ларингіт лікування у дітей

Ларингіт у дитини: як виявити хворобу і лікувати її

Інша назва ларингіту – катар гортані. Це інфекційне захворювання являє собою запалення слизових оболонок гортані, що звичайно виникає як наслідок простудних або деяких інфекційних захворювань. Якщо поряд з верхньою частиною дихального горла уражається трахея, говорять про таке захворювання, як ларинготрахеїт. Діагноз «ларингіт», поставлений дитині, в деяких випадках може досить сильно налякати батьків, незважаючи на те, що таке захворювання серед дитячих недуг простудного характеру є одним з найбільш поширених – перехворіти їм малюк може неодноразово протягом року. Про те, що за симптоми супроводжують ларингіт у дітей і як проводиться лікування в домашніх умовах, розповість ця стаття.

Ларингіт у дітей: симптоми

Давно помічено, що поява ознак катару гортані у малюків найчастіше спостерігається у віці від року до трьох. Викликано це особливостями розвитку дитячого організму. Структура слизової оболонки голосових зв’язок малюків в цьому віці пухка, що полегшує появу набряку при попаданні на неї збудників хвороби.

Які ж ознаки характерні для розвитку катару гортані? Один з основних симптомів ларингіту у дітей, що вказують на необхідність лікування в домашніх умовах, – кашель. Але не всякий. По–перше, на слух він нагадує собачий гавкіт. По–друге, він сухий. По–третє, він виникає під час видиху, а на вдиху з носоглотки доноситься шипіння.

Приступають до лікування ларингіту у дитини в домашніх умовах і при появі такого симптому, як утруднене дихання. Запалення гортані супроводжується зменшенням її просвіту (цей ларингіт у дітей носить назву стенозуючого – його ускладненням може стати «помилковий круп»), в результаті повітрю стає важче потрапити в легені (звідси і виникнення шипіння на вдиху). Плюс до цього дихальний просвіт у дітей менший, ніж у дорослих, тому навіть при невеликому його звуженні спостерігається утруднення дихання. Як правило, найчастіше виникає таке явище незадовго до світанку – близько чотирьох годин ранку.

Ще одна ознака захворювання – осиплість голосу. Останній сідає, в процесі вимови слів виникають посвисти і хрипи. Причиною такого явища стає порушення нормальної роботи голосових зв’язок.

Відомий педіатр Євген Комаровський, описуючи ларингіт у дітей, його симптоми і способи лікування в домашніх умовах, вказував, що відновлюється охриплий голос у дитини довше, ніж у дорослої людини, з тієї причини, що малюкам набагато важче зберігати мовчання протягом тривалого часу (зазвичай становить кілька діб). У той же час, на думку фахівця, забезпечення дитині «голосового спокою» – огородження його від зайвих хвилювань, переживань і неприємностей протягом періоду лікування – відноситься до одних з найбільш дієвих способів терапії в тих випадках, коли ларингіт не відноситься до стенозуючого типу

До інших симптомів катару гортані і дітей відносять:

  • підвищення температури на один–півтора градуса від норми;
  • почервоніння горла, поява в гортані характерних багряних плям;
  • закладеність носа;
  • виникнення відчуття сухості і печіння в горлі;
  • мимовільні скорочення (спазми м’язів гортані);
  • больові відчуття в процесі ковтання, викликані набряком слизової.

Крім того, в процесі розвитку захворювання у дитини спостерігається стан загальної слабкості організму, вона скаржиться на головний біль, стає дратівливою.

Ларингітом можуть захворіти навіть немовлята. На відміну від малюків більш старшого віку вони не можуть самостійно повідомити про те, що їх турбує. Тому батькам слід з особливою увагою поставитися до таких сигналів, як хрип, що з’являється під час крику, свисти і шуми, що виникають, коли дитина дихає (при цьому саме дихання у нього буде ускладнене), підвищену примхливість, млявість і занепокоєння. Своєчасне звернення до дитячого лікаря стане запорукою успішного лікування і відсутності ускладнень

Звідки береться ларингіт у дітей?

У переважній більшості випадків катар гортані є наслідком проникнення в організм дитини збудників ГРВІ, грипу, а також таких інфекцій, як скарлатина, кір, коклюш. Умовами, що сприяють розвитку хвороби, є переохолодження або перегрівання організму, надмірне перенапруження гортані, перебування протягом тривалого часу в приміщенні з недостатньо вологим мікрокліматом або в місці, де в навколишньому повітрі розпорошені подразнюючі речовини.

По ряду відгуків стосовно симптомів ларингіту у дітей та його лікування в домашніх умовах, перебування малюка з таким діагнозом в зимовий період на вулиці надає більший ефект для процесу одужання, ніж знаходження його в опалюваній квартирі, де закриті всі вікна, батареї постійно підсушують повітря

Фактором ризику є також наявність аденоїдів (патологічно розростаються мигдалин), гострих або хронічних запалень слизових (риніти) придаткових пазух (гайморит) носа. Такі проблеми заважають дитині нормально дихати носом, змушуючи його робити вдихи ротом – в результаті збуднику інфекції стає легше потрапити на слизові оболонки.

Інша поширена форма ларингіту у дітей – алергічна. Причиною катару гортані тут є потрапляння на слизові якогось подразника. До найбільш поширеним з них відносять котячу шерсть, пил, що накопичується в квартирі і т. д. Також алергеном може виступати той чи інший продукт харчування. Звуження і набряклість гортані можуть викликати і різні спреї, які використовуються при лікуванні простудних захворювань. У багатьох випадках алергічний катар гортані супроводжується такими захворюваннями, як кон’юнктивіт і ринофарингіт такої ж природи.

Основна небезпека алергічної форми захворювання в тому, що не виключено повне закупорювання просвіту гортані, здатне призвести до задухи. Виникати недуга може при будь–-якому контакті дитини з алергеном, тому батькам необхідно якомога раніше виявити подразник, щоб виключити ризик рецидивів надалі

Розвиток катару гортані у дитини може бути спровоковано і особливостями його роботи нервової системи. Переживання, потрясіння, стреси, надмірне хвилювання здатні спричинити спазм та набряк гортані.

Проявлятися катар гортані може в легкій або хронічній формі. У першому випадку симптоми ларингіту у дітей при правильному лікуванні в домашніх умовах зникають через один–два тижні. Хронічний катар гортані є або ускладненням його гострої форми, або розвивається як наслідок регулярних рецидивів гострого ларингіту. Тривалість хвороби може обчислюватися як тижнями, так і місяцями або роками. Хронічна форма захворювання може бути:

  • катаральний – спостерігається потовщення слизової оболонки гортані;
  • гіпертрофічний – потовщення слизової і підслизової;
  • атрофічний – зменшення товщини слизової, її підсихання.

Рідкісною формою ларингіту (вона розвивається переважно у дорослих) є флегмозная. Запалення гортані супроводжується гнійними виділеннями, абсцесом, практично повним перекриттям дихального каналу, сильними болями під час ковтання.

Лікування флегмозного ларингіту проводиться в стаціонарі й передбачає застосування медикаментозних (призначення антибіотиків), так і хірургічних (розтин гнійника і видалення його вмісту). Якщо спостерігається повне перекриття дихального каналу, проводиться трахеостомія для забезпечення можливості дихання

Симптоми ларингіту у дітей: лікування в домашніх умовах (фото)

Терапія катару гортані на дому припускає як прийом медикаментів, так і використання народних засобів, застосування фізіотерапевтичних процедур, дотримання постільного режиму, дієти і т. д. Насамперед необхідно забезпечити дитині належні умови, які сприяють швидкому одужанню. Як вказував на представленому вище відео педіатр Комаровський, зняття такого симптому, як осиплість, при лікуванні ларингіту у дітей в домашніх умовах сприяє забезпеченню юним пацієнтам спокою і зменшення навантаження на голосові зв’язки. В ідеалі, звичайно, дитині потрібно помовчати кілька днів. Але оскільки досягти цього практично не представляється можливим, необхідно звести кількість розмов до мінімуму або ж спілкуватися пошепки.

ларингіт у дітей
Дитину важко переконати не розмовляти навіть під час хвороби, але зробити це рекомендується

Друга умова швидкого одужання – дотримання дитиною постільного режиму. При цьому в приміщенні, де перебуває маленький пацієнт, необхідно забезпечити відповідний мікроклімат – температуру повітря до 18 градусів і вологість – близько 70 відсотків. Досягти цього допоможуть зменшення інтенсивності роботи приладів опалення, регулярні провітрювання і зволоження (можна використовувати як спеціальні прилади, так і підручні засоби – ємність з широким горлом, наповнену водою, обприскувач для квітів і т. д.).

ларингіт лікування у дітей
Дотримання постільного режиму – запорука швидкого одужання при ларингіті у дітей

Дитину з діагнозом ларингіт, як рекомендують Євген Комаровський та інші фахівці, необхідно забезпечити рясним питвом – це сприяє швидкому позбавленню від сухого кашлю, а також розрідженню слизу. Дієта на період хвороби передбачає виключення з раціону всього солоного, кислого, пряного, гострого, копченого, смаженого гарячого і холодного. Також не можна давати дитині холодну воду, солодкі або газовані напої

Медикаментозне лікування ларингіту включає в себе призначення антигістамінних (для зняття набряклості слизової), антисептичних (для зняття больових відчуттів та подразнення горла) засобів, відхаркувальних засобів (застосовуються за призначенням лікаря). Якщо перебіг хвороби супроводжується високою температурою, призначаються жарознижуючі засоби.

Що стосується застосування народних засобів, вони здебільшого являють собою доповнення до медикаментів – нехай і досить дієвими. У першу чергу до них відносяться відвари для полоскання горла, спрямовані на зменшення його роздратування (шавлії, календули, ромашки, деревію), або надають відхаркувальний ефект (липи, ромашки, малини, мати-й-мачухи).

ларингіт у дітей лікування народними методами
Відвар ромашки — допомога при ларингіті у дітей

Фізіотерапевтичні процедури при лікуванні катару гортані, які можна виконати вдома, включають в себе, насамперед, інгаляції. Проводити їх можна з використанням таких народних засобів, сода, чайний або ромашковий збір. При цьому потрібно стежити, щоб розчин був не надто гарячим, інакше пар, що виходить від нього, може травмувати слизову дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *