коліт кишечника у дорослих

Коліт кишечника: симптоми і лікування у дорослих

Дистрофія, атрофія кишечника – ось супутники коліту, патологічного процесу всіх відділів кишечника, потревоженного запалення інфекційного, токсичного, аутоімунного характеру. Етіологія запалення може бути і інша, але який діагноз поставить лікар, пацієнту не настільки важливо, головне для нього – позбутися від неприємних симптомів, від болю і бродіння в кишечнику, які інший раз не дають вийти з дому.

Основні ознаки хвороби – больові відчуття у всіх відділеннях живота, порушення моторики, поява диспептичних явищ. Характер проявів симптомів коліту у дорослих визначають його причини, дають лікарям можливість вибрати вірний напрямок лікування.

Що таке коліт?

Запалюється слизова оболонка товстої кишки, це проявляється ураженням у всіх відділах кишечнику. Завжди запалення переходить у хронічне протягом, так як неможливо одним курсом лікування погасити запалення одночасно на всій слизовій оболонці різних відділів кишечника.

Навіть на тлі проведених лікувальних заходів формується неспецифічний коліт нез’ясованої етіології з виразковим проявом, коли на слизових оболонках кишечнику з’являється схильність до появи дрібних ранок, уражень слизової. При коліті кишечника у дорослих призначається відповідно симптомів лікування і дієта, зазвичай ці правила відомі всім людям, які страждають на виразковий коліт в хронічній формі.

коліт кишечника у дорослих
Коліт кишечника у дорослих

При цьому виявляються характерні симптоми:

 • поява кров’янистих, слизових виділень в калі;
 • поширені ріжучої болі по всьому животу;
 • нудота без блювання;
 • помилкові позиви до дефекації.

При клінічних проявах дорослих пацієнтів госпіталізують в інфекційне відділення, де проводять комплекс лікувальних заходів на тлі суворого дієтичного харчування, паралельно з великим обстеженням.

 хронічний коліт кишечника
Стадії захворювання

Причини коліту

Чого може розвинутися коліт в кишечнику, будь–яка людина відповість самостійно: це в першу чергу, порушення дієти, часте включення в раціон гострих, солоних, копчених страв, невелике вживання води. На цьому тлі формується запалення в тонкій кишці і шлунку. Збудниками коліту у гострій формі завжди є патогенні мікроорганізми, що довго і мирно дрімають у жовчних протоках, а при перевантаженні шлунка важко перетравлюваної їжею вони виявляють свою присутність, і відразу ж починається запалення.

коліт шлунка причини
Чому виникає коліт

При цьому основний запальний осередок перебуває в жовчному. Порушені й інші структури ШКТ, анатомічно близько розташовані до кишечнику. Розвивається загострення коліту від довгого одноманітного харчування, від зловживання алкоголем.

Фактори ризику розвитку коліту:

 • перенесена дизентерія;
 • гельминтозне ураження кишечника;
 • довгий прийом антибіотичних засобів;
 • звичка до частих клізм;
 • харчова або хімічна інтоксикація;
 • стресовий стан;
 • зміна звичного розпорядку;
 • потрапляння під дію отруйних засобів.

Соматичні захворювання, що супроводжуються порушенням кровообігу, стають чинниками розвитку коліту, тому що на тлі дефіциту кровообігу кишечник не може сам боротися з подразниками. Важливий чинник – зміна принципів харчування, звичка їсти «всухом’ятку».

коліт кишечника лікування
Виразковий коліт

Під впливом різних причин формується коліт кишечника у дорослих з явним проявом виражених симптомів, згідно з якими лікар призначає лікування і дієту.

Лікування коліту лікарськими препаратами

Етіопатогенетична терапія під час загострення коліту має мету ліквідувати причини хвороби. Гельминтозні коліти лікуються антипаразитарними засобами, спрямованими на виведення з організму паразитів і черв’яків.

Інфекційні коліти лікуються антимікробними препаратами, сульфаніламідами, антибіотиками, щоб убити інфекційного збудника і відновити слизову. З цією метою підбираються спеціальні препарати, які підходять для лікування коліту кишечника у дорослих, у відповідності з проявляючими симптомами.

Лікувальні заходи при коліті залежать від його типу, від основного збудника інфекційного запалення. За своїм походженням коліти класифікуються в МКБ-10 як K00-K93; K50-K52; і окремо виділяється клас K-51 – виразковий коліт.

Етіологія колітів:

 • виразковий – хвороба неясної етіології, де враховуються і проникнення інфекції, спадкові фактори;
 • коліт інфекційного типу – викликається патогенами в мікрофлорі;
 • ішемічний – виникає із–за оклюзійного пошкодження черевної аорти, що постачає товстий кишечник;
 • коліт токсичного типу – викликаний тривалим прийомом лікарських препаратів;
 • коліт спастичного типу, спровокований порушеннями способу життя і харчування.

У цього типу коліту є інша назва – синдром роздратованого кишечника, коли запалення слизової на товстій кишці має хронічну форму. Відповідно до причин коліту лікар вибирає напрямок терапії.

коліт кишечника симптоми
При коліті можуть виникати сильні болі

Коліт виразкової форми – найважча ступінь хвороби. Це проявляється геморагічним запаленням з ускладненнями місцевого типу. Хвороба розвивається внаслідок незбалансованого харчування, інфекції не встановленого виду, порушень флори кишечника.

Лікування на тлі суворої дієти:

 1. «Но-шпа», «Дротаверин». Знімає спастичні різі, болі, заглушає симптоматику. Тому при початку болю не рекомендується приймати Дротаверин, щоб лікар оглянув пацієнта і побачив ясну картину симптоматики.
 2. Антибактеріальні засоби. Пригнічують активність патогенної флори, позбавляють від деяких видів гельмінтів.
 3. Пробіотики. Призначаються при лікуванні дисбактеріозів для відновлення флори кишечника.
 4. Лужні мінеральні води. Рясне пиття води, спеціальних сольових розчинів, Реосорбілакту, дозволяє промити слизову кишечника, відновити потривожений запаленням флору.
 5. Антибіотичні і сульфідні препарати. Активно лікують інфекційні форми коліту.
 6. Папаверин, Спазматон. Призначаються при сильному больовому синдромі.
 7. Екстракт алое, вітаміни. Призначається в ін’єкціях для зміцнення імунітету.
 8. Свічки з сульфаніламідами. Знижують запалення, зменшують болі.

У дорослих коліт кишечника лікують у відповідності з симптомами. В домашніх умовах пацієнтам з колітом знаходиться навіть простіше, ніж в стаціонарі. У них під рукою завжди чистий унітаз, серветки, рушники в потрібній кількості. Сама домашня обстановка сприяє поліпшенню самопочуття.

коліт дієта
Лікувальна дієта

Особливо, якщо вдома є можливість організувати дієтичне харчування. Дієта з початку лікування коліту кишечника у дорослих виходить на перший план. При її чіткому дотриманні симптоми та прояви захворювання проходять як би самі собою.

При постановці діагнозу «хронічний коліт» пацієнтів ставлять на облік, щоб вони регулярно проходили диспансерне спостереження, здавали необхідні аналізи. В цілях виключення рецидивів рекомендується організувати нормальний режим і раціон, виключити фізичні та емоційні навантаження.

Лікуємо виразковий коліт

Виразковий коліт кишечника у дорослих лікується з метою зняти складні симптоми і прояви болю, різей. Напрямок лікування завжди симптоматичний, бо треба швидко усунути запалення, вивести захворювання в стадію тривалої ремісії, виключити виникнення рецидивів захворювання.

Завдання лікування:

 • досягти і підтримувати тривалу ремісію;
 • мінімізувати показання до оперативного втручання;
 • зменшити побічні ефекти від прийому лікарських препаратів;
 • скоротити терміни госпіталізації.

Ефект проведення лікувальних заходів залежить від лікарських призначень, від виконання пацієнтом рекомендацій з поведінки і особливо по харчуванню.

Сучасні ліки дають можливість повернутися до звичного життя, мінімізувати можливість рецидивів, щоб уникнути оперативного втручання.

Ліки, що застосовуються при лікуванні виразкового коліту:

 • нестероїдні протизапальні засоби – Салофальк, Дипентум, Сульфасалазин;
 • кортикостероїди – Метипреднизолон, Преднізолон;
 • антибактеріальні препарати – Тієнам, Цифран, Ципрофлоксацин, Цефтріаксон;
 • імуномодулятори – Азатіоприн, Циклоспорин, Інфліксімаб, Метотрексат;
 • препарати кальцію і вітаміни А, С, К;
 • пробіотики, пребіотики.
коліт кишечника дієта
Від таких продуктів варто відмовитися

При розвитку ускладнень інфекційного характеру додається системне антибактеріальне лікування. Проте одні лікарські препарати не здатні вилікувати людину від виразкового коліту. Для чого лікарі досягають стійкої фази ремісії? Для того, щоб продовжити лікування фізіотерапевтичними процедурами.

Можливе проведення:

 • лікування змінним струмом;
 • діадинамотерапія;
 • интерференцтерапія.

Фізіотерапевтичні процедури:

 • УФО;
 • електрофорез з Дротаверином;
 • УВЧ;
 • грязьові і парафінові аплікації;
 • магнітотерапія.

Найбільш складним серед усіх кишкових захворювань є неспецифічний виразковий коліт кишечника. У дорослих прояв симптомів настільки сильний, що лікарі можуть не встигнути провести операцію. Тому треба своєчасно організувати лікування, намагатися тримати хворобу в тривалій ремісії. У стадії загострення з тотальним або лівобічним пошкодженням товстої кишки, неспецифічний виразковий коліт лікується тільки стаціонарно, так як яскраво виражені клінічні прояви, виявляються серйозні органічні зміни.

лікування коліту кишечника
Препарати для лікування коліту

При направленому виконання всіх лікарських рекомендацій, точному дотриманні вимог дієти, постійному підтримуючому підліковуванні можна істотно збільшити термін ремісії, і бути впевненим в сприятливому прогнозі.

Патологія виліковна завдяки сучасним терапевтичним і хірургічним можливостям. Більшість пацієнтів виходять на рівень стійкої ремісії, і лише деякі хворі відзначають прояв клінічної симптоматики. Кому не допомагає консервативна методика лікування, пропонується хірургічне втручання. Це складна операція, при якій віддаляються виразки, новоутворення.

Лікуємося в домашніх умовах

Зрозуміло, що вдома можна лікувати або початкову форму хвороби, або регулярно підтримувати всі форми коліту у стадії ремісії з використанням народних засобів. Для лікування травами обов’язково потрібно дозвіл лікаря, так як багато рецептів надають збудливу дію на кишечник, і можна викликати чергове загострення.

Лікуватися травами треба акуратно, вибірково. Кожна людина підсвідомо знає, які трави йому допоможуть, від яких він отримає допомогу в позбавленні від болю, від неприємної симптоматики коліту.

Поширені народні рецепти:

 1. Відвар з вільхових шишок. Збір проводиться ранньою весною, потім шишечки висушуються. Спосіб приготування: жменю сушених шишок залити 2 склянками окропу, варити 15 хв, накрити, дати настоятися. Процідити, розбавити кип’яченою водою 1:1, пити як чай, замість води, коли хочеться пити, по 2-3 ковтки. Щодня готувати свіжий відвар. Курс лікування – тиждень, перерва – тиждень, потім продовжити лікування.
 2. Трав’яні мікроклізми. Приготувати відвар звіробою або ромашки. Спосіб приготування: 1 ст. л. сухої подрібненої трави залити 2 склянками окропу, варити 5 хв, настоювати близько години, поки охолоне до кімнатної температури. Робити мікроклізми на боці, залишатися в спокої ½ години. Курс лікування – місяць-півтора.
 3. Мікроклізми з муміє. Розчинити в кип’яченій воді невеликий шматочок муміє, поставити мікроклізму. Робити кожен день 10 днів, потім зробити перерву на тиждень, повторити курс. Ці мікроклізми дуже ефективні, тому що муміє надає загоює дію на уражені ділянки кишечника.
 4. Настій кавунових кірок. Кавунові кірки дрібно порізати, висушити. Спосіб приготування: 1 ст. л. сушених кірок заварити в термосі ½ л окропу. Наполягати, поки вода в термосі не стане теплою. Процідити, пити 4 р на день.
 5. Відвар шкірки і перегородки граната. Дрібно порізати, висушити. Спосіб приготування: 1 ст. л. сухих кірок граната заварити в керамічному чайнику 1 склянкою окропу, дати настоятися до природного охолодження. Пити по 2 ст. л. 2 р в день.
 6. Настій плодів фенхелю. Спосіб приготування: дрібно порізати 2 свіжих плода фенхелю, залити 2 склянками окропу, настоювати на водяній бані. Потім посуд накрити, тепло укутати рушниками, дати настоятися до природного охолодження. Процідити, пити по ½ склянки 3 р в день.
 7. Прополіс. Чистий прополіс довго розжовувати і проковтнути 8 г на день. Надає благотворну дію на весь кишечник.
Обстеження у гастроентеролога

Народних рецептів багато, є широко розповсюджені, є маловідомі. Треба вибирати найбільш прості і приємні для організму. Якщо після 1–2 процедур або прийомів зілля за народним рецептом з’являються неприємні відчуття, від нього варто відмовитися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *