судоми ніг вночі

Чому зводить судомою ноги ночами і як лікувати

Судоми в нічний час — явище, яке зустрічається досить часто. Стан не можна ігнорувати, оскільки вона може бути передвісником серйозних патологій внутрішніх органів. Тому всім важливо знати – чому бувають судоми ніг вночі і що робити для усунення неприємних відчуттів.

Види судом в ногах у нічний час

Під судомами в медицині розуміють мимоволі виникають скорочення мускулатури (переважно поперечно-смугастої) ніг. Носять нападоподібний характер, відрізняються яскраво вираженою хворобливістю.​

Виділяється кілька видів залежно від локалізації і виду спазму:

 1. Тонічний тип. Таке спостерігається у людей у випадку, якщо людина тривалий час перебуває в незручному становищі. Як наслідок – порушення рухливості кінцівки, гостра, стріляючий біль.
 2. Клонічні судоми. Цей тип стану набагато рідше пояснює, чому зводить судомою ноги ночами, оскільки є наслідком розтягування м’язів, вимушеного або випадкового. Таке частіше відбувається вдень, в нічний час доби це скоріше рідкість. Больовий синдром, як правило, проходить швидко і відповідь на питання, що робити і яке лікування потрібно – “нічого і ні яке”. Клонічні судороги минають самостійно.
 3. Локалізований тип. Судоми охоплюють конкретний м’яз, а не групу.
 4. Генералізований тип. Наслідок патологічного ураження м’язової системи нижньої кінцівки. Болі в цьому випадку можуть спостерігатися протягом тривалого відрізку часу.
 5. Конкретний тип судом викликається тією чи іншою причиною. Для складання цілісної діагностичної картини лікар повинен розуміти всі аспекти патологічного стану.

Чому вночі бувають судоми ніг

Причин появи судомного синдрому досить багато. Найчастіше він вражає дорослих пацієнтів, але медицині також відомі випадки, коли мимовільне скорочення м’язів нижніх кінцівок діагностувалось у дітей.

Серед причин фахівці називають хронічні захворювання опорно-рухового апарату. Наприклад, при грижі хребта спостерігається порушення кровообігу нижніх кінцівок, тканини і м’язовий апарат недоотримує кисень і поживні речовини.

нічні судоми ніг

судоми в ногах вночі

Ось чому при цій патології зводить судомою ноги. І що робити в цьому випадку має вирішувати виключно фахівець. Самостійне лікування загрожує розвитком небезпечних наслідків. Особливо, якщо грижа досягла стадії протрузії або навіть пролапсу.

При вагітності також зводить судомою ноги і причин цьому декілька:

 1. Нестача мінеральних речовин.
 2. Залізодефіцитна форма анемії.
 3. Варикоз.
 4. Здавлення порожнистої вени.
 5. Зниження концентрації глюкози.

нічні судороги ніг

Відповіддю на питання що робити будуть кілька рекомендацій: звернутися до ведучого вагітність гінеколога, налагодити раціон і спосіб життя.

У дитини також може зводити судомою ноги ночами. І головними причинами є:

 1. Надмірне фізичне навантаження.
 2. Плоскостопість.
 3. Кисневе голодування тканин ноги.

Нерідко виникають судоми на тлі високої температури, її стрибків. Це може порушити роботу головного мозку. Тому кожній мамі слід знати, що робити у разі виникнення стану.

Перша допомога при судомах в ногах вночі

Болі, які відчуває людина під час скорочення м’язів нижніх кінцівок, можуть бути яскраво вираженими. Це негативно позначається на самопочутті, тому важливо знати, що можна зробити для виправлення стану:

 1. Зробити масаж ноги або кілька разів здійснити обертальні рухи ступнями.
 2. Організувати теплі ножні ванни з додаванням морської солі.
 3. Якщо судоми виникли на тлі підвищеної температури у дитини, слід негайно викликати швидку допомогу. Така ж рекомендація актуальна для пацієнтів з діагностованою грижею хребта.

Від того, як швидко і якісно буде надана перша медична допомога, безпосередньо залежить подальше самопочуття. Якщо судороги трапляються часто, візит до лікаря відкладати не варто.

судороги ніг вночі

Лікування судом ніг народними засобами

Після того як буде точно встановлено чому зводить судомою ноги ночами, приступають до лікування недуги. Допустимо й використання народних коштів. Що можна робити:

 1. Кожен день вранці вживати мед (1 ч. л). Попередньо слід переконатися у відсутності алергічної реакції на цей продукт.
 2. Прийом настоянки ехінацеї згідно інструкції. Важливо пам’ятати, що така маніпуляція заборонена щодо хлопчиків, які вступили в період статевого дозрівання з-за високого ризику розвитку неплідності.
 3. Чай з ромашки і березових бруньок допомагає наситити організм мінералами, очистити судини і нирки.
 4. Масаж з використанням гірчичного масла.
 5. Нанесення масла лавра на ділянки ніг, у яких найчастіше відзначаються судомний синдром.

Будь-яка з рекомендацій не повинна розглядатися як єдино можлива. При відсутності заперечень лікуючого лікаря, протипоказань хоча б до одного інгредієнта, народні засоби здатні доповнити основну терапію.

судоми в ногах вночі

Лікування із застосуванням лікарських засобів

У дорослих пацієнтів після встановлення чому зводить судомою ноги ночами проводиться комплексна терапія. Лікар пояснить що робити можна, і що не можна. Чим пропонується найчастіше лікувати:

 1. Венотонізуючі препарати. Допомагають усунути гострі напади болю. Самостійно не приймаються.
 2. Анестетики. Рекомендовані для випадків, коли судоми носять повторюваний характер.
 3. Протисудомні мазі. Наведено основні групи препаратів, що призначаються при судомному синдромі. Якщо стан розвивається на тлі хронічних захворювань, потрібна терапія симптоматичними препаратами.

Профілактика

Щоб не допустити розвитку спазмів рекомендується вживати продукти, які містять у великій кількості калій — сухофрукти, морепродукти, цитрусові. Взагалі, харчування повинне бути різноманітним, насичающим організм важливими елементами. Додатково до профілактичних заходів відносять:

 • носіння взуття на низькому ходу;
 • регулярне виконання фізичних вправ;
 • масаж стоп після великих навантажень;
 • виняток зневоднення.

Судоми — хворобливе явище, яке може сигналізувати про розвиток небезпечних патологій. Якщо вони спостерігаються систематично, консультація лікаря обов’язкова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *