Чи можна пити зелений чай на ніч?

Зелений чай — всесвітньо популярний напій з безліччю корисних дій на здоров’я. Один з нових трендів, поступово захоплюючих весь світ — це пити його на ніч. Адепти зеленого чаю запевняють, що це допомагає їм краще висипатися і відчувати себе більш відпочили з ранку.

Як би там не було, це суперечлива тенденція з деякими негативними наслідками і підходить далеко не всім. У цій статті ми розберемо всі за і проти нічних чаювань і допоможемо зрозуміти, чи підходить таке задоволення вам.

Користь випитого перед сном зеленого чаю

У складі зеленого чаю — багато корисних для людини рослинних компонентів. Чашка напою на ніч дивлячись дійсно може надати позитивний вплив на ваш сон і принести ще кілька приємних бонусів.

Корисні речовини

Зелений чай отримують після тривалих процесів обробки листя рослини Camellia sinensis. В них міститься маса корисних речовин, які можна розділити на три основні категорії:

  • Катехіни. Це одна з найбільш корисних для здоров’я груп антиоксидантів, про яких ходять легенди. У числі антиоксидантів, які містяться в зеленому чаї — епігаллокатехін галлат (EGCG) і епігаллокатехін (EGC). Вважається, що вони є основною причиною потужних лікувальних властивостей зеленого чаю 1.
  • Кофеїн. Стимулює роботу нервових клітин, покращує ваш настрій, працездатність і пам’ять, впливаючи на мозок і нервову систему. Також міститься у каві, чорному шоколаді та інших чаях 2.
  • Амінокислоти. Основна амінокислота в зеленому чаї — це теанін. Вважається, що він покращує функцію мозку, знижує стрес і сприяє розслабленню.

Коли ці речовини працюють разом, вони забезпечують більш сильний позитивний вплив на здоров’я. Тому зелений чай при постійному вживанні покращує роботу мозку, сприяє зниженню ваги, покращує природний захист від раку, знижує ризик розвитку діабету 2 типу та хвороб серця 3.

Вплив на якість сну

Зелений чай також допомагає поліпшити якість і тривалість сну. Головний компонент, відповідальний за це — теанін. Він м’яко впливає на гормони і нейрони, відповідальні за рівень стресу і порушення. Вплив теанін заспокоює нервову систему і занурює організм в стан відпочинку.

Згідно з дослідженнями, якщо ви будете щодня пити 3-4 чашки (0.75-1 л) зеленого чаю з низьким змістом кофеїну, то значно знизити стомлюваність і рівень стресу, одночасно поліпшивши якість сну.

А ось те, як впливає зелений чай, випитий вночі, на ваш сон, вченим з’ясувати поки не вдалося.

Висновок: у зеленому чаї міститься багато рослинних компонентів, що позитивно впливають на стан здоров’я. За попередніми дослідженнями, теанін здатний поліпшити якість сну, стресостійкість і знизити стомлюваність.

Недоліки зеленого чаю на ніч

Випиваючи чашку зеленого чаю на ніч, ви повинні пам’ятати про зворотній бік медалі.

Вміст кофеїну

Зелений чай містить кофеїн — природний стимулятор, що сприяє станом збудження, бадьорості і зосередженості. Одночасно кофеїн зменшує відчуття втоми, а отже — може утруднити засинання.

В одній чашці — близько 30 мг кофеїну, а в такій же чашці кави його приблизно 1/3. Наскільки сильним буде ефект — залежить від вашої індивідуальної чутливості до цієї речовини. Оскільки вплив кофеїну проявляється у проміжку від 20 хвилин до 1 години, вживання зеленого чаю з високим вмістом кофеїну в нічний час може перешкодити вам заснуть4.

Деякі дослідження говорять про те, що стимулююча дія кофеїну знижується із-за впливу теанін. Але якщо ви чутливі до кофеїну і рідко п’єте каву або зелений чай — порушення сну не змусять себе довго чекати. Можна спробувати випити чашку чаю з низьким вмістом кофеїну або заварити його у воді кімнатної температури, а не окропі — так в напій потрапляє менше кофеїну і достатня кількість теанін.

Ви можете частіше прокидатися ночами

Якщо ви п’єте більше 150-200 мл рідини перед сном — будьте готові до того, що сон буде перерваний потребою в сечовипусканні. Нічні пробудження впливають на якість сну і може викликати відчуття втоми на наступний день. Особливо варто обережно вживати напої з діуретичним ефектом: кава, чай з великою кількістю кофеїну або алкоголь.

Крім того, немає жодного дослідження, яке підтверджує, що для сприятливого впливу на організм, зелений чай потрібно пити на ніч, а не протягом дня або хоча б за дві години до сну.

Висновок: зелений чай містить кофеїн, який може перешкодити вам швидко і міцно заснути. Також, випивши його безпосередньо перед сном, ви можете прокинутися вночі для візиту в туалет, що також погіршує якість сну і не дає вам відчувати себе повним енергії з ранку.

Коротко про головне

Зелений чай забезпечує цілий ряд приємних бонусів для здоров’я крім поліпшення сну. Однак, якщо випити його менше ніж за дві години до сну, є ризик що ви будете довго крутитися в ліжку в спробах заснути. Це відбувається із-за дії кофеїну. Також є ризик прокинутися потреба в сечовипусканні, що також погіршує якість сну.

Тим не менш, пити до 1 л зеленого чаю протягом дня і за 2-3 години до сну — відмінна ідея. Завдяки такому підходу всі корисні природні речовини, які містяться в чаї, накопичаться в організмі і ви будете більш енергійні, бадьорі і продуктивні кожен день.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *