ларингіт у дорослих симптоми

Ларингіт: симптоми і лікування у дорослих

Ларингіт у дорослих – досить поширене захворювання, хоча старших людей воно зустрічається рідше, ніж у дитячому віці. Незалежно від етіології, має різноманітний характер, симптоми мало чим відрізняються. Основний прояв хвороби – гостре запалення слизової оболонки, що супроводжується характерними ознаками. Діагностика та лікування покликані не стільки усувати зовнішню симптоматику, скільки лікувати основний привід для появи патології.

У ролі патогенного агента можуть виступати різні чинники, від інфекції або вірусу, до алергічної реакції або професійної перенапруги. В домашніх умовах, і при госпіталізації (яка неминуче настає, якщо терапію не розпочато вчасно), лікування ларингіту у дорослих здійснюється комплексним методом. Воно спрямоване на те, щоб не тільки усунути симптоми, але і ліквідувати основну причину виникнення.

Характер патології та основні причини виникнення ларингіту

Основний термін (ларингіт), утворений від грецького кореня, що позначає гортань, та типового медичного – іт, що вказує на запалення в перекладі з латині. Гострий процес може проявлятися раптово і характеризуватися швидко наростаючими негативними симптомами. І у дорослих, без належного лікування, хвороба приймає ускладнену форму. Вона плавно, або швидко, по наростаючій, перетікає в інше захворювання.

Ларингіт у дорослих

У дітей — це паралельно, або самостійно виникає запальний процес в органах дихання, що виникає із–за недосконалості імунної системи, переохолодження. У дорослих зустрічається рідше, але патогенним агентом виступає ендогенний або екзогенний провокуючий чинник, який, постійно присутній в організмі, призводить до переходу гострої форми в хронічний ларингіт.

Симптоми і лікування залежать від стадії захворювання і періоду, в якому воно знаходиться в стадії ремісії чи загострення, з окупацією близько розташованих сегментів (фаринго ларингіт та ін). Лікування у дорослих залежить від основного провокатора або ускладнень, в яку перейшла хвороба. Основним засобом усунення симптомів є не місцеві і народні, а медикаментозні препарати, що усувають першопричину виникнення.

Причиною розвитку ларингіту можуть бути і шкідливі звички (куріння), і професійні навантаження (у лекторів, співаків, дикторів).

У цих випадках головним лікуванням, і умовою одужання може стати відмова від негативних пристрастей або зміна роду діяльності. Основними приводами до виникнення ларингіту у дорослих, симптоми якого входить і втрата голосу, у сучасній медицині прийнято вважати:

 • переохолодження організму або термальний вплив на слизову від вдихання дуже гарячого або холодного повітря;
 • вірусна, бактеріальна інфекція, яка стала результатом контакту з носієм;
 • присутність постійних подразників в навколишньому середовищі або на робочому місці (токсичних речовин, пилових забруднень, сажі або хімічних сполук);
 • шкідливі звички (алкоголізм і паління);
 • інфікування з близько розташованих сегментів дихальної системи;
 • професійне перенапруження голосових зв’язок, що мало постійний або разовий характер;
 • механічне пошкодження слизової чужорідним тілом або специфічними продуктами харчування;
 • наслідки некоректно проведеного хірургічного втручання в області горла та гортані.

Ларингіт у дорослих, симптоми якого мають схожий характер, вимагає достовірної діагностики і точного з’ясування основної причини виникнення негативних симптомів. Проведене в домашніх умовах лікування може дати певний результат тільки в тому випадку, якщо усувається основна причина, і вживаються не тільки лікувальні, але і профілактичні заходи.

як виглядає ларингіт
Як виглядає ларингіт

Постійна присутність патогенного агента (забруднення, джерела інфікування або професійної деформації), з часом призводить до появи інших форм захворювання, впоратися з якими буває набагато складніше. Перманентний негативний фактор постійно провокує розвиток запалення.

В цих випадках лікування у дорослих ларингіту народними засобами тільки усуває симптоми і приносить тимчасове полегшення. Кожен новий епізод, з проявом хвороби, наближає розвиток хронічної форми в усьому її різноманітті проявів.

Загальноприйнята класифікація: форми і види ларингіту

Традиційно захворювання гортані запального характеру поділяються на гострий і хронічний ларингіт, і у кожної форми існує декілька поширених видів, іноді приймають і нетиповий характер. Можливі ускладнення виникають в залежності від форми і виду ларингіту, тому так необхідна достовірна діагностика і з’ясування характеру захворювання. Гострий ларингіт поділяється на катаральний і флегмонозний.

Для катарального основним симптомом вважається запалення слизової. Він здатний привести до розвитку гострого стенозного ларингіту (іноді званого помилковим крупом або стенозуючим ларингітом).

Це відбувається, якщо запальний процес поширюється на голосові зв’язки і порожнину, розташовану під ними (подзвязочну область). Гострий стенозний ларингіт (або помилковий круп) може протікати у 4-х стадіях, але це явище більш характерне для дітей, і обумовлено віковими особливостями будови гортані.

Небезпека гострого катарального ларингіту, який перейшов в стенозуючу форму, полягає в тому, що часто для лікування застосовуються речі, яких робити ні в якому разі не можна – наприклад, ставлять зігріваючі компреси або роблять інгаляції з ефірними маслами.

хронічна форма ларингіту
Хронічна форма ларингіту

Флегмонозна форма характеризується поширенням запального процесу в ширину і вглиб окологортанної області. При цьому можуть вражатися:

 • м’язові і м’які тканини;
 • зв’язки;
 • хрящові сегменти гортані і підслизової шар.

Ризики такого запального процесу закладені у функціональному облаштуванні цієї області дихальної системи. Для того, щоб виконувати покладені на неї обов’язки (дихання, ковтання, вербальне спілкування і поділ їжі і повітря), природа передбачила декілька близько розташованих сегментів.

Гостра форма часто є наслідком вірусної або бактеріальної інфекції, усунення якої ускладнюється взаємоінфікуванням з важкодоступних куточків, де можуть затримуватися вірусні або інфекційні патогенні агенти.

Хронічний ларингіт, як і будь–яка патологія, що протікає в мляво в, прихованій формі, зазвичай це закономірний підсумок перманентних запалень, лікуванню яких приділялася недостатня увага. Хронічне протягом, обумовлене специфічними симптомами, у дорослих поділяється на такі види:

 • хронічний катаральний, що супроводжується гіперемією застійного характеру і скупченнями гнійних виділень;
 • гіперпластичний, ускладнений наростами, що утворилися на колосових зв’язках і гипертрофическими осередками на самій слизової;
 • атрофічний супроводжується утворенням гнійно–в’язкого ексудату, в якому можуть з’являтися кров’янисті вкраплення, утворені відділенням темно–кров’яних кірок на глотці.

Прийнято говорити, що обидва види ларингіту не небезпечні для життя пацієнта, але вони являють собою потенційну загрозу розвитку певних ризиків. Ці ускладнення і прогресування процесу, і є потенційна загроза станом здоров’я, яка легко стане реальною, якщо лікування відсутнє.

атрофічний ларингіт
Атрофічний ларингіт

Фото хронічного ларингіту у дорослих не до кінця передає складності протікаючих запальних процесів, тому багато хто вважає, що його симптоми не небезпечні, і лікуванням потрібно займатися тільки в період загострення. Чималий ризик для здоров’я представляє інфікування горла і гортані, зумовлене запальним процесом перманентним у носових пазухах, носі, бронхах або легенів, які теж протікають безконтрольно, і стали причиною бактеріального або вірусного агента.

Хронічний ларингіт загрожує втратою працездатності тих пацієнтів, для яких голос є робочим інструментом, тому що змінює тембр, звучання і гучність голосу в гіршу сторону.

Симптоми захворювання і стадії прогресування

Симптоми ларингіту залежать від його форми, виду і стадії прогресування наявної патології. Розпізнати хворобу нескладно по характерному кашлю, який образно називають гавкаючим, по асоціації з гавкотом собаки.

Гострий ларингіт можна розпізнати за характерними симптомами:

 • почервоніння, набряку та гіперемії слизової;
 • появі больового симптому не тільки в місці ураження (ломить суглоби, болить голова, з’являється різь в очах);
 • на слизовій оболонці виникають точкові крововиливи;
 • неприємне відчуття, що нагадує стороннє тіло в горлі, може
 • супроводжуватися сверблячкою, першіння, болем, пекучою поколюванням або палінням;
 • спостерігається повна втрата вербальної функції або негативні видозміни звичного тембру голосу;
 • утруднення ковтальної функції призводить до втрати можливості є, пити і розмовляти;
 • перехід кашлю з сухого і гавкаючого спостерігається тільки після проведеного лікування, і тоді ж починається відділення в’язкого мокротиння;
 • підйом стовпчика термометра при вимірюванні загальної температури присутній, якщо патогенний агент інфекційного або вірусного характеру;
 • при загальній інтоксикації організму хвороботворними мікробами настає нудота, слабкість, миттєва стомлюваність, відчуття безсилля і повна відсутність апетиту.
ларингіт у дорослих симптоми
При ларингіті виникає сильний біль у горлі

За певних етіологічних особливості можуть проявлятися симптоми супутніх захворювань, що провокують появу ларингіту. До них відносять:

 • нежить;
 • порушення ковтання;
  при гнійної флегмонозній формі присутність в відокремлюваним мокротинні кров’янистих прожилок;
 • гострий головний або м’язова біль.

Діагностика та лікування

При хронічній формі симптоми спостерігаються в період загострення, і є менш вираженими, що вказують на загальний провокатор. Інфекція або вірус пов’язаних з гортанню в областях, дає привід для діагностики основного захворювання. Лікування призначається за місцем розвитку інфекційного процесу. Для успішної терапії хронічного ларингіту, необхідно провести достовірну діагностику та виявити його походження.

Треба з’ясувати носить він алергічний, інфекційний, вірусний характер, є наслідком професійного навантаження, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (виразки в горлі спровоковані постійним викидом шлункового сока в гортань), куріння або алкоголізму.

Діагностика проводиться за допомогою лабораторних і апаратних досліджень, і може представляти досить складний процес. Деякий час займає диференціальна діагностика для того, щоб виключити туберкульоз, саркоїдоз, сифіліс гортані та інші захворювання зі схожими симптомами.

Для виставлення достовірного діагнозу необхідно:

 • провести вербальний збір анамнезу, зовнішній огляд і вивчити історію хвороби;
 • виявити об’єктивні ознаки в гортані, що вказують на характер патології (наявність набряку, гіперемії, присутності нальотів, інфільтратів або крововиливів);
 • зробити забір відокремлюваного для мікроскопічного дослідження сечі і крові для проведення загального аналізу;
 • дослідити горло і гортань методом ларингоскопії, виявити присутність ураження голосових зв’язок.

Лікування ларингіту призначається тільки після визначення характеру хвороби. Особливо це стосується хронічної форми. Вона може бути спровокована розладом функціональності кишечника, туберкульозом, сифілісом, перманентним присутністю алергічного подразника.

Лікування ларингіту у дорослих
Лікування ларингіту

Атрофічний ларингіт іноді стає наслідком зловживання гострою їжею. Захворювання нерідко викликано вторинним інфікуванням.
Причиною вторинного інфікування можуть бути пазухи носа, бронхи або легені. Ларингіт не проходить самостійно, як це спостерігається при деяких вірусних інфекціях або застуді, але ці захворювання досить легко сплутати. Без належного лікування можуть стрімко розвиватися ускладнення. Тому для ларингіту рекомендують медикаментозну терапію, фізіотерапію і народні засоби.

Ліки призначаються в залежності від характеру і походження хвороби. Лікування може проводитися:

 • антибактеріальними та противірусними препаратами;
 • протизапальними та антисептичними засобами;
 • антімікотичними медикаментами;
 • розчинами для полоскань;
 • жарознижуючі та знеболюючі;
 • таблетками, капсулами або ін’єкціями для лікування основної хвороби.

Народні засоби призначаються з схвалення лікаря і можуть застосовуватись в домашніх умовах, паралельно з рекомендованим лікарем голосовим спокоєм, теплим рясним питвом, усуненням провокуючих факторів і їжі з подразнюючою дією. Народні засоби включають натуральні рослинні, тваринні або хімічні компоненти.

Чим лікувати ларингіт
Чим лікувати ларингіт

Для лікування ларингіту використовують яблучний оцет, часниковий сік, мед, теплий сольовий розчин, цибулевий сироп, евкаліптову олію, відвари лікарських трав і імбирний корінь. Основний упор народні рецепти роблять на засоби місцевого впливу, що усувають симптоматичні прояви присутнього запального процесу. Тому комплексне лікування проводиться і лікарськими препаратами, щоб усунути провокуючий фактор.

Зазвичай дорослим при ларингіті лікар призначає:

 1. Відхаркувальні засоби, щоб полегшити виведення мокротиння, активізувати дихальні функції – це аптечна настоянка кореня алтея, Термопсис в таблетках, Бронхотон, Коделак, Синекод, Лазолван, Гербион, Амбробене.
 2. Антигістамінні ліки, щоб зняти набряк слизових на гортані, попередити стеноз – це Лоропирамин, Лоратидин, Тавегіл, Димедрол, Супрастин, їх аналоги.
 3. Бактерицидні препарати, купирующие симптоми ларингіту, вылечивающие запалення вірусної етіології, це Биопарокс з сильну протизапальну і антибактеріальну дію.
 4. Муколітичні засоби призначаються для внутрішнього прийому, для проведення інгаляцій.
 5. Жарознижуючі, якщо в них є необхідність.
 6. Антибактеріальні препарати – Амоксицилін, Клавуланова кислота, Амоксиклав, Аугментин, Оксацилін, Кларитроміцин, препарати групи макролідів – Сумамед.
 7. Грибкову форму ларингіту лікують препаратами антимікотичної групи, це Ністатин, Амфотерицин B, Ітраконазол.

Особливо обережно треба пити засоби проти кашлю, строго за призначенням лікаря, тільки фахівцеві зрозуміло, в якій ситуації хвороби кашель треба зупиняти, а в якій – викликати відкашлювання скупчується мокротиння. Результативне лікування ларингіту потрібно для купірування запалення, позбавлення від інфекції.

Народними засобами лікують ларингіт у дорослих в домашніх умовах тільки на ранній стадії хвороби. При тривалому перебігу захворювання лікують сильними антибіотиками широкого спектру. Їх призначення не вимагається, коли запалення переходить у гнійну ексудацію.

Лікування народними засобами

Ліки за рецептами народних цілителів – не основа терапії, тільки її доповнення. Лікування ларингіту у дорослих в домашніх умовах добре доповнювати засобами за рецептами народної медицини. Застосування кожного з засобів потрібно обов’язково узгоджувати з лікарем.

Головна мета застосування народних засобів при ларингіті:

 • зняти симптоми запалення;
 • зменшити подразнюючий вплив оточення.

Тому всі настої, відвари, чаї пити треба теплими, не включати в них компоненти, подразнюють слизові оболонки. Найважливішим засобом при ларингіті є мед. Рецептів з ним незліченна безліч.

Кілька рецептів з медом:

 1. Полоскання медовою водою. Приготування розчину для полоскання: 1 ч. л. меду заливають 200 мл окропу, томити кілька хвилин на слабкому вогні, не даючи закипати. Застосування: після охолодження до 30 градусів обполіскують горло 3 рази на день.
 2. Настій квітів чорної бузини з медом. Приготування: 2 ст. л. сушених квітів заливають ½ л окропу, тепло вкривають, настоюють 1 годину. Проціджують настій через багатошарову марлю, додають 1 ст. л. меду, ретельно розмішують. Застосування: п’ють настій теплим по 100 мл, 3 рази в день.
 3. Настій суміші ягід та квітів з медом. Приготування: беруть 40 г сушених ягід малини, 30 г сушених плодів горобини, 30 г сушених квітів горобини, заливають у термосі 1 л окропу, настоюють ніч. Вранці настій проціджують. Застосування: п’ють по 200 мл настою, додаючи в склянку 1 ст. л. меду, через 4 години.
 4. Інгаляції з медом. Приготування: беруть на ½ склянки води 1 ст. л. меду, ретельно розмішують. Застосування: тільки з інгалятором, 1 раз на день, 10 хвилин.

Крім рецептів з медом є чимало корисних в лікуванні ларингіту зілля:

 1. Відвар моркви в молоці. Приготування: беруть моркву середнього розміру, відварюють її в ½ л молока. Дають охолонути до 30-35 градусів, проціджують. Застосування: п’ють теплим, невеликими ковтками, за 2-3 прийоми.
 2. Полоскання горла свіжим соком капусти. Сік готується кожен раз свіжим для кожного полоскання. Якщо сік підігріти до 30 градусів, його можна пити невеликими ковтками.
 3. Компот із сушених яблук. Приготування: томят концентрований компот, дають охолонути до 30 градусів. Застосування: додають на 200 мл компоту 1 ч. л. меду, п’ють теплим по 200 мл 2 рази на день.

Рецептів у народних цілителів безліч, їх мета – полегшити симптоми хвороби. Вибираються засоби разом з лікарем, залежно від симптомів та етіології хвороби, тяжкості її перебігу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *