фарингіт лікування

Фарингіт у дорослих: симптоми і лікування

Дискомфорт при диханні, біль і першіння в горлі – такі симптоми часто супроводжують фарингіт? про причини виникнення і лікування якого у дорослих розповімо в цій статті. Фарингіт – це запальний процес у горлі, який зачіпає її слизову оболонку та лімфоїдну тканину.

Причини захворювання

Відмінність в симптомах і призначеному лікуванні у дорослих (фото) у різних випадках, пояснюється різними видами інфекційних збудників хвороби. При виникненні негативних факторів на слизовій оболонці глотки активізуються патогенні мікроорганізми, які і стають причиною розвитку фарингіту:

 • група стафілококів, пневмококи, стрептококи й інші бактерії;
 • віруси грипу, простого герпесу, Епштейна – Барра, ентеровіруси, риновіруси та інші вірусні мікроорганізми;
 • гриби candida.
фарингіт це
Фарингіт горла

Для розвитку цих груп збудників відповідні умови створюються при впливі певних зовнішніх чинників^

 1. Тривалий вплив холоду. Це може бути як загальне переохолодження організму, так і вживання дуже холодної їжі.
 2. Наявність інфекційного захворювання в інших органах.
 3. Знижений імунітет, ослаблення організму, викликане перевтомою, стресом або перенесеною хворобою.
 4. Синусити, тонзиліти, хвороби ротової порожнини: стоматит, карієс та інші.
 5. Шлункові захворювання, які викликають блювання, зригування, часті печії;
 6. Вплив на носоглотку тютюнового диму, випарів хімічних виробництв, несприятлива екологічна обстановка, пари лаків, фарб або будь–якої побутової хімії при неправильному використанні.
 7. Вплив гарячого повітря, рідини або їжі.
 8. Алергічні реакції на різні подразники.
 9. Деякі захворювання ендокринної системи.
 10. Сильне напруження або втома голосових зв’язок.
 11. Синдром Шегнера, при якому слинні залози не виробляють достатню кількість слини, і слизова оболонка носоглотки постійно пересихає.

По формі розвитку хвороби фарингіт буває гострий і хронічний.

Гострий фарингіт

Симптоми та лікування у дорослих гострої форми фарингіту дещо відрізняються від показників хронічного захворювання. Патологічні зміни розвиваються в слизовій оболонці гортані, вона набрякає, відбувається злущення лусочок епітелію. Іноді запальний процес може охоплювати і слухові труби. Загальні симптоми наростають швидко:

 • першіння в горлі;
 • біль при ковтанні, при цьому може віддавати хворобливістю в вухо;
 • хрипота в голосі;
 • закладені вуха;
 • гострий біль при ковтанні слини;
 • сухий пронизливий кашель, який збільшується у ранкові години, і при розмові.

Крім цих основних проявів, можливе незначне підвищення температури, головний біль, збільшення лімфатичних вузлів, загальна слабкість.

фарингіт симптоми
Форми фарингіту

Часто гострий фарингіт виникає паралельно з ГРВІ, його збудником в більшості випадків стають риновіруси. При цьому помірний біль в горлі супроводжується гострим ринітом. Для інших інфекційних агентів властиві свої особливі прояви:

 1. Аденовірус – сильно виражені больові відчуття, можливе підключення гнійної ангіни, кон’юктивіту.
 2. Стрептококи викликають підвищену температуру, набряк слизової оболонки.
 3. Фарингіт на тлі грипу супроводжується гарячковим станом, загальною інтоксикацією організму;
 4. Якщо збудником виступає вірус герпесу, то запалення глотки відбувається паралельно з виникненням стоматиту і проявом висипань на губах і в ротовій порожнині;
 5. Вірус Коксакі викликає утворення гнійних пухирців на задній стінці гортані, герпетичну ангіну, яка супроводжується гострим болем;
 6. Вірус Епштейн – Барра викликає інфекційний мононуклез, або гарячкове запалення з ураженням лімфатичних вузлів, зіву, поширюється на печінку і селезінку.

Діагностику захворювання проводить лікар при візуальному огляді, для виявлення збудника проводять мікробіологічні дослідження.

Симптоми фарингіту схожі з проявами ларингіту або тонзиліту, часто діагностують змішані прояви, як, наприклад, ларингофарингит або фаринготонзилит. Так, як етіологія цих захворювань різна, то лікування буде різним. З цієї причини важливо не призначати ліки особисто, а обов’язково отримати консультацію у лікаря. За відгуками дорослих, які проводили лікування симптомів фарингіту в гострій формі, вчасно розпочата терапія повністю позбавляє від неприємних проявів, і ризику переходу хвороби в хронічну форму.

Хронічний фарингіт: форми і прояви

Існує думка, що в хронічну форму переходить гостра спалах захворювання, що не вилікувано вчасно. Це не зовсім так. Хронічний фарингіт, найчастіше протікає на тлі основного супутнього захворювання або впливу постійних дратівливих чинників.

хронічний фарингіт
Хронічна форма фарингіту
 1. Проживання у несприятливих умовах точки зору екології (хімічне, радіаційне забруднення повітря, задимленість, надмірна вологість або сухість) або тривалий період роботи на виробництві, пов’язаному з шкідливими випарами.
 2. Зловживання такими шкідливими звичками, як куріння або вживання міцного алкоголю. Причому гортань уражається не тільки у курця, але і у того, хто вдихає отруйні випаровування – синдром пасивного куріння.
 3. Цукровий діабет.
 4. Захворювання органів шлунково–кишкового тракту, які викликають часті печії і відрижки.
 5. Порушення дихання через патологій носоглотки.
 6. Алергічні подразники.
 7. Особливості анатомічної будови носоглотки.
 8. Порушення в роботі нирок, легень, серця.
 9. Недолік вітаміну А.
 10. Деякі розлади в роботі ендокринної системи, можуть проявитися у жінок в період менопаузи.

Тільки після визначення причин і факторів, що викликають захворювання, можна починати лікування хронічного фарингіту. Симптоми цього захворювання у дорослих (фото) проявляються у вигляді таких ознак:

 • прояву постійного сухого кашлю;
 • першіння і сухість у горлі;
 • «ком у горлі», який потрібно постійно прокашлювати і спльовувати;
 • порушення сну.

Підвищення температури або різке погіршення самопочуття при хронічному перебігу хвороби не проявляється, за винятком гострого періоду загострення. Фарингіт в такій формі можливо вилікувати повністю тільки після усунення негативно діючих чинників і основних захворювань.

У свою чергу, хронічний фарингіт розвивається за певними стадіями: катаральний, гіпертрофічний, гранулезный і атрофічний.

Катаральний фарингіт

Хронічна форма катарального фарингіту відзначається часто повторюваними спалахами гострих проявів, з усіма притаманними симптомами захворювання. У періоди ремісії не спостерігається підвищення температури, але хворого постійно турбує дискомфорт у глотці, легкі нездужання, сухий помірний кашель, скупчення слизу вранці і ранкова нудота з цієї причини.

Актуальними для захворювання є постійна набряклість сполучних тканин глотки і ураження слизової оболонки. Такі явища не можуть тривалий час протікати без ускладнень, хронічний катаральний фарингіт без належного лікування переходить в іншу більш складну стадію.

Гіпертрофічний фарингіт

Гіпертрофічний фарингіт відзначається набряком і розпушення слизової оболонки, збільшенням лімфовузлів і келихоподібних залоз.

гіпертрофічний фарингіт
Гіпертрофічна форма фарингіту

Захворювання супроводжують всі ті ж ознаки, які притаманні всім іншим різновидам. Крім них додаються ще такі неприємні відчуття, як:

 • неприємний запах з рота;
 • помітне збільшення лімфовузлів;
 • сухий дратівливий кашель стає частим і сильним;
 • виникає сухість у горлі;
 • напади кашлю супроводжує нудота і блювання;
 • стає важко ковтати.

Як і інші хронічні види, гіпертрофічний фарингіт не відзначається підвищенням температури.

Гранульозний фарингіт

Рідкісний і небезпечний вид запущеного хронічного фарингіту. Симптоми і лікування гранульозного фарингіту у дорослих (фото), залежать від давності захворювання. В таку стадію переходить катаральне хронічний перебіг хвороби, яку не лікують вчасно. При гранульозному фарингіті на лімфоїдній тканині виявляються невеликі червоні вузлики – гранули, які стають сильним подразником для тройничкового нерва.

Рясна кількість слизу доповнюється гнійними виділеннями, що стає важко відкашляти. Хворого турбують часті напади сухого кашлю з позивами до блювання. Особливо важкі напади відбуваються вранці.

Атрофічний фарингіт

Такий діагноз позначає найважчу із стадій захворювання і характеризується атрофією слизових тканин глотки, через що її функції практично втрачаються. Сильний прояв усіх попередніх симптомів у дорослих роблять лікування атрофічного фарингіту (фото) дуже тривалим і не завжди успішним.

атрофічний фарингіт
Атрофічний фарингіт

Небезпека захворювання в тому, що на виснаженій сухий задній стінці глотки втрачають свої функції нервові закінчення, з–за чого хворий втрачає чутливість. Проявляється оманливий ефект поліпшення стану. Ця стадія фарингіту веде до дуже тяжких наслідків, аж до розвитку злоякісних пухлин гортані.

Лікування фарингіту

Після визначення симптомів і постановки діагнозу лікування фарингіту у дорослих, в основному, проводять у домашніх умовах, за винятком особливо важких випадків.

Після візуального огляду лікар повинен визначити збудник захворювання і причини, що впливають на їх активізацію. Як вже було сказано, хронічні форми фарингіту можливо вилікувати тільки після позбавлення від супутніх хвороб або усунення несприятливих факторів.

фарингіт лікування
Полоскання рота

Основними методами лікування фарингіту є:

 1. Лікарська терапія противірусними засобами (Циклоферон, Віферон, Цитовир та ін).
 2. Антибіотики (Азитроміцин, Аугментин і подібні) при лікуванні симптомів фарингіту у дорослих призначаються украй рідко, тільки у випадках бактеріальної причини виникнення.
 3. Зрошення глотки. Для цього застосовують лікарські препарати Дандум Верде, розчин хлорофилипта, Гевалекс та інші подібні.
 4. Полоскання спеціальними аптечними розчинами для полоскань або приготованими в домашніх умовах розчинами перекису водню, борної кислоти, марганцівки, соди, солі та йоду.
 5. Інгаляції з фізіологічним розчином або лікарськими травами.
 6. Смоктательные таблетки.
 7. Місцеві імуномодулятори.
 8. Засоби народної медицини.
як лікувати фарингіт
Препарати для лікування фарингіту

Повне та ефективне лікування хвороби можливо при використанні всіх терапевтичних призначень в комплексі.

Народна медицина проти фарингіту

Лікування симптомів фарингіту у дорослих травами та іншими народними методами є хорошим доповненням до фармацевтичних призначень. Лікувальні чаї, відвари і настої для полоскання, трав’яні інгаляції деколи заміняють дорогі фармацевтичні препарати та визнано ефективним методом терапії хвороб горла.

фарингіт лікування
Лікування фарингіту народними засобами
 1. Рецепти полоскання: 100 мл соку алое розбавити зі столовою ложкою меду. Процедуру проводити 4 рази на день.
 2. Інгаляція: дві столові ложки сухих березових листя проварити в пів літрі окропу 5 хвилин. При відсутності підвищеної температури дихати над таким розчином два рази в день.
 3. Ягідний чай: по столовій ложці ягід шипшини і чорниці залити двома склянками окропу, настояти протягом двох годин. Пити як чай, два рази на день по 150 г. Діє як засіб зміцнення імунітету.
 4. Трав’яний збір: листя малини, трава хвоща польового і квіти безсмертника змішати в рівних пропорціях. Приготувати настій у пропорції: 1 столова ложка на склянку окропу. Настояти 2 години. Використовувати для полоскання і для інгаляцій.
 5. Хронічний фарингіт успішно виліковується полосканнями соком сирої картоплі.
 6. Для лікування гіпертрофічного і атрофічного фарингіту використовують збір у такому складі: листя м’яти перцевої – 10 г, кора калини – 15 г, трава деревію – 10 р. Всі компоненти змішати, залити 500 мл окропу і настояти протягом години. Використання – полоскання, інгаляції.
 7. Сухість в горлі і роздратування пом’якшить питна сода. Одну чайну ложку слід розмішати в склянці окропу і дихати над цим розчином 2 рази в день по 5-7 хвилин.

Пам’ятайте: активне лікування захворювання в гострій формі та усунення негативних дратівливих чинників допоможе уникнути хронічних форм фарингіту, лікувати які набагато складніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *