катаракта симптоми

Катаракта: причини, симптоми, лікування і профілактика

Запуск патологічного механізму катаракти відбувається не в якийсь окремий момент. Причини її розвитку накопичуються поступово і часто криються у вікових або старечих змінах очей. Симптоми розвиваються поступово, і лікування не завжди настає вчасно. Профілактика недуги дозволяє трохи відсунути терміни прогресування патології, але ймовірність її виникнення і розвитку стає все більш реальною з кожним прожитим роком.

Операція, вартість якої відносно демократична, передбачає видалення кришталика і заміну його штучним аналогом. Це практично у всіх випадках дає позитивний результат, тому що сучасна офтальмологія має у своєму розпорядженні арсеналом сучасного і технологічного обладнання, відпрацьованими прогресивними методиками, і дозволяє повернути пацієнтові зір, втрачений в результаті прогресування патологічного процесу. Своєчасний огляд у офтальмолога дає можливість вчасно діагностувати захворювання і лікувати його медикаментозно, але далеко не всі літні люди вчасно відвідують лікаря.

Характер проблеми

За винятком нечастих випадків, коли причини катаракти криються у вроджених аномаліях будови ока, її симптоми починають проявлятися після настання 50 років. Своєчасна профілактика дозволяє обмежитися корекцією існуючих в оці змін, з допомогою очних крапель, вітамінів і інших методів консервативної терапії.

катаракта очей
Катаракта очей

Причини виникнення і прогресування катаракти криються в вікових і старечих змінах кришталика. Своєчасно виявлені симптоми, що дозволяють на ранній стадії проводити консервативне лікування.

Для цього проводяться постійні огляди. Проводиться профілактика яка дозволяє, у деяких випадках, своєчасно діагностувати захворювання. За статистикою, симптоми хвороби у вигляді помутніння кришталика, можна виявити у 50% людей, які досягли 70 років.

Вроджена катаракта, причини якої криються у спадковій схильності або несприятливих чинниках, що впливали на організм матері, виявляється у ранньому віці. Її симптоми майже завжди дозволяє виявити проведена в педіатричній практиці профілактика, але єдино можливе в таких випадках лікування – операція. Після хірургічного втручання потрібні наступні заходи корекції, в яких задіяні сучасні технології, у тому числі, лазерна терапія.

Нерідко захворювання стає наслідком травматичних ушкоджень ока та інших очних патологій. Воно може виникати в результаті системних і хронічних захворювань організму, які призводять до порушення обміну речовин. При цьому відбувається перетворення природних процесів метаболізму в патологічні. Підсумком цього стають зміни в природній лінзі, що служить для заломлення світлових променів.

Катаракта – це медичний термін для позначення патологічного процесу, в результаті якого настає помутніння природної очної лінзи для заломлення світла. Непрозорість кришталика перешкоджає попаданню світлових променів на сітківку. У цього очного сегмента пропадає можливість оцінювати зображення, яке він має передати в головний мозок за допомогою нервових імпульсів. Закономірним результатом процесу, без належного лікування, стає повна сліпота.

Захворювання має прогресуючий характер, і, з кожним наступним етапом, симптоми набувають все більш негативні прояви, а лікування і профілактика стають все складніше.

стадії катаракти очей
Стадії катаракти очей

Хвороба, яка стала наслідком вікових змін, стандартно проходить 5 стадій розвитку, які мають спеціальні назви:

 • на початковому етапі – капсулярної, передній і задній, в залежності від локалізації;
 • на другому – околоядерної шаруватої;
 • на третьому – це вже ядерна
 • на четвертому – коркова;
 • на п’ятому — повна, завершується амаврозом, або, якщо простіше, сліпотою, втратою здатності бачити будь–яке зображення.

Капсульна катаракта, якщо її причини не криються в травматичному ушкодженні з непоправною втратою функціональності окремих очних сегментів, передбачає успішне консервативне лікування і повне усунення негативних симптомів. Відновлення здатності бачити, і відповідна профілактика дозволяють, у більшості випадків, майже повністю повернути втрачене зір.

Причини виникнення

Основні причини виникнення катаракти залежать від її виду. Поділ типів хвороби передбачає вроджену або набуту під впливом певних негативних процесів. У вродженій формі недуги провокуючі фактори закладені на спадковому рівні, або стали наслідком негативного впливу на організм матері в період виношування.

У придбаній на виникнення патологічного процесу впливають різні причини, і саме вони стають основним приводом до диференціації типів захворювання очей:

 • у віковій або старечій приводом до виникнення прийнято вважати настання певного віку;
 • травматична розвивається, як наслідок травмування певного сегмента органу зору;
 • променеву можна спровокувати перманентним опроміненням різного виду (радіаційним, рентгенівським, інфрачервоних, ультрафіолетових);
 • токсичну викликає неконтрольований прийом медикаментозних засобів;
 • причиною появи ускладненої катаракти стає присутність інших захворювань зорових органів;
 • системні або первинні, наступають внаслідок розвитку в організмі людини хвороб з порушенням діяльності ендокринної або обмінної системи (наприклад, гіпотиреозу або цукрового діабету, нервових патологій, високого артеріального тиску).
катаракта симптоми
Катаракта найчастіше виникає у літніх людей

Причини розвитку катаракти сучасна медицина бачить у порушенні фізіологічного балансу між кількістю виробленої в органах зору внутрішньоочної рідини і реальною потребою в ній. Негативні симптоми зазвичай стають наслідком надмірного вироблення специфічного очного складу, або відсутності природного каналу для його виведення.

Привід до розвитку будь–якого з них, може полягати в порушенні природного метаболізму, вікових деструктивних змінах, короткозорості або далекозорості, пухлинах, опіках або травмах, спадкових або системних захворюваннях і т. д.

Очні краплі, як і медикаментозне лікування, оперативне втручання, спрямовані на стабілізацію внутрішньоочного тиску, яке має аномальний характер. Своєчасна діагностика і профілактика на початковому етапі розвитку допомагає людині зберегти зір, незалежно від провокує причини. Але вони не виключають можливості виникнення нового процесу, якщо основний привід не усунутий і продовжує діяти.

Симптоми та діагностика

Симптоми катаракти залежать від стадії, в якій знаходиться захворювання: є вона початкової, розвиваючої або зрілої. Клінічна картина може залежати від її локалізації (ядерної, кортикальної, тотальної, передньої або задньої), твердості або м’якості, форми, яку придбала негативна зміна (дисковидної, розеткової, чашоподібною, у формі розетки або веретена). Для кожного виду є певний набір симптомів, завдяки якому можна не тільки діагностувати, але і частково припустити причини, визначити тактику лікування і профілактики.

лікування катаракти
Як виглядає катаракта очей

Народні засоби показані тільки на початкових стадіях розвитку, як спосіб усунення симптоматичних проявів. Надалі лікування проводиться комплексним методом, який може бути консервативним або оперативним.

Основні симптоми катаракти стосуються зорової функції:

 • двоїння, що зникає при прогресуванні процесу;
 • періоди ремісії і падіння рівня зору, які потребують постійної заміни очок;
 • розпливчастість і нечіткість зображення, які неможливо відкоригувати за допомогою лінз або окулярів;
 • зниження функції нічного зору, дає не тільки надмірну суб’єктивну яскравість джерел світла, але і нездатність водити автомобіль із–за появи навколо них ореолу, візуальних перешкод перед очима, що виникають у темряві;
 • утруднення в сприйнятті дрібних деталей, робить неможливими процеси читання і письма;
 • порушення кольоросприйняття, особливо синьої фіолетової гамми;
 • придбання зіницею білясто–мутного відтінку.

Один з найбільш характерних ознак розвитку катаракти – поява перед очима візуальних перешкод (так званих артефактів), які можуть бути абсолютно довільної форми – від смужки і кульок до плям і сітки.

Для виставлення достовірного діагнозу офтальмолога буває досить вербального опитування, анамнезу та біомікроскопії (візуальний огляд за допомогою спеціальної щілинної лампи). Для визначення форми і стадії катаракти, диктують методи лікування, робляться більш спеціалізовані інструментальні дослідження:

 • ультразвукова діагностика;
 • денситометрія (комп’ютерна томографія);
 • вимірювання очного тиску;
 • офтальмоскопія (очне дно вивчається з допомогою спеціальних інструментів).

Вивчення стану та діагностика катаракти зазвичай не представляє особливої складності для кваліфікованого офтальмолога, тому що катаракта – поширене захворювання. Профілактичні огляди дають можливість виявити патологічні зміни на ранніх стадіях прогресування.

лікування катаракти
Закапування очей

Тоді лікування не представляє складності і може проводитися за допомогою медикаментів і деяких народних засобів. Чим пізніше виявляється патологічний процес, тим складніше усувати його наслідки та ускладнення. Нерідко в таких випадках не залишається інших можливостей виправити становище, крім проведення операції.

Лікування катаракти

На початкових етапах для лікування використовуються лікарські засоби, які вносять у вигляді інстиляцій (закапування крапель) в кон’юнктивальний мішок. Можуть застосовуватися фізіотерапевтичні процедури, наприклад, електрофорез з цистеїном. Медикаментозне лікування, яке проводиться з паралельним усуненням основної патології, що стала провокуючим фактором виникнення, дає хороші результати, але має істотний недолік.

лікування катаракти очей
Лікування катаракти очей

Як тільки припиняється внесення в око лікарських розчинів, хвороба знову починає прогресувати. Народні засоби на цьому етапі можуть застосовуватися тільки для усунення деяких симптомів, та й то в обмеженій кількості, і після схвалення лікаря. Суттєвою допомогою в лікуванні вони не надають.

Якщо катаракта діагностована на розвиваючій, або вже на зрілій стадії, в більшості випадків рекомендується хірургічне лікування.

Під час операції здійснюються втручання різного ступеня складності. Вони можуть залишати оболонку кришталика в цілості і замінювати помутнілий білок на спеціальну лінзу, або проводити ультразвукове видалення з подальшою заміною на ІОЛ (інтраокулярну лінзу). Другий метод вважається сучасним, прогресивним і безпечним, і носить назву факоемульсифікація.

катаракта профілактика
Вправи для очей

На сьогоднішній день він практично витіснив поширену раніше экстракапсулярну екстракцію. Тривалість операції невелика, а сам метод визнаний абсолютно травмобезпечним, і найбільш ефективним з усіх існуючих способів лікування патологічного процесу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *