або ж із–за особливостей професії. Нижче ми опишемо, як розвивається ця недуга, якими симптомами проявляє себе дисбактеріоз кишечника у дорослих, і якими способами можна вилікувати дане захворювання.

Як проходить розвиток захворювання

Симптоми дисбактеріозу кишечника виявляються у дорослих не відразу, тому почати лікування вчасно виходить не завжди. Брак корисних бактерій буде поступово зростати, з–за чого і симптоматика почне проявлятися і наростати.

Лікарі говорять про те, що можна виділити чотири стадії дисбактеріозу:

 1. Початкова. В цій стадії хвороба практично не проявляє себе певними симптомами, її протягом непомітно для пацієнта, тому хворі не звертаються за допомогою до лікаря. Саме на цьому етапі починається зниження кількості корисних мікроорганізмів, і заселення шкідливих бактерій. Якщо ж виявити хворобу саме на цій стадії, то можна не допустити подальшого розвитку недуги.
 2. Друга стадія. В даному випадку у пацієнта спостерігаються певні патологічні процеси в кишечнику. Корисні бактерії не можуть чинити опір «шкідливою» флорі, і кількість шкідливих бактерій значно збільшується, з–за чого виникає запальний процес. На цій стадії пацієнт стикається з розладом кишечника, але цей симптом проявляється не часто, тому практично не приносить незручностей.
 3. Третя стадія. В даній формі виникають симптоми запального процесу, які виражають себе більш яскраво. Ігнорувати цей процес не можна, так як симптоматика приносить серйозний дискомфорт хворому, а також завдає серйозної шкоди організму.
 4. Четверта стадія. Це остання форма захворювання, яка веде до того, що флора кишечника у пацієнта повністю змінюється, в даному випадку у хворого спостерігаються не тільки стандартні симптоми дисбактеріозу, але і інші прояви запалення. Коли хвороба переходить у четверту стадію, хворий стикається з сильною слабкістю, так як корисні компоненти з їжі не засвоюються організмом. Також організм поступово виснажується, розвивається анемія і знижується захисна функція організму. Можуть виникати грибкові інфекції та алергічні реакції.
дисбактеріоз симптоми
Симптоми дисбактеріозу кишечника

Як проводиться діагностика

Коли у дорослих виникають симптоми дисбактеріозу кишечника, лікування обов’язково повинен призначати лікар. Попередньо лікар проводить обстеження хворого, для цього збирається анамнез, а також лікар проводить пальпацію кишечника. На додаток призначається аналіз калу, щоб виявити дисбактеріоз. Якщо аналіз покаже, що кількість грибків та шкідливих бактерій підвищений, це буде говорити про наявність дисбактеріозу.

Додаткові методи дослідження:

 1. Проведення гастроскопії. Даний метод обстеження необхідний, щоб визначити основні причини розвитку недуги. Лікар може визначити, що порушення в мікрофлорі кишечника пов’язано з патологіями шлунка або дванадцятипалої кишки. У такому випадку лікар зможе не тільки призначити ефективне лікування від недуги, але ще і підібрати терапію для усунення патології.
 2. Клінічний аналіз крові, або як його ще називають, загальний. Дане дослідження допомагає виявити запальний процес в організмі. Коли дисбактеріоз у пацієнта виражений, аналіз крові покаже розвиток анемії.
 3. Іригоскопія. В даному випадку, пацієнту в пряму кишку вводять спеціальну речовину, яку називають контрастним. Після цього хворому роблять рентген кишечника. Завдяки такому виду обстеження, лікар зможе побачити на знімку деякі зміни стінок кишечника, а також загальний стан прямої кишки. Даний метод вважається більш точним, порівняно з колоноскопією.
 4. Колоноскопія. Лікар може визначити стан кишечника, але мінус процедури в тому, що вона досить неприємна, а також дає можливість вивчити не більше одного метра кишечника. Багато лікарів вважають за краще використовувати ректороманоскопію, разом з колоноскопією.
дисбактеріоз діагностика
Діагностика захворювання

Як провести лікування дисбактеріозу

Дане захворювання не виникає самостійно, саме тому важливо вчасно визначити причину його розвитку, а потім усунути її. порушення мікрофлори — це дуже серйозна проблема, і усунути її симптоматичним лікуванням повністю не вдасться, якщо проблема полягає в захворюваннях інших травних органів. У деяких випадках лікарі виявляють не тільки дисбактеріоз, але ще і синдром роздратованого кишечника у пацієнта.

Також нерідко дана недуга виникає через зараження гельмінтами, кишкових інфекцій або атрофії оболонки кишечника. Тільки після того, як лікар точно встановить причину розвитку хвороби, фахівець зможе призначити повноцінне лікування.

Багато пацієнтів хотіли б знати, коли проявляються симптоми дисбактеріозу кишечника у дорослих, як довго проходить лікування недуги. Як говорить статистика, лікування даного захворювання передбачає тривале дотримання дієтичного харчування, а також застосування медикаментозної терапії.

дисбактеріоз кишечника лікування
Лікування дисбактеріозу кишечника

Основні етапи лікування патології:

 1. Усунення шкідливих мікроорганізмів з кишечника. На даному етапі лікар може призначити пацієнту спеціальні антибактеріальні препарати, а також сорбенти та антисептичні засоби. Дане лікування триває від семи до десяти діб.
 2. Нормалізація корисної флори кишечника. Далі пацієнту необхідно відновити кількість корисних бактерій в кишечнику, для цього лікар призначає застосування пробіотиків, симбиотиков і пребіотиків. Щоб нормалізувати стан дорослого пацієнта, необхідно провести курс лікування від двох до трьох тижнів.
 3. Підтримання мікрофлори кишечника в нормальному стані. Щоб нормалізувати функції кишечника, лікар має право призначити хворому послаблюючі препарати, але тільки при схильності до запорів. Якщо ж у хворого часто спостерігається діарея, то фахівець прописує медикаменти, які зупиняють діарею. Дане лікування може тривати від десяти до двадцяти діб.

Виходить, що лікування дисбактеріозу за всіма правилами, може займати близько двох місяців, у легкій формі терапія може завершитися через один місяць. Але два місяці пацієнт повинен використовувати тільки медикаментозне лікування, крім препаратів, доведеться дотримуватися суворої дієти. Щоб нормалізувати роботу кишечника, а також повністю відновити його функції, доведеться дотримуватися дієтичне харчування протягом шести місяців.

дисбактеріоз кишечника таблетки
Препарат “Лінекс” для лікування дисбактеріозу кишечника

Можливі ускладнення

Якщо не лікувати це захворювання, або проводити лікування неправильно, це може призвести до розвитку побічних захворювань. Щоб не привести до ускладнень, слід проводити терапію до того моменту, поки всі ознаки хвороби не припиняться. До найбільш поширених ускладнень, слід віднести ентероколіт в хронічній стадії. При даному захворюванні у хворого виникає запалення товстого і тонкого кишечника.

Інші варіанти ускладнень:

 • патогенна мікрофлора проникає в кров пацієнта, тим самим приводячи до розвитку сепсису;
 • імунітет людини стає слабким, з–за чого підвищується ризик розвитку серйозних захворювань травної системи та інших органів;
 • при відсутності лікування, стінки кишечника стають тонкими і не можуть повноцінно виконувати свої функції, що в підсумку призводить до розриву кишки, з–за чого розвивається перитоніт;
 • патогенні мікроорганізми поширюються по всьому організму, за цього у пацієнта розвиваються запальні процеси у всіх органах, що відповідають за травлення;
 • пацієнт страждає від частої дефекації, а також від втрати апетиту, що в підсумку призводить до швидкої втрати ваги, аж до дистрофії;
 • позначається недолік необхідних вітамінів і мінералів, що приводить до розвитку авітамінозу та анемії.

Дуже рідко лікарі стикаються з більш серйозним ускладненням, яке виникає із–за серцевої недостатності і сильного зневоднення. В даному випадку у пацієнта розвивається алергічно–інфекційний шок, що може привести до смерті хворого.

Профілактика захворювання

Щоб не зіткнутися з даним захворюванням, людина має знати, що необхідно постійно стежити за своїм здоров’ям. Важливим моментом вважається дотримання правильного харчування, яке насичене корисними компонентами, а також велику роль відіграє підтримання імунітету.

Основні заходи профілактики розвитку дисбактеріозу:

 • при використанні гормональних та антибактеріальних медикаментів, слід суворо дотримуватися зазначеного дозування;
 • включити в раціон корисні продукти харчування, а також збалансувати раціон, включити в меню більше кисломолочної продукції;
 • повністю відмовитися від паління, обмежити вживання алкогольних напоїв до мінімуму;
 • регулярно проходити обстеження на наявність гельмінтів, при їх виявленні, провести курс лікування;
 • постійно стежити за гормональним фоном організму;
 • пацієнту варто уникати стресів і зайвого нервового напруження.
Під час лікування дисбактеріозу кишечника потрібно виключити з раціону шкідливу їжу

Лікарі радять вагітним жінкам особливо приділяти увагу своєму харчуванню, так як саме в цей період дисбактеріоз розвивається швидко і гостро. Щоб цього уникнути, достатньо тільки частіше вживати в їжу кисломолочні продукти, а також бувати на свіжому повітрі і їсти свіжі фрукти. З раціону слід виключити солодощі, продукти з барвниками і консервантами, а також напівфабрикати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *