Прикмети про лазню

Якщо раніше лазня була єдиним місцем, де можна було як слід помитися і пропарити кісточки, то сьогодні це – швидше місце проведення дозвілля. Хоча і про корисних для організму властивості лазні не варто забувати. Мати домашню лазню або сауну на власній ділянці не завадить нікому. А що кажуть прикмети про лазню, в якій життя людей раніше відводилося велике значення?

Баня: прикмети і звичаї

Хто господар

Для початку варто сказати, що господарем лазні вважався не людина, а особлива істота, щось на зразок домовика, але для лазні – звали його Банник. Вдень та увечері він ширяв людей, а ночами влаштовував у бані парильню для всякої різної нечисті. Власне, це відповідь на питання, чому не можна спати в лазні вночі, як і паритися там же після настання півночі – звичайно, якщо ви навмисне не шукайте знайомства з чортами, відьмами та будинковими.

Що не можна робити

У лазні не можна було шуміти, кричати, тупати ногами і лаятися – за все це Банник можу і покарати, наприклад, обшпарити окропом або підставити підніжку на мокрій підлозі. А деяких, особливо неугодних, господар лазні міг і «запарити» до смерті.

Які правила дотримуватися

Паритися не ходили поодинці – вважалося, що компанії людей може дістатися про Банника менше, ніж того сміливця, що наважиться залишитися з нею один на один.

Після того, як всі напарятся, належало вклонитися Баннику в підлогу і подякувати його за хороший пар, а також попросити дозволу прийти наступного разу. Якщо не дотримувати таких правил, лазня могла і згоріти.

Якщо згоріла – до чого?

А якщо згоріла лазня – прикмета каже, що місце це не можна вибирати під будівництво будинку. По-перше, його може спіткати доля лазні. По-друге, Банник, якому вогонь не страшний, тужив за лазні і міг бути господарям будинку – кошлатий, з жовтими блискучими очима, довгими нігтями і дуже замурзаний, всім своїм виглядом показуючи, як він сумує за своєю лазні.

Народні прикмети лазні

  1. Не варто заходити в парну більше 3 разів за одне відвідування.
  2. Закінчивши процедури, потрібно залишити для господаря лазні на лавці шматочок мила, віник і таз з гарячою водою.
  3. Якщо будується нова баня, прикмети рекомендують закопати під її майбутній поріг чорного півня. Якщо це вам здається неприйнятним, можна закопати під фундаментом золоту або срібну монетку – це також вмилостивить Банника.
  4. Вирушаючи у нову баню вперше, з собою потрібно взяти хлібний коровай і сільничку з сіллю. Попарившись, їх залишають для Банника.
  5. Жінка не повинна входити в парилку першої. Першими йдуть чоловіки, потім діти, і лише за ними – жінки.
  6. Будувати лазню потрібно як можна далі від житлового будинку, у дальньому кутку ділянки.
  7. Попаритися в лазні – значить, змити себе всі хвороби, поганий очей та накопичені гріхи.
  8. Баню неодмінно варто відвідати напередодні Нового року. Ходити в лазню на Новий рік – це не тільки весело, але й корисно для здоров’я – всі хвороби, які причепилися до вас за рік, будуть змиті, і в новий рік ви вступите чистим і оновленим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code