Біль при коксоартрозі

Коксартроз кульшового суглоба 1–3 ступеня: симптоми і лікування

Коксартроз кульшового суглоба – це одне із самих неприємних і небезпечних суглобових захворювань, яке деколи може призвести навіть до інвалідності. З даної причини симптоми і лікування коксартрозу кульшового суглоба бажано брати до уваги для ретельного контролю за станом здоров’я і можливістю ефективного проведення лікувального курсу.

Причини розвитку коксартрозу

Коксартроз буває первинним і вторинним. Первинне захворювання виникає з невідомих причин. Вторинна форма недуги найчастіше обумовлена супутніми захворюваннями. При первинному ураженні суглоба відзначається одночасне ураження хребта (остеохондроз), а також колін (гонартроз).

Вторинний коксартроз може розвиватися під негативним впливом наступних захворювань:

Коксоартроз кульшового суглоба
Коксоартроз кульшового суглоба
 • дисплазія кульшового суглоба;
 • вивихи стегна;
 • хвороба Пертеса;
 • асептичний некроз голівки стегна;
 • інфекції та запалення;
 • наслідки перенесених травм: вивихи і переломи.

У будь–якому випадку потрібне обов’язкове звернення до лікаря для проведення діагностики і початку ефективного лікування.

Коксартроз буває одностороннім і двостороннім. Найнебезпечнішим вважається недуга, якщо вона зачіпає обидві сторони і загрожує небажаними наслідками.

Коксартроз активніше розвивається під впливом наступних факторів:

 • підвищене навантаження на тазостегновий суглоб, яке може бути обумовлено активною фізичною діяльністю і надмірною вагою;
 • порушення кровообігу або обмінних процесів;
 • серйозні гормональні збої, які негативно впливають на суглоби;
 • патологічні зміни хребта або стоп;
 • зміни суглобів під впливом літнього віку;
 • серйозний недолік активної діяльності.

Як можна зрозуміти, захворювання кульшових суглобів розвивається під впливом певних несприятливих факторів.

Уражені суглоби при коксоартрозі
Уражені суглоби при коксоартрозі

Коксартроз ніколи не передається по спадковості. Однак порушення обмінних процесів, патології скелета, надмірна слабкість хрящової тканини можуть бути додатковими факторами, під впливом яких будуть активно розвиватися суглобові захворювання.

Незалежно від причини появи порушень суглобів, рекомендується подбати про проведення ефективного лікування.

Симптоматика захворювання

Останнім часом багато людей цікавляться симптомами і лікуванням коксартрозу кульшового суглоба 1 ступеня. Саме своєчасна постановка діагнозу істотно підвищує шанси на успішне проведення лікування.

Основний симптом захворювання – це біль в тазостегновому суглобі. Больові відчуття в ногах починають турбувати до кінця дня. З часом біль може триматися цілий день і навіть зберігатися вночі.

Це обумовлено тим, що суглоби ніг стикаються з зайвим навантаженням для себе. До того ж м’язи стегон і сідниць стають все більш слабкими, внаслідок чого навіть звичайна ходьба призводить до серйозних страждань і кульгавості. З цієї причини тільки своєчасне звернення до лікаря надає шанс на успішне лікування.

Біль при коксоартрозі
Біль при коксоартрозі

Як проявляються всі ступені розвитку коксартрозу?

1 ступінь володіє наступними ознаками:

 • невелика ниюча біль, яка проявляється тільки після перевтоми ніг або серйозних навантажень, причому больовий синдром швидко проходить, і біомеханіка руху залишається незмінною;
 • звуження суглобової щілини, остеофіти призводить до появи небажаної основи для подальшого розвитку патології суглобів.

Як можна зрозуміти, 1 ступінь ще відрізняється легкою формою перебігу захворювання. Проте надалі з’являються додаткові скарги.

Симптоми і лікування коксартрозу кульшового суглоба 2 ступеня заслуговують особливої уваги багатьох людей. Як проявляється подібний недуга?

Уколи при коксоартрозі кульшового суглоба
Уколи при коксоартрозі кульшового суглоба

Основні симптоми коксартрозу 2–го ступеня:

 • сильні больові відчуття;
 • порушення рухової функції суглоба;
 • проблеми з розгинанням – згинанням, так як їх кут не досягає потрібної норми;
 • порушення ротаційних рухів;
 • больові відчуття віддають в пах, коліно або підколінну зв’язку, причому вони обумовлені також супутніми захворюваннями хребта та колінних суглобів;
 • з’являються ниючі болі в стані спокою, які визначені запальним процесом;
 • біомеханіка руху суглоба порушується;
 • відзначаються характерні звуки в тазостегновому суглобі при рухових діях;
 • сідничні м’язи послаблюються;
 • відбувається перекіс таза і укорочення ніг;
 • спостерігається кульгавість.

Потрібно відзначити те, що така симптоматика також супроводжується появою небажаних змін на рентгенівських знімках. У цьому випадку остеофіти розростаються, стегнова головка деформується, суглобова щілина звужується.

Незважаючи на такі зміни, лікарі відзначають, що симптоми і лікування коксартрозу кульшового суглоба 1–2 ступеня заслуговують особливої уваги завдяки достатньому шансу на ефективне лікування.

3 ступінь проявляється наступними ознаками:

 • сильне ослаблення м’язів ноги;
 • постійний больовий синдром, який турбує навіть вночі;
 • сильне порушення біомеханіки рухів кульшового суглоба;
 • яскраво виражена біль, яка призводить до порушення рухів;
 • сильний перекіс таза і вкорочення хворої ноги;
 • специфічна хода.

Такі симптоми обумовлені серйозними порушеннями структури кульшового суглоба: деформація голівки кістки, численні остеофіти, сильне звуження або відсутність суглобової щілини, товста шийка стегна.

При 3 ступені захворювання можна ставити інвалідність пацієнту. Справа в тому, що відзначаються серйозні проблеми з активною діяльністю і навіть при звичайній ходьбі потрібна тростина.

Особливості діагностики

Комплексне обстеження є обов’язковим. Отже, що потрібно при плануванні діагностики?

 1. Рентгенографія. На знімку вдається визначити розмір суглобової щілини, стан головки стегна і ступінь її деформації, наявність або відсутність остеофітів.
 2. УЗД. Таке обстеження дозволяє достовірно визначити ступінь захворювання. Необхідно взяти до уваги наявність змін у кульшовому суглобі і в зв’язковому апараті.
 3. Комп’ютерна томографія. Даний спосіб діагностики нагадує рентген. Однак гарантується отримання об’ємних і детальних знімків.
 4. Магнітно–резонансна томографія. Даний метод є повним і правдивим. Передбачається отримання пошарових знімків суглоба, внаслідок чого передбачається можливість фіксації найменших змін у структурі кісток і хряща.
 5. Лабораторні аналізи. Дані заходи направлені на виявлення запальних процесів і визначення загального стану здоров’я пацієнта.
 6. Огляд лікарем ортопедом. В обов’язковому порядку вимагається огляд ноги пацієнта для визначення стану кульшового суглоба.
 7. Перераховані вище способи діагностики визначають стан кульшового суглоба і можливість проведення ефективного лікування.
Дексаметазон для лікування захворювання
Дексаметазон для лікування захворювання

Принципи лікування коксартрозу

За яким принципом відбувається лікування кульшового суглоба?

На перших двох стадіях захворювання потрібно усунути больовий синдром і провести профілактику порушень опорно–рухового апарату. В періоди загострень слід запобігти навантаженню на хвору ногу, тому слід виключити тривалу ходьбу, біг, носіння тягарів. Бажано користуватися тростиною в якості додаткової опори. В обов’язковому порядку вживаються анальгетики та нестероїдні протизапальні препарати, так як медикаментозний курс буде основним напрямком лікування.

З часом використовують лікувальні компреси, роблять легкий масаж ноги і спини, виконують спеціальні гімнастичні вправи. На самому початку допускається лікування захворювання у домашніх умовах, але всі лікарські рекомендації повинні дотримуватися.

Симптоми і лікування коксартрозу кульшового суглоба 3 ступеня вимагають особливого підходу. Консервативні способи лікування вважаються малоефективними.

З цієї причини рекомендується пройти курс внутрішньосуглобових ін’єкцій в стаціонарних умовах з обов’язковим виключенням будь–яких навантаження на суглоб. Якщо ін’єкції виявляються неефективними, буде потрібно оперативне втручання. Найчастіше проводять ендопротезування суглоба, спрямоване на відновлення опорних функцій.

Лікувальні вправи
Лікувальні вправи

Способи лікування кульшових суглобів

Лікування може бути консервативним і хірургічним. Спосіб лікування залежить від стану здоров’я пацієнта.

Консервативне лікування

Консервативні методи лікування спрямовані на поліпшення рухових функцій, зменшення больового синдрому, збереження сили і тонусу м’язів. Для досягнення найкращих результатів, до уваги беруть такі аспекти, як вік і стан здоров’я пацієнта, стадії захворювання, симптоматику.

При 1 і 2 стадії захворювання рекомендується проведення лікування в поліклініці. Основні напрямки лікування:

 • фізіотерапевтичні процедури;
 • медикаментозна терапія;
 • масаж;
 • лікувальна гімнастика.

Найкращий варіант – це поєднання перерахованих вище методів. При прояві симптомів коксартрозу кульшового суглоба під час лікування рекомендується проводити гімнастику для підтримки функціональності м’язів і суглобів ніг. ЛФК дозволено проводити тільки під контролем досвідченого лікаря.

Рекомендується прийом нестероїдних протизапальних препаратів для усунення запального процесу та знеболювання, поліпшення кровообігу, відновлення хрящової тканини.

Радонові ванни – лікувальні ванни з радонової мінеральної водою

Використання мазей і компресів під час лікування покращує кровообіг і усуває м’язові спазми. З цієї причини такі засоби лікування, також вважаються важливими.

Будь–які методи лікування будуть ефективними при усуненні навантажень на ноги і постійному контролі з боку лікаря.

Хірургічне лікування

Оперативне лікування потрібно, якщо коксартроз швидко прогресує або консервативні заходи виявляються неефективними. Найчастіше хірургічне втручання необхідне при 3 ступені захворювання, коли зношений суглоб замінюється штучним. Саме операція ендопротезування проводиться при запущених стадіях суглобового захворювання для відновлення колишніх функцій суглоба і хряща. Операція проводиться з використанням мінімально інвазивних технік операційного доступу для виключення небажаного впливу.

При проведенні операції потрібно реабілітаційний період. Зазвичай для відновлення функцій потрібно близько 3 тижнів до 3 місяців. Реабілітація передбачає поступове збільшення навантаження на ноги і суглоби.

Плавання для профілактики захворювання
Плавання для профілактики захворювання

Симптоми і лікування коксартрозу кульшового суглоба 2-3 ступеня дозволяють зрозуміти пацієнтам, наскільки важливим та обов’язковим виявляється звернення до лікаря при прогресуючій деформації суглобів ніг.

Лікування коксартрозу передбачає врахування численних нюансів, від яких безпосередньо залежить стан кульшового суглоба і загальне здоров’я людини, здатність до активного способу життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *