тахікардія перша допомога

Тахікардія: симптоми і лікування в домашніх умовах

Тахікардія – це стан організму, коли ритм серця помітно прискорюється. У дорослих серце починає битися більше ста разів у хвилину, у дітей це захворювання викликає почастішання ритму в залежності від віку. Варто пам’ятати про те, що новонароджені малюки мають в нормі близько 140 ударів серця в хвилину. Тахікардія зазвичай виникає нападами, і поступово проходить самостійно, але краще всього дізнатися про те, якими способами можна вилікувати цю недугу. У даній статті ми докладніше поговоримо про те, якими симптомами виражає себе тахікардія, та якими таблетками слід проводити лікування.

Класифікація тахікардії

Слід зауважити, що напади почастішання серцебиття можуть виникати з різних причин, дуже часто це зустрічається при певних патологіях. Нормальний пульс людини може прискоритися в тому випадку, якщо:

 • організм зазнав досить високого фізичного навантаження;
 • чоловік тривалий час перебував у задушливому і закритому приміщенні;
 • хворий пережив серйозний стрес, або ж піддався емоційному перенапруженню;
 • пацієнт вживає багато міцної кави або чаю, також тахікардія виникає при вживанні енергетичних напоїв.
тахікардія це
Що таке тахікардія

Всі ці епізоди призводять до того, що тахікардія розвивається досить швидко, але напади тривають не довгий час, як тільки основна причина буде усунута, симптоми самі проходять.

Під час вагітності лікарі відзначають у жінок незначну тахікардію, в цьому випадку частота ударів серця в хвилину може досягати цифри 100. Коли ж частота серцевих скорочень перевищує норму у вагітної жінки, слід звернутися до лікаря. Лікар визначить основні симптоми тахікардії, а потім підбере відповідне лікування.

Лікарі стверджують, що даний стан можна розділити на види. Сьогодні в медицині існує:

 • синусова тахікардія;
 • пароксизмальна тахікардія.

Якщо вивчити роботу серця, то можна зрозуміти, що скорочення серця відбувається за рахунок синусового вузла, у медицині його також називають водієм ритму, він допомагає задавати серцю необхідний ритм.

Фахівці перевіряють тип тахікардії по електрокардіограмі, якщо на ній зберігається перший зубець «Р», то даний тип недуги носить назву синусовий. Варто врахувати, що симптоми і лікування синусової тахікардії відрізняються від іншого типу хвороби, тому і лікування призначається відповідно з симптоматикою.

тахікардія причини
Причини тахікардії

Пароксизмальна тахікардія починає розвиватися в тому випадку, якщо синусовий вузол не здатний виконувати свої основні функції, тоді йому на зміну починають працювати інші водії, а це вже є значним відхиленням від норми. В даному випадку пацієнту потрібна термінова госпіталізація, де за ними будуть спостерігати досвідчені кардіологи.

Пароксизмальна тахікардія

Даний вид тахікардії слід поділити на два підтипи:

 1. Надшлуночкові. Такі серцеві скорочення розвиваються у пацієнта в тих випадках, коли відбувається ураження верхнього відділу серцевого м’яза. Ознаки надшлуночкової тахікардії проявляються досить швидко і гостро, частота серцевих скорочення може сягати понад двісті ударів в хвилину. У такому разі хворий відчуває сильну пульсацію по всьому тілу, а також відчуває прискорене серцебиття.
 2. Шлуночкова. Даний тип хвороби виникає при ураженні нижнього відділу серцевого м’яза. Як показує практика лікарів, така тахікардія несе найбільшу загрозу для життя людини, часто саме шлуночкова тахікардія виникає при інфаркті міокарда. Ритм серця в даному випадку сильно збільшується, і пульс може досягати 500 ударів у хвилину. Таке навантаження не здатне витримати навіть здорове серце, тому даний стан призводить до смерті пацієнта.

Як надати першу допомогу

Часто так трапляється, що при перших ознаках нападу, пацієнт не знає, як себе вести, саме тому необхідно знати основні правила надання першої допомоги. Фахівці говорять про те, що бригада швидкої допомоги не завжди встигає прибути на місце вчасно. Щоб хворий дочекався лікарів, слід надати першу допомогу самостійно.

тахікардія перша допомога
Як допомогти при тахікардії

Основні способи надання першої допомоги:

 • пацієнта заспокоюють і намагаються укласти;
 • приміщення, в якому перебуває хворий, провітрюють, щоб людина отримувала максимум кисню;
 • після цього викликається бригада швидкої допомоги;
 • перевіряється пульс і вимірюється тиск;
 • пацієнту дається заспокійливий засіб, але краще звернутися до натуральних препаратів;
 • якщо цей напад повторюється часто, і у пацієнта вже є лікарські препарати, слід застосувати для усунення нападу;
 • у тому випадку, коли тахікардія супроводжується болем в області серця, слід прийняти таблетку нітрогліцерину;
 • під час нападу може виникнути набряк легенів, що супроводжується відділенням мокротиння і утрудненням дихання, в такому разі хворому дають антигістамінний засіб.

Навіть такі прості дії можуть врятувати людині життя і полегшити його стан до приїзду швидкої допомоги. Не завжди бригада може приїхати за викликом швидко, тому слід знати, як надавати першу допомогу самостійно. Хоча пульс і є основною характеристикою даного стану, все ж таки робити якісь висновки про захворювання не слід. При прояві симптомів тахікардії у дорослих, лікування має призначати тільки лікар.

Як діє бригада швидкої допомоги

Коли на місце прибувають фахівці, вони застосовують досить сильні препарати, щоб знизити частоту ударів серця, також застосовуються знеболюючі препарати. Фельдшер в короткі терміни допомагає нормалізувати стан пацієнта, після чого пропонує госпіталізацію. Пацієнт в свою чергу може погодитися, або написати відмову і просто встати на облік до лікаря.

Якщо ритм серця порушується досить часто, це може говорити про певних патологіях, а такий стан не можна ігнорувати.

тахікардія перша допомога
Як допомогти при тахікардії

Коли пацієнт вчасно не звертається за допомогою, симптоматика починає погіршуватися, що призводить до серйозних наслідків, після яких не всі хворі відновлюються повністю.

Коли ситуація розцінюється як критична, хворого негайно госпіталізують. По прибуттю в стаціонар, пацієнта відправляють на повноцінне обстеження організму. Особливо важливо починати лікування вчасно, якщо симптоми тахікардії виникли у дітей, так як це вкрай небезпечно для дитячого організму.

Кращі ліки для зниження серцевого ритму

Багато пацієнтів при появі перших симптомів тахікардії, не знають які таблетки випити, щоб провести лікування. Лікарі настійно рекомендують застосовувати найбільш натуральні медикаменти, які володіють седативною дією. Такі засоби допомагають усунути психоемоційне напруження, так як саме стрес найчастіше є причиною недуги. Дані препарати поділяються на три певні групи:

 • рослинні;
 • об’єднані;
 • синтетичні.

Ми ж поговоримо більше про ліки рослинного походження, так як об’єднані і синтетичні препарати краще приймати за призначенням лікаря.

Екстракт валеріани

Коли проявляються симптоми тахікардії, лікування в домашніх умовах повинно проходити за допомогою спеціальних препаратів, які були прописані лікарем. Але якщо напад стався раптово і вперше, слід використовувати екстракт валеріани, щоб нормалізувати ритм серця. Даний препарат застосовують для лікування тривалого нервового напруження, а також він добре зарекомендував себе при порушеннях сну.

Валеріана допомагає сповільнити ритм серцевої м’язи, при цьому надаючи розширює дію на судини, покращує циркуляцію крові.

тахікардія серця
Які препарати допоможуть

Можна придбати цей засіб у вигляді пігулок і крапель. Приймають препарат по одній або дві таблетки, прийом проводиться через двадцять хвилин після прийому їжі, або ж використовується тридцять крапель настоянки, яка розчиняється у воді. Засіб використовується три або чотири рази на добу, курс лікування становить близько трьох тижнів.

Деприм

Це засіб створено на основі витяжки з трави звіробою, ліки є природним антидепресантом, при цьому Деприм виявляє седативну дію на організм. При прийомі ліки можна відзначити поліпшення сну і нормалізацію настрою.

Засіб випускають у вигляді таблеток та капсул, його дозволено застосовувати для лікування дітей старше шести років. Дорослим слід приймати по одній таблетці три рази за добу, дітям до дванадцяти років достатньо однієї капсули. Застосовують медикамент до прийому їжі, обов’язково запиваючи великою кількістю води. Ефект від лікування буде помітний через пару тижнів лікування, а припиняти прийом таблеток слід поступово, це допоможе уникнути синдрому відміни.

Афобазол

Засіб слід віднести до транквілізаторів, які входять в небензодиазепіновий ряд. Головною дією препарату на організм, є купірування тривожності, а також швидке усунення нервового напруження. З часом напади занепокоєння йдуть, а також нормалізується сон.

тахікардія перша допомога
Препарати для усунення тахікардії

Лікарі рекомендують приймати засіб по 30 мг за добу, ця кількість ділиться на три прийоми, тобто за один раз приймається 10 мг лікарського препарату. Прийом проводиться через рівні проміжки часу, а курс лікування становить не менше півтора місяців. Варто врахувати, що Афобазол викликає звикання, тому скасовувати його доведеться поступово, протягом 7-10 діб.

Адаптол

Це лікарський засіб також належить до транквілізаторів, і приймати його необхідно з великою обережністю. Засіб має досить сильний седативний ефект, його часто використовують для усунення неврозів, які призводять до сильної тахікардії. Цей засіб застосовується курсами, лікування триває один місяць, після чого робиться перерва на 3-6 місяців та лікування повторюють.

Використовується медикамент по дві таблетки два рази на день. Хоч даний препарат не викликає залежності, відміну слід проводити поступово протягом одного тижня.

Об’єднані речовини

Коли виникають симптоми тахікардії, а лікування народними засобами не дає позитивного результату, слід звернутися за допомогою до комбінованих препаратів, у складі яких містяться синтетичні та рослинні компоненти.

Ново–пасит

Це засіб має в складі велику кількість натуральних компонентів, в основному це екстракти з лікарських рослин, які мають седативну дію. Саме Ново–пасит рекомендується приймати при неврозах, щоб заспокоїти нервову систему, зробивши на неї негативний вплив. Завдяки певним властивостям препарату, препарат допомагає швидко знизити кількість серцевих скорочень, тим самим усуваючи напади тахікардії.

Такий засіб випускається у вигляді таблеток, а також його можна знайти у вигляді розчину, який приймається всередину. За рік проводять не більше трьох курсів профілактичного лікування, курс може тривати не більше одного місяця. Приймається це засіб по 5 мл в добу, або ж лікарі призначають по дві таблетки медикаменту.

Персен

Ще один досить сильний медикамент, який створений на основі рослинних компонентів. Цей фітопрепарат застосовується для лікування неврозів, які призводять до розвитку тахікардії. Засіб додатково допомагає впоратися з безсонням і знижує нервову збудливість.

тахікардія лікування
Лікарські препарати для ефективного лікування тахікардії

Це ліки приймається по дві або три таблетки на добу, таблеток не спостерігається синдрому відміни, тому можна закінчувати курс лікування відразу. Найкращий ефект від лікування буде видно в тому випадку, якщо продовжувати терапію не менше двох місяців. Дозволено використовувати ліки з 12 років.

Також існує цілий ряд медикаментів, які мають синтетичне походження, але призначати їх повинен тільки лікар, приймати їх без консультації не слід. Кожен препарат має певний список протипоказань і побічних ефектів, з ними варто ознайомитися перед застосуванням медикаменту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *