аритмія серця

Аритмія серця — причини, симптоми і лікування

Аритмія — це порушення ритму серцебиття. При цій групі захворювань серце б’ється швидше або повільніше, а часом просто неритмічно. Більшість аритмій не небезпечно. Деякі неприємні, але легко лікуються. Однак існують і небезпечні для життя. Треба знати – як проявляється аритмія серця, що це таке і як її лікувати.

Що являє собою аритмія

У правому передсердні розташований синусово–передсердний нервовий вузол. Це пучок нервових волокон, який задає ритм скорочень передсердь. Його продовження – пучок Гіса, який координує роботу передсердь і шлуночків. Він гілкується, іннервуючи ліву і праву половини серця, передні і задні стінки шлуночків, а потім перетворюється в волокна Пуркіньє, які іннервують окремі, зовсім невеликі ділянки серцевого м’яза. Все це разом утворює провідну систему серця.

Аритмія — це порушення функції не самого серця, а саме провідної її системи. Наприклад, якщо джерело проблем в синусово-передсердному вузлі, говорять про синусову аритмію серця. Що це таке і як лікувати стає зрозуміло з локалізації проблеми, яку видно на ЕКГ.

Природа передбачила механізми захисту на випадок, якщо невелика частина провідної системи почне працювати неадекватно: імпульси збудження можуть йти в обхід ураженої, наприклад, після інфаркту, серцевої тканини.

Але такого запасу міцності вистачає не завжди, і в цьому випадку виникає аритмія серця.

аритмія це

Види аритмії та їх відмінності

Порушення темпу серцевих скорочень називають тахікардією (частота пульсу понад 80 ударів на хвилину) або брадикардією (уповільнення серцевого ритму нижче 60 ударів в хвилину). Брадикардія зустрічається у абсолютно здорових людей, наприклад, у тренованих легкоатлетів, лижників і інших спортсменів, яким важлива витривалість і можливість прискоритися.

Тахікардія – природна реакція організму на фізичне або емоційне навантаження. Прискорений пульс в стані спокою часто говорить про хворобу, але іноді зустрічається і в нормі.

Порушення ритму серця поділяють на синусові, передсердні і шлуночкові залежно від того, в якій області серця виникає порушення електричного сигналу і, відповідно, ритму.

види тахікардії

Аритмії серця бувають постійними і пароксизмальними. При постійних аритміях порушення, як правило, незначні або легко коригуються препаратами.

Пароксизмальні аритмії – це серцевий напад зі значним, до 150-200 ударів в хвилину, підвищенням частоти серцевих скорочень і відчуття слабкості аж до втрати свідомості. При пароксизмальних аритміях часто без медичної допомоги не обійтися.

Пароксизмальні аритмії

Найпоширеніші види аритмій – це екстрасистолія і миготлива аритмія серця.

Екстрасистолія – це додаткове скорочення передсердь або шлуночків, яке, як правило, не вимагає лікування і протікає безсимптомно.

Миготлива аритмія серця — це асинхронна робота міокардіоцитів передсердь, через що передсердя не можуть нормально скоротитися. В результаті порушується і робота шлуночків, страждає кровообіг.

Миготлива аритмія серця

Причини

Причин аритмій серця досить багато. Ось деякі з них:

 • захворювання серця: ІХС, міокардіодистрофія, хвороби клапанного апарату;
 • зневоднення, порушення балансу електролітів;
 • брак кисню;
 • травми грудної клітини;
 • остеохондроз шийного і грудного відділів хребта;
 • перезбудження блукаючого нерва через хвороби верхніх відділів шлунково-кишкового тракту;
 • перенесений інфаркт міокарда;
 • гіпертонія;
 • гіпертиреоз;
 • цукровий діабет;
 • куріння;
 • зловживання алкоголем;
 • зловживання кавою;
 • стреси;
 • вживання деяких ліків, в тому числі на основі трав;
 • алергічні реакції;
 • діагностичні процедури.

причина аритмії

Симптоми

Найчастіше аритмії протікають безсимптомно і виявляються при плановому обстеженні. В тому числі так виявляються важкі аритмії, які небезпечні для життя пацієнта, тому не слід нехтувати напрямками на ЕКГ, навіть якщо серце не турбує.

Хороший лікар завжди знайде привід направити хворого на кардіограму, вона показана, наприклад, після перенесеного захворювання ГРЗ з високою температурою.

аритмія серця симптоми

Якщо аритмія відчувається людиною, її симптоми у дорослої людини такі:

 • відчуття перебоїв серцевого ритму;
 • занадто швидке або повільне серцебиття;
 • болі за грудиною;
 • задишка;
 • страх;
 • слабкість, запаморочення, непритомність.

Тяжкість симптомів, як правило, не пов’язана з тим, наскільки небезпечна аритмія у конкретної людини.

аритмія серця ознаки

Які препарати призначають при аритмії

Отже, вам встановлений діагноз – аритмія серця. Що це таке і як лікувати в домашніх умовах? І чи можна лікувати аритмію вдома взагалі? Важливо розуміти, що похід до лікаря і повне обстеження не замінить домашнє лікування.

В останні роки підхід до лікування аритмій значно змінився. Деякі з них вимагають лікування, а деякі – навпаки. В першу чергу це стосується екстрасистолій. Лікують їх в наступних випадках:

 • якщо екстрасистоли виникають частіше 10 разів на годину і викликають порушення гемодинаміки;
 • якщо пацієнт відчуває перебої в роботі серця;
 • якщо є дані ЕКГ за погіршення функціонального стану міокарда.

Екстрасистоли – що це таке? Це додаткові скорочення передсердь, шлуночків або всіх відділів серця. Вони пов’язані з ризиком розвитку фібриляції передсердь і раптової серцевої смерті.

Екстрасистоли

Довгий час вважалося, що придушення екстрасистол за допомогою медикаментів знижує ризик смерті від серцевих причин, однак нещодавно було з’ясовано, що ефект зворотний: при застосуванні антиаритмічних препаратів при екстрасистоліях смертність більш ніж в 2 рази вище, ніж без них, хоча екстрасистоли ними придушуються добре.

Тому екстрасистолії взагалі не лікують, якщо у пацієнта немає симптомів, спостерігають за їх станом, двічі на рік проводять ехокардіографію.

як лікувати аритмію серця

Як лікувати аритмію? При екстрасистоліях часто добре допомагає зміна способу життя: відмова від кави, міцного чаю, тютюну і алкоголю, зниження ваги, фізичні вправи. І тільки якщо це не допомагає, призначають β-адреноблокатори або, якщо серцевий м’яз не змінений, антиаритмічні препарати I класу.

Важливо пам’ятати, що при деяких станах, наприклад, чотириразовому збільшенні загального числа шлуночкових екстрасистол, шлуночкової тахікардії і фібриляції шлуночків антиаритмічні препарати мають аритмогенні властивості.

При екстрасистоліях добре допомагають психотропні препарати, які мають заспокійливу і розслаблюючу дію. При необхідності корекції екстрасистолій, є сенс почати з них.

як боротися з аритмією

Існує хірургічні метод лікування аритмій: катетерна абляція ділянки міокарда, в якому виникає патологічне збудження. Однак цей метод показаний не завжди.

При призначенні таблеток від аритмії лікар завжди повинен оцінювати співвідношення потенційної шкоди з очікуваною користю: деякі побічні ефекти цих препаратів набагато небезпечніше, ніж екстрасистолія.

При миготливій аритмії, навпаки, антиаритмічні препарати призначають. Їх необхідно підбирати індивідуально, і передбачити, якому пацієнтові підійдуть які ліки, неможливо. Ліки допомагають при 60-80% нападів, причому іноді потрібно внутрішньовенне застосування. Якщо вони не спрацювали, існують апаратні способи зняття нападів, але застосовуються вони строго в стаціонарах.

Наприклад, електрична кардіоверсія – спосіб, при якому пацієнта вводять в короткий наркоз, і в певний момент знімають неузгоджені скорочення міокардіоцитів передсердь за допомогою електричного розряду. В результаті нормальний ритм серця відновлюється.

Зараз активно розробляються і впроваджуються імплантуються кардіовертери — апарати, які визначають, що у людини почався напад миготливої аритмії, і припиняють його.

мерехтлива аритмія лікування

Народні рецепти при аритмії

Як лікувати аритмію народними засобами, відомо добре. Головне тут – не нашкодити: правило “в деяких ситуаціях антиаритмічні препарати викликають аритмію” працює і тут.

Столову ложку сухих плодів шипшини подрібнюють, заливають 2 склянками окропу і нагрівають на водяній бані 10 хвилин, проціджують, додають мед. П’ють по півсклянки 2 р/д перед їжею.

аритмія лікування народними методами

Беруть курагу, родзинки і волоські горіхи в приблизно рівній пропорції і подрібнюють. 200 г суміші додають 5 столових ложок меду і трохи соку лимона і розмішують до однорідності. Приймають по 2 столових ложки після сніданку протягом місяця.

Столову ложку меліси заварюють в 500 мл окропу, настоюють 20 хвилин, п’ють по половині склянки 3 р / д.

аритмія лікування народними методами

Глід, валеріану, пустирник в народній медицині не прийнято настоювати на спирті. Їх заварюють, часто готуючи свіжий настій. У глоді можна використовувати і плоди, і листя.

Настій на воді дозволяє відмовитися від етилового спирту, який погано впливає на серце. Змішайте траву пустирника, плоди глоду і корінь валеріани в рівних пропорціях, покладіть в термос і залийте окропом в пропорції 1:10 (на кожні 10 грамів суміші 100 мл води). Збору потрібно багато: їм замінюють чай. Перед вживанням можна додати до напою мед – звичайно, якщо немає цукрового діабету. Мінеральний склад меду благотворно впливає на серце.

Так само готують збір з кореня валеріани, трави м’яти і ромашки. Не зовсім зрозуміло, впливає він на серці або лікує нервову систему, але навіть якщо напади відбуваються щодня, цей збір добре допомагає.

Чим небезпечна аритмія — прогноз, наслідки

Два небезпечних результати аритмії — це інсульт, тромбоемболія легеневої артерії і застійна серцева недостатність.

Інсульт як наслідок миготливої аритмії розвивається наступним чином. Фібрилюючі передсердя не можуть нормально передавати кров в шлуночки, вона застоюється, і утворюються згустки, які перетворюються в тромби. Тромб або його частина може вийти в кровоносну систему і закупорити посудину в будь-якому органі, включаючи головний мозок і легені, що призводить до ішемічного інсульту – відмирання тканини, в якій порушено кровопостачання.

Застійна серцева недостатність при аритмії розвивається через неефективність скорочень серця.

серцева недостатність

Профілактика

Профілактика аритмій полягає в першу чергу в контролі гіпертонічної хвороби, гіпертиреозу і цукрового діабету, відмові від шкідливих звичок, помірності у вживанні кави і алкоголю, дозованого фізичного навантаження.

Добре допомагають вправи, рекомендовані доктором Бубновським. Вони зміцнюють мускулатуру, яка бере участь в кровообігу, за рахунок цього розвантажується серце.

Препарати калію і магнію теж знижують ймовірність захворіти аритмією. Але найбільш важлива профілактика серцево-судинних захворювань – це уникнення стресів. Якщо ваше життя насичене неприємними переживаннями, допомогти можуть легкі седативні засоби на основі трав.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *