Обстеження у лікаря

Скарлатина у дітей: симптоми і лікування

Стрептокок – це небезпечна бактерія, яка володіє особливістю виділяти в кров зараженого пацієнта певні токсини. До небезпечних інфекційних захворюваннях можна віднести скарлатину. Бактерії скарлатини проникають в організм людини, після чого починають виробляти эритротоксин, що вражає організм людини.

Дана речовина має особливу назву — червоний токсин, який проявляє себе у пацієнтів достатньо вираженою клінічною картиною. Доктор Комаровський може багато розповісти про симптоми, лікування та профілактики скарлатини у дітей (фото), але слід дізнатися про дане захворювання як можна більше.

Як передається і розвивається скарлатина

Зараження відбувається при контакті з інфікованим хворим, або ж з носієм цієї недуги. В навколишнє середовище інфекція потрапляє при кашлі, чханні або звичайній розмові, виділення збудника відбувається зі слиною. Стрептокок — сильна бактерія, яка легко переносить впливу зовнішнього світу, з цієї причини мікроорганізми можуть деякий час проживати на іграшках, різних меблях і предметах загального користування.

скарлатина у дітей

Основні шляхи передачі збудника:

 • контактно–побутовий, при використанні особистих предметів хворого;
 • повітряно–крапельний, при чханні, кашлі або розмові.

Бактерії проникають в організм людини:

 • найчастіше проникнення відбувається через носоглотку;
 • різні опіки шкірних покривів;
 • через легеневу тканину (у вкрай поодиноких випадках);
 • при пошкодженні шкірних покривів.

Коли стрептокок проникає через слизову оболонку мигдалин хворого, він починає поступово руйнувати здорову тканину, що призводить до запального процесу.

Там, де в тканини проникла бактерія, проникність мигдалин значно збільшується, а крім цього відбувається розширення судин. Після цього виникає вихід крові в тканини мигдалин.

Висипання на язиці при скарлатині
Висипання на язиці при скарлатині

На даному етапі у пацієнта спостерігається запальний процес, який веде до утворення набряку та болючості. Запалення виникає з тієї причини, що організм бореться з інфекцією, не даючи стрептококам поширюватися далі по всьому організму. Далі розвиток захворювання буде залежати від роботи імунної системи організму.

Основна симптоматика захворювання

Коли вірус проникає в організм дитини, він проходить інкубаційний період, який може тривати від однієї доби до дванадцяти днів. Як тільки мікроорганізми потрапляють на мигдалини дитини, вони починають швидко розмножуватися, в процесі чого виробляється червоний токсин. Як кажуть лікарі, якщо у дітей проявилися симптоми скарлатини, лікування необхідно починати негайно, так як ознаки яскраво виражені, і не помітити їх досить складно.

До симптомів слід віднести:

 • температура тіла різко підвищується до 39 градусів;
 • в горлі виникають сильні і гострі болі;
 • носогубний трикутник набуває білого відтінку, при тому, що обличчя дитини стає червоним;
 • при огляді язика можна спостерігати зміну його блідого відтінку на яскраво–малиновий;
 • шкіра стає сухою і починає лущитися;
 • по тілу виникає дрібна червона висипка, при цьому вся шкіра в загальному набуває червоного забарвлення (висип більш помітний в області згину рук і ніг, а також на боках);
  на мигдаликах утворюється гнійний наліт, який нагадує розвиток ангіни;
 • можна спостерігати гіперемію піднебінних мигдалин.
Як виявляє себе захворювання
Як виявляє себе захворювання

Наліт на мигдалинах утворюється з тієї причини, що здорові клітини починають поступово відмирати під впливом токсину, що виділяється бактеріями. Лущення шкіри проявляється не відразу, такий симптом не відносять до гострого періоду, лущення зазвичай проявляється на 5–7 день цієї недуги.

Вогнища ураження шкіри стають помітні спочатку на обличчі, а вже потім поширюються по всьому тілу. З обличчя симптом переходить на кисті і ступні, а тільки після цього переходить на все тіло дитини.

Правила лікування захворювання

Лікарі настійно рекомендують ретельно стежити за станом дитини, щоб не пропустити ознаки скарлатини у дітей і вчасно почати лікування. Велику роль тут відіграє профілактика захворювання, але про це ми поговоримо трохи пізніше. Якщо діагноз буде поставлений вчасно, то недугу можна швидко вилікувати, і захворювання не викличе у дитини певних ускладнень.

Скарлатина не завдасть серйозної шкоди дитині в тому випадку, якщо батьки будуть чітко дотримуватися рекомендацій лікаря. Коли хвороба розвивається досить важко, пацієнта поміщають у стаціонар, де за ними будуть спостерігати доктора, в інших же випадках допускається лікування в домашніх умовах.

Висипання на тілі дитини
Висипання на тілі дитини

Щоб провести лікування, лікар може призначити певний список препаратів:

 1. Антибактеріальні засоби. Так як збудником хвороби є бактерія, знищувати її необхідно спеціальними лікарськими засобами, при цьому велику кількість антибіотиків успішно бореться зі збудником. В залежності від того, як протікає захворювання, а також від переносимості лікарських засобів, дитині призначають пеніцилін або еритроміцин. Крім цього, може застосовуватися тетрациклін, батькам важливо стежити за дозуванням засобів, і виконувати припис лікаря.
 2. Антигістамінні препарати. Бактерія, при попаданні в організм починає виділяти велику кількість токсинів, які в підсумку можуть призвести до розвитку алергічної реакції. При скарлатині лікарі прописують дитині Супрастин, Тавегіл або Діазолін. Лікар може підібрати інший тип препарату, звертаючи увагу на вік дитини і його стан.
 3. Протизапальні препарати. Такі лікарські засоби необхідно застосовувати при підвищеній температурі тіла. Дітям краще підійде Ібупрофен і Парацетамол.
 4. Засоби для місцевого застосування. Так як болючість в горлі зберігається, а також у дитини виникає запальний процес, слід полоскати горло спеціальними розчинами. Для цього можна використовувати настій ромашки, а також слабкий розчин хлоргексидину.

Якщо у пацієнта спостерігається різка токсична реакція, то йому призначають введення антитоксичної сироватки, але ефект від неї буде помітним лише в перші дві доби після прояву перших симптомів.

Обстеження у лікаря
Обстеження у лікаря

Зовсім маленьким діткам, які мають слабкий імунітет, лікар може призначити застосування людського гамма–глобуліну.

Ускладнення

Можна виділити ранні та пізні ускладнення скарлатини. Ранні виникають із–за інфікування організму, а також інтоксикації. До них слід віднести:

 • синусит;
 • отит гнійного характеру;
 • запалення легенів;
 • міокардит;
 • запалення нирок;
 • лімфаденіт;
 • паратонзіллярний абсцес.

Якщо ж говорити про пізні типи ускладнень, то вони розвиваються через 3–5 тижнів з–за занадто сильної алергічної реакції організму на токсини. Якщо пацієнт знову заразиться стрептококом, це може призвести до гіперімунної реакції, після чого і виникає ряд ускладнень:

 • розвиток ревматизму, що супроводжується ураженням клапана серця;
 • ураження нирок під назвою гломерулонефрит;
 • захворювання головного мозку — хорея.
скарлатина у дітей фотографії
Висока температура при скарлатині

Як провести профілактику

Коли проявляються симптоми скарлатини у дітей (фотографії у хлопчиків), лікування необхідно починати в короткі терміни, але найкраще вчасно провести профілактику недуги. На сьогоднішній день не існує вакцини від скарлатини, з цієї причини вберегти малюка від захворювання допоможуть лише загальні заходи та методи:

 • дитина повинна повноцінно харчуватися;
 • частіше проводити час на свіжому повітрі;
 • батькам слід стежити за чистотою приміщення і вологістю повітря в будинку;
 • слід привчати дитину займатися спортом;
 • корисним виявиться загартовування організму;
 • якщо є необхідність, слід використовувати спеціальні стимулятори імунітету;
 • приймати за призначенням лікаря вітамінні комплекси;
 • слід вчасно проводити лікування інфекційних захворювань, у тому числі карієсу.

Якщо дотримувати перераховані вище правила, можна буде знизити ризик розвитку скарлатини.

Слід пам’ятати, що скарлатина відноситься до досить серйозних хвороб, і дуже заразна, тому в установі, де захворіла дитина, повинен бути введений карантин.

Додаткові факти про захворювання

Є кілька цікавих фактів про скарлатину, які невідомі батькам, але про них важливо поговорити більш детально:

скарлатина у дітей лікування
Якими препаратами лікувати скарлатину
 1. Хоча стрептокок і призводить до розвитку досить серйозних захворювань, а також викликають скарлатину, яка важко переноситься дитиною, все ж бактерія легко піддається лікуванню антибактеріальними препаратами. Але дуже важливо розпочати терапію вчасно і в правильному дозуванні. Якщо лікарський засіб буде підібрано вірно, то полегшення стану у дитини настане в найближчі 1–2 доби.
 2. Якщо захворювання носить легкий характер, і дитина легко переносить свій стан, то лікування проводиться в домашніх умовах, госпіталізація пацієнта не потрібно.
 3. Після того, як дитина перехворіє на скарлатину, слід захистити його від спілкування з людьми, які можуть бути заражені стрептококом. Якщо ж це станеться, то підвищується ризик розвитку гострої алергічної реакції, а також можуть виникнути інфекційні ускладнення.
 4. Скарлатина при правильному і своєчасному лікуванні, не призводить до серйозних наслідків, і досить швидко відбувається одужання. Але якщо не призначити терапію своєчасно, або ж підібрати ліки неправильно, то ризик розвитку ускладнень значно підвищується.

Як провести лікування народними рецептами

Якщо профілактика не допомогла, і у дітей виникли симптоми скарлатини (фотографії), наслідки захворювання можуть бути серйозними, тому слід почати лікування спеціальними препаратами. Існує безліч варіантів лікування цієї недуги, але щоб підсилити ефект від медикаментозної терапії, слід використовувати перевірені часом народні рецепти.

Чорна редька

Для приготування цього засобу слід взяти одну чорну редьку і добре промити. Після цього овоч подрібнюється за допомогою терки, і прикладається на горло у вигляді компресу. Такий компрес утеплюють за допомогою шарфа або вовняною хусткою, залишають у такому вигляді на три години. Дуже важливо залишити хворого в ліжку, компреси робляться двічі на день протягом одного тижня.

Настоянка з хрону

На тертці подрібнюється корінь хрону, а потім заливають кип’яченою водою в теплому вигляді, настоюють такий засіб протягом трьох годин. Готовий настій проціджують і перемішують, використовують такий засіб для полоскання горла не менше шести разів на день, важливо щоразу прогрівати порцію розчину на водяній бані. Лікування триває від одного тижня до десяти діб.

Відвар з шавлії і календули

Необхідно змішати зазначені трави, а потім подрібнити їх, береться один стакан отриманої суміші, а потім заливають одним літром окропу. Такий засіб залишають на водяній бані на тридцять хвилин, залишають відвар на десять хвилин для настоювання і проціджують готовий засіб. Застосовують лікарський розчин не менше п’яти разів на день для полоскання горла. Якщо на тілі є сверблячі висипання, можна застосовувати відвар для приготування примочок, вони знімуть свербіж і запалення.

Медова болтушка

Для приготування такого засобу, слід взяти рідкий мед, а також дві ложки оливкової олії в очищеному вигляді. У готовий склад додають одну чайну ложку звичайного борошна і перемішують склад. У засіб додають два добре збиті жовтки, і все знову добре перемішують. Готові ліки приймають не менше шести разів на добу, лікування триває не менше тижня.

Існують і інші рецепти для лікування скарлатини у дитини, але описані вище варіанти відрізняються найбільш високою ефективністю. Варто пам’ятати, що будь–який народний рецепт має побічні ефекти і протипоказання до використання. З цими списками слід ознайомитися перед застосуванням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *